Mirror - vezi pe TV exact ceea ce vezi pe iPad/iPhone, la exact rezolutia de pe device-ul tau. Asta inseamna ca o sa ai margini negre, pt. ca deh, rezolutia nu se pupa cu 16:9 (mai ales in portrait mode).

AirPlay Streaming - cand playezi un film sau o melodie, ai optiune in player sa trimiti pe AppleTV. Si el va face streaming pe TV (in cazul unui film, 1080P sau 720P), in timp ce tu poti continua sa folosesti device-ul tau linistit.

Pentru Safari faci mirroring (desi nu se va vedea pe tot ecranul TV-ului), iar pentru YouTube, faci streaming (ca sa vezi pe tot ecranul).

La jocuri, cele care suporta AirPlay, iti vor lasa pe device-ul tau cu iOS chestii gen harta, sau controale, sau extra butoane. La cele care nu suporta AirPlay, le faci mirroring.

Sper ca m-am facut inteles.

P.S. razvanrazy: am vazut ca AirServer are optiune de hardware acceleration. Poate nu face placa video fata la randarea respectiva. Not sure. Eu deja l-am testat pe 2 PC-uri si e OK. Dar sunt amandoua Intel-uri. Routerul acela ar trebui sa faca fata, daca ai semnal OK. Eventual incearca sa pui PC-ul pe cablu, astfel incat sa eliberezi un canal de WiFi (daca nu e deja cablat).