Playstation 2 a fost una din primele mele console,daca nu chiar prima (daca nu punem la socoteala Terminatorul si alte fakeuri de pe piata romaneasca din acea vreme ).Prima data cand m-am jucat pe un PS2 a fost la un prieten care tocmai o primise din Austria de la tatal sau.Jucandu-ma pana atunci aproape numai pe PC,am avut un mic soc (unul pozitiv ,ca sa zic asa).Atunci am realizat ca intr-adevar este o diferenta maricica intre jocurile pe PC si cele de console.
A urmat achizita propriului mei PS2,dintr-un motiv stupid dar justificat acelei varste : gelozia,prietenii mei aveau eu nu,cu ce sunt eu mai prejos?
In scurt timp m-am indragostit de gamingul pe console.Incet incet am descoperit din ce in ce mai multe serii , acum renumite (Tekken,God of War etc.) , m-am distrat alaturi de prieteni intrecandu-ne in NFS sau infruntandu-ne in Tekken.Mi-am batut capul cu God of War,Prince of Persia etc. si mi-am definitivat cunostintele despre basket si fotbal american cu NBA si Madden.
PS2-ul a marcat o perioada importanta din viata mea.Ramane cea mai buna,cea mai completa consola dupa parerea mea.Momentan isi ocupa locul de onoare in camara,dar din nou si din nou va mai vedea lumina zilei sub televizor,deoarece nostalgia nu ne iarta pe niciunul dintre noi

P.S.:Am incercat de nenumarate ori sa scap de el,sa-l vand sa fac rost de bani pentru jocuri noi pentru xbox 360 sau eventual cumpararea unui PS3,din fericire,tatal meu m-a oprit de fiecare data.