Acum 1 ora l-am cumparat de la Intend. Il au pe stoc la sediul central pt. 420ron. L-am cumparat numai ca sa-l testez si dupa vreo cateva zile o sa-l returnez. Dupa ce m-am jucat cam 45min cu el pot sa spun ca logo-ul cu HD l-au pus degeaba pe el. Calitatea imaginii la un mkv 1080p e destul de jalnica. Culorile sunt prea saturate si in anumite filme apare granulatie pe fundal si efectul de macroblocking (scuze, dar n-am stiut cum sa-l traduc). Comparat mkv-ul pseudo-hd cu un dvd (cu acelasi film) rulat printr-un player cu upscaling (oppo 981hd) pot sa spun ca dvd-ul are culori mult mai naturale si diferenta intre rezolutie e relativ insesizabila. Are probleme cu stream-urile DTS, unele merg, altele nu. L-am testat printr-un avr care suporta toate variatiile de DTS, deci nu stiu care ar fi problema. Aceleasi filme care au avut probleme cu sunetul merg fara probleme de pe PC, prin avr (conexiune toslink).
Suporta NTFS si HFS+ si NAS-ul il vede fara probleme, prin usb, ceea ce e cam singurul plus care l-am descoperit pana acum.
Poate ca sunt prea critic cu unitatea asta, dar ma asteptam la mai mult si acum sunt pur si simplu frustrat.