In principiu zvonurile se bazeaza pe problemele pe care le are Apple la bursa (desi produsele inca se vand bine - dar nu neasteptat de bine, asa cum ne-a obisnuit Apple in ultimii ani). Ori problemele cu bursa, de obicei Apple le contracareaza fie cu un anunt soc (gen tocmai am cumparat Google), fie cu produse inovatoare care sa-i lase pe toti cu gura cascata.

In cazul de fata, daca la iPad Mini ne vom astepta la Retina display (e singurul lucru care-i mai lipseste, pe langa un CPU/GPU mai puternic), iar la iPad 5 ne vom astepta la un redesign (probabil va deveni ceva mai usor si mai portabil - pentru ca putere are suficienta)... well, la iPhone si eu sunt in dubii. Adicatalea, eu sincer de un iPhone 5S nu simt nevoia. In sensul ca deja nu mai am nevoie de un iPhone 5 mai rapid. Hell, this is fricking fast already. Poate as avea nevoie de o baterie mai puternica... dar nu stiu daca Apple va sacrifica greutatea pentru better battery.

Insa, cel mai probabil, lucrul care vad ca este tot mai cerut in ultima vreme, este un iPhone 5 mai ieftin. Prin urmare, este foarte posibil nici sa nu vedem un iPhone 5S ci un fel de iPhone 5C (de la cheap)... Zvonurile spun ca e posibil sa vedem un iPhone 5 cu o carcasa de plastic si niste specificatii un pic mai mici... si asta doar pentru ca pe piata acum se cere iPhone-ul, dar se vrea ceva mai ieftin.

Acum, om trai si om vedea... cert este ca in cateva luni sigur vom avea un nou line-up de la Apple. Nu cred ca pot lasa graficul ala de pe NASDAQ sa se duca tot in jos... O sa radeti, dar eu personal sunt un pic multumit ca vad acest lucru, pentru ca Apple merita un mic "wake-up call", sau mai brutal spus, o palma peste ochi. Cand spuneam conferinta Apple, sigur vedeam inovatie... nu doar un procesor si un gpu mai rapid. Asa ca, hai sa vedem inovatia!

P.S. Au si inceput restructurarile inside Apple... oameni vechi pleaca... oameni noi vin...