Eu am o problema serioasa vis-a-vis de urmatorul iPhone. Nu stiu daca cel de anul acesta ma va face sa mi-l doresc. Si vreau sa mi-l doresc. Nu simt neaparat nevoia "sa schimb placa". Nu,nici vorba. iOS-ul are o gramada de lucruri bune. Dar singurul motiv real pentru care imi doresc in clipa asta un iPhone 5 e bateria. In rest,pentru ce am eu nevoie,ma' good ol' 4S e numa' bun.

De aceea,chiar astept sa vad ce se intampla in urmatoarele luni. Mie personal nu mi se pare un lucru bun ca Apple a inceput sa creeze produse pentru toate buzunarele. (vezi iPad Mini). Acel pret premium a fost unul dintre cei mai importanti factori care ii confereau companiei atitudinea de lider si monopolul pietei. Chestiutele cu maru' muscat nu erau pentru toata lumea. Sigur,flexibilitatea e foarte buna,la fel si varietatea. Dar mereu am avut impresia ca Apple face parte dintr-un alt registru si mi se parea foarte in regula asa. Deci un iPhone 5C,Monky,iti spun sincer ca nu ar mai fi iPhone. Imi si inchipui,un smartphone de 4" cu hardware de 3GS sau asa...weird. Dar si asta mi se pare o posibilitate,adica de ce nu? La iPad a fost aceeasi poveste.

Imi doresc sincer ca Apple sa imi dea motive sa le cumpar urmatorul smartphone. Daca nu se va intampla,sper macar sa am alternative. Pana in clipa asta,niciun telefon cu Android nu mi s-a parut a fi 100% ce mi-as fi dorit. Iar pana la sfarsitul anului,e extrem de putin probabil sa revolutioneze cineva piata cu un nou sistem de operare capabil.


Sent from my iPhone using Tapatalk