Depinde ce tip de film inteligent preferi, eu iti pot recomanda urmatoarele:

- national treasure 1 si 2 pe vremea cand N. Cage facea filme bune, imbina istoria cu aventurile de tipul indiana jones. Mie mi-au placut foarte mult

- shutter island un film mai psihologic, poate pentru unii este putin plictisitor, insa are o parte psihologica si se joaca putin cu mintea cinefilului. Mie mi-a placut mai mult decat inception, un alt film inteligent. Si sa nu uit de the butterfly effect

- inside man, un film calsic cu un jaf la o banca si cu luare de ostatici ti-l recomand daca vrei si putina actiune si heat e iarasi foarte bun cu greii al pacino si de niro, e putin cam lung si sunt sanse sa te plictisesti. un alt film bun the departed

- sherlock holmes e iarasi foarte interesant, dar eu ti-as recomanda miniseria sherlock care a ajuns la sezonul 2 si e peste filmele aparute. Si filmul "21" face parte din categoria asta .

- un film simpatic inspirat dintr-o fapta reala si s-a facut si un serial pe aceasta tema, catch me if you can, cu tom hanks si dicaprio. Si memento e ok, e regizat de c. nolan, asta spune tot cred

Cam atat imi vin in minte sper sa te ajute


Sent from my iPhone using Tapatalk