Quote Originally Posted by Zero View Post
Ma bate gandul sa mi cumpar un laptop, ce parere aveti de acesta : Laptop Asus U40SD-WX114 i5-2450M 500GB-7200rpm 8GB GT520M 8CELL u40sd-wx114++
Nu e rau, dar nu e Ivy Bridge din pacate... si placa video un pic cam slabuta.
Quote Originally Posted by LeGenD View Post
se strica mai greu hdd-urile la 5200 rpm...de aia se pun inca in laptopuri...deci poti incepe linistit prima data cu un hdd normal ca sa zic asa.
Se strica pe naiba mai greu. Doar consuma mai putin si unele se incalzesc mai putin. Ca idee, din HDD-urile de notebook care au venit la noi picate, 75% sunt de 5400RPM, 25% de 7200RPM.
Quote Originally Posted by LeGenD View Post
p.s: cu un core i5 o placa video din seria 6 si 4-8 gb de ram si cu page file disabled total nici nu mai prea simti hdd-ul...
Aici am 2 lucruri sa-ti spun:

1. Niciodata nu dezactivez swap-ul pe sistemele instalate de mine. Sunt tone de aplicatii care fac probleme (Out of RAM) din cauza asta. Plus kernelul care da panick daca nu gaseste swap (deh, Microsoft). Optim e sa-l setezi fix (pentru a nu face HDD trashing) si la o marime decenta (eu la 16GB RAM am swap fix de 1GB).

2. Intotdeauna vei simti HDD-ul ala de 5400RPM. Windows-ul, aplicatiile, jocurile... toate se incarca de pe HDD. Pui un SSD si vei vedea ca se incarca totul de 5-10-15 ori mai rapid. Trust me, am avut inclusiv low voltage-uri care dupa ce am pus SSD se miscau mai bine decat un i3 cu HDD normal. In momentul de fata, la laptopuri, veriga slaba este HDD-ul (care in afara de unitatea optica, este cea mai lenta componenta din sistem).