Quote Originally Posted by paulone View Post
nu chiar "orice placa"....controllere de PC(am si eu unul wireless de la logitech) nu merg cu orice joc....iar pe langa placa video tre si un procesor ca lumea si memorie , etc. de asemenea iti trebuie un monitor calitativ(IPS) ca sa ai macar o imagine cat de cat comparabila cu un LED full HD la 50 inch...
dupa ce tragem linie constatam ca ne costa de cateva ori mai mult decat la jocul de consola si nu in ultimul rand dupa 3-4 ani sistemul e deja invechit...
Da, nu chiar orice placa, doar de la GTX 650 in sus...
Personal am folosit controller in destule jocuri de PC, fara a avea probleme. Am folosi chiar si DS3.
Cat despre costuri... PCul in sine este mai scump, dar jocurile sunt mai ieftine, deci diferenta nu e chiar atat de mare. Plus ca pe PC te joci in 1080P (nu 720) si la 60FPS (nu 30), si cu ceva detalii in plus.

Quote Originally Posted by MonkY View Post
Si tie iti place sa vorbesti fara sa te documentezi? Parca macar tu mai stiai sa folosesti search-ul. Nu exista 7 producatori de placi de baza, ci cateva zeci. Iti voi lista cativa mai jos, sa vedem daca tot 7 iti ies:

Acer Inc., ACube Systems, AOpen, Arima Computer Corporation (Flextronics), ASRock, Asus, Biostar, Chaintech, Chassis Plans, DFI, ECS, EVGA,
FIC, Foxconn, Gigabyte, Gumstix, Intel, Lanner Inc, Leadtek, Magic-Pro, MSI (Micro-Star International), PNY Technologies, Powercolor, Sapphire Technology, Shuttle Inc., Supermicro, Trenton Technology, Tyan, VIA, Vigor Gaming, XFX, Zotac, Simmtronics, etc...

Si ar trebui sa faca sa ne punem un semn de intrebare faptul ca daca a mers atat de bine piata de placi de baza, de ce au disparut firme precum Epox, Abit, Soyo, BFG, Soltek, Chaintech, Iwill, Biostar, Pine, Micronics, etc...

Exista cateva zeci, dar la cateva magazine am gasit doar cativa. Deci o mare parte dintre ei sunt neimportanti. Trebuie sa recunosc totusi ca pe Newegg am gasit cam 10 producatori. Deci locul 6 din 10? Tot nu mi se par atat de importanti. Mentionez ca am cautat doar MB pentru Intel.