Probabil si pentru voi (ca si pentru mine), RPG-urile inseamna genul favorit de jocuri. Prin urmare, am ramas un pic uimit sa vad ca nu exista un thread dedicat pentru RPG-uri (in special pentru console). Sau poate cine stie, nu am cautat suficient. So, chiar sunt curios... care este RPG-ul (sau care sunt RPG-urile) favorit/favorite? Si de ce? Parintii lui "stie"?

Voi incerca sa enumar aici cateva titluri RPG, pentru a va "reimprospata" memoria: Xenoblade, Final Fantasy, Diablo III (da, luam si PC-ul in considerare, de ce nu?), Lost Odyssey, The Witcher 2: Assassins of Kings, Mass Effect, Fable, Fallout, The Elder Scrolls: Skyrim, Dark Souls, Deus Ex: Human Revolution, Dragon Age: Origins, Borderlands, Kingdoms of Amalur: Reckoning, Kingdom Hearts, The Last Remnant, Baldurs Gate, etc...

Mie personal imi plac cel mai mult JRPG-urile (cu al sau clasic turn based sau mai noul timed turn based), si trebuie sa recunosc ca de-a lungul timpului Final Fantasy si-a pus amprenta. Asta nu inseamna ca nu am apreciat un Diablo sau un Baldurs Gate. Lost Odyssey a fost o surpriza placuta (asa cum Diablo III a fost oarecum invers, o surpriza cam neplacuta).