Firezu: eu sincer mi-as dori un singur produs pentru 4-5 ani (ca la console)... dar din pacate, nu eu am facut legea lui Moore. Si cum totul e dictat de evolutie si de marketing... cine nu se aliniaza la cerinte, moare. Uita-te la cum cade Apple pe bursa in ultimele luni (in timp ce Samsung creste). Daca nu vin cu ceva care sa fie conform cererii, Apple continua sa cada (desi in vanzari stau destul de bine). Si daca se intampla asta, e posibil sa nu mai vezi niciun produs "fabulos, mindblowing", pentru ca nu-si vor mai permite.

Oricum, anul asta e 90% certitudine faptul ca iPad-ul 5 va trece la un design asemanator cu cel de la iPad Mini. Mai exact, margini mai subtiri in portrait mode, lucru care i-ar aduce probabil o reducere a greutatii cu 10-15%. Un ecran de tip IGZO ar mai aduce un 5% reducere la greutate si probabil 20-30% extra life la baterie. Insa cum aproape sigur vom avea un CPU/GPU mai rapid, ce se castiga prin ecran, se va pierde probabil prin puterea de procesare. Vom mai avea cu siguranta spatiu de 128GB si desi chiar cred ca e exagerat, s-ar putea sa treaca la 2GB RAM (mai mult ca sa fie in "tendinte" decat faptul ca ar avea nevoie iOS-ul de asa ceva).

Eu sper sa introduca ideea aceea de "fingerprint button"... M-ar salva de o groaza de momente aiurea in care stau sa introduc parole...

In rest, la iPad nu prea vad ce alte nebunii sa se intample... pentru ca in afara de un refresh si optimizari hardware, totul tine de iOS. Poate, cine stie... se mai face inca un pas in directia pe care si-o dorea Steve Jobs: bridge-ul intre iOS si MacOS...