Imi place foarte mult ce spune tipul asta si cred ca intrebarea "should I really pre-order this?" nu nu mai ca e sanatoasa, dar ar trebui sa si-o puna fiecare gamer.
Inainte de toate, recunosc ca si eu fac pre-orders. Fac asta numai la collector's edition (sa nu raman fara) sau editii limitate care-mi merita banii, si daca vreau musai sa-l joc in ziua lansarii. Dar jocurile la care fac pre-order sunt jocuri pe care le stiu more or less, serii cunoscute si adorate sau facute de developeri in care ma incred.
Ce nu pot intelege e DE CE lumea face pre-order la un joc digital (steam) pe care poate ORICUM sa si-l cumpere si sa-l joace prin download in ziua lansarii in secunda 2 dupa ce a vazut un review de incredere.

Alta problema pe care o ridica tipul in video e abuzul de review embargo. Sure, intr-un joc RPG trebuie sa investesti timp serios daca vrei sa faci un review iar daca vrei sa vorbesti despre AI si complexitatea unui shooter/action trebuie sa-l joci pe very hard / hard unde din nou ai nevoie de timp. Aici embargo e bun. Dar in momentul in care companiile interzic review-urile inainte de lansare pentru ca STIU ca jocul e un pateu total si lumea nu ar da banii pe el (mai ales pre-orders) eu am o problema. O mare problema. Developeri buni de genul BIG HUGE GAMES sau THQ sunt morti si altii fac bani pe banda rulanta cu rateuri de gen Colonial Marines sau atatea altele.

Voi ce spunet? Faceti pre-order des? Sunteti de acord cu ce se spune in video? Cati dintre voi a facut pre-order la Colonial Marines?

Directia industriei gaming a ajuns sa fie orientata din ce in ce mai mult spre profit si astea nu e neaparat rau in cazul in care jocul vinde bine dar merita banii pentru ca e bun, vine cu idei noi, etc. Poblema e ca sunt multi determinati numai de profit in timp ce ideile si inovatiile de care avem nevoie sunt ingropate in dulapurile studiourilor inchise.