Man asemenea tip de oameni vor exista mereu, pe asta e bazat "comertul" cumperi cu 1 leu - muti de colo colo - vinzi cu 2 lei. Stiu ca poti blama sau acuza foarte usor, ca exista acesti indivizi care exploateaza nevoile altora, insa eu zic sa te uiti de jur imprejur, ei sunt pretutinderi. La "butiq" ul din colt, la aliementara, la fabrica de paine. Ce nu sunt pretutideni insa sunt oamenii care sunt dispusi sa plateasca acea suma exorbitanta pe produsul respectiv.

Eu prefer sa ignor majoritatea covarsitoare a celor care ciugulesc pe ici pe colo cate un ban.

Am vazut pe okazii si Donkey Kong de sNES (cred ca partea a 3-a) care era "ridicat in slavi" ca fiind RAR (poate pentru ca e produs de RARE ) si se cerea o suma exorbitant de mare (comparat de ex cu ebay).

Oricum - cel mai bine e sa nu cumperi, pui banii dintr'un buzunar in altul si gata, sunt convins ca vei avea ocazia sa cumperi cam orice la un pret mai mult decat corect pe forumuri sau in comunitatile de colectionari. Eu de ex am achizitionat Alien Soldier cu 20 lire de pe un forum extern, in conditiile in care aici in RO mi s-a cerut 700 RON (lol - penibil) - in aceelasi set am luat Castlevania bloodlines - la 25 lire, mi s-a parut extraordinar ca tipul era foarte "decent" si "down to earth" spunandu-mi -> " Auzi tu esti chiar colectionar sau vrei sa le cumperi de la mine si apoi sa le vinzi pe ebay" - evident i-am arat colectia si i-am aratat ca pe ebay sunt doar cumparator si mi-a vandut jocurile fara discutie.

Mereu m-am gandit sa fac un ghid cu preturile jocurilor - insa mereu am renuntat pentru ca piata este cea care decide, o tranzactie este mereu formata din 2 parti, un cumparator si un vanzator, la sfarsit ambii trebuie sa fie fericiti cu ceea ce au, unul cu bani si celalat cu un anumit produs.

Oricum - de aceea mie nu-mi place sa vand lucruri (si evit, pe cat se poate sa am dubluri) si orice cumpar in mod special ca si dublura prefer sa il ofer la schimb pe alte produse la fel de scumpe. (pe care n-as da niciodata pretul cerut)

Ca un exemplu concret -> in viata am avut parte de 2 Terranigma de SNES, prima am cumparat'o din RO (din greseala as putea spune) pentru suma de 30 RON (si face parte din colectia personala). A 2-a din Germania din targ, pretul era 25 EU, insa cumparand in valoare de 2-300 eu (~ 40-50 jocuri) vanzatorul a decis sa-mi ofere si Terranigma la un pret special (cred ca a fost ceva de genul 12 EU). Pentru cunoscatori, pretul card only este undeva la 110 - 120 EU (minim) si poate ajunge la 150-175 EU depinde de cine doreste sa o cumpere la momentul X. Singura data cand a fost la vanzare a fost pe forum aici pentru licitatii - adica pentru o cauza nobila, insotita de alte jocuri bune si foarte bune de SNES, si un bonus substantial de jocuri de GBA. Si am fost blamat ca cer prea mult sau ca nu face atat .. etc. Evident scopul din spatele acestui deal a fost altul, eu neobtinand nici un ban din aceasta "afacere" din pacate am fost mult prea naiv uitand ca in Romania nu se aplica aceelasi sistem de valori (ca pe ebay de ex.).

Oricum eu voi pastra jocul si probabil cineva care are un joc gen Earthbound, Hagane, Megaman X3, Dracula X (Vampire Kiss), Ninja gaiden trilogy etc. va dori un schimb.