Deci fara backup... avand "date foarte importante?", nu-ti poate recomanda nimeni ce sa faci, fara sa scrii nimic. O operatiune de chkdsk (sau orice alta operatiune de reparare) necesita scriere... prin care poti pierde tot. Si nu cred ca-si asuma nimeni acest risc.

Nu stiu prea multe despre easeUS Partition recovery dar teoretic iti trebuie un soft care stie sa caute la nivel de sector (nu partitie, pentru ca e posibil ca partitia sa nu mai poata fi reparata). Aplicatiile gen Ontrack EasyRecovery stiu sa faca asta, dar pentru un HDD de 2TB pe USB poti sta si mai bine de o saptamana sa scaneze (ultimul HDD pe USB de pe care am reusit sa recuperez date a durat 12 zile). Iti spun asta pentru ca am vazut mesajul tau in care mi-ai spus "spune-mi te rog daca stii, as avea nevoie in seara asta". Sorry, nu exista solutie rapida (decat daca ai facut deja o imagine, si te poti juca cu software de repair, gen HDD Regenerator - daca ai noroc, doar se reface partitia si gata problema in cateva ore).

Ca alternativa, poti incerca la Recuperare date - Peste 85% din cazuri rezolvate - Diagnostic Gratuit sau RECUPERARE DATE | First Data Recovery dar, costa...