Quote Originally Posted by DeathOfArt View Post
salut. stiti vr-un loc din care pot sa iau o vitrina pentru display din romania?
Mie unul nu-mi place ideea de vitrina in casa nici sa ma bati. Nu stiu de ce, poate ca iti da impresia de magazin/muzeu/vitrina batraneasca a parintilor unde erau Pescarul si Betivul si nu aveai voie sa pui mana pe ei. Mai repede as merge pe asa ceva: VITTSJÖ Etajeră - IKEA
Mi se pare mai modern si nici nu stai sa stergi geamuri de cate ori saliveaza cineva pe langa figurinele tale. Intr-adevar, vei avea probleme cu praful... insa daca ai geamuri asta nu inseamna ca sunt inchise ermetic si nu ajunge praf la ele.

Acum, sunt cam 3 tipuri de colectionari... pasionati de figurine. Depinde care din ei esti tu:
  1. Cei care incearca sa le tina in mint condition, si care nu scot figurinele in vecii vecilor din cutiile originale. Acestia dupa parerea mea sunt genul care le tin doar pentru ca se gandesc ca la un moment dat vor valora mult mai mult (si au dreptate).
  2. Cei care de-abia asteapta sa "dezvirgineze" o cutie si sa pipaie figurina pe toate partile, sa o aseze in diverse ipostaze. Acestia dupa parerea mea sunt cei care cumpara asa ceva pentru a se bucura de fiecare minunatie in parte... si care de obicei au spare parts pentru diversele ocazii in care mai se rupe o mana, un picior...
  3. Cei care nu le tin nici in mint condition, dar le "sigileaza" in spatele unor vitrine. Pe acestia nu prea-i inteleg, dar... fiecare cu pasarica lui.
Daca faci parte din prima sau a treia categorie, clar iti trebuie o "vitrina". Daca faci parte din a doua categorie, mai bine iti faci tu propria "biblioteca", pe care ti-o customizezi cum vrei (si iesi si mult mai ieftin).
Bafta!