Quote Originally Posted by Mariush View Post
Problema e ca in ultimul an am inceput sa prind gustul colectionarii Asadar, clar prefer copiile retail, in detrimentul celor digitale (ma mandresc sa le vad acolo pe raft ).

Desigur daca vobim de diferenta de 49€ probabil ma voi razgandi, insa, si daca este cum spui tu, refuz sa cred ca diferenta va depasi cateva zeci de procente, ceea ce pentru mine nu e motivatie suficienta.

Si da, nu-mi sari in cap ca acum ceva timp am purtat o discutie usor diferita pe tema asta
Da, tu probabil erai de cealalta parte a baricadei atunci

Eu am fost, sunt si probabil voi ramane adeptul jocurilor retail. Insa dadeam un exemplu (clar exagerat) ca sa vezi un posibil motiv pentru care unii pot alege consolele always-on. Si trebuie sa stii ca sunt si adepti ai jocurilor digitale, pe aia nu-i intereseaza sa colectioneze sau sa vada dvd-uri pe raft, pt aia e doar o distractie si chiar ii incurca jocurile retail, pur si simplu le ocupa loc degeaba. Iar aia probabil ca vor fi incantati de consolele always-on, mai ales daca jocurile si consolele vor fi mai ieftine.

La mine mai e si nostalgia, mie-mi place sa pastrez jocurile pe care le-am jucat ca sa stiu ca-s "acolo" si ca le voi putea juca si peste 20 de ani daca "ma apuca". Iar cu "digital" n-am deloc siguranta, am mai zis asta, nu cred ca Sony va mai oferi suport pentru PS3 peste 20 de ani, poate nici nu va mai exista Sony atunci. Insa o consola PS3 tot mai gasesti (mai ales daca-ti tii una-doua in debara) si iei jocul din dulap si joci

Sper doar sa tina discurile pana atunci, din ce am vazut la CD-urile vechi nu-s probleme, am CD-uri (originale, matritate) din 94-95 si merg perfect si azi. Cu alea inscriptibile e alta discutie, majoritatea nu mai sunt bune dupa un timp, chiar daca le pastrezi in conditii bune si-s discuri de calitate