Quote Originally Posted by Bizzare View Post
"Sa mancam sanatos" in teorie suna foarte bine insa treburile stau un pic altfel, deoarece nu am mereu timpul necesar pentru a gati ceva haranitor si sanatos. De patru ani de cand fac sport zilnic si sunt atent la ceea ce mananc am invatat ca doar excesele te omoara si daca uneori mananc doua cornuri cu ciocolata(caci am nevoie de energie) impreuna cu iaurtul cel de toate zilele nu se intampla nimica grav .
Cam tarziu scriu acest reply dar mai importanta este sanatatea. Tu zici ca esti atent la ce mananci, dar consumi cornuri cu ciocolata pentru energie? In primul rand nu ii dai corpului nici un fel de energie cu 2 cornuri si iaurt. Pentru energie ai nevoie de carbohidrati si tot ce face cornul cu a lui ciocolata este sa iti pacaleasca corpul ca ii dai carbohidrati (chimicalele din el fac asta), si de fapt tu iti otravesti corpul. La fel este si cu iaurtul. Daca te interesezi sa vezi cum este iaurtul facut nu cred ca o sa mai consumi (ca de inceput: vacile sunt mulse non-stop de acele aparate care vin pe ugerele lor si din aceasta cauza fac si puroi, iar mai departe nu mai este nevoie sa zic). Daca vrei sa ai energie care nu iti face rau si iti face corpul sa functioneze mai bine, inainte de efort sa consumi stafide, curmale, banane, portocale (doar cele BIO). Si ca un sfat pentru toti, la o viata sanatoasa, sa renuntati la carne pentru ca noi NU suntem carnivori. Sa imi aratati omul care vaneaza caprioara fara nicio arma si sare la gatul ei apoi o mananca fara sa o mai puna pe gratar si fara 500 de condimente. Pai daca pun un rahat pe gratar si mai arunc peste el si 10 condimente, o sa aibe gust bun nu? Scuzati limbajul, dar trebuie sa fi mai agresiz ca sa ii faci pe oameni sa constientizeze. Cei care sunt grasi si se fac vegetarieni slabesc, cei care sunt slabi si se fac vegetarieni se ingrasa(atat cat trebuie nu la 100 kg).