Of of mai mai, hai sa-mi dau si eu cu parerea despre noul Xbox One, de ce "One" nu am sa inteleg niciodata, dar in fine...

Microsoft aveau doua oportunitati in care puteau sa le ia fata celor de la Sony si pe amandoua le-au ratat complet, in plus si-au mai pus si piedici singuri:

-in primul rand au avut oportunitatea sa prezinte consola in forma fizica inaintea celor de la Sony, lucru pe care l-au facut dar intr-un mod atat de eronat incat nu pot sa inteleg ce a fost in capul lor. Au venit repede cu consola pe scena din start(lucru bun), se vedea ca deabea asteptau sa faca lucrul asta, dupa cum ii radea mustata aluia de pe scena, dar dupa ce au aduso pe scena ce au facut? au trecut la Kinect&TV bull..., pai cum ma! vi cu consola pe scena si nu zici nimic despre componente, ce putere are, care a fost ideea in spatele denumirii si formei,etc etc? Deabea dupa vreo 15-20 min de Kinect vi si imi zici ce componente are intr-un slide show tip powerpoint rapid asa in 3 minute si gata!? nici nu apucam sa citesc ce naiba scria pe imaginile alea cat de repede se derulau

-a doua portita care le-a lasato Sony a fost "backwards compatibility", aici Xbox puteau din nou sa le ia fata si sa vina cu oferta asta, lucru care le-ar fi dat un mare plus, din pacate nu o sa aibe nici asta.

Sincer nu ma asteptam la cine stie ce din partea lor, dar oportunitati pt primul impact erau acolo, trebuiau dor sa le folosesca cum trebuie. Acuma stau si ma intreb oare ce m-ar face pe mine sa le cumpar consola asta noua a lor? Toate extra optiunile alea ale lor cu Kinectul nu ma privesc ca si consumator, mai ales ca 80-90% din serviciile alea sunt destinate si disponibile dor acolo la ei in America, jocuri nu mi-au arat decat 2 exclusive,iar pt Forza 5 sunt mai mult ca sigur ca voi avea alternativa GT...pe PS4, a am uitat...o sa am timed exclusive DLC pt urmatorul COD, asa da tata, acum mai stam de vorba

Comparativ cu conferinta asta, cea de la Sony devine de nota 11/10 acum, nu ar fi fost in realitate asa fiindca au comiso si ei in cateva locuri dar, in momentul de fata nu exista comparatie, stau si-mi aduc aminte cum au venit aia de la Sony si au vorbit jumate de ora despre consola,conceptia ei, cum a fost gandita discutand cu developerii, ce va contine si cate si mai cate,dupa care...primul joc: Kilzone Shadow Fall cu 10 minute de gameplay BAM! asata tata se face o prezentare...nu vi cu consola pe scena dupa care uiti de ea vreo 20 de minute vorbind despre extra optiunile ei legata la TV, pt ca pana la urma asta sunt in ochii unui gamer EXTRA OPTIUNI, sunt niste chestii care ar tb sa fie presentate la sfarsitul unei conferinte ceva de genul..."oh by the way...consola noastra va permite si urmatoarele comoditati: sa schimbati prin comenzi vocale de pe TV pe consola pe internet, sa vb si pe Skype, etc, you now stuff for your commodity."

Sunt fan Sony si nu prea afecteaza asa mult fail-ul asta de conferinta de la Microsoft fiindca nici nu aveam asteptari asa mari, dar nu as fi vrut sa fiu in pielea celorlalti fani ai Xboxului fiindca pt ei cred ca dezamagirea e mult mai mare si sper ca la E3 Microsoft sa vine ca ceva al dracu de tare ca altfel nu ii vad bine deloc in generatia viitoare si intrevad o noua consola "Xbox Two" peste vreo 5 ani asa. In US se vor mentine tari in continuare fiindca loialitatea si nationalismul americanilor va prima si vor fi lideri de piata in continuare insa in restul lumii Europa si Asia vor pierde multe vanzari cred.

Cat despre ultimele stiri "de bun augur" legat de used games si online verification nu are rost sa-mi mai dau cu parerea ca sunt de acord cu majoritatea de pe forum de aici, au zis colegii mai sus tot ce era de zis.