Din titlurile Indie pot sa joc si pe tableta multe dintre ele unde cred ca s-au integrat foarte bine. Pe console vreau sa joc AAA.

---------- Post added 01-06-2013 at 08:46 PM ----------

MonkY: Am explicat intr-un post anterior ca nu cred ca PS4 este cu mult mai tare decat One. De ce? Exact acelasi lucru l-au spus aceeasi analisti in 2006, inainte de a se lansa PS3. Au spus ca o sa stearga pe jos cu X360 si toti luau Xbox in gluma. In perioada respectiva citeam multe forumuri si siteuri externe si toti declarau PS3 ca si castigator detasat in razboiul consolelor exact cum se intampla acum cu PS4. Ani de zile jocurile multiplatform au aratat mult mai bine pe 360. Deci permite-mi sa fiu sceptic.

EA si Activision sunt cei mai mari, nu? Mai lipseste Ubisoft poate. Cele doua companii si-au aratat din start sustinerea pentru One. Deci e clar cine va fi leading platform in dezvoltarea jocurilor si pe ce platforme se va porta. PS Nu uita ca PC e tot Microsoft, deci interesul pentru dezvoltarea jocurilor multiplatform va merge acolo unde au sanse sa vanda mai mult.

Nu poti sa compari One cu Wii. Wii a fost orientat spre casual-gaming. Au avut cateva jocuri hardcore superbe dar tot pe casual s-au bazat. Xbox e si o sa ramana hardcore. Pe mine nu ma deranjeaza ca o sa se foloseasca Kinect pentru a naviga prin meniu. Mi se pare foarte simplu si intuitiv, mai bine decat cu un controller in orice caz. Asta nu inseamna ca Xbox devine casual, daca devenea casual il lansau numai cu Kinect si controllerul clasic devenea optional. Normal ca baga Kinect in fata cand au vazut cat succes a avut. Sper doar sa functioneze asa cum ii fac reclama, sa nu functioneze ca Air Gestures de la Samsung.

Daca are 3 OSuri care ruleaza simultan inseamna ca e prost dpdv soft? Serios? Normal ca o sa consume resurse, ca la orice OS, dar probabil si experienta va fi superioara.

Daca are 2 porturi HDMI iar nu e bine? Pai pe un TV pot sa ma joc si pe celalat TV pot sa urmaresc un film. Nu e bine asa e, multitaskingul e prost si evil.

Daca are 300000 de servere iar nu e bun. Probabil vei avea cea mai buna experienta online de pe console, dar cui ii trebuie? Apropo si generatia prezenta Live a fost mult peste PSN cand vorbim de multiplayer.

"Daca nu se mai bazeaza pe TV&Sports..." - ti se pare tie ca s-a bazat pana acum sau mai bine asteptam sa lanseze consola? Se va baza pe jocuri ca si pana acum dar PE LANGA asta o sa ai si alte optiuni. Nu-ti convine, nu folosesti.

Cat despre always online si jocuri sh am spus si eu ca nu sunt de acord, dar din pacate suntem la mana lor. Live nu cred ca o sa vedem in Romania prea curand, suntem prea mici si putini .