Quote Originally Posted by MonkY View Post

Cat despre "sa te inchini in fata lor", nu a zis nimeni sa faci asta. Insa a ignora toate datele tehnice, toate declaratiile oficiale precum si toti developerii, no offense, dar se numeste fanboysm. Imi place ca acum ignori datele tehnice, dar continui sa dai exemplu cu datele tehnice de la generatia trecuta - hotaraste-te: ori le iei in calcul, ori nu le iei? De fapt, aici revine fanboy-ul, care ia in calcul doar ce-i convine.

Referitor la "tu chiar crezi ca nu puteau sa bage inca 3GB RAM daca era nevoie", trebuie sa spun ca iarasi esti in necunostinta de cauza. Initial Xbox One-ul avea 4GB RAM (devkit-ul venea cu 8GB)... Si dupa ce au anuntat cei de la Sony PS4 cu 8GB RAM, si-au dat seama ca nu au nici cea mai mica sansa daca vor ramane la 4GB RAM. Deci da, dupa cum vezi, daca era dupa zgarcitii aia, acum aveam o consola cu 4GB RAM, din care 3GB ocupati de OS-uri.

Cat despre faptul ca tu vrei sa stai pe Skype in timp ce te joci, asculti muzica si te uiti la film... sa fii sanatos! Din partea mea, poti sa te si maimutaresti la Kinect in timp ce faci toate astea, nu se supara nimeni! Insa de aici trag 4 concluzii: 1) nu esti gamer 2) nu esti cinefil serios 3) nu stii sa asculti muzica si 4) cred ca ai gresit gadgetul pe care poti sa faci asta linistit de atatia ani de zile; se numeste PC! Aici vorbim de console, la naiba...
1.Nu ignor datele tehnice. Le vad la tot pasul pe internet, mi-e imposibil. Nu pot sa nu vad ce s-a intamplat lansarea trecuta. Se creeaza un precedent. Daca tu vrei sa ignori istoria n-ai decat. Ce importanta are ca au avut arhitecturi diferite? Aceeasi "experti" le-au luat si le-au pus cap la cap, au analizat componenta cu componenta si au spus ca PS3 are hw net superior. Sau sunt "experti" doar acum si atunci nu erau? Nu am incredere in ei pur si simplu, credibilitatea lor e 0 in fata mea. Asta nu inseamna ca ignor datele. Poftim date pe care le ignori tu si pe care le cred: ambele console vor rula jocurile la 60fps si 1080p. Asta spune mult mai multe decat o analiza tehnica.
Developerii au fost incantati dupa lansarea PS4 pentru ca e mult mai usor de programat pe el decat pe PS3. Faptul ca la conferinta au sustinut sus si tare ca sprijina developerii Indie i-au facut pe acestia sa iasa pe toate canalele de comunicare si sa spuna ca PS4 este platforma lor preferata. De la a sustine developerii Indie platforma lor preferata si pana la publisheri ca EA si Activision care au in spate developeri de alta categorie care si-au aratat sustinerea pentru One e diferenta de la cer la pamant. De fapt, nu e nicio diferenta pentru ca nu pot fi comparati.

2.Pai ar trebui sa te angajezi la Microsoft sa le spui ca nu o sa vanda nicio consola pentru ca au prea putin Ram si o sa le ruleze jocurile foarte prost, vad ca stii mai bine ca ei.

3.Asa e, daca vreau sa astept un apel important pe Skype in timp ce ma joc nu sunt gamer. Daca vreau sa ascult muzica in timp ce ma joc un Fifa sau un joc cu masini inseamna ca nu stiu sa ascult muzica. Daca vreau sa opresc orice fac pe consola si in secunda urmatoare sa dau drumul la un film nu sunt cinefil. Faptul ca vreau sa-mi fac viata mai usoara cu ajutorul Kinect inseamna ca am abandonat jocurile de pe console. Deci daca imi iau Xbox One nu mai sunt consolist. Trebuie sa-mi cumpar PS4 ca sa fiu hardcore si consolist adevarat. Cred ca e evident cine e fanboy dintre noi.