AkF: poti sa faci toate cele spuse de tine si fara sa fii troll, sa stii. Nu te astepta sa scrii ceva doar ca sa fii "impotriva majoritatii" si sa fii aplaudat pentru asta. De multe ori am fost facut fanboy Xbox pentru ca am aparat anumite puncte care m-au atras la consola respectiva. Am acceptat situatia impusa de majoritate dar asta nu a insemna ca m-a oprit cineva sa ma joc pe PS3 sau Wii. Am 216 jocuri de Xbox 360 si 84 jocuri de PS3, 35 jocuri de Wii. Inca mai am vreo 30 de jocuri de Xbox 1 (nu One, ci primul)... Am facut ceva sacrificii pentru titlurile respective (si-mi place sa cred ca nu am cumparat un singur joc pe care nu mi l-as fi dorit)... si cred ca am dreptul (ca oricine altcineva pe acest forum) sa-mi aleg platforma care-mi place.

Inteleg ca multe lucruri evolueaza in ziua de astazi... ma uit in jurul meu si vad atata tehnologie de care daca mi-ai fi spus acum 20-25 de ani, as fi zis ca glumesti... ca e Science Fiction. Asta nu inseamna ca trebuie sa pierdem din vedere focus-ul asupra produselor din jurul nostru. Eu ma consider un gamer la "radacini" (life itself is a hard game), si dupa o zi criminala de munca, imi doresc sa pot sa ma relaxez cu un joc bun, cu un film bun, ceva muzica buna, eventual un gin bun (sau bere/vin), si sa fiu alaturi de prieteni/familie. Insa la naiba, nu-mi doresc toate astea odata. Nu vreau sa ascult muzica in timp ce ma uit la un film si ma joc in timp ce stau pe skype cu prietenii!

Aici nu e vorba de multitasking... ci de o aberatie in sine, pe care Microsoft a incercat sa o impuna mai mult pentru a arata cat de interesant e Xbox One pentru o masa de oameni care pana in ziua de azi nici nu si-ar fi dorit o consola. Decat sa incerce sa faca 10 chestii prost, eu prefer device-uri care sa faca un lucru si sa-l faca perfect.

Au gresit enorm cu acea prezentare, dar mai au inca timp sa se redreseze. Din pacate au demonstrat cu produse precum Windows Phone, Windows 8, Surface... ca nu le pasa de ce spune lumea. Si tare mi-e teama ca nici de data asta n-o sa le pese, si o sa ramana blocati in lumea lor in care Xbox One e o chestie perfecta. Acum, intrebarile de baza pe care le am:
  • Ma voi uita la filme pe Xbox One? Nu! Am BluRay player pentru asta. Am un HTPC. Am un Apple TV.
  • Voi asculta muzica pe Xbox One? Nu! Am SACD player pentru calitate, iar Microsoft nu a auzit de flac-uri pana acum, prin urmare folosesc HTPC-ul.
  • Ma voi uita la TV prin Xbox One? Nu! Si nu doar pentru ca probabil in Romania nu va functiona nimic, ci pentru simplul motiv ca TV-ul a ramas acelasi de vreo 20 de ani. Xbox One nu face nimic in plus pentru mine pe care nu-l face deja TV-ul (pot sa vizualizez 2 ferestre in acelasi timp, pot sa pun Picture in Picture)... dar sa fim seriosi, nu-mi stric eu un joc ocupandu-mi spatiul pe TV sau micsorand imaginea ca sa pot sa ma uit la OTV in acelasi timp.
  • Voi face browsing pe Xbox One? Nu! Am iPad, iPhone, laptop, PC... pentru chestiile astea. Chiar si TV-ul are browser integrat. De ce m-as chinui cu Kinect cand pot folosi o tastatura, un mouse, sau Siri?
  • Intrebarea de baza insa este: Ma voi juca pe Xbox One? Pe mine asta ma doare, si momentan raspunsul este Nu. Nu pentru ca sunt eu incapatanat sau fanboy, dar nu am vazut inca nimic care sa ma faca sa spun "I Really Want That!". Poate la E3 se vor schimba lucrurile, insa cum nu sunt clarvazator ca altii, eu discut strict pe informatiile de acum.
Eu sper ca toata nebunia asta "Anti Xbox One" sa formeze o mare palma, care sa-i trezeasca pe cei de la Microsoft. Cum am spus si mai sus, ma tem ca ei deja sarbatoresc acolo ca fiind mari castigatori si inovatori... Nu ati vazut reactiile lor la ceea ce se intampla? Se intreaba mirati de unde valul asta de reactii negative, care vin inclusiv din fanbase-ul lor, nici macar din tabara "adversa". Dar cel mai urat din partea lor este ca au ajuns sa inchida gura multora... au inchis canalele de YouTube pentru discutii, au impus angajatilor sa nu mai discute despre subiecte precum DRM, Kinect required, Always Online... Eu n-am vazut in viata mea un director de imagine balbaindu-se mai mult sau ocolind atat de mult raspunsurile, decat am vazut in ultima perioada dupa conferinta Xbox One.

In alta ordine de idei, Xbox One va fi bun si doar pentru faptul ca va exista o concurenta. E bine pentru pret, e bine pentru development, e bine pentru toate cele. Insa daca o vor tine ca si pana acum, apatia pentru Xbox s-ar putea sa semene din ce in ce mai mult cu cea pe care au avut-o in Japonia. Adica un fel de "Xbox One e superb, dar nu ne pasa de ea ca si consola". Microsoft are multe de demonstrat, si peste 6-7 zile vom vedea ce efect a avut palma asupra lor.

Si daca si la E3 o vor tine cu aceleasi aberatii (desi am vazut cateva declaratii in care au spus "E3 is only about gaming"), eu unul nu ca ma voi declara fanboy la echipa adversa, ci voi fi un "militant" impotriva unor astfel de aberatii. A zis AkF mai devreme ca suntem mici si putini, dar acelasi raspuns il dau si eu: dar asta nu inseamna ca suntem prosti. Asa cum au ignorat petitia romanilor pentru Live pe Romania, asa ii va ignora si portofelul meu...

Time will tell... AMR 6 zile