Single post: Info upgrade componente laptop

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Info upgrade componente laptop

    Salutare.

    De ceva timp, ma lupt cu o problema a laptopului meu: in full load, se inchide singur. Am cautat pe net si am descoperit ca procesorul inclus pe laptopul meu (i5 M430) are cateva defecte de fabrica ce duc la acest simptom. Majoritatea recomanda schimbarea procesorului. Aici vine problema: daca tot schimb, de ce sa nu fac si un upgrade?

    Pe site-ul intel, procesorul apare ca fiind socket G1/rPGA988. Cautand putin, am aflat ca acest socket ar fi compatibil cu orice tip de procesor, i3, i5 sau i7, pe montura respectiva. Ceea ce m-a adus la i7 820QM. Imi poate confirma cineva daca acest procesor va fi compatibil?

    De asemenea, ma gandeam sa upgradez ram-ul. Pe site-ul producatorului laptopului (ACER 5741G) este mentionat ca pot fi pusi pana la 8GB ram dar neaparat SODIMM. Nu prea stiu cum functioneaza conceptul acesta si nu stiu pana la ce frecvente as putea sa pun (banuiesc ca depinde de procesorul din momentul respectiv?).

    Ultima intrebare ar fi legat de placa video, nvidia gforce gt320m, care desi este dedicata, banuiesc ca este sudata pe placa de baza, nu?

    Multumesc
    Attached Images Attached Images configuratie1.jpg configuratie2.jpg