Single post: Cum se descurca The Last of Us la capitolul vanzari

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Cum se descurca The Last of Us la capitolul vanzari

    Acum cateva zile s-a lansat unul dintre candidatii, cu sanse mari de castig, la categoria "jocul generatiei actuale de console", The Last of Us. Jocul celor de la Naughty Dog, studioul care in trecut ne-a delectat cu jocuri precum: Crash Bandicoot, Jack and Dexter sau seria Uncharted, a primit recenzii fantastice, avand numai note de 10 de la publicatiile importante si cu o medie incredibila de 95 pe metacritic. Deja stim cat de asteptat a fost jocul de catre membrii forumului si ce impresii puternice le-a lasat fiecaruia dintre noi, acesta ridicandu-se si chiar depasind asteptarile noastre, reusind astfel cu cateva luni inainte de aparitia pe piata a urmatoarelor console sa ridice cu mult stacheta.

    Acum probabil ca multi dintre voi sunteti curiosi si cum s-a descurcat jocul in materie de vanzari in primul weekend de la lansare, pana la urma studioul merita sa aibe succes si din punct de vedere financiar, dar imi este greu sa cred ca le va fi greu avand in vedere ce capodopere au lansat pe PS3 si nu numai. Siteul VGChartz a anuntat ca The Last of Us este titlul cu cel mai profitabil debut din 2013, cu peste 1.3 milioane de copii, depasind astfel cu aproximativ 200.000 de jocuri pe Bioshock: Infinite, care s-a lansat atat pe PS3 cat si pe X360. Pe regiuni, s-au vandut 500.000 in USA, 338.000 au fost pre-orders, iar in UK 120.000 de copii. Ca sa va faceti o idee cam ce semnificatie au aceste numere, The Last of Us a reusit sa stranga mai multi bani decat a castigat filmul Man of Steel la box-office in primul weekend de proiectie in cinematografe.

    Eu zic ca este destul de impresionant si sunt sigur ca vor fi si mai multe vandute, deoarece orice posesor de PS3 ar trebui sa-l joace inainte sa treaca la generatia viitoare de console. Good job Naughty Dog.
    Attached Images Attached Images the_last_of_us.jpg