* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Criptomonedele - discutii generale, pareri pro/contra Started at 07-05-2021 01:59 by Alex Khan Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=152631 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 01:59 Title : Criptomonedele - discutii generale, pareri pro/contra Am dat search la topic, dar nu-l gasesc. Asa ca deschid un topic generalist. Stiu ca sunt multi pro si contra la minat criptominede. Parerile mele privind fenomenul asta sunt urmatoarele: Pareri pro: -sunt de acord ca orice om de pe planeta asta sa-si transfere banii in orice doreste - in euro, in dolari, in yuani, sau in criptomonede precum bitcoini, ethereum , lithecoin. Zic ca asta ar face piata mai competitiva si mai variata. Sau sa fie folosite ca monede strict pentru anumite segmente de produse. -consider ca adoptarea criptomonedelor ca monede virtuale la nivel LOCAL pentru tranzactii online si cumparaturi la supermarket ar fi un mare salt inainte Pareri contra, mai ales in ce priveste modul de dobandire si inmultire a criptomonedelor: -nu mai e ceva profitabil din 2012-2014. Daca investeai prin 2011, acum te-ai fi imbogatit. Dar cand multi incep sa se duca la pomul laudat, stiti ce se intampla. S-a mai intamplat si in anul 1637 cand a fost mania bulbilor de lalea care s-a incheiat urat pentru multi olandezi care au ajuns faliti. Sunt pline cimitirele de oameni care s-au sinucis dupa ce au pierdut economii si averi si au ajuns supraindatorati ca au incercat cai usoare si rapide de facut bani . -nu este ETIC sa minezi site-uri si sa faci bani NEMUNCITI. Pana si un politician corupt, un popa si o prostituata muncesc mai mult pentru banii aia, depunand efort fizic si mintal. Minerii nu depun niciun efort, ci doar placile video. Ei pot sa si doarma si sa nu faca nimic, crezand ca vor castiga bani moca. -nu este suficient o singura placa video. Astazi, ca sa faci bani seriosi din minat, iti trebuie un bloc plin de computere cu placi video care sa mineze. -au inceput sa apara tot mai multe criptomonede alternative la bitcoin, inclusiv Dogecoin, iar asta arata ca mania criptomonedelor e pe sfarsite. -industria hardware are de suferit - placile video s-au scumpit si stocurile sunt goale, automat consolele PlayStation 5 au fost afectate. Placi video si console mai scumpe inseamna mai putini jucatori dispusi sa cumpere jocurile noi lansate, mai putini jucatori dispusi sa cumpere hardware de noua generatie. Mai putine exemplare vandute>pierderi pentru industria gamingului si industria hardware Daca industria gamingului si industria hardware sufera, toata economia globala va avea de suferit. Nu e exclus ca criza semiconductoarelor sa fie cauzata tot de mania criptomonedelor din moment ce cererea de placi video a crescut in anii anteriori, ajungand sa fie cumparate pana la epuizare. Nu pot sa sper decat ca guvernele lumii sa ia masuri drastice si sa interzica mineritul de criptomonede, acest mijloc ilegal de obtinut bani nemunciti. Si da, mai bine te lasi de gaming sau treci pe CLOUD decat sa cheltui 5000-6000 lei pe o consola care in timpuri normale ar fi costat 2000 lei. La fel si in cazul placilor video. O placa video de 4GB n-ar trebui sa sara de 500 lei! https://www.youtube.com/watch?v=Mf8Sh1mX__E -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Se7en Fury Date : 07-05-2021 10:47 Numai inepții dar mă rog, cum ilegal? Habar nu ai despre ce vorbești. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 11:43 Cei care se apuca sa-mi spuna ca "nu am habar" sa-mi raporteze aici cat profit au facut din minat bitcoini. Si care au fost cheltuielile pe factura electrica. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : razvanrazy Date : 07-05-2021 11:45 Nu mai bine faci tu asta prima data? Ia pune aici cat profit ai facut si cat au fost cheltuielile pe factura electrica /:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 11:49 Nu mai bine faci tu asta prima data? Ia pune aici cat profit ai facut si cat au fost cheltuielile pe factura electrica /:) Eu sunt anti-minat criptomonede. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Se7en Fury Date : 07-05-2021 11:49 Parcă îmi dădusei ignore. Știu prieten care a făcut în jur de 60 de mii USD din minat. Te bagi în niște subiecte la care nu ai habar și tragi și niște concluzii complet ilogice @Alex Khan Eu personal am investit 1400 USD și am vândut la 4500 USD. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : razvanrazy Date : 07-05-2021 11:55 Eu sunt anti-minat criptomonede. Pentru ca...? Nu inteleg, daca esti anti ceva, de ce deschizi o discutie despre acel ceva?:-? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : Espiritus Date : 07-05-2021 12:01 Am luat ICX la $1 și l-am dat la $11 înainte de prăbușirea din 2017. Profit 1100% într-o lună. Din păcate pe atunci eram încă un student pârlit și am investit puțin, dar am făcut bani de un laptop pe care încă îl mai folosesc. :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 12:13 Pentru ca...? Nu inteleg, daca esti anti ceva, de ce deschizi o discutie despre acel ceva?:-? Pentru ca nu suport ca placile video sa se scumpeasca din cauza unor putori care nu vor sa munceasca cinstit , si vor sa faca bani rapid si usor? Am luat ICX la $1 și l-am dat la $11 înainte de prăbușirea din 2017. Profit 1100% într-o lună. Din păcate pe atunci eram încă un student pârlit și am investit puțin, dar am făcut bani de un laptop pe care încă îl mai folosesc. :)) Si costurile de factura? Realizezi ca acum ajungi sa platesti mai scump pentru o placa video? Sau din cauza astora ca tine, PS5 costa 5000-6000 lei in magazinele din Romania? Cand erai student parlit, nu era mai folositor sa te joci la pariuri sportive si poker? Fiindca ai fi castigat mai mult. Iar placile video si consolele PS5 s-ar fi vandut la preturi normale astazi! ---------- Post added 07-05-2021 at 12:16 ---------- . Știu prieten care a făcut în jur de 60 de mii USD din minat. Si eu stiu un amic care a ajuns miliardar dupa ce a facut investitii in colectat rahat lasat de multi laudarosi anonimi pe forumuri. Oricine e anonim poate sa spuna ca are "prieteni". Te bagi în niște subiecte la care nu ai habar și tragi și niște concluzii complet ilogice @Alex Khan Eu nu stiu decat atat: din cauza astora ca voi s-au scumpit placile video si consolele PS5. Ar trebui cumva ca toti minerii astia sa sufere consecintele pentru ca au ruinat industria hardware, industria gamingului, si mai ales, economia globala! Tot ce au acumulat sa le dea guvernelor si industriei hardware. Eu personal am investit 1400 USD și am vândut la 4500 USD. 1400 DOLARI numai pe placa video sau si factura electrica? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Se7en Fury Date : 07-05-2021 12:18 @Alex Khan Doar pentru că alții pot face cea ce tu nu poți nu este motiv de ură. ---------- Post added 07-05-2021 at 12:21 ---------- @Alex Khan educație financiară cumperi moneda la un preț și o vinzi mai scump, mai simplu de atât nu pot să îți explic. Acum vrei și extras bancar sau cum, ce nu pricepi că se fac bani mulți din minat monede, durează că nu scoți bani pe loc, odată ce ai minat o ți in wallet până îi creste prețul nu o vinzi imediat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Espiritus Date : 07-05-2021 12:32 Nu cred că Alex înțelege ce înseamnă și cum funcționează blockchain, probabil de aici și confuzia de care da dovadă. Recomand clipul lui 3blue1brown despre Bitcoin, e super bine explicat și poate fi înțeles doar cu cunoștințe elementare de matematica din liceu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Ultranativ Date : 07-05-2021 12:57 Documentati-va legat de Elrond. Nu o sa regretati. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : dronology Date : 07-05-2021 13:06 Ce fel de aplicații folosiți pentru tranzacționare/achiziția de crypto? Binance (https://www.binance.com/ro) e ok? Mă interesează recomandările voastre, cu + și - dacă se poate. :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Se7en Fury Date : 07-05-2021 13:21 Eu am folosit Bittrex, la vremea aceea în 2017 nu prea găseai să te înscrii și aveai de așteptat până se aproba cererea, nu exista plata în valută direct pe platformă, trebuia să cumperi ETH după exchange și transferat în Bittrex Pe Bittrex acum, îți trebuie pașaport și apoi cont bancar cu extras să poți scoate bani în valută și durează până se aprobă, au băgat pair USD direct cu Crypto. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : JohnnyUSA Date : 07-05-2021 14:31 Nu stiu, poate ca ar trebui sa tac… Cu toate astea, ma mananca limba (defect de fabricatie). Mai nene, daca stau si caut pe forumul asta toate postarile/topicurile facute de acest domm, ajung la trista concluzie ca unii chiar traiesc doar pe internet si cauta atentie cu orice pret. Chiar atat de nasoala e viata unora in realitate? Intreb si eu, da-o dracu’ de treaba, niciunul n’avem o viata de vis dar… sunt chestii care pe mine ma depasesc. Atatea replici fara sens, atatea topicuri aiurea deschise de distinsul, pentru mine e prea mult. Zici ca suntem la gradinita, la varsta la care dadeam din gura doar de dragul de a da. Poate sunt eu prea pretentios, bosorog, samd. Dar, deja e prea mult. Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : Se7en Fury Date : 07-05-2021 14:38 Păi nah omul are dreptul să facă câte thread-uri vrea, acum e treaba ta să îl ignori sau să îi dai replica când bate câmpii. Referitor la monede au crescut foarte mult în ultima vreme mult Hype și lumea are impresia că face x4 x5, eu momentan stau cu bani în portofel deși nu știu să spun dacă este cea mai bună soluție. Oricum să investești acum în BTC sau ETH îți trebuie mulți bani să scoți profit sa dus trenul ala de mult. Nu vă uitați la toți YouTuberi că și aia sunt investiți la greu, lor le convine să scoată un clip și să spună că e cea mai tare monedă după ce au cumpărat la preț minim și așteaptă lumea să cumpere in draci ca să vândă el. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 16:01 @Alex Khan Doar pentru că alții pot face cea ce tu nu poți nu este motiv de ură. @Alex Khan educație financiară cumperi moneda la un preț și o vinzi mai scump, mai simplu de atât nu pot să îți explic. Acum vrei și extras bancar sau cum, ce nu pricepi că se fac bani mulți din minat monede, durează că nu scoți bani pe loc, odată ce ai minat o ți in wallet până îi creste prețul nu o vinzi imediat. Lasa-ma cu educatia ta financiara. Educatia financiara nu presupune sa te bagi in mizerii precum "jocuri de noroc", "pacanele", " loterie", "pariuri sportive", "investit la bursa si specula", "investit in criptomonede", "minat criptomonede pe placi video", "concursuri televizate". Astea sunt cele mai rapide mijloace de cum sa ajungi falit . Educatia financiara presupune MUNCA si ECONOMISIRE. Si INVESTIT cu capul in afaceri care chiar iti aduc profit garantat, nu in speculatii sau jocuri de noroc la voia hazardului. Criptomonedele sunt ca jocurile de noroc, castigi o data, castigi a doua oara, dar a treia oara s-ar putea sa pierzi tot ce ai castigat la ultimele doua dati, plus ca depinde si cum functioneaza piata. Plus ca eu nu am avut niciodata noroc sa castig la vreun concurs televizat sau joc de noroc. Am incercat cand eram mai mic sa vad cum e si cand vad ca am pierdut din prima, m-am lasat, si imediat am aflat ca toate concursurile televizate si jocurile de noroc de pe lumea asta sunt trucate de cei smecheri, chiar si bursele sunt manipulate de rechinii financiari ca sa castige intotdeauna numai ei, doar ai vazut ce repede s-a stins revolutia " Gamestop" . La burse, jocuri de noroc, concursuri si chiar si la criptomonede castiga doar cine "trebuie". Nu stiu, poate ca ar trebui sa tac… Cu toate astea, ma mananca limba (defect de fabricatie). Mai nene, daca stau si caut pe forumul asta toate postarile/topicurile facute de acest domm, ajung la trista concluzie ca unii chiar traiesc doar pe internet si cauta atentie cu orice pret. Chiar atat de nasoala e viata unora in realitate? Intreb si eu, da-o dracu’ de treaba, niciunul n’avem o viata de vis dar… sunt chestii care pe mine ma depasesc. Da, e nasol! S-au scumpit placile video si consolele PS5 din cauza minerilor de criptomonede! Si nu-mi convine sa platesc 5000 lei pentru o placa video cand in vremuri NORMALE (adica inainte sa vina urangutanul ala portocaliu la Casa Alba, inainte sa devina Selly celebru, inainte sa se apuce toata lumea de mizerii de la criptomonede, clickbait la videochat) plateam 2000 lei pentru ea. :wall: Inclusiv PS5 ar fi fost mai ieftin daca nu era boul de Trump sa declare razboi comercial Chinei, si daca nu erau milioane de amatori pusi pe facut bani rapid si usor prin minat bitcoini. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Espiritus Date : 07-05-2021 16:15 INVESTIT cu capul in afaceri care chiar iti aduc profit garantat Ai investit vreodata in ceva? Cati bani ai economisit pana acum, datorita educatiei tale financiare? Nu sunt intrebari retorice, chiar sunt curios ce net worth poate avea un individ care doar munceste si economiseste in Romania. Toti pe care ii stiu cu mentalitatea asta, cu una-doua exceptii, nu valoreaza mai mult de 10 000 euro. N-au nici casa, ori stau in chirie ori stau in casa bancii si platesc rata 30 de ani. :)) Daca intr-adevar ai investit in ceva cu profit garantat (???) si nu te afli in situatia descrisa mai sus, da-ne si noua un hint, ca nu iti furam painea de la gura daca investim si noi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Antiohh Date : 07-05-2021 16:40 Pui mana si iti deschizi tu firma daca ai o idee buna si crezi ca e sustenabila(si chiar si acolo exista riscuri mari). Cand te bagi sa investesti in monede si firme mamut, esti extrem de vulnerabil la jocurile de dupa cortina. Au reusit bogati sa atace monedele unor tari in toata regula. Pe mine stiti ce ma surprinde? Ca e plin de analisti si speculatori din astia pe yt, dar rareori ei chiar au facut multi bani din asta. Ma indoiesc ca cineva care e super bogat sta sa faca clipuri pe youtube, decat daca are un interes ca sa faca si mai multi bani. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 17:13 Ai investit vreodata in ceva? Cati bani ai economisit pana acum, datorita educatiei tale financiare? Nu sunt intrebari retorice, chiar sunt curios ce net worth poate avea un individ care doar munceste si economiseste in Romania. Toti pe care ii stiu cu mentalitatea asta, cu una-doua exceptii, nu valoreaza mai mult de 10 000 euro. N-au nici casa, ori stau in chirie ori stau in casa bancii si platesc rata 30 de ani. :)) Daca intr-adevar ai investit in ceva cu profit garantat (???) si nu te afli in situatia descrisa mai sus, da-ne si noua un hint, ca nu iti furam painea de la gura daca investim si noi. 1. NU CRED CA TE PRIVESTE CE FAC EU CU VIATA MEA! Nu sunt obligat sa-ti dau informatii. Pot sa-ti spun ca eu nu am tangenta cu afacerile, nici cu bisnitele pe care le numiti voi "business". Si pot sa-ti spun ca nu m-am imprumutat niciodata de la o banca. Ce mi-am dorit sa-mi cumpar am luat intotdeauna cu banii jos! 2. In ce priveste criptomonedele, pe mine ma intereseaza doar atat : Placile video si consolele PS5 s-au scumpit din cauza voastra! Si vreau sa se faca ceva sa se ieftineasca, sa ne reintoarcem la normal. 3. Daca tot ai adus in legatura locuintele......e mai scump acum sa ai casa ta fata de acum 30-50 ani. Si nu vorbesc de Romania si rahatul de comunism care oferea locuinte gratuit , ci de America, Franta, UK cand erau in anii 50-70, acele vremuri glorioase cand era mai ieftin sa ai o casa si o masina si sa intretii o familie.Acum nu se mai poate. Oare de ce? Ah, pentru ca niste speculatori (ca si voi) au facut c sa fie mai SCUMPE. Aceiasi care au permis sa rezulte sistemul actual interloparesc in care niste paraziti ajung sa faca bani din minat bitcoini prin placi video. 4. Aia de care zici tu, ca stau cu parintii la 30 ani, si au un job cu salariu minim pe economie (ca macar astia nu stau ca fraierii pe chirie sa le plateasca unor tigani interlopi cu nici 8 clase, si cu inca alti 2-3 straini) ............ba, astia sunt cazuri fericite! Aia pe care ii consideri tu ratati au o viata mai mult decat decenta. Vrei sa stii ce e un caz total nefericit? Sa ajungi la 23-25 ani sa-ti pui streangul pe gat ca ai pierdut toti banii pe bitcoini /sau pe pariuri sportive/jocuri de noroc si te cauta camatarii si bancile la usa. Ca ai vrut sa faci bani rapid si nemunciti. Sau mai rau, sa fii un afacerist de 30 ani, ajungi sa te insori ca prostul cu o pitipoanca pe care cheltui o avere pe vacante si cadouri, dupa vreo 5 ani aia iti da papucii pentru un mos mai bogat sau chiar pentru un gunoier mai aratos si mai cu muschi , si sa ceara divort si partaj, si despagubiri ca te-ai purtat urat cu ea, si se poate ajunge la sute de mii de euro! Si cu toata casa lui, cu toate realizarile si afacerile lui, toate masinile lui.......se duc! Pentru ca a fost idiot sa se insoare cu o ***** doar pentru ca este sexy si are silicoane. Care ajunge sa-l insele pentru un mos bogat si libidinos (sugar daddy) sau sa o prinda in pat pentru un gunoier. Astea rateuri! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Se7en Fury Date : 07-05-2021 17:42 Cum le înflorești tu pe toate, un fel de Bivolaru de le știi pe toate. Pe mine nu mă interesează că sa scumpit PS5 am bani din monede să îl cumpăr. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 17:47 Pe mine nu mă interesează că sa scumpit PS5 am bani din monede să îl cumpăr. Ura, ca un bombardier manelist ai grait. Da, cheltui mai multi bani pe o consola next-gen sau pe o placa video decat costa inainte. Because ****ing logic! Si peste 7 ani o sa dai si mai multi bani, si mai multi bani, si te intrebi de ce naiba avem inflatie. Mai lipsea din postarea ta un videoclip cu Guta si versuri " am valoare si bitcoini, castig bitcoini pe moka fara sa muncesc, doar scot Placa Video la produs, cikalaka ciki cea, sa moara sarakii si dujmanii de ciuda, mancati-as ", si era completa. Sper sa va iasa bitcoinii aia pe nas intr-o zi. ---------- Post added 07-05-2021 at 17:56 ---------- Glumesc, sper sa va iasa bitcoinii din fund. Ca gasca cu ouale de aur. :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : Se7en Fury Date : 07-05-2021 17:59 Rima era defapt "Am Bitcoin, am valoare și dolari în buzunare să sară pesecinciurile în aer" îți compun și versurile că nici la asta nu te descurci. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Antiohh Date : 07-05-2021 18:04 Nu cred ca e potrivit termenul de inflatie atunci cand creste pretul doar la o anumita categorie de produse, care nici macar nu e de baza :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 18:04 Rima era defapt "Am Bitcoin, am valoare și dolari în buzunare" îți compun și versurile că nici la asta nu te descurci. Sa va vad ce o sa va faceti cand o sa vi se strice placile video si nu veti mai putea mina nimic. Ca vor fi zeci de mii de dolari bucata sau stocurile goale. Eu macar am ca alternativa sa ma joc prin Cloud daca nu-mi gasesc placa video la pret acceptabil. Dar voi? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : Se7en Fury Date : 07-05-2021 18:07 Pai sunt alternative, minez in cloudul ala de te joci tu. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 18:08 Nu cred ca e potrivit termenul de inflatie atunci cand creste pretul doar la o anumita categorie de produse, care nici macar nu e de baza :)) Spune-i ce vrei. Important e ca de la an la an vor deveni tot mai scumpe si mai rare incat ca vor deveni obiecte de lux. In final, smecherii care au minat vor muri mai saraci decat au fost inainte. E exact ceea ce merita crezand ca se pot imbogati pe cai rapide si usoare, fara sa munceasca. La fel ca si in jocurile unde trisorii sunt pana la urma prinsi si pedepsiti, la fel si ei o vor pati. Capitalismul pare nedrept in aparenta, dar sunt perioade cand mai si "corecteaza" niste erori. Ceea ce o sa urmeze dupa pandemie va fi exact "corectura" de care va avea nevoie civilizatia moderna dupa 40 ani de corporatism neoliberal cu multe elemente corupte. Astia care se lauda acum ca sunt bogati, maine ii vezi rupti de foame ca au pierdut tot si in ce au investit si-a pierdut valoarea din cauza suprasaturatiei si pentru ca s-au ingramadit multi la pomul laudat. Amintiti-va de asta, si a fost acum 400 ani! https://en.wikipedia.org/wiki/Tulip_mania ---------- Post added 07-05-2021 at 18:09 ---------- Pai sunt alternative, minez in cloudul ala de te joci tu. Ce, nu e destul ca furi curent, acum furi si internet? S-o crezi tu ca o sa fie asa. Hai treci inapoi pe ignore ca ma plictisesti. M-am distrat destul pe seama ta pe ziua de azi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : Espiritus Date : 07-05-2021 19:52 Pai sunt alternative, minez in cloudul ala de te joci tu. Stiu ca ai glumit, dar e doar o chestiune de timp. Deja se intampla in China. Amazon Offers Mining In The Cloud (https://www.coindesk.com/amazon-chia-cloud-mining) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 20:00 Chiar sunt curios cum vor intra ei pe serverele cloud ale lui GeForce Now si Stadia sa le mineze fara sa se trezeasca cu politia la usa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : opincarul Date : 07-05-2021 20:26 Nu stiu care dintre voi e mai troll: Initiatorul sau toti cei care-i raspund? Daca nu aveam de invatat imi faceam si un lighean cu floricele =))=))=)) P.S.: @Alex Khan, imi aduc aminte ca te-ai basicat zilele trecute ca te-a jignit un coleg de forum. Vad ca si tu arunci cuvinte grele si acuze inspre unele categorii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : Alex Khan Date : 07-05-2021 20:55 Nu stiu care dintre voi e mai troll: Initiatorul sau toti cei care-i raspund? Daca nu aveam de invatat imi faceam si un lighean cu floricele =))=))=)) P.S.: @Alex Khan, imi aduc aminte ca te-ai basicat zilele trecute ca te-a jignit un coleg de forum. Vad ca si tu arunci cuvinte grele si acuze inspre unele categorii. Trebuie sa raspund cu aceeasi moneda. Dupa cum se vede, pe userii astia vechi,care ma jignesc, care ma ataca la persoana ,stau nesanctionati, ca au imunitate sau sunt prieteni cu adminii. Numai pe mine ma sanctioneaza ca am cont de 4 ani si sunt nou. Doar suntem in jungla capitalista, iar forumurile sunt toate reflexia societatii romanesti de azi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : codpin Date : 07-05-2021 21:29 Pai sunt alternative, minez in cloudul ala de te joci tu.Bai deci efectiv am pufnit in ras... GG! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : razvanrazy Date : 07-05-2021 21:40 Dupa cum se vede, pe userii astia vechi,care ma jignesc, care ma ataca la persoana ,stau nesanctionati, ca au imunitate sau sunt prieteni cu adminii. Numai pe mine ma sanctioneaza ca am cont de 4 ani si sunt nou. Stii care-i diferenta? Ei si daca te ataca, o fac atat de inteligent incat nu-i poti sanctiona pentru ca nu incalca nicio regula. In schimb tu, pana nu aberezi, injuri, ataci direct, scrii cu rosu bolduit si font mare, incat e efectiv imposibil sa nu-ti sara in ochi si sa nu sanctionezi. Si ca de obicei, dai vina pe orice altceva, oricine altcineva, baba yaga, bad djudju, sfantul duh, somnanbulism samd, toti au ceva cu tine si toti suntem in cardasie, inclusiv Ubisoft, EA, eMag, Altex, ca sa-ti facem tie viata grea. Cred ca ar trebui sa te opresti o secunda, sa tragi aer in piept, sa te uiti in oglinda si sa realizezi ca poate esti tu ala dificilul... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : JohnnyUSA Date : 07-05-2021 22:06 Trebuie sa raspund cu aceeasi moneda. Dupa cum se vede, pe userii astia vechi,care ma jignesc, care ma ataca la persoana ,stau nesanctionati, ca au imunitate sau sunt prieteni cu adminii. Numai pe mine ma sanctioneaza ca am cont de 4 ani si sunt nou. Doar suntem in jungla capitalista, iar forumurile sunt toate reflexia societatii romanesti de azi. Eu am fost sanctionat de 2 ori cu ban pana acum pentru ca “nu ma aplec” si-mi sustin opiniile atunci cand consider ca am dreptate. Despre ce vorbim? Sau nu eram vizat? Sent from my iPhone using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : smits Date : 07-05-2021 22:44 hodinit esti... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : Alex Khan Date : 08-05-2021 13:28 https://www.digi24.ro/stiri/economie/digi-economic/co-fondatorul-dogecoin-si-a-vandut-in-2015-toate-monedele-pentru-a-si-permite-o-honda-second-hand-acum-doge-a-depasit-valoarea-honda-1519811 Si abia si-a permis o Honda la second hand. =)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : 077danyel Date : 08-05-2021 18:17 https://youtu.be/qQiGHVdfSt8 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : dronology Date : 09-05-2021 13:19 Weekend Update: Financial Expert Lloyd Ostertag on Cryptocurrency - SNL https://www.youtube.com/watch?v=x5RCfQyTDFI While Elon Musk hosted Saturday Night Live, Dogecoin investors sold. When SNL first went live, the cryptocurrency hovered around 69 cents (nice). But as the show wore on, the price dropped. As of this writing, it is worth 56 cents, a 12 percent plunge. There was a slight recovery when Musk — on “Weekend Update,” SNL’s parody news program — explained to a bewildered Michael Che and Colin Jost what Dogecoin was. (“A hustle,” Che finally said, knowingly.) He also called himself the “Dogefather.” As if to celebrate, trading platform Robinhood promptly crashed for cryptocurrency users. Earlier this week, Robinhood tweeted, “We’re all paws on deck, all weekend. [rocket emoji]” (I need the S-1.) A month ago, the trading platform crashed during a Dogecoin rally. Dogecoin is crashing while Elon Musk is on Saturday Night Live (https://www.theverge.com/2021/5/9/22427006/dogecoin-crashing-elon-musk-snl-host) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : dronology Date : 11-05-2021 17:17 Facebook CEO Mark Zuckerberg took to Facebook to share a picture of his two pet goats named "Max" and "Bitcoin". The picture went viral with people making comments like, "Sounds like Musk & Bitcoin?" and "Now Bitcoin is going to hit high after you posted this picture." crypto in a nutshell 8-} -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : MonkY Date : 13-05-2021 16:52 Asta dovedește cât de volatilă e piața de criptomonede. Un singur tweet și zbang, 365 miliarde dolari cădere. Și asta după doar vreo 12h de la anunțul lui Elon Musk: Tesla nu mai acceptă plata în bitcoin. Piața criptomonedelor pierde 365 de miliarde de dolari după anunțul lui Elon Musk (https://www.digi24.ro/stiri/economie/digi-economic/tesla-nu-mai-accepta-plata-in-bitcoin-piata-criptomonedelor-pierde-365-de-miliarde-de-dolari-dupa-anuntul-lui-elon-musk-1527171). P.S. M-am uitat in wallet-ul unui client, și de ieri până azi i-a scăzut valoarea portfolio-ului cu 25%. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : Espiritus Date : 13-05-2021 17:47 Bitcoin a crescut de la un cent la $50k in nici 10 ani, ceea ce dupa calculele mele rapide inseamna crestere de 500 000 000%. Mai avea cineva dubii ca e o moneda volatila? 25% intr-o zi nu e mare lucru, si cum a crescut asa se poate duce si inapoi la a nu valora nimic. Cu cripto nu trebuie sa joci decat banii pe care esti dispus sa ii pierzi. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : lucicleric Date : 13-05-2021 18:10 Daca ai 50k de dolari iti vezi de drum si investesti in altceva...valul cu bitcoin a trecut deja, cine a prins, acum e putred de bogat.....acum aproximativ 1-2 ani era valul cu ethereum-ul care abia acum a inceput sa bubuie. La fel, cine a minat sau a cumparat la inceput, o sa fie bogat in viitor...ideea e sa nu fii lacom si daca ai castigat banii usor, ii bagi in altceva sau te retragi in glorie. Nu cred ca iti trebuie nu stiu ce educatie financiara sa stii cand sa te opresti. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : iErvin Date : 13-05-2021 18:32 "Bitcoin has died 412 times" https://99bitcoins.com/bitcoin-obituaries/ https://bitcointreasuries.org/ 2018: https://www.fool.ca/2018/01/12/bitcoins-demise-moves-closer/ 2021: https://www.fool.com/investing/2021/02/17/the-motley-fool-announces-5-million-investment-in/ De data asta dispare cu siguranta. ;) Nu cred ca faceti diferenta dintre specula pe ****coins (Dogecoin, shibacoin si nu mai stiu ce) si Bitcoin. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : dronology Date : 13-05-2021 19:07 With a market cap of about US$45 billion, the latest digital currency named Internet Computer, which was unveiled just on Monday is now one of the world’s biggest cryptocurrencies. According to http://CoinMarketCap.com, it is the eighth-largest digital asset among the top ten. 1392830753994649603 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : dronology Date : 19-05-2021 10:29 China tightens ban on cryptocurrencies China banned financial institutions and payment companies from providing services related to cryptocurrency transactions, in the latest blow to digital currencies and their market leader bitcoin. https://www.youtube.com/watch?v=HhR2WcUSk1c -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : dronology Date : 20-05-2021 11:16 Bitcoin is in a bear market https://www.youtube.com/watch?v=_SHXhQ5libA -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : Ultranativ Date : 20-05-2021 11:43 Nici macar nu a inceput Bull :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : dronology Date : 24-05-2021 14:54 1396496745803091976 1396230120692543489 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : Alxk Date : 25-05-2021 01:54 Ce "face" baietii? Inca plangeti ca v-ati pierdut investitiile dupa ce Elon v-a tras nucleara? Stati asa ca e doar inceputul. Sunt zvonuri ca Biden & co vor incepe sa reglementeze criptomonedele de anul asta pentru a rezolva criza placilor video si a microcipurilor. Reglementare in sensul ca nu o sa mai puteti mina si nici sa faceti bani din asta. Ceea ce ar insemna ca e cazul sa va intoarceti la MUNCA! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : MonkY Date : 25-05-2021 23:04 Well, that says it all: How Iran mines bitcoins to bypass US sanctions Crypto farms are even placed in mosques. Due to sanctions and an economic embargo against Iran, oil exports in the country fell by 70%, leading to an economic crisis. The Iranian government decided to take a tricky path and began to promote national mining, allowing organizations and government agencies to mine cryptocurrency. Iran has begun using its own oil to generate electricity, which is "converted" into bitcoins. And they are already trading bitcoins on the external market. Thus, the Iranian state "sells" its oil reserves in the world markets, using the bitcoin mining process to circumvent the sanctions. Now Iran accounts for 4.5% of the world's bitcoin production. It takes 10 million barrels of oil annually, and brings in almost a billion dollars. After the Islamic Revolution, Washington imposed sanctions on Iranian financial institutions and an almost complete economic embargo. Oil exports fell 70%, leading to unemployment and periodic outbreaks of civil unrest. To get around the sanctions, according to Elliptic employees, Iran started mining bitcoins. In 2019, the government created a licensing system and began to encourage national mining: banks were allowed to buy imported goods for bitcoins, foreign cryptocurrency was banned, and locals were able to sell bitcoins to the central bank. Mining became so popular that crypto farms were even done in mosques, since electricity is free there. Based on data from the Cambridge Alternative Finance Center and statements from the Iranian state-owned electricity company, Elliptic estimates that Iran now accounts for 4.5% of global bitcoin production. “If 4.5 percent of bitcoin mining is based in Iran, then there is a 4.5 percent chance that any transaction with bitcoin will involve paying a commission to the Iranian miner. the country that imposed the sanctions. " Tom Robinson Chief Scientist at Elliptic Iranian miners consume about 600 MW per year - about 10 million barrels of oil are needed to generate that much electricity. Iran uses oil to generate electricity, which is later converted into bitcoin. This is how the republic sells its energy reserves on the global market. Bitcoins are also used to pay for imported goods, thus bypassing sanctions on payments through Iranian financial institutions. Thus, the country earns about a billion dollars a year. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : paul Date : 26-05-2021 23:46 :tease: Iran is temporarily banning cryptocurrency mining after some of the country’s major cities experienced repeated blackouts. President Hassan Rouhani said that the ban would last until September 22nd. The country has experienced summer blackouts in years past, and while the current round of outages is mostly being blamed on a drought that’s affecting the country’s ability to generate hydroelectric power, it seems that the Iranian government is eager to cut down on any aggravating factors. Power-hungry cryptocurrency mining operations, for instance. According to the BBC, Iran operates a program where Bitcoin miners must register with with the government, pay extra for electricity, and sell their coins to the central bank. President Rouhani stated that the legal mining operations in the country consume around 300MW a day; Iran’s state-owned grid operator, Tavanir, reportedly claimed a more conservative daily usage of 209MW. Either number is small compared to the 2,000MW that Al Jazeera reports is used by illegal miners, which reportedly make up 85 percent of the country’s operations. The deputy minister of electricity and energy even told one news organization that miners were using the free electricity afforded to mosques to run mining operations. Iran bans cryptocurrency mining for four months to stave off blackouts - The Verge (https://www.theverge.com/2021/5/26/22455264/iran-cryptocurrency-mining-ban-annual-summer-bitcoin-spies) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : paul Date : 29-05-2021 00:58 %%-:cop: Police in the United Kingdom raided an industrial unit outside Birmingham under suspicion it was housing an indoor marijuana growing operation, CNBC reported. They were surprised to discover instead an extensive Bitcoin mining setup which was illegally siphoning electricity from a mains supply. Prior to the raid, police observed multiple people going in and out of the building throughout the day, and spotted extensive ventilation and wiring. They also claim a drone was able to detect high amounts of heat coming off the building. Because indoor cannabis farms use systems of grow lights, heating, and ventilation to cultivate plants where they might not usually flourish, police believed they were looking at “classic signs” of a clandestine weed operation. What they were actually looking at, as they soon learned, was about approximately a hundred or so Antminer S9 machines, generating enormous amounts of heat while they minted new coins. Easy mistake to make, and incidentally, not illegal in cases where cryptocurrency miners pay their electrical bills. This particular operation, however, was siphoning “thousands of pounds” worth of mains electricity, and as a result was shut down by the same police who thought they were gearing up for a drug raid. UK police surprised to learn energy-intensive weed farm is actually a Bitcoin mine - The Verge (https://www.theverge.com/2021/5/28/22458632/bitcoin-mine-mistaken-cannabis-growing-operation-police) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : ciypriyan Date : 29-05-2021 01:18 un scam infect -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : dronology Date : 28-06-2021 23:30 This Is Why We Can’t Have Nice Things Like Cryptocurrency https://www.youtube.com/watch?v=vQLBC7wbvrA -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : ymess Date : 29-06-2021 11:20 Ceea ce se întâmplă: s-au legalizat scammurile. Toate țările balcanice în anii 90 au jucat la scheme piramidale, inclusiv noi Romanii. Doar ca aici nu e nimeni responsabil pentru schema asta, vor fi câștigători și pierzători, fără ca nimeni sa facă pușcărie. Bitcoin rămâne doar o specula, niciodată nu va fi o moneda. În momentul de fata, cei mai mari "prosti" sunt cei care au cumpărat o pizza în bitcoin, asta a fost greșeala lor capitala, au folosit aceasta criptomoneda drept moneda. O moneda care te face sa devii un mare prost dacă o folosești ca moneda, nu suna prea bine. LE: probabil dacă am fi vrut sa scăpăm de un stat tiran, o criptomoneda ar fi avut sens. Dar pana atunci, ce nu e folosit ca moneda nu va ajunge moneda. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : galaxic Date : 10-07-2021 00:55 Asta a fost cea mai tare parodie cu Dogecoin! =)) https://www.youtube.com/watch?v=8kveQtGThaQ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : MonkY Date : 10-07-2021 11:19 Daca va intrebati de ce se vinde inca bine PlayStation 4... well, here is your answer: https://www.tomshardware.com/news/ukrainian-authorities-recover-500-gpus-3800-ps4-crypto-bust. Nici mai mult nici mai putin de 3800 de console intr-o singura operatiune. Nici nu vreau sa ma gandesc cate sunt prin lume... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : dronology Date : 12-07-2021 12:47 https://www.youtube.com/watch?v=s6z5OduN8vo Using a toilet can pay for your coffee or buy you bananas at a university in South Korea, where human waste is being used to help power a building. Cho Jae-weon, an urban and environmental engineering professor at the Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST), has designed an eco-friendly toilet connected to a laboratory that uses excrement to produce biogas and manure. The BeeVi toilet - a portmanteau of the words bee and vision - uses a vacuum pump to send faeces into an underground tank, reducing water use. There, microorganisms break down the waste to methane, which becomes a source of energy for the building, powering a gas stove, hot-water boiler and solid oxide fuel cell. "If we think out of the box, faeces has precious value to make energy and manure. I have put this value into ecological circulation," Cho said. An average person defecates about 500g a day, which can be converted to 50 litres of methane gas, the environmental engineer said. This gas can generate 0.5kWh of electricity or be used to drive a car for about 1.2km (0.75 miles). Cho has devised a virtual currency called Ggool, which means honey in Korean. Each person using the eco-friendly toilet earns 10 Ggool a day. Students can use the currency to buy goods on campus, from freshly brewed coffee to instant cup noodles, fruits and books. The students can pick up the products they want at a shop and scan a QR code to pay with Ggool. "I had only ever thought that faeces are dirty, but now it is a treasure of great value to me," postgraduate student Heo Hui-jin said at the Ggool market. "I even talk about faeces during mealtimes to think about buying any book I want." South Korean toilet turns excrement into power and digital currency (https://www.reuters.com/world/asia-pacific/south-korean-toilet-turns-excrement-into-power-digital-currency-2021-07-09/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : galaxic Date : 13-07-2021 01:28 E clar dupa stirea asta ca criptomania e pe moarte. China deja a interzis minarea (https://www.digi24.ro/stiri/economie/digi-economic/bitcoin-a-scazut-la-jumatate-din-valoarea-maxima-atinsa-in-aprilie-pe-fondul-interdictiei-criptominarii-in-china-1570637), America si UE o vor interzice/reglementa drastic cat de curand, si asta din cauza scumpirii componentelor electronice. Se vad deja efecte benefice de dupa decizia Chinei - preturile placilor video au inceput sa scada. (https://zonait.ro/preturi-placi-video-stocuri/) Evident, doar in tarile civilizate, ca in Rromanistan marile lanturi comerciale inca continua bisnita. Eu as fi mai bland: n-as interzice minarea, dar as propune monitorizarea in masa a minarii si obligatia minerilor de a plati 95% impozit din profitul obtinut din minare, pentru ca chiar e ceva neetic sa faci bani din nemunca in timp ce dormi cu computerele aprinse , sa consumi si atata energie si sa nu platesti o taxa. Plus ca nu foloseste la nimic, doar imbogateste niste putori si lasa fara bani niste prosti, si mai duce la pamant intreaga industrie hardware. Ca veni vorba, atentie mare pentru cine isi depoziteaza criptomonedele prin paradisuri fiscale. (https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-23/s-african-brothers-vanish-and-so-does-3-6-billion-in-bitcoin) Chiar nu stiu de ce naiba n-au luat guvernele lumii masuri mai demult, dar probabil au lasat-o asa ca sa testeze putin pe populatie, sa vada efectele. Si dupa cum se vede, efectele sunt mai mult decat catastrofale. Criza economica globala prin care traversam acum din cauza pandemiei e si din cauza mizeriei asteia. ---------- Post added 13-07-2021 at 18:54 ---------- Unde o fi desteptul ala care zicea ca se apuca sa mineze serverele cloud? :x Record în Marea Britanie. Poliția a confiscat 210 de milioane de euro în criptomonede de la o rețea internațională (https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/record-in-marea-britanie-politia-a-confiscat-210-de-milioane-de-euro-in-criptomonede-de-la-o-retea-internationala-1596911) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : paul Date : 17-07-2021 15:36 Daca va intrebati de ce se vinde inca bine PlayStation 4... well, here is your answer: https://www.tomshardware.com/news/ukrainian-authorities-recover-500-gpus-3800-ps4-crypto-bust. Nici mai mult nici mai putin de 3800 de console intr-o singura operatiune. Nici nu vreau sa ma gandesc cate sunt prin lume... Se pare ca era despre altceva: :soccer: A giant cryptocurrency farm in Ukraine that contained thousands of PlayStation 4 consoles was actually a FIFA bot farm. Last week the Security Service of Ukraine (SBU) announced it had shut down what was reported as a cryptocurrency mining farm that contained an incredible 3800 game consoles. It turns out the PS4s were being used to grind FIFA Ultimate Team. According to an investigation by Ukraine business newspaper Delo, sparked by scepticism of the official claim about the farm being primarily about mining cryptocurrency, as well as the fact game discs can be seen protruding from PS4s in one of the pictures, what we're looking at in the photos is a bot farm that got stuck into the Ultimate Team grind, with the goal of selling accounts loaded up with in-game currency on the black market. The SBU said it also found more than 500 video cards, 50 processors, draft documentation on electricity consumption accounting as well as notebooks, phones and flash drives in the warehouse. With all that, cryptocurrency mining may well have been going on. But it's clear now the primary purpose of the warehouse was to grind Ultimate Team. Ukraine warehouse packed with thousands of PS4s was actually a FIFA Ultimate Team bot farm • Eurogamer.net (https://www.eurogamer.net/articles/2021-07-17-ukraine-warehouse-packed-with-thousands-of-ps4s-was-actually-a-fifa-ultimate-team-bot-farm) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : paul Date : 25-09-2021 02:03 China's most powerful regulators on Friday intensified a crackdown on cryptocurrencies with a blanket ban on all crypto transactions and mining, hitting bitcoin and other major coins and pressuring crypto and blockchain-related stocks. Ten agencies, including the central bank, financial, securities and foreign exchange regulators, vowed to work together to root out "illegal" cryptocurrency activity, the first time the Beijing-based regulators have joined forces to explicitly ban all cryptocurrency-related activity. China's top regulators ban crypto trading and mining, sending bitcoin tumbling | Reuters (https://www.reuters.com/world/china/china-central-bank-vows-crackdown-cryptocurrency-trading-2021-09-24/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : paul Date : 11-02-2022 19:57 Today, we at Intel are declaring our intent to contribute to the development of blockchain technologies, with a roadmap of energy-efficient accelerators. Intel will engage and promote an open and secure blockchain ecosystem and will help advance this technology in a responsible and sustainable way. [...] Our blockchain accelerator will ship later this year. [...] Intel Labs has dedicated decades of research into reliable cryptography, hashing techniques and ultra-low voltage circuits. We expect that our circuit innovations will deliver a blockchain accelerator that has over 1000x better performance per watt than mainstream GPUs for SHA-256 based mining. [...] To support this, and additional emerging technology, we have formed the new Custom Compute Group within Intel's Accelerated Computing Systems and Graphics business unit. The objective of this team is to build custom silicon platforms optimized for customers' workloads, including blockchain and other custom accelerated supercomputing opportunities at the edge. Blockchain and the New Custom Compute Group (https://www.intel.com/content/www/us/en/newsroom/opinion/thoughts-blockchain-custom-compute-group.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : MonkY Date : 11-02-2022 20:37 Eu tot sper să iasă o soluție mainestream care să ne lase GPU-urile în pace... ocazie cu care e posibil să și nenorocească piața criptomonedelor, dar asta e o altă poveste. Cine știe, poate reușește Intel. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : MRC Date : 19-06-2022 08:01 Se duc in cap criptomonedele. Sper sa mai elibereze din piata placilor video. Macar pe second handuri ma astept sa creasca oferta si tot odata sa scada preturile. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : Cristache07 Date : 23-06-2022 09:05 Au inceput sa scada preturile asa-i. Am un prieten ce are peste 15 x RTX3070 si 5 x RTX3080 luate din iarna lui 2020. Ii cam tataie fundul acum...Imbogatirea asta rapida.... ce sa-i faci.... E un pret de platit. Ma uitam acum pe emag , 3070TI la 4600 lei. In urma cu 7-8 luni era pe la 7000 lei daca o gaseai. Ridicol! https://www.emag.ro/placa-video-gigabyte-geforcer-rtxtm-3070-ti-gaming-oc-8gb-gddr6x-256-bit-gv-n307tgaming-oc-8gd/pd/DCXBQ0MBM/?X-Search-Id=339bcfdf606abb10ae0e&X-Product-Id=8247921&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : sexbobomb91 Date : 23-06-2022 10:45 Aveti grija daca vedeti placi RTX 3000 la preturi ok pe piata second, e posibil sa fi fost folosite deja pentru mining: https://www.reddit.com/r/Buttcoin/comments/viemo7/this_is_actually_good_for_etherum/ . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : bastardpig Date : 20-10-2022 06:09 In cele din urma, tot dreptatea invinge, chiar daca mai tarziu. Mineritul de criptomonede a fost o catastrofa pentru industria hardware si a gamingului si a carei efecte nu vor trece prea curand. Pe Binance toate criptomonedele, inclusiv Dogecoin-ul care trebuia sa se duca "to the moon" si bitcoinul s-au dus la vale. A fost doar o alta tulipmanie, dar partea interesanta e ca acum ne-am ales cu zeci de criptomonede alternative la euro si la dolar cu care sa facem achizitii, tranzactii internationale de bani pentru rude din tari in care nu circula euro/dolarul sau sa facem economii in cazul in care situatia devine FUBAR pentru monedele nationale si internationale. Momentan, plati cu bitcoinul se fac doar pe piata neagra a armelor, in droguri, in prostitutie, in NFT-uri si alte porcarii, dar poate peste vreo 5-10 ani o sa vedem magazine mari, mall-uri, supermarkete si fast-fooduri care vor accepta doar plati in bitcoini. Atunci o sa fie interesant. ---------- Post added 20-10-2022 at 06:13 ---------- Aveti grija daca vedeti placi RTX 3000 la preturi ok pe piata second, e posibil sa fi fost folosite deja pentru mining: https://www.reddit.com/r/Buttcoin/comments/viemo7/this_is_actually_good_for_etherum/ . Crezi ca doar in magazinele second-hand? Oricum, cine isi doreste acum o placa video la pret decent chiar nu-i mai pasa ca a fost sau nu folosita pentru minerit. Numai sa joace jocuri pe ultra ca un adevarat PC Master Race. Pana apar placile din seria RTX 4000, asta e, zici bogdaproste ca s-a terminat nebunia cu mineritul si joci cu placa aia uzata. https://www.youtube.com/watch?v=HN_U7yyvq1Q&ab_channel=Flashgitz -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : sexbobomb91 Date : 20-10-2022 09:43 How Video Gamers Beat NFTs - Bloomberg (https://www.bloomberg.com/news/features/2022-10-17/how-gamers-beat-nfts) =D> ^ se deschide articolul fara AdBlock (Incognito mode) . ... dar poate peste vreo 5-10 ani o sa vedem magazine mari, mall-uri, supermarkete si fast-fooduri care vor accepta doar plati in bitcoini. Nu cred ca se va intampla lucrul asta vreodata. A crashuit piata monedelor, lumea s-a saturat de NFT-uri, Metaverse-ul devine o gluma tot mai mare si o gramada de platforme de trading s-au inchis sau sunt pe punctul de a se inchide. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 11:16.