* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Microsoft cumpara Activision - Blizzard - King Started at 18-01-2022 19:21 by paul Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=168365 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : paul Date : 18-01-2022 19:21 Title : Microsoft cumpara Activision - Blizzard - King Astazi, 18 Ianuarie 2021, se anunta una dintre cele mai mari achizitii din istoria gamingului. Mai exact, Microsoft cumpara pe creatorii lui Call of Duty, Warcraft, Diablo, Candy Crush, Starcraft, Tony Hawk, etc. si anume, pe Activision, Blizzard & King. Suma totala a achizitiei ar fi de aproximativ 68.7 miliarde de dolari. Mai jos aveti comunicatul oficial: Creators of Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot, StarCraft and more join Team Xbox As a team, we are on a mission to extend the joy and community of gaming to everyone on the planet. We all know that gaming is the most vibrant and dynamic form of entertainment worldwide and we’ve experienced the power of social connection and friendship that gaming makes possible. As we pursue that mission, it is incredibly exciting to announce that Microsoft has agreed to acquire Activision Blizzard. Over many decades, the studios and teams that make up Activision Blizzard have earned vast wellsprings of joy and respect from billions of people all over the world. We are incredibly excited to have the chance to work with the amazing, talented, dedicated people across Activision Publishing, Blizzard Entertainment, Beenox, Demonware, Digital Legends, High Moon Studios, Infinity Ward, King, Major League Gaming, Radical Entertainment, Raven Software, Sledgehammer Games, Toys for Bob, Treyarch and every team across Activision Blizzard. Until this transaction closes, Activision Blizzard and Microsoft Gaming will continue to operate independently. Once the deal is complete, the Activision Blizzard business will report to me as CEO, Microsoft Gaming. Upon close, we will offer as many Activision Blizzard games as we can within Xbox Game Pass and PC Game Pass, both new titles and games from Activision Blizzard’s incredible catalog. We also announced today that Game Pass now has more than 25 million subscribers. As always, we look forward to continuing to add more value and more great games to Game Pass. The fantastic franchises across Activision Blizzard will also accelerate our plans for Cloud Gaming, allowing more people in more places around the world to participate in the Xbox community using phones, tablets, laptops and other devices you already own. Activision Blizzard games are enjoyed on a variety of platforms and we plan to continue to support those communities moving forward. Welcoming the Incredible Teams and Legendary Franchises of Activision Blizzard to Microsoft Gaming - Xbox Wire (https://news.xbox.com/en-us/2022/01/18/welcoming-activision-blizzard-to-microsoft-gaming/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : westy9009 Date : 18-01-2022 20:34 Oare Sony... ce zice :)? Sent from my SM-G998B using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : lucicleric Date : 18-01-2022 20:42 Sony nu trebuie sa zica mai nimic, doar sa continue sa faca jocuri storydriven. Xbox se pregateste de meta si cloud, nicidecum de jocuri care sa rasune peste ani si ani. In viitor probabil vor avea de castigat pentru ca vor avea mai multa experienta pe partea asta decat concurenta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : codpin Date : 18-01-2022 20:45 Sony e bine mersi. Ce a cumparat acum Microsoft sunt studiouri ce scot jocuri preponderent pe PC (si mobile). Sony inca e tatic la exclusive. Dar nici nu e de neglijat faptul ca Microsoft sunt in expansiune si vor sa acapareze cat mai multe studiouri mari. Acum sa vedem si daca scot ceva bun din studiourile astea si cum vor proceda cu partea de exclusivitate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : zoli86 Date : 18-01-2022 20:52 Astia de la Microsoft nu au fost in stare sa castige batalia, asa ca au cumparat razboiul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : razvanrazy Date : 18-01-2022 20:56 Sony nu a zis nimic nici la gamepass care este un succes absolut, asa ca daca vor zice ceva ca raspuns la achizitia asta, probabil o vor zice in 10 ani :evil: Norocul lor ca Microsoft nu urmeaza acelasi business plan ca Sony, iar toate studiourile pe care le cumpara, sa le faca exclusive, pentru ca ar ramane Sony cu cele 2 exclusivitati pe an + jocurile indie. Dar face si Sony miscari smart pentru profit prin renuntarea la exclusivitati. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Xander RO Date : 18-01-2022 20:58 Parerea mea este ca batalia am castigat-o noi ca si useri. Daca nu exista concurenta si stimulare reciproca in mod constant, Sony nu scotea acele exclusive minunate iar Microsoft fara Spencer murea ca si game studio. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : lucicleric Date : 18-01-2022 21:01 Exact asta voiam sa spun si eu....din gamepass, userul are cel mai mult de castigat. Pentru xbox? Probabil nu le pasa pentru ca au cascaval destul. Eu mi-as dori sa faca si Sony un serviciul de genul pentru jocurile ps1, ps2, ps3 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : zoli86 Date : 19-01-2022 11:34 Parerea mea este ca batalia am castigat-o noi ca si useri. Daca nu exista concurenta si stimulare reciproca in mod constant, Sony nu scotea acele exclusive minunate iar Microsoft fara Spencer murea ca si game studio. Nu cred ca este vorba de stimulare sau concurenta cand tu acaparezi toti publisheri/developeri din piata AAA si dupa iti flexezi muschi/portofelul in fata competitorilor cand tu practic nu ti-ai castigat locul in piata, l-ai cumparat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Papillon_ Date : 19-01-2022 11:40 Eu as fi vrut sa cumpere Sega sa aduca mai multe jocuri japoneze pe GamePass.:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : razvanrazy Date : 19-01-2022 11:41 Nu cred ca este vorba de stimulare sau concurenta cand tu acaparezi toti publisheri/developeri din piata AAA si dupa iti flexezi muschi/portofelul in fata competitorilor cand tu practic nu ti-ai castigat locul in piata, l-ai cumparat. Oare ai fi zis la fel daca erau cumparati de Sony si faceau toate alea exclusive? Diferenta dintre Microsoft si Sony, asa cum am zis mai sus, e ca ei nu le cumpara ca sa le faca exclusive. Scopul lor in aceasta tranzactie este intrarea in metaverse + asta de mai jos. The acquisition also bolsters Microsoft’s Game Pass portfolio with plans to launch Activision Blizzard games into Game Pass, which has reached a new milestone of over 25 million subscribers. With Activision Blizzard’s nearly 400 million monthly active players in 190 countries and three billion-dollar franchises, this acquisition will make Game Pass one of the most compelling and diverse lineups of gaming content in the industry. Gandeste-te doar la faptul ca exista in dezvoltare cel putin cate 1 joc de mobil din fiecare IP al lor, deci intrarea pe segmentul asta, cu push mai mare pe xCloud, pentru Microsoft, inseamna mai mult decat orice altceva. Cu siguranta sunt mult mai multe smartphones active decat toate consolele active la momentul de fata. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : zoli86 Date : 19-01-2022 11:59 Oare ai fi zis la fel daca erau cumparati de Sony si faceau toate alea exclusive? Diferenta dintre Microsoft si Sony, asa cum am zis mai sus, e ca ei nu le cumpara ca sa le faca exclusive. Scopul lor in aceasta tranzactie este intrarea in metaverse + asta de mai jos. Gandeste-te doar la faptul ca exista in dezvoltare cel putin cate 1 joc de mobil din fiecare IP al lor, deci intrarea pe segmentul asta, cu push mai mare pe xCloud, pentru Microsoft, inseamna mai mult decat orice altceva. Cu siguranta sunt mult mai multe smartphones active decat toate consolele active la momentul de fata. De fiecare data cand aud cuvantul Metaverse imi scade glicemia, Sony nu ar fi cumparat Activision niciodata in primul rand pentru ca ei nu au bani si capitalul necesar si nici nu puteau sa fuga la taticu plangand ca au nevoie de bani pentru ca lau vazut pe Marinica pe strada cu o minge de fotbal noua si acuma vor si ei una. Ipotetic vorbind, pentru ca nu se va intampla niciodata, daca Sony cumpara EA si face Fifa exclusiv pe Playstation cum ar fi? Cine are de castigat? Noi ,,gameri" ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : razvanrazy Date : 19-01-2022 12:10 Iti scade glicemia pentru ca nu intelegi conceptul, dar pentru metaverse trebuie sa ai full cross platform. Declaratia lui Zuckerberg despre metaverse a facut aproape toate companiile mari sa raspunda intr-un fel sau altul, sau macar sa se gandeasca intern care e planul lor. Ideea Facebook si planul lor sunt un dezastru, dar efectul pe care l-au lasat in industrie e posibil ca asta sa miste lucrurile inspre conceptul de metaverse, in sensul de internet 3.0. The fantastic franchises across Activision Blizzard will also accelerate our plans for Cloud Gaming, allowing more people in more places around the world to participate in the Xbox community using phones, tablets, laptops and other devices you already own. Activision Blizzard games are enjoyed on a variety of platforms and we plan to continue to support those communities moving forward. Asta e la fel ca cloud gaming. Nu e pentru toata lumea, dar ce a facut Google cu Stadia si acele breakthroughs facute pentru latenta si viteza pe banda de internet mica, a ajutat industria si clar spre asta se indreapta toti. Cat de ce bani au Sony, cred ca ai ramane uimit. Dar nu asta este scopul lor, asa cum nu-i intereseaza, cel putin momentan, sa intre nici pe partea de game streaming. Dar cand nu vor avea de ales, o vor face, chiar daca vor intarzia, asa cum au facut cu majoritatea lucrurilor pana acum. Iar comparatia ta cu FIFA chiar nu-si are rostul. Tocmai ce ziceam ca Microsoft nu cumpara pentru exclusivitati, ci pentru deschiderea pe care i-o ofera acea achizitie, iar tu dai ca exemplu cum ar fi sa cumpere Sony ceva si sa inchida in sistem. Pai foarte bine - daca atat ii duce capu, sa faca asta. Singura "problema" pe care o am eu cu aceasta achizitie este pretul, care este de 10x mai mare decat cea mai mare achizitie in domeniu de pana acum. Si eu nu cred ca le ofera o deschide de 10x mai mare, la fel cum nu cred ca-si vor recupera prea curand banii de pe aceasta investitie. Urmarind subiectul, am observat ca jucatorii Blizzard, de WoW, Diablo, samd sunt super incantati, in primul rand pentru ca asta inseamna ca acel mirific CEO este inlaturat (motivul pentru care foarte multi au renuntat la a mai jucat WoW), iar singurul concern ar fi daca vor mai continua sa dezvolte jocuri si pentru Mac. O alta chestie ciudata, la care nu stiu cum vor actiona acum, este ce vor face cu pretul Gamepass, pentru ca in continuare este sinucidere curata sa-l pastreze la 15$ pe luna, cand teoretic ei acum vor introduce si WoW in gamepass, iar doar la el, subscriptia este 15$ pe luna. Deci dpdv business ar reduce incasarile companiei masiv, singurul castig ar fi ca ar castiga multi useri noi de Gamepass. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Xander RO Date : 19-01-2022 12:42 Nu cred ca este vorba de stimulare sau concurenta cand tu acaparezi toti publisheri/developeri din piata AAA si dupa iti flexezi muschi/portofelul in fata competitorilor cand tu practic nu ti-ai castigat locul in piata, l-ai cumparat. Nu are importanta cum iti obtii un segment de piata, daca ai suficiente talente il castigi, daca ai suficienti bani il cumperi. Este simplu. Astia sunt toti rechini, tu crezi ca le pasa de codul bunelor maniere sau de consiliul concurentei? Mereu a fost vorba de concurenta si stimulare, pe PS4 ai avut acele exclusive extrem de bune pentru sa SONY a tras cu dintii sa ingroape Microsoft si sa faca din PS4 ceea ce au facut. Serviciul de Gamepass este ceea ce este pentru ca Microsoft si-au activat instinctul de supravietuire si le-a iesit, obligand acum SONY sa vina cu un raspuns. Daca nu vin cu un raspuns la Gamepass, viitorul lor suna rau. Revenind la achizitia care face titlul threadului, nu consider ca Microsoft a castigat vreun titlu exclusiv, ci pur si simplu o plaja mai mare de useri care prefera sa joace un joc day one in Gamepass decat sa il cumpere fizic pe PlayStation. Nu uita ca multi useri de PlayStation nu au Xbox, dar au un PC, ceea ce ii mentine ca public viabil pentru Gamepass. Oricum ai da-o, SONY trebuie sa raspunda cumva la treaba asta, ceea ce pentru noi toti este un lucru bun. Concurenta este intotdeuna un lucru bun. Daca Microsoft au bani pentru 'skip the line', o fac si cu asta basta, cu totii am face acelasi lucru daca ne-am permite. LE: Ce ma scarbeste la Microsoft este ipocrizia cu care se kk pe ei in fiecare articol sau interviu oficial cu expresia 'people all over the world', dar ei in continuare ofera suport oficial la jumatate din tarile care au deja suport oficial de la SONY. Sigur, toti vom juca Starfield pe telefoane sau tablete deci Microsoft sunt acoperiti si pot fi nesimtiti in mod oficial, din moment ce telefoane exista oficial si in Somalia sau Eritrea :facepalm: Deci efectiv... daca selectezi expresia aia si dai CTRL-F in orice text publicat de Microsoft o gasesti de cel putin 2-3 ori, ceea ce ma scarbeste groaznic. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : eneea Date : 19-01-2022 12:47 Poate baga WOW in Gamepass, da nu cred ca renunta la subscriptia lunara. Dar ma astept si eu sa creasca pretul a serviciul Gamepass odata cu introducerea CoD-urilor in lista de jocuri. Ziceau cienva ca e urat ce face MS, ca-si ingrasa artifical lsita de exclusive, pai ce Sony nu a facut la fel, de exemplu cu Street Fighter 5, care nu a fost lansat pe Xbox -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : MRC Date : 19-01-2022 16:32 Parerea ma ca sumele astea enorme arata doar ca industria asta a gamingului se indreapta spre o uriasa dezvoltare. E clar ca lumea se joaca si se joaca tot mai mult.Si marile companii stiu si o sa si castige enorm din asta. Important e ca noi utilizatorii sa ne simtim bine practicand "sportul" asta preferat. Pe mine chiar ma doare undeva cine ce companie detine. Ma intereseaza experienta finala. Recent am inceput sa joc in clud pe diverse platforme. Si suprinzator cam numai in clud mai joc... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : razvanrazy Date : 19-01-2022 16:36 LE: Ce ma scarbeste la Microsoft este ipocrizia cu care se kk pe ei in fiecare articol sau interviu oficial cu expresia 'people all over the world', dar ei in continuare ofera suport oficial la jumatate din tarile care au deja suport oficial de la SONY. Sigur, toti vom juca Starfield pe telefoane sau tablete deci Microsoft sunt acoperiti si pot fi nesimtiti in mod oficial, din moment ce telefoane exista oficial si in Somalia sau Eritrea :facepalm: Pai si cum joci daca nu e suportat oficial? Ca daca folosesti VPN, devine inutilizabil. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Xander RO Date : 19-01-2022 16:54 Da, pai exact de asta eram ironic, ei spun peste tot ca nesimtitii 'people all over the world' cand este clar ca de fapt de experienta totala (adica PC bun, Xbox sau xCloud oficial suportat fara VPN) beneficiaza tot o mica parta a planetei. Dar este foarte haios cum o baga mereu pe asta cu 'people all over the world' referindu-se ca vezi Doamne toata planeta are telefoane si cum ei vor oferi xCloud pe orice device, din punctul lor de vedere ei sunt acoperiti... chiar daca 80% din regiuni n-au suport oficial si nu se vor putea bucura de nimic, din moment ce prin VPN experienta xCloud devine inutilizabila. Bani au, sa vedem acum dupa ce termina cosul de cumparaturi ce au de gand cu globalizarea [-O< -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : paul Date : 19-01-2022 19:49 /:) Sony Group Corp. shares fell 13% in Tokyo on Wednesday, their biggest drop since October 2008, after PlayStation rival Microsoft Corp. announced a $69 billion deal to acquire games publisher Activision Blizzard Inc. Microsoft Deal Wipes $20 Billion Off Sony's Market Value in a Day (https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-19/sony-drops-9-6-in-wake-of-microsoft-activision-deal) Activision made calls to try to find other interested parties, said the people, who asked not to be identified talking about private conversations. Those included Facebook parent Meta Platforms Inc. and at least one other big company. Activision Sexual Misconduct Fallout Prompted Microsoft to Pursue Deal (https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-19/microsoft-effort-to-buy-activision-spurred-by-misconduct-fallout-at-gamemaker) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Papillon_ Date : 20-01-2022 10:44 E ironic faptul ca sunt dispusi ca cheltuie aproape 70 de miliarde de $ pe Activision dar nu extind prezenta Xbox cu magazine oficiale in mai multe tari. Sunt nevoit sa tin contul de Microsoft si consola pe Irlanda si nu am acces la xCloud pentru ca Microsoft nu are viziune si nu e instare sa investeasca in lansarea Xbox in Romania. Apreciez XSX si GamePass dar lipsa magazinului e penibila. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : paul Date : 20-01-2022 20:38 You look at all the opportunities that we get with a company like Microsoft. I’ll give you one great example. Phil and I started riffing on things for the future. I’ll give you three that are really compelling. I wanted to make a new Guitar Hero for a while, but I don’t want to add teams to do manufacturing and supply chain and QA for manufacturing. And the chip shortages are enormous. We didn’t really have the ability to do that. I had a really cool vision for what the next Guitar Hero would be, and realized we don’t have the resources to do that. And Skylanders too. One of the great disappointments of my career is that other people came in and they came out with crappy alternatives. And they dumped all of these crappy alternatives in the market, and basically destroyed the market for what was a really cool future opportunity. If you look at Skylanders, with its hardware and manufacturing and supply chain, there are the same kinds of things that we can’t do but Microsoft can. And in these conversations I was sharing my frustration about not having enough social capability in Candy Crush. I really want to be able to have a Candy Crush experience where players can play games against each other. And they can socialize. And they can have voice over IP and video over IP. That’s a more social game, but it’s rooted in being able to play the game against another person or other people. There is nothing but opportunity for the kinds of things that we can’t do on our own, and the resources that they have for us to just make a difference. Full: Bobby Kotick interview: Why Activision Blizzard did the deal with Microsoft (https://venturebeat.com/2022/01/18/bobby-kotick-interview-why-activision-blizzard-did-the-deal-with-microsoft/). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : MonkY Date : 21-01-2022 02:37 Phil Spencer, as always, a gentleman! B-) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : codpin Date : 21-01-2022 10:02 Yeah right... E vb de cifre. Sa retraga cel mai popular shooter de pe un instal base de zeci de milioane de unitati nu e o decizie buna de business. La fel cum face si Sony cu cross gen. Nu o face din dragoste si devotament pt posesorii de PS4 ci pur si simplu nu pot renunta la zeci de milioane de posibili clienti. Asa ca nu e vb de gentleman agreement aici. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : razvanrazy Date : 21-01-2022 10:13 E vorba si de gentleman agreement, si de prior agreements, dar si de vanzari, desigur. Totul se rezuma la vanzari si la cifre. Cert este ca am vazut ca a explodat internetul, mostly Sony fanboys, cand au auzit ca, desi vor pastra jocul pe PS, Xbox va avea lucruri exclusive. Si efectiv nu inteleg ipocrizia. Pana acum, PS a avut lucruri exclusive - skins, DLC's, samd - acum cand e invers, ce nu e ok? /:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : GabiCutlac Date : 21-01-2022 13:07 E exact acelasi rahat in ambele tabere. Ani de zile au avut cu COD exclusivitate pe 360 la dlc-uri lansate mai devreme si altele. Apoi cand a făcut Sony deal cu Activision pt COD au sărit in sus "cum isi permite Sony sa blocheze continut pe PS?" La fel si cu Spider-Man, "Sony blochează personajul asta iubit si nu le da acces tuturor sa se joace". Dar acum sunt în extaz cand există șansa ca MS sa blocheze unele jocuri pe platforma lor. Ipocrizie maxima mereu in ambele părți. Nu înțeleg cum niște oameni maturi pot sa stea sa se certe pe net care companie e mai smecheră. Cumpără naibii ambele console si joacă tot ce prinzi daca esti mare gamer. Bineînțeles, ma refer la tarile dezvoltate, nu la noi in Ro unde tre sa strângi juma de an bani de-un PS5... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : Antiohh Date : 21-01-2022 15:47 :-?? Chiar e interesant ca unii oameni VOR ca cei fara o anumita consola sa nu poata juca X. Din punctul meu de vedere se subliniaza foarte bine o trasatura umana: egoismul (chiar si daca nu iti cauzeaza tie niciun prejudiciu) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : SiCK Date : 22-01-2022 03:23 Nu înțeleg cum niște oameni maturi pot sa stea sa se certe pe net care companie e mai smecheră. E simplu, tu presupui ca sunt maturi. Majoritatea sunt copii, unii sunt maturi dar idioti iar restul o fac la misto sau clickbait (OMG THE SHOCK COD ONLY ON XBOX). Realitatea e alta, oricine a citit scrisoarea lui Kotick a vazut ca achizitia e bazata pe ideea de Metaverse. Pretul e irelevant pentru MS. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : paul Date : 25-01-2022 00:47 :> Last year, Activision Blizzard Inc. Chief Executive Officer Bobby Kotick received a 50% pay cut. This year, he’s up for a $375.3 million windfall. That’s the amount the video-game executive stands to receive before taxes when Microsoft Corp. completes its $68.7 billion deal to buy Activision. It’s a remarkable payout for a leader whose recent tenure has been marked by employee complaints over sexism, a hostile work culture and mismanagement of assault claims. Activision’s CEO Is Looking at $375 Million Payday in Microsoft Sale (https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-18/activision-ceo-looking-at-375-million-payday-in-microsoft-sale) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : paul Date : 26-01-2022 14:47 That includes this year’s Call of Duty, expected to be a new entry in the popular Modern Warfare sub-series being developed by Infinity Ward, and the following game, which is in development at Treyarch, both Activision-owned studios. The deal also includes a planned new iteration of Call of Duty Warzone, the lucrative free-to-play game that was released in 2020. Will PlayStation Lose Call of Duty? Three More CoD Games to Stay on PS4 and PS5 - Bloomberg (https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-25/activision-s-next-few-call-of-duty-games-will-be-on-playstation) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : MRC Date : 27-01-2022 16:28 Mi s-a parut fain videol de mai jos in care se vorbeste despre achizitia asta. Sunt de acord 100% cu cele spuse de Dan. Eu unul nu mai vreau deloc cutie hardware de cand am dat de GF Now. https://youtu.be/ywwlpZiDnzk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : FredyFired Date : 28-01-2022 17:24 :-?? Chiar e interesant ca unii oameni VOR ca cei fara o anumita consola sa nu poata juca X. Din punctul meu de vedere se subliniaza foarte bine o trasatura umana: egoismul (chiar si daca nu iti cauzeaza tie niciun prejudiciu) Sincer, e una din cele mai mari cretinitati din comunitatea de gaming, care inca se mentine. Cu cat are lumea acces mai usor la un joc cu atat mai bine, cu cat mai unificate platformele cu atat mai bine. Avand in vedere ca Xbox in momentul de fata e mai mult un ecosistem, am totusi un anumit grad de incredere in Microsoft. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : GabiCutlac Date : 28-01-2022 17:43 Eu unul NU VREAU ca altii de pe alta platformă sa nu poată juca un anumit joc. Dar sunt de părere ca această competiție intre companii pe jocuri exclusive ne-a adus niște titluri foarte bune pe care altfel poate nu le-am fi primit. Daca nu trebuie sa se lupte sa te atragă cu jocuri vom juca la infinit cod 147, fifa 56, AC infinity forever plus, adică mereu aceleași jocuri cu reskin-ul anual aferent -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : razvanrazy Date : 28-01-2022 17:48 Adica tu vrei ca Uncharted si God of War si Horizon si ce alte IP-uri mai are Sony, sa mearga si pe Xbox si pe PC? Sau e valabil doar reciproca?:-? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : GabiCutlac Date : 28-01-2022 17:55 Sa meargă toate jocurile pe toate platformele. Chiar m-as bucura sa poată și cei de pe PS sa joace Forza Horizon de exemplu. Ca multi nu știu ce pierd... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : FredyFired Date : 28-01-2022 17:56 Competitia sunt de acord ca e un lucru bun, doar ca poate la fel de bine sa existe si fara exclusive. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : lucicleric Date : 28-01-2022 18:24 Nu vreau sa fiu carcotas, dar cand aud: va dam exclusivele noastre de pe xbox si imi spui despre forza horizon....ma lasa rece. Nu sunt elitist deloc, dar nepasarea pentru content si diversitate m-a impins spre sony. Asa ca da, concurenta este buna indiferent sub ce forma este ea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : FredyFired Date : 28-01-2022 19:25 Nu vreau sa fiu carcotas, dar cand aud: va dam exclusivele noastre de pe xbox si imi spui despre forza horizon....ma lasa rece. Nu sunt elitist deloc, dar nepasarea pentru content si diversitate m-a impins spre sony. Asa ca da, concurenta este buna indiferent sub ce forma este ea. Forza Horizon e un joc foarte bun dupa parerea mea. Inteleg ca poate nu te atrag anume exclusivele de la Xbox, dar ideea de baza e sa nu mai fie exclusive in general. Oricum, Nintendo as spune ca tine cei mai multi "ostatici", iar daca e de spus ceva anume despre Sony, e faptul ca au tendinta sa fie anti-consumer. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : lucicleric Date : 28-01-2022 19:46 Forza Horizon e un joc foarte bun dupa parerea mea. Inteleg ca poate nu te atrag anume exclusivele de la Xbox, dar ideea de baza e sa nu mai fie exclusive in general. Oricum, Nintendo as spune ca tine cei mai multi "ostatici", iar daca e de spus ceva anume despre Sony, e faptul ca au tendinta sa fie anti-consumer. Nu spun ca este un joc prost....dar xbox a fost mereu fixat pe experientele multiplayer. Asa au si ajuns ce sunt acum. Apoi s-au culcat pe o ureche la fel cum a facut si sony cu ps3. In sfarsit s-au trezit si xbox si chiar urmaresc cu interes ce jocuri vor face. Also nu va imbatati cu apa rece ca xbox e the white knight si vor oferi totul moca. Daca urmariti cu atentie interviurile lui spencer, o sa observati ca e la fel de crooked ca si sony. Sa fim seriosi, toti isi doresc cascavalul si atat. Singura diferenta clara pentru mine si poate ca si pentru altii este: cand vine vorba de a oferi experiente unice , jocuri storydriven etc, sony e regele pentru ca fac asta de ani de zile. Aaaa, ca sunt tigani si trebuie sa platim pentru orice, repet...orice companie care are the upperhand ar face la fel. Si asta cu nintendo-ul....mie mi se par geniali ca nu au renuntat la absolut nici un joc pentru concurenta. Ei sunt bazati pe un anumit tip de clientela si nu am auzit vreodata ca vai falimentul sau mai stiu eu ce. Sincer dintre toate cele 3 companii, cred ca ei vor ramane la fel ca si pana acum. Ma rog, fac offtopic...anyway, sper din tot sufletul sa existe inca o competitie pentru ca altfel o sa avem numai jocuri de duzina. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : GabiCutlac Date : 28-01-2022 20:03 Nu vreau sa fiu carcotas, dar cand aud: va dam exclusivele noastre de pe xbox si imi spui despre forza horizon....ma lasa rece. Nu sunt elitist deloc, dar nepasarea pentru content si diversitate m-a impins spre sony. Asa ca da, concurenta este buna indiferent sub ce forma este ea. Nu fi asa pornit pe mine ca n-are sens. N-am folosit formularea "exclusivele noastre" niciodată. Pe mine ma interesează jocurile sa fie bune, nu ce culoare are carcasa lor. Am dat Forza Horizon ca exemplu pentru ca ala e jocul ce mi-a plăcut cel mai mult pe Xbox si n-am jucat 1 secunda multiplayer până acum in el. Ma distrez de unul singur. Ăla și Ori. Joc pe PS din 2011. Abia de vreo 3 ani am încercat sa vad ce e si la ceilalți și mi-a plăcut. As fi încercat mai devreme, dar nu mi-am permis. Asa ca acum pe lângă PS5 am si un Series S pe care mai bag cate o cursă in FH5 si mai probez cate un joc din game pass. Am avut si un Switch, da nu e de mine. Nu sunt fanbou -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : codpin Date : 01-02-2022 10:13 Intre timp a cumparat si Sony studioul Bungie, dar nu ii vor obliga sa dezvolte jocuri exclusive. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : westy9009 Date : 01-02-2022 11:34 Offtopic insa parca vad ca in Martie cumpara Nintendo pe EA Games :)) Sent from my SM-G998B using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : codpin Date : 01-02-2022 13:00 Si Microsoft pe Sony! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : paul Date : 19-02-2022 15:57 Au mai fost si altii interesati: The initial conversation about an acquisition happened between Spencer and Kotick on November 19th, just three days after the WSJ’s report about the Activision Blizzard CEO and a single day after Spencer said told Xbox staff he was “deeply troubled.” It might have even come up as part of the same conversation. “In the course of a conversation on a different topic between Mr. Spencer and Mr. Kotick, Mr. Spencer raised that Microsoft was interested in discussing strategic opportunities between Activision Blizzard and Microsoft and asked whether it would be possible to have a call with Mr. Nadella the following day,” the document reads. The next day (a Saturday), Microsoft CEO Satya Nadella was apparently more explicit, indicating that “Microsoft was interested in exploring a strategic combination with Activision Blizzard.” One thing I found interesting was that Activision Blizzard was in touch with four other companies and one individual about some sort of deal in addition to Microsoft. Disappointingly, they are only named as companies A, C, D, and E, and the individual is named as “Individual B,” so we don’t know who else could have ended up owning Call of Duty. None of those deals went through for various reasons — Company E, for example, said it couldn’t do a full acquisition of Activision Blizzard — and Microsoft was rapidly and aggressively pursuing its deal, getting the terms together before some other companies had even entered the picture. Read exactly how Microsoft’s $68.7 billion deal for Activision Blizzard came together (https://www.theverge.com/22941636/microsoft-activision-blizzard-acquisition-sec-filing-came-together) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : paul Date : 03-09-2022 17:28 Spencer i-a scris lui Ryan ca se lanseaza Call of Duty si pe PlayStation cativa ani dupa expirarea contractului: “In January, we provided a signed agreement to Sony to guarantee Call of Duty on PlayStation, with feature and content parity, for at least several more years beyond the current Sony contract, an offer that goes well beyond typical gaming industry agreements,” says Microsoft Gaming CEO Phil Spencer in a statement to The Verge. Exactly how many years Call of Duty is guaranteed on PlayStation still isn’t crystal clear, but Bloomberg originally reported earlier this year that Microsoft was committed to releasing Call of Duty on PlayStation “for at least the next two years,” suggesting that Sony’s marketing deal for the franchise could expire in 2024. Microsoft then publicly committed in February to keeping Call of Duty “available on PlayStation beyond the existing agreement and into the future.” Microsoft will keep Call of Duty on PlayStation for ‘several more years’ beyond existing deal (https://www.theverge.com/2022/9/2/23334619/microsoft-sony-call-of-duty-playstation-letter-commitment-activision-blizzard) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : razvanrazy Date : 03-09-2022 21:13 Ar fi fraieri sa-si taie craca de sub picioare cu milioane de vanzari de jocuri sau in app purchases pe platforma PS. Au de recuperat foarte multi bani si nu-i vor recupera doar din abonamentele Game Pass. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : lukecelmare Date : 08-09-2022 17:08 PlayStation boss Jim Ryan has spoken out against Microsoft's offer to keep Call of Duty on PlayStation for "at least several more years" beyond Sony's existing agreement with publisher Activision Blizzard, calling the deal "inadequate on many levels" - despite Microsoft's insistence it went "well beyond typical gaming industry agreements". https://www.eurogamer.net/playstation-boss-calls-microsofts-post-acquisition-call-of-duty-offer-inadequate-on-many-levels -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : lukecelmare Date : 03-10-2022 14:01 Boss of PlayStation Jim Ryan travelled to Brussels to meet EU regulators in person to discuss Microsoft's impending Activision Blizzard purchase. Ryan has been vocal in his criticism of the proposed $68bn deal, which would see Xbox own the Call of Duty publisher. https://www.eurogamer.net/playstation-boss-flew-to-brussels-to-appeal-microsoft-call-of-duty-deal-in-person Omul asta chiar este suparat , desi a fost asigurat ca nu pleaca COD de pe Playstation . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : razvanrazy Date : 03-10-2022 14:05 E suparat degeaba. Sunt doar afaceri. Sigur si Microsoft e suparat de multe studiouri achizitionate de Sony. Daca vor sa schimbe ceva, sa vina cu banu. Pana atunci, e doar ipocrizie si mult PR la mijloc. Eu chiar sper ca Microsoft sa taie macaroana si sa nu mai lanseze si pe PS, desi si-ar taia singuri craca de sub picioare la niste milioane bune, anual. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : sexbobomb91 Date : 03-10-2022 15:48 E ceva normal in cazul unor comisii ca asta sa fie invitati competitorii lor pentru a-si expune parerea. In articol spune ca pana si reprezentanti din partea Google/Stadia au facut acelasi lucru. Iar ce face Microsoft nu se prea compara cu ce a facut Sony. Majoritatea studiourilor Sony sunt construite de ei, Bungie fiind singura achizitie "third-party studio". Microsoft puteau la randul lor sa-si faca studio-uri first-party ca lumea dar nu au prea reusit (343 Industries un bun exemplu) si acum sunt disperati sa le cumpere. Dupa management-ul lor parca vad ca si acestea vor merge pe urma Rare sau Lionhead ... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : lukecelmare Date : 04-10-2022 11:50 Rare a facut un joc pe care il joaca milioane de oameni in fiecare zi... Nu inteleg chestia asta sa construiasca ei de ce sa cumpere? Nu e ca si cum opreste cineva pe Sony sau Nintendo sa cumpere. MS au 23 de first party studios , Sony are 13 . Pana la urma asta e problema And even if Call of Duty was to remain on PlayStation, there's also the likelihood of Microsoft launching future COD games via Xbox Game Pass - leaving customers with a choice of whether to play the game via their Xbox subscriptions, or stump up £70 on PlayStation. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : sexbobomb91 Date : 09-12-2022 13:21 FTC sues to block Microsoft's Activision Blizzard merger | Engadget (https://www.engadget.com/ftc-microsoft-activision-blizzard-antitrust-competition-lawsuit-191341476.html) “Microsoft has already shown that it can and will withhold content from its gaming rivals,” Holly Vedova, director of the FTC’s Bureau of Competition, said in a press release. “Today, we seek to stop Microsoft from gaining control over a leading independent game studio and using it to harm competition in multiple dynamic and fast-growing gaming markets.” "The FTC pointed to Microsoft’s record of acquiring and using valuable gaming content to suppress competition from rival consoles, including its acquisition of ZeniMax, parent company of Bethesda Softworks (a well-known game developer)," the agency said in a press release. "Microsoft decided to make several of Bethesda's titles including Starfield and Redfall Microsoft exclusives despite assurances it had given to European antitrust authorities that it had no incentive to withhold games from rival consoles." Se pare ca minciunile spuse de Microsoft ajung sa-i doara acum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : lukecelmare Date : 09-12-2022 13:55 Este un thread separat ptr aceste discutii aici. https://www.consolegames.ro/forum/f59-hot-story/168365-microsoft-cumpara-activision-blizzard-king/ Speaking to Bloomberg following the announcement of the acquisition, Xbox chief Phil Spencer said that future Bethesda games will be released on PC and Xbox, and via Microsoft’s Xbox Game Pass subscription service. As for third-party platforms, Spencer said, “We’ll take other consoles on a case-by-case basis.” Now that Microsoft is poised to take full control of ZeniMax and everything in its portfolio — Microsoft says the deal is expected to close in the second half of its 2021 fiscal year, which runs from Jan. 1-June 30, 2021 Articolul este din 2020 , 21 Septembrie cand a fost facut ca doresc sa cumpere Bethesda. https://www.polygon.com/2020/9/21/21449042/bethesda-games-exclusive-ps5-switch-xbox-pc-microsoft-acquisition Eu as fi curios daca nu reuseste aceasta achizitie cat de prietenosi vor mai fi cei de la Activision cu Sony. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : sexbobomb91 Date : 09-12-2022 14:03 Aia au declarat ei public, dar FTC-ul spune ca Microsoft au mintit autoritatile europene antitrust. Stephen Totilo explica mai bine argumentele FTC-ului: 1600983768403058690 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : lukecelmare Date : 09-12-2022 15:24 Din ce ai postat eu inteleg asa, daca gresesc sa ma corecteze cineva. MS spune EU, vrem sa cumparam Bethesda. Vom onora toate contractele actuale, pentru jocuri viitoare vom analiza de la caz la caz exclusivitatea. Nu face sens ptr noi sa facem totul exclusiv. EU concluzioneaza ca MS nu are nici un motiv in a inceta a oferi jocuri pe celelalte platforme si sunt de acord cu case by case exclusivity din moment ce au aprobat tranzactia. Ma gandesc ca daca EU se simtea mintita se declansa o investigatie, o amenda, ceva. Chiar ultimele expansions la Elder Scrolls Online si Fallout 78 sunt disponibile ptr PS . Update la Skyrim este disponibil ptr PS. Toata lumea primeste egal. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : sexbobomb91 Date : 09-12-2022 16:23 Problema FTC-ului e ca Microsoft au folosit niste argumente pentru care nu ar face jocurile Bethesda exclusive, dar pana la urma tot le-au facut ( Starfield si Redfall sunt exclusive) . Iar in dealul cu Activision vin cu aceleasi argumente, deci nu pot sa aiba incredere in ei ca nu vor face acelasi lucru. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : lukecelmare Date : 09-12-2022 16:32 Eu vad ca scrie asa n its merger notice to the European Commission on ZeniMax, Microsoft stated: “Microsoft will honor all of ZeniMax’s obligations to continue to make its current games available on other gaming hardware, including two planned console exclusive releases for the Sony PlayStation 5, Deathloop and Ghostwire: Tokyo.” (Microsoft ZeniMax Form CO, January 29, 2021, at pp. 4-5) o It further stated: “Microsoft will not make any existing ZeniMax games exclusive to Xbox. They will continue to be available for purchase for PCs and other gaming hardware for which they are currently available, which will ensure that they continue to be available to current players of those games. Microsoft will not be removing players’ access to any current games, no matter where they currently play.” (Microsoft ZeniMax Form CO, January 29, 2021, at p. 13) For future games, Microsoft also maintained its position: • In its merger notice to the European Commission on ZeniMax, Microsoft stated: “Future decisions on whether to distribute ZeniMax games for other consoles will be made on a case-by-case basis, taking into account player demand and sentiment. Factors that will inform Microsoft’s decision-making on future games include consumer demand and preference and the willingness of third parties to work with Microsoft to launch games for their devices.” (Microsoft ZeniMax Form CO, January 29, 2021, at p. 5) Nu vad nici o minciuna, ce e mai sus este din documentele trimise EU. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 57] Author : sexbobomb91 Date : 09-12-2022 16:41 Eu ma refeream la interepretarea lui Totilo, unde spune ca aceleasi argumente au fost folosite in ambele deal-uri: Microsoft was making all the arguments it now makes about why it wouldn't deprive Sony of Call of Duty: - wouldn't make $$ sense - not enough people would switch consolesCu toate astea, au ales sa le faca exclusive. Si chiar in quote-ul tau zice "Future decisions on whether to distribute ZeniMax games for other consoles will be made on a case-by-case basis, taking into account player demand and sentiment." Nu stiu cum sta treaba cu Redfall dar pentru Starfield sunt destul de sigur ca "player demand-ul" ar exista si pe consolele PlayStation. Deci din nou pare ca Microsoft nu s-a tinut de cuvant. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 58] Author : lukecelmare Date : 09-12-2022 17:14 Discutia a plecat de la faptul ca MS a mintit in cazul Bethesda si acum minte in cazul Activision si or sa faca COD exclusiv chiar daca au oferit angajamente pe 10 ani atat Sony cat si Nintendo si Steam. Mie nu mi se pare ca MS a mintit, nu scrie nicaieri ca viitoarele jocuri nu vor fi exclusive ci se va tine cont de mai mult factori printe care consumer demand and preference and the willingness of third parties to work with Microsoft to launch games for their devices. Also Sony A new internal report from MLex says this: Microsoft's Call of Duty deal with Nintendo is misleading, Sony argues Sony has criticized Microsoft's deal to make the game Call of Duty available on Nintendo — should its $69 billion acquisition of Activision Blizzard be approved by regulators — as smoke and mirrors, MLex has learned. Activision Blizzard could supply Call of Duty to Nintendo today, but doesn't, because Nintendo's younger audience is not interested in the first-person shooter and a previous version of the game on its console was a commercial flop, the arch critic of the deal says, MLex understands. Instead of being a logical business decision, the licensing agreement is a tactic designed to make Microsoft — whose acquisition has drawn concerns in the EU, UK and US — look cooperative with regulators, the argument goes. Furthermore, Nintendo's Switch could not run Call of Duty easily and may never be able to, Sony argues, MLex understands. Developing a version of the game compatible with the Switch could take years, making a 10-year licensing deal meaningless. It is easier for Nintendo to enter into such an agreement, Sony says, MLex has learned. Nintendo doesn't need to worry about equal treatment for its subscription service or cloud gaming service as those are not areas where it currently competes aggressively, the argument goes. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 59] Author : lukecelmare Date : 21-12-2022 12:48 Microsoft faces legal action from 10 gamers to block its merger with Call of Duty maker Activision Blizzard. The proposed acquisition would give Microsoft "far-outsized market power in the video game industry," according to the complaint "with the ability to foreclose rivals, limit output, reduce consumer choice, raise prices, and further inhibit competition." https://www.bbc.com/news/business-64047809 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 60] Author : lukecelmare Date : 23-12-2022 13:40 Aia au declarat ei public, dar FTC-ul spune ca Microsoft au mintit autoritatile europene antitrust. Stephen Totilo explica mai bine argumentele FTC-ului: 1600983768403058690 The EU Commission has issued a statement refuting one of the United States Federal Trade Commission's key claims listed as justification for blocking Microsoft's acquisition of Activision Blizzard. On Thursday, the FTC shared a public complaint claiming Microsoft's Activision Blizzard acquisition was "reasonably likely to substantially lessen competition or tend to create a monopoly." Apparently, the accuracy of part of the FTC's claims against Microsoft has prompted a correction from the EU Commission. https://gamerant.com/eu-contradicts-ftc-claim-microsoft-activision-blizzard-acquisition/ Cam penibil.... FTC-ul -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 61] Author : sexbobomb91 Date : 18-01-2023 18:40 Se pare ca si Comisia Europeana se pregateste sa se opuna deal-ului: EU will reportedly object to Microsoft-Activision Blizzard deal | GamesIndustry.biz (https://www.gamesindustry.biz/eu-will-reportedly-object-to-microsoft-activision-blizzard-deal) . Microsoft's acquisition of Activision Blizzard will face an antitrust challenge in the European Union, Reuters reported today. The news outlet's sources said the European Commission is preparing a statement of objections around the deal that it will send to Microsoft in a matter of weeks. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 62] Author : paul Date : 08-02-2023 20:17 CMA din UK are obiectii: 1623293699466592256 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 63] Author : paul Date : 21-02-2023 16:21 S-a semnat contract cu Nintendo. In poza e vorba de Call of Duty, din tweet se intelege ca ar fi si alte jocuri: :-? 1627926790172811264 Intelegere si cu Nvidia: 1628096694939156486 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 64] Author : paul Date : 18-03-2023 01:47 Intelegeri si cu Boosteroid (Ucraina) si Ubitus (Japonia, cei care, printre altele, asigura cloud gaming pentru Switch): 1635629872054931456 1635989326202011655 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 65] Author : sexbobomb91 Date : 26-04-2023 15:04 UK Blocks Microsoft’s $69 Billion Activision Deal (https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-04-26/microsoft-s-69-billion-activision-deal-blocked-by-uk-watchdog) Microsoft Corp.’s $69 billion takeover of Activision Blizzard Inc. suffered a hammer blow after Britain’s antitrust watchdog vetoed the gaming industry’s biggest ever deal saying it would harm competition in cloud gaming, in a move that could set the tone for the world’s biggest regulators. The Competition and Markets Authority said its concerns couldn’t be solved by remedies such as the sale of blockbuster title Call of Duty or other solutions involving promises to permit rivals to offer the game on their platforms, according to a statement Wednesday. Microsoft said it will appeal the decision. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 66] Author : paul Date : 26-04-2023 20:30 Aiurea sa pice vanzarea din cauza cloud gaming. Thread cu obiectiile: 1651183156488286208 Microsoft face apel si decizia finala s-ar putea duce pana in 2024. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 67] Author : paul Date : 15-05-2023 22:27 Comisia Europeana aproba vanzarea, cu o conditie pentru cloud gaming: :D The proposed remedies To address the competition concerns identified by the Commission in the market for the distribution of PC and console games via cloud game streaming services, Microsoft offered the following comprehensive licensing commitments, with a 10-year duration: - A free license to consumers in the EEA that would allow them to stream, via any cloud game streaming services of their choice, all current and future Activision Blizzard PC and console games for which they have a license. - A corresponding free license to cloud game streaming service providers to allow EEA-based gamers to stream any Activision Blizzard's PC and console games. Mergers: Commission clears acquisition of Activision Blizzard by Microsoft, subject to conditions (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_2705) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 68] Author : paul Date : 26-05-2023 20:39 Primeste aprobare in China (paywall): Microsoft's planned $69B Activision purchase gets China antitrust approval - report | Seeking Alpha (https://seekingalpha.com/news/3973465-microsofts-planned-69b-activision-purchase-gets-china-antitrust-approval-report). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 69] Author : sexbobomb91 Date : 23-06-2023 10:02 Intr-un alt proces s-au discutat email-uri interne Microsoft in care specifica dorinta lor de a scoate PlayStation-ul de pe piata: Xbox Executive Talked About Putting PlayStation Out of Business, Lawsuit Claims (https://www.playstationlifestyle.net/2023/06/21/xbox-vs-playstation-activision-blizzard-gamer-lawsuit/) . Asta s-a intamplat in 2019, inainte sa inceapa achizitia Activision dar arata clar care sunt prioritatile Microsoft-ului. Microsoft, FTC square off in Activision trial (https://www.axios.com/2023/06/22/microsoft-ftc-square-off-in-activision-trial) - in procesul asta se discuta despre cum jocul Indiana Jones trebuia sa fie multiplatform inainte de achizitia Bethesda: The FTC raised the issue of Microsoft and double standards, arguing that it has tried to keep games in its portfolio off of competing platforms, including titles from ZeniMax, the publisher it bought in 2021. An FTC lawyer questioned Bethesda publishing chief Pete Hines, who confirmed that a planned Indiana Jones game, first slated for multiple consoles, was switched to Xbox-only after the acquisition. Pressed by the judge as to why, Hines said the decision was based on hitting a licensing deadline, and "reducing risk" around making sure development of the game went well. Microsoft has argued that it considers most games on a case-by-case basis but is not incentivized to take Call of Duty exclusive. The FTC says Microsoft can afford to take a loss to harm its competitors. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 70] Author : lukecelmare Date : 23-06-2023 17:30 :pokemon: Sony was never seriously worried about losing access to Call of Duty if Microsoft bought Activision Blizzard, a bombshell email revealed last night has suggested. The message, sent by PlayStation boss Jim Ryan, was quoted in court by Xbox last night as the US Federal Trade Commission began its hearing into Microsoft's attempted $68.7bn Activision Blizzard buyout. "It is not an exclusivity play at all," Ryan wrote in an email to former PlayStation Europe boss Chris Deering. "They're thinking bigger than that."I'm pretty sure we will continue to see COD on PlayStation for many years to come," he said. "We'll be okay. We'll be more than okay." The message strikes a very different tone to Sony's public stance on Microsoft owning Activision Blizzard, and the arguments it has put forward to regulators around the world so far. https://www.eurogamer.net/in-private-playstation-didnt-seem-concerned-about-xbox-exclusivity-for-call-of-duty-at-all -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 71] Author : Espiritus Date : 23-06-2023 19:06 Cu 60 de miliarde își făceau 5 studiouri AAA și chiar ar fi creat jocuri exclusive. Așa Microsoft nu vrea să creeze nimic, doar sa reorganizeze in jurul lor jocuri care oricum s-ar fi creat și fără ei. Sper totuși să le meargă schema și chiar să facă toate jocurile Activision exclusive Xbox, că în ultimul timp celor de la PlayStation li s-a urcat succesul la cap și nu mai livrează că altădată. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 72] Author : lukecelmare Date : 23-06-2023 23:41 1672341322831634433 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 73] Author : razvanrazy Date : 24-06-2023 08:58 Foarte bine au facut. Daca ajungea sa fie exclusiv PS5, nu se plangea niciun fanboy Sony, dar acum nu le convine cand se schimba tabara... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 74] Author : GabiCutlac Date : 24-06-2023 12:31 Da ce, fanboys Xbox se plâng că le face nenea Phil exclusive? Nu înțeleg care e faza cu argumentul ăsta: "Sony ponies nu se plâng cand un joc e exclusiv pe consola lor, dar se plâng cand e pe cealaltă". De parcă nu toți fanboys fac așa de cand lumea, indiferent la ce "cutie" se închină? Eu mereu am zis, sa fie exclusive cat mai multe. E unul dintre atuurile cu care atragi unii clienți in tabăra ta. Si ii forțează pe Sony, MS si Nintendo sa facă jocuri calitative. Si aici punem accentul pe "să facă", nu să cumpere studiouri si serii de jocuri deja cunoscute si cu un fanbase stabilit si sa le facă exclusive. Indiferent cine face asta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 75] Author : razvanrazy Date : 24-06-2023 12:49 Pai da, asta este argumentul suprem in perioada asta - sa faca, nu sa cumpere 8-} Eu nu sunt fanboy, tocmai pentru ca am toate consolele, deci imi pasa prea putin ce joc e unde exclusiv, dar mi se pare ca face foarte bine, Xbox, cu Starfield. Si speram sincer sa se finalizeze si achizitia Activision/Blizzard, ca sa faca si Diablo 4, Call of Duty si restul, exclusive Xbox. Chiar daca nu asta este planul lor, pentru ca altfel nu ar accepta nimeni achizitia. De ce? Pentru ca Sony sunt niste jigodii, not consumer friendly si care fac tot ce pot ei, exclusiv, indiferent ca e facut sau nu de studiourile lor. Nu le pasa decat sa-i calce pe altii in picioare. E la fel ca la scoala cand toata lumea paraste pe toata lumea, iar tu stai cuminte in banca ta si totul e ok - teoretic. Dar cand incepi si tu sa parasti, iti sare toata lumea in cap, pentru ca nu este in regula sa faci ce faceau/fac si ei pana acum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 76] Author : paul Date : 24-06-2023 15:41 Cateva precizari despre stadiul in care se afla achizitia: - UK - apelul merge la CAT, dupa decizia de blocare a CMA. Incepe pe 28 iulie. - Noua Zeelanda - amana din nou, pentru 17 iulie - mai sunt si alte tari in asteptare - US - pe clauzele actuale achizitia se incheie pe 18 iulie. FTC face proces pentru a bloca asta. Din procesul FTC, primele 2 zile: - Jim Ryan spune ca daca trece achizitia, nu va discuta cu ABK despre planurile viitoarelor console inainte de lansare - intrebat despre Mojang, ce apartine deja de Microsoft, cu situatie Minecraft - redactat - Microsoft spune ca a pierdut "the console war" inca de la prima generatie de Xbox, au fost si inca sunt pe locul 3 - Microsoft: utilizatorii folosesc Xbox Cloud Gaming mai degraba pentru a incerca jocuri, dupa care le descarca si joaca nativ - Microsoft vrea sa fie inclusa Switch in componenta pietei consolelor, FTC nu - email: Ryan nu crede ca achizitia e despre exclusivitati, se asteapta sa continue publicarea Call of Duty pe PlayStation - Microsoft: cloud gaming momentan e un feature, nu o piata - Activision a cerut un alt revenue share pentru Call of Duty pe Series S|X - Valve nu dorea un contract semnat la propriu pentru 10 ani de Call of Duty, era suficient ca Microsoft sa-si dea cuvantul - Microsoft uneori accepta 80/20 revenue split - Microsoft lucra la o versiune de xCloud cu abonament separat, nu legat de Ultimate cum e acum, insa costurile erau prea mari - Spencer: "the console wars is a social construct" - Minecraft Dungeons era considerat pentru a fi exclusiv Xbox/PC, dar l-au lansat pe toate platformele - Sony a intarziat PS5 dev kits pentru Mojang - Spencer nu stie cand si pe ce platforme se va lansa TES VI - Microsoft a vrut sa cumpere Zynga, dar au considerat ca le trebuie ceva mai mare (pana la urma i-a cumparat Take-Two) - cand au aflat ca Sony a platit pentru Deathloop si Ghostwire Tokyo sa nu apara pe Xbox, atunci s-au ingrijorat pentru Starfield sa nu pateasca la fel, si au cumparat ZeniMax Media - Spencer: discutiile initiale cu Sony CEO si Ryan au fost pozitive - Google: doreau 5 ani de AAA development pentru Stadia, dar costurile sunt foarte mari -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 77] Author : Antiohh Date : 24-06-2023 17:44 Eu unul nu sunt de acord cu conceptul de exclusivitate la nimic. O sa ajungem sa avem pentru fiecare chestie o aplicatie dedicata. 1001 launchere pe PC, 100 de console/aplicatii de streaming pentru jocuri, 100 de platforme de streaming pentru filme, 100 de platforme pentru muzica (am vrut sa ascult o melodie si vezi doamne ca avea numai spotifty dreptul sa o difuzeze cu o saptamana inainte). Eu unul sunt satul de porcariile acestea. Nu inteleg cum puteti fi de acord cu asa ceva, cand este vadit totul impotriva consumatorilor. Cred ca motivatia de a vinde un joc cat mai multor oameni este suficienta pentru a scoate un joc bun. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 78] Author : razvanrazy Date : 24-06-2023 18:32 Ai foarte mare dreptate si da, asa ar fi ideal, desigur. La fel, ce face Xbox e ideal pentru piata consolelor - ai totul pe consola si PC. Dar revenind la discutia anterioara, eu ma bucur sa vad exclusivitati de genu asta, pentru companiile mai "pro consumer', decat la Sony/Nintendo. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 79] Author : Antiohh Date : 24-06-2023 19:11 ,,ai totul pe consola si PC.,, - asta pana cand decide sa nu mai scoata si pe steam :> ceea ce ma astept sa se intample. Ma astept ca Sony sa isi faca in curand platforma lor de unde cumperi jocuri pe PC. Ubisoft probabil o sa faca AC Infinity de unde poti cumpara pe PC strict de pe platforma lor. Eu sunt de acord sa fie o idee mai scump pe steam decat pe platformele lor proprietare, dar fara magarii de genul ca ,,numa la noi pe tarla se poate consuma produsul,,. ---------- Post added 24-06-2023 at 19:25 ---------- Ar fi interesant sa bage chestii gen ,,numai pe placa video de la AMD mai poti rula jocuri de pe platforma Microsoft, iar cu placa video de la Nvidia poti rula jocuri de pe platforma Steam,, , nu de alta, dar la cat de debile sunt companiile, nu sunt foarte departe nici de asa ceva. Nu ati vazut ca sunt jocuri pe PC, care vin numai cu FSR (nu si varianta DLSS de la Nvidia) pentru ca AMD a realizat nu stiu ce deal tampit? (si cu siguranta e si invers). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 80] Author : Espiritus Date : 24-06-2023 20:17 Nu inteleg cum puteti fi de acord cu asa ceva, cand este vadit totul impotriva consumatorilor. Cred ca motivatia de a vinde un joc cat mai multor oameni este suficienta pentru a scoate un joc bun. Exista doua motive principale pentru care o companie dezvolta un joc: sa faca cat mai multi bani din el, sau sa promoveze ceva (unde acel ceva este, de cele mai multe ori, o consola). Atunci cand scopul publisherului e sa scoata bani, se merge pe ideea de "good enough to sell". Imagineaza-ti capacitatea unui studio pe o scara de la 1 la 10, unde 10 e ce ar putea realiza cu timp si bani infiniti. In piata actuala daca scoti un joc de 7-8 capacitate se vinde atat de mult incat genereaza mai mult profit decat unul de capacitate 10. Numarul de oameni care aleg sa nu cumpere un joc nefinisat, facut pe jumatate etc. nu e suficient de mare incat sa justifice diferenta de cost. Vezi Cyberpunk la lansare. Exista totusi si o raza de speranta in toata ecuatia asta - jocurile "system seller". Atunci cand scopul publisherului nu e numai sa faca bani din joc, ci mai degraba sa isi promoveze consola pentru a face si mai multi bani cu ea pe termen lung, apar minunile precum God of War, The Last of Us, Fable, Zelda. Evident ca si jocurile astea aduc bani, dar pentru o cauza nobila studiourile au libertatea de a aloca timpul necesar obtinerii acelui 10/10, chiar daca asta nu maximizeaza neaprat profitul pe termen scurt. Din pacate, fara aceasta motivatie inedita nu am mai avea la fel de multe capodopere cum avem acum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 81] Author : razvanrazy Date : 24-06-2023 20:49 ,,ai totul pe consola si PC.,, - asta pana cand decide sa nu mai scoata si pe steam :> De ce sa fie pe steam? E vorba de magazinul lor, care este si pe PC. Aici vorbim despre ei ca firma, sa faca niste bani la exclusivitati - adica acolo unde au bagat ei o tona de bani. Dar nu la asta ma refeream, ci la gamepass, unde ai jocul disponibil si pe PC si pe Xbox. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 82] Author : Antiohh Date : 24-06-2023 21:47 De ce sa fie pe steam/orice alta platforma dispusa sa ii primeasca? Pentru ca e foarte rau sa ai 1000 de launchere si launchere in launchere? Ti-am zis, in ritmul acesta fiecare publisher o sa aiba propriul launcher/sa te oblige sa cumperi direct de la ei. Nu vreau sa ajung sa deschid o noua aplicatie pentru fiecare joc. Tu, ca si Microsoft, ai avantajul ca esti ,,producatorul,, si poti sa vinzi mai ieftin la tine pe platforma. Nu imi impune mie sa iti folosesc aplicatia daca nu vreau. Daca tu vinzi mai ieftin si tot prefer sa cumpar de la altii, inseamna ca ceva faci gresit/nu faci suficient de bine. Cat despre argumentul cu exclusivitatile de 10 care vand consola... nu stiu, mie mi se pare o risipa de resurse, ca si cu porturile proprietare (de exemplu apple cu lightning port). Daca am un device care poate rula GodofWar, de ce sa trebuiasca sa cumpar altul foarte similar, doar ca sa scrie Sony pe el. Toata mascarada asta produce mult e-waste. Uneori e mai complicat, pentru ca jocurile nu merg pur si simplu de pe o platforma pe alta, trebuie portate, ceea ce costa resurse. Multi au PC-uri si au un PS doar ca sa se joace 1-2 jocuri pe an. Parerea mea este ca industria a devenit atat de mare incat trebuie facute niste reglementari mult mai serioase la nivel international. Companiile ar trebui sa se bata pe servicii, nu pe ,,exclusivitati,, si sisteme cat mai inchise. Iar solutiile pentru ,,jocuri cu buguri/terminate pe jumatate,, ar trebui sa vina tot prin legislativ. Din nou, vorbim despre o industrie foarte mare care inca creste, nu despre ceva ,,de nisa,,. ---------- Post added 24-06-2023 at 21:56 ---------- Cum vad eu industriile in ziua de astazi: ,,hm, de ce sa ne concentram la cum sa devenim mai buni la ceea ce facem, cand e mai usor sa punem bete in roata concurentei?,,. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 83] Author : razvanrazy Date : 24-06-2023 22:27 Cum vad eu industriile in ziua de astazi: ,,hm, de ce sa ne concentram la cum sa devenim mai buni la ceea ce facem, cand e mai usor sa punem bete in roata concurentei?,,. Pentru ca asta face concurenta si cam spala pe jos cu "noi". Asa ca hai sa incepem sa le jucam jocul :-B Cat de PC si 10 launchere - nu ma joc pe PC decat 1-2 jocuri la 5 ani, deci din punctul meu de vedere, poa' sa fie si 1000 de launchere, fiecare pentru cate un joc, ca tot nu mi-ar pasa. Daca imi place un joc si vreau sa-l cumpar, ori cumpar consola respectiva (cum am facut pt exclusivele Sony sau Nintendo), ori mai instalez un launcher pe PC si am rezolvat in 2 min. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 84] Author : paul Date : 28-06-2023 04:58 Din procesul FTC, primele 2 zile: - Jim Ryan spune ca daca trece achizitia, nu va discuta cu ABK despre planurile viitoarelor console inainte de lansare - intrebat despre Mojang, ce apartine deja de Microsoft, cu situatie Minecraft - redactat - Microsoft spune ca a pierdut "the console war" inca de la prima generatie de Xbox, au fost si inca sunt pe locul 3 - Microsoft: utilizatorii folosesc Xbox Cloud Gaming mai degraba pentru a incerca jocuri, dupa care le descarca si joaca nativ - Microsoft vrea sa fie inclusa Switch in componenta pietei consolelor, FTC nu - email: Ryan nu crede ca achizitia e despre exclusivitati, se asteapta sa continue publicarea Call of Duty pe PlayStation - Microsoft: cloud gaming momentan e un feature, nu o piata - Activision a cerut un alt revenue share pentru Call of Duty pe Series S|X - Valve nu dorea un contract semnat la propriu pentru 10 ani de Call of Duty, era suficient ca Microsoft sa-si dea cuvantul - Microsoft uneori accepta 80/20 revenue split - Microsoft lucra la o versiune de xCloud cu abonament separat, nu legat de Ultimate cum e acum, insa costurile erau prea mari - Spencer: "the console wars is a social construct" - Minecraft Dungeons era considerat pentru a fi exclusiv Xbox/PC, dar l-au lansat pe toate platformele - Sony a intarziat PS5 dev kits pentru Mojang - Spencer nu stie cand si pe ce platforme se va lansa TES VI - Microsoft a vrut sa cumpere Zynga, dar au considerat ca le trebuie ceva mai mare (pana la urma i-a cumparat Take-Two) - cand au aflat ca Sony a platit pentru Deathloop si Ghostwire Tokyo sa nu apara pe Xbox, atunci s-au ingrijorat pentru Starfield sa nu pateasca la fel, si au cumparat ZeniMax Media - Spencer: discutiile initiale cu Sony CEO si Ryan au fost pozitive - Google: doreau 5 ani de AAA development pentru Stadia, dar costurile sunt foarte mari Ziua 3: - Microsoft a cumparat Ninja Theory in 2018 pentru $117 milioane - email 2019: Booty: "We are in a very unique position to be able to go spend Sony out of business" - Microsoft 2020: interesata sa cumpere Sega, Thunderful, Supergiant Games, Niantic, Playrix, Zynga, Bungie, IO Interactive, Scopely, dar mai sunt si altele, astea fiind prioritare - Series X: reconfigurata de la 56 la 52 compute units pentru a creste randamentul productiei si au pus mai putine console la vanzare pentru a trece cloud infrastructure pe Series X - Ryan: exclusivitatea Starfield nu e anti-competitiva - Ryan: erau 3 milioane abonati PlayStation Now, cloud va insemna mai mult in 2025-2035 - Ryan: niciunui publisher nu-i place Game Pass -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 85] Author : paul Date : 29-06-2023 13:41 ZIua 4: - Microsoft a fost interesata sa cumpere Square Enix - 1 milion de utilizatori PlayStation joaca doar Call of Duty - 2021: CoD - venituri din vanzarea jocului de $800 milioane in US, $1.5 miliarde global pe PlayStation - 2019-2021: CoD - venituri din tot (jocuri, accesorii, subscriptii, etc.) de $15.9 miliarde global anual pe PlayStation - stim din procesul CMA ca pentru Call of Duty Sony cere mai putin. Dintr-un document de aici se intelege ca ar fi 10%. - Call of Duty din 2023 este ultimul din intelegerea actuala Sony-Activision - Kotick regreta ca a desconsiderat Switch pentru Call of Duty - Kotick nu e interesat de subscription/streaming services - Nadella: nu-i place ideea de exclusivitati, dar Sony asa procedeaza pentru a fi competitivi -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 86] Author : paul Date : 03-07-2023 20:33 Ziua 5, ultima: - Azure a avut venituri de $34 miliarde in 2022 (fata de $72 miliarde cat a avut AWS) :)) Cam slabuta ziua pentru informatii, asa ca va recomand doua articole: - despre declaratiile in public si ce se intampla in privat: The FTC Trial Unmasks Xbox’s Ambitions - IGN (https://www.ign.com/articles/the-ftc-trial-unmasks-xboxs-ambitions) - despre ce a reiesit ca fiind cel mai important aspect: Call of Duty: Microsoft’s FTC fight comes down to Call of Duty - The Verge (https://www.theverge.com/23779614/ftc-microsoft-hearing-summary) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 87] Author : paul Date : 08-07-2023 07:47 Inca niste informatii, cat stam si asteptam verdictul: - Q4 2022: Xbox 3.2 milioane unitati, PlayStation 7.1 milioane unitati vandute - DayZ 2 ar fi in dezvoltare - Microsoft se asteapta la noua generatie in 2028 - Microsoft crede ca Project Q va costa pana in $299 - Microsoft crede ca Sony va lansa anul acesta un PS5 Slim la $399 - Spencer a sugerat inchiderea Xbox in 2019 pentru a putea deschide si opera eficient o mobile gaming division -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 88] Author : paul Date : 11-07-2023 19:20 Breaking: - cererea FTC este respinsa :D - CMA suspenda procedurile actuale pentru a incepe o renegociere :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 89] Author : lukecelmare Date : 11-07-2023 19:22 It is done. Microsoft has won its crucial court case against the US Federal Trade Commission (FTC), clearing its way to acquire Call of Duty maker Activision Blizzard for $68.7bn. In a further development today, Microsoft president Brad Smith has said the FTC's decision has prompted it and the CMA to agree that a "stay of litigation" is now "in the public interest" - sparking further hope for Microsoft of a breakthrough on these shores. https://www.eurogamer.net/microsoft-wins-crucial-ftc-case-on-activision-blizzard-acquisition#comments -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 90] Author : razvanrazy Date : 11-07-2023 22:02 Inca nu este done. A mai ramas UK care sunt dispusi la negociere. Cel mai probabil Microsoft vin acum si pun pe masa niste concesii doar pentru UK. Posibil sa mai vedem de la Microsoft un anunt zilele astea cu inca un "ceva" oferit de ei worldwide. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 91] Author : paul Date : 15-07-2023 20:01 Breaking: - FTC face apel si pierde Asadar, ramane UK, unde Microsoft e dispusa la concesii. Se vehiculeaza o varianta in care sa-si vanda drepturile de cloud gaming in UK. Probabil la EE, cu care au deja o intelegere. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 92] Author : paul Date : 19-07-2023 20:04 - Ryan cedeaza si semneaza: ;)) 1680578783718383616 - termenul limita se prelungeste pentru 18 octombrie: 1681646844634599424 - Supreme Court respinge actiunea unor "gameri" sa blocheze intelegerea - DF Direct Special cu invitat Tom Warren de la The Verge: https://youtu.be/AVGjrW9y1kM -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 93] Author : paul Date : 22-08-2023 13:55 Pentru a multumi CMA din UK, Microsoft propune vanzarea drepturilor de streaming pentru ABK catre Ubisoft: - Ubisoft primeste pe viata drepturile de streaming pentru catalogul curent de jocuri si jocurile lansate in urmatorii 15 ani - Ubisoft poate licentia aceste drepturi altora: allowing Ubisoft to license them to cloud gaming companies, service providers, and console maker Comunicat Ubisoft: Activision Blizzard Games Coming To Ubisoft+ (https://news.ubisoft.com/en-us/article/6kzUNk6z4BnQTSxgoVHy4H/activision-blizzard-games-coming-to-ubisoft) Blog Microsoft: Under the restructured transaction, Microsoft will not be in a position either to release Activision Blizzard games exclusively on its own cloud streaming service—Xbox Cloud Gaming – or to exclusively control the licensing terms of Activision Blizzard games for rival services. Ubisoft will compensate Microsoft for the cloud streaming rights to Activision Blizzard’s games through a one-off payment and through a market-based wholesale pricing mechanism, including an option that supports pricing based on usage. Microsoft and Activision Blizzard Restructure Proposed Acquisition and Notify Restructured Transaction to the UK’s Competition and Markets Authority - Microsoft On the Issues (https://blogs.microsoft.com/on-the-issues/2023/08/21/microsoft-activision-restructure-acquisition/) Ca sa-si indeplineasca obligatiile in EEA (https://www.consolegames.ro/forum/f59-hot-story/168365-microsoft-cumpara-activision-blizzard-king/index4.html#post1611093) si fata de partenerii cu care a semnat, Microsoft primeste o non-exclusive license de la Ubisoft pentru a putea sub-licentia. Practic, Ubisoft si cei pe care ii sub-licentiaza, printre care sunt Microsoft si cei pe care ii sub-licentiaza, vor fi in concurenta in zona noastra. Noi iesim cel mai bine din treaba asta. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 94] Author : sexbobomb91 Date : 19-09-2023 15:00 Wtf, așa multe au leak-uit idioții ăia? :o :)) 1704040294537101459 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 95] Author : razvanrazy Date : 19-09-2023 15:28 Nu a "leakuit" nimeni, nimic. Este pur si simplu un cumul de chestii. Initial au fost trimise documente pt ca le-a cerut instanta. Au fost acolo, confidentiale, accesibile doar avocatilor si judecatorului si ulterior, in diverse faze ale procesului, se dispune "release pt diverse documente" care au facut obiectul unor faze "incheiate" din proces si in felul asta a fost probabil o scapare a avocatilor, probabil, care trebuia sa ia act ca nu sunt for public release, sa ceara anularea de release in forma initiala si sa ceara cenzurarea lor. Stim cu totii in alte procese, cum e la ei - se cenzureaza cu banda neagra cand sunt released pt informarea publicului. La ei asta e practica judiciara, documentele unui proces sunt facute public ca sa constate oricine vrea ca judecatorul nu a luat o decizie discretionara, totul e fundamentat pe documentele de la dosar. La noi nu se face asta, totul e confidential - poti cere tu ca om la instanta sa consulti documentele, dar ei iti pot f bine respinge cererea, iar pt cazurile de coruptie evident ca asa se face, nu lasa pe nimeni sa se uite in dosare /:) Nu prea inteleg, insa, ce cauta RDR2 prin documentele alea - ca pe lista aia nu este - pentru ca nu este a niciunui studio al Xbox /:) Eu cred ca e scos din context sau "pus" de cineva. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 96] Author : Mihail Date : 19-09-2023 15:36 Nu prea inteleg, insa, ce cauta RDR2 prin documentele alea - ca pe lista aia nu este - pentru ca nu este a niciunui studio al Xbox /:) Eu cred ca e scos din context sau "pus" de cineva. Poate a fost in plan cand au predat documentele catre instanta si a fost anulat, intre timp. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 97] Author : razvanrazy Date : 19-09-2023 15:38 Desigur, e si asta o posibilitate, mai ales ca toate documentele sunt pre-pandemie. Am gasit si documentul "complet" unde aparea RDR2. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 98] Author : Mihail Date : 19-09-2023 15:41 "Notes" sunt foarte interesante. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 99] Author : sexbobomb91 Date : 19-09-2023 15:53 @razvanrazy chiar dacă nu a fost făcut public cu intenție, ăsta e tot un leak pentru că e ceva care cu siguranță Microsoft nu au vrut să anunțe acum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 100] Author : lukecelmare Date : 19-09-2023 15:58 Totusi documentele erau pe un server al US goverment, fara pic de protectie, fara nimic. Cineva a ****ed up big time -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 101] Author : sexbobomb91 Date : 19-09-2023 16:06 Doar pe mine mă amuză ce spune Phil Spencer în conversațiile astea? :)) 1703886616362697131 Oare chiar se aștepta ca Sony să nu blocheze xCloud-ul pe platforma lor? :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 102] Author : razvanrazy Date : 19-09-2023 16:15 Am gasit si documentul "complet" unde aparea RDR2. De fapt asta (https://imgur.com/a/pHi74Dq) e documentul complet :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 103] Author : lucicleric Date : 19-09-2023 16:32 Totusi documentele erau pe un server al US goverment, fara pic de protectie, fara nimic. Cineva a ****ed up big time Sau e pur si simplu free marketing and exposure. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 104] Author : lukecelmare Date : 19-09-2023 16:37 Free marketing ptr cine ? Ptr firmele care fac traininguri despre cum trebuie sa stochezi documente importante? Ca ptr MS sigur nu este. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 105] Author : lucicleric Date : 19-09-2023 16:56 Pt MS.....e reach....orice fel de leak, bad marketing, good marketing....e marketing. Ofera o viziune asupra viitorului xbox si industriei. De fel nu mai cred toate balivernele astea, vai am scapat o informatie.....majoritatea sunt gandite. Also, pana la un anumit nivel, spencer si ryan vorbesc si shareuiesc idei, nu e asa de habotnica treaba. Cand esti unul din stalpii gamingului pe console , tu faci trendul, asta e partea frumoasa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 106] Author : paul Date : 19-09-2023 21:14 V-am mutat aici. Microsoft a gresit, a urcat un .pdf, cu mai multe attachments, neredactat. Ca un rezumat: - Xbox Series S mid-gen refresh - codename Ellenwood (https://www.consolegames.ro/forum/f122-microsoft-xbox-series/140352-clubul-xbox-series-s/index9.html#post1616015) - Xbox Series X mid-gen refresh - codename Brooklin (https://www.consolegames.ro/forum/f122-microsoft-xbox-series/119585-clubul-xbox-series-x/index63.html#post1615958) - Xbox Wireless 2 - codename Sebile (https://www.consolegames.ro/forum/attachments/f122-microsoft-xbox-series/300345d1695109689-clubul-xbox-series-x-new-xbox-series-x-circular-controller.png) - next-gen Xbox (https://www.consolegames.ro/forum/f122-microsoft-xbox-series/223574-next-gen-xbox/) - pre-pandemie: planul de jocuri al ZeniMax inainte sa fie cumparati de Microsoft: Doom Year Zero, Dishonored 3, Ghostwire: Tokyo sequel, Oblivion remaster, Fallout 3 remaster, Project Krestel, Project Platinum, Licensed IP Game - poza 1 - performanta jocurilor ZeniMax - poza 2 - performante viitoare asteptate pentru ZeniMax - poza 3 - 2020: Spencer considera Nintendo ca fiind "THE prime asset" de cumparat - poza 4 - 2021: despre jocuri PC in xCloud si Stadia - pozele 5-6 - mai 2022: cam ce preturi ar fi pentru a ajunge in Game Pass - pozele 7-12 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 107] Author : razvanrazy Date : 19-09-2023 21:42 Totusi documentele erau pe un server al US goverment, fara pic de protectie, fara nimic. Cineva a ****ed up big time Se pare ca cineva de la MS a omis sa le clasifice ca si "non-public documents" cand le-a trimis la tribunal... Oricum: "5 years of corporate strategy leaked in one single night. Historic." 1704175701367119924 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 108] Author : paul Date : 20-09-2023 09:04 Reactia lui Phil: 1704233222752571842 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 109] Author : sexbobomb91 Date : 20-09-2023 09:06 Se pare ca cineva de la MS a omis sa le clasifice ca si "non-public documents" cand le-a trimis la tribunal... Oricum: 1704175701367119924Incredibil ... așa incompetență e greu de iertat. Sper totuși ca persoanele vinovate să nu primească o vizită de la Agent 47. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 110] Author : lukecelmare Date : 22-09-2023 11:26 Ce saptamana ptr Xbox 8-} 1705108223400030388 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 111] Author : paul Date : 09-10-2023 22:54 Vanzarea s-ar putea incheia saptamana aceasta. Activision Blizzard anunta ca ne putem astepta la jocuri in Game Pass la anul: 1711464921077006751 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 112] Author : Xander RO Date : 13-10-2023 16:45 Gata, au reusit! :) Microsoft has closed its $69 billion acquisition of video game publisher Activision Blizzard, according to a regulatory filing by the company on Friday. The U.K.’s Competition and Markets Authority gave its nod to the deal earlier on Friday, clearing the way for the close. The deal gives Microsoft a hefty portfolio of video game franchises, including Call of Duty, Crash Bandicoot, Diablo, Overwatch, StarCraft, Tony Hawk Pro Skater and Warcraft. Sursa: https://www.cnbc.com/2023/10/13/microsoft-closes-activision-blizzard-deal-after-regulatory-review.html https://www.youtube.com/watch?v=AYU4q594LJ0&ab_channel=Xbox -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 113] Author : paul Date : 14-10-2023 00:55 De departe cea mai buna stire de cand s-a lansat Xbox One. E nevoie de concurenta serioasa la Sony. =D> Hai cu seria Call of Duty in Game Pass! N-am mai jucat de la Ghosts (2013) incoace: :)) 1712813863425671270 Urmatoarea miscare cred ca e Japonia. Recent, la TGS, din nou Spencer a spus ca sunt interesati sa cumpere/investeasca in zona. :ninja: Cam asa arata Xbox Game Studios: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 114] Author : olteanug Date : 13-11-2023 01:35 O veste buna, dar bine ar fi daca ar ridica si calitatea jocurilor. De cand Microsoft a cumparat Bethesda, n-a mai aparut nimic bun la nivelul lui Skyrim, Doom, Dishonored, Fallout 4 sau Wolfenstein New Order. Deathloop ma lasa rece, iar Starfield e un dezastru la lansare ce nu merita jucat acum. Nu-mi fac sperante ca o sa vedem un Elder Scrolls 6 prea curand si ca o sa mai impresioneze asa cum o facuse Skyrim. M-ar interesa foarte mult o continuare la Doom, Quake 5 sau Dishonored 3, poate si un reboot la Wolfenstein. In privinta Activision , ar fi dragut daca le-ar mai taia macaroana din lansat CoD-uri anual si sa mizeze pe titluri cat mai rare, dar cat mai de calitate. Si poate sa mai aduca altceva, un alt tip de shooter. 20 de ani de CoD e deja prea mult. Ca tot o dau in skill-uri de survival si making tools mechanics de la MWII, ar merge un competitor de la Activision impotriva lui Far Cry de la Ubisoft. Ia la Blizzard, sa mai curete Starcraft II, Diablo IV, World of Warcraft si Overwatch 2 din hackeri si sa ascunda microshiet-urile care fac meniurile jocurilor sa arate ca un bazaar. Am pretentii poate prea mari de la Microsoft, dar daca i-ar pune la treaba pe cei de la Blizzard sa lanseze in urmatorii cinci ani un Warcraft IV sau un Starcraft III, s-ar reveni la spiritul de odinioara al companiei cand chiar isi merita numele de ,,Blizzard". Diablo IV zic ca e ok, un pas la revenire, sa vedem si urmatorii pasi. Also, de la Microsoft....sunt multi care inca asteapta un Age of Empires 5 cu cele doua razboaie mondiale. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 115] Author : paul Date : 20-12-2023 21:49 End of an era. Kotick paraseste Activision, asa cum s-au inteles, in 29 decembrie: Bobby Kotick: With gratitude - Activision Blizzard King (https://newsroom.activisionblizzard.com/p/bobby-kotick-december-note). Activision Blizzard CEO Bobby Kotick is stepping down officially December 29th. Microsoft has not appointed a direct replacement and instead has rolled the suite of Activision Blizzard executives — including Blizzard president Mike Ybarra, Activision publishing president Rob Kostich, and Activision Blizzard vice chair Thomas Tippl — under Microsoft’s game content and studios president Matt Booty. Microsoft announces more Xbox leadership changes as Activision’s Bobby Kotick departs - The Verge (https://www.theverge.com/2023/12/20/24009129/microsoft-gaming-xbox-phil-spencer-bobby-kotick-activision-leadership-changes) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 116] Author : biagyydog Date : 20-12-2023 21:54 A plecat fara un "bonus"? Sau aceasta informatie nu a rasuflat? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 117] Author : olteanug Date : 23-12-2023 22:04 Ducă-se pe pustii! A distrus o grămadă de francize -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 18:56.