* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Conversie video 1080p-4K Started at 27-04-2023 10:30 by Xander RO Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=220054 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Xander RO Date : 27-04-2023 10:30 Title : Conversie video 1080p-4K Salut, Sunt extrem de noob in domeniul editarii video, o fac strict din pasiune, fara nici un interes financiar/profesional. In momentul de fata folosesc un tool numit Wondershare Filmora pentru editare video a clipurilor mele de gameplay. Am ales acest tool pentru ca ruleaza bine pe configuratia mea si are un GUI destul de fresh si relaxat, face exact ce am eu nevoie sa faca, fara alte complicatii si meniuri dificile. Pana sa trec la placa de captura Elgato HD60S+ si un laptop mai bun, am avut o placa de captura mai veche si un laptop prost care mi-au permis sa inregistrez din Xbox One/PS4 doar in 720p/30fps. As dori sa aflu urmatoarele lucruri: 1. Exista vreo posibilitate dpdv tehnic sa fac conversia unui clip care RAW este 720p/30fps la 1080p/60fps? Cred ca rezolutia poate fi enhanced dar acele fps-uri nu vad cum si ce le poate adauga. Am incercat in Wondershare Filmora si nu se schimba nimic, desi arata la settings 60fps tot prost se misca. Exista alt tool mai destept care poate face asta ca un fel de interpolare, sa il pacaleasca cumva? 2. Dintr-un clip care este deja procesat mp4/H264 in 1080p/60fps, pot face 4K/60fps? In tool vad ca imi da posibilitatea si desi am stat multe ore sa ii fac conversie si apare la info 4K, nu ma convinge calitatea desi folosesc un bitrate destul de mare (30000kbps RAW in 1080p, 60000kbps in 4K). Multumesc anticipat! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : RaverX Date : 31-05-2023 23:40 Dezgrop thread-ul, ca oricum vad ca nu a raspuns nimeni. Ideea e simpla: tu poti converti si la 16k, daca vrei, dar nu se schimba nimic. Exista aplicatii care pot sa-ti faca upscale, cu diverse interpolari, de la cel mai simplu bilinear, pana la cele bazate pe AI, care incearca sa ghiceasca detalii care nu exista, insa in final nu te astepta la minuni. Daca sursa ta e curata si la rezolutie decenta, nu o sa vezi diferente. Daca ai ceva video vechi, gen tras de pe caseta video, cu rezolutie mica si plin de zgomot, da, o sa poti vedea diferente mari, dar e cu doua taisuri, s-ar putea sa-ti introduca in video chestii false. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Xander RO Date : 27-07-2023 10:01 Multumesc frumos, si eu am raspuns greu pentru ca imi luasem gandul de la acest thread! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 00:03.