* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Reviste de profil din Romania Started at 03-08-2008 14:14 by rodarkone Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=249 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : rodarkone Date : 03-08-2008 14:14 Title : Reviste de profil din Romania Dupa cum stiti in Romania sunt 3 reviste mari si late cu profil - gameristic 1. Xtrem PC - care cu greu a inceput sa bage cate un review de jocuri pentru console (este o revista cu profil variat - tendinta este sa echilibreze partea de software/hardware/jocuri) 2. Level - o revista dedicata 100 % jocurilor - din pacate nu exceleaza la partea de content - 3. Pc Games - desi titlul ne duce cu gandul la o revista dedicata jocurilor de PC, aceasta contine si content dedicat consolelor Alte reviste care se gasesc in Romania 1. PSM 3 - o revista dedicata consolelor sony - ps2/psp si ps3 - cu accentul pus pe partea de PS3 2. Game Master - o revista despre jocuri in general 3. Oficial Playstation 2 Magazine UK - o revista dedicata consolei Playstation 2 Daca mai stiti si alte reviste, sau aveti abonamente la alte reviste care nu sunt enumerate, va rog sa veniti cu completari. PS: eu cumpar cu regularitate XPC/PSM3 si Game Master (cand o gasesc) - LEVEL foarte rar, PC Games (foarte rar cand nu am altceva de citit) - Playstation 2 niciodata deoarece are un pret prohibitiv (undeva pe la 50-60 RON) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Uziwood Date : 03-08-2008 14:25 Eu cumpar level lunar de ceva ani buni, chiar am editii din vremea cand era doar o coperta + un CD, PSM 3 m-am dat peste cap sa il gasesc pe aici prin Deva, la diverta mi-au spus ca nu au auzit de asa ceva, la chioscurile de ziare nu mai zic etc., XPC am cumparat mai multe numere acum vre-o doi ani dar am renuntat ca era foarte mult hardware/software si review-urile erau prost scrie si cei care le faceau nu prea aveau treaba cu lumea jocurilor, de exemplu in review-ul de Serious Sam 2, era un screenshot in revista pe care scria intr-un colt "Cheat activated". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Mahoutsukai Date : 03-08-2008 14:34 Eu unu nu prea am mai luat reviste de gen de foarte mult timp... Din cauza asta nu prea ma uit la chioscuri...Si tot din cauza asta nu stiam de PSM 3...:-S Unde il gasesc in Bucuresti??? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : rodarkone Date : 03-08-2008 14:44 PSM 3 / Game Master si Playstation 2 Magazine il gasesti in magazinele DIVERTA (sau la chioscurile Inmedio) PS: te poti si abona insa pretul este cam piperat - mai bine cumperi cate 1 numar si daca iti place faci abonament direct la ei in UK - revista iti va veni inainte sa apara in Romania la chioscuri si pretul este undeva la jumatate. Uziwood - vezi ca la ei pe site poti sa-ti faci abonement - dar dupa cum ziceam, mai bine gasesti alte metode (gen RobertDinu care sa-ti faca abonament direct in UK - o sa iesi sub jumatate de pret si iti vin revistele acasa la tine la cutia postala) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : Xtm Date : 03-08-2008 16:26 Am toate revistele level de prin '99 pana in 2004,dupa asta am inceput sa nu mai cumpar,cumpar caci mi-am pus internet,si gasesc orice informatie de care am nevoie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Mika Date : 03-08-2008 16:27 stiu ca in UK este o revista dedica X360-ul parca se chema OXM (official xbox magazine). stii ceva despre abonamente/posibilitati de a comanda in romania? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : rodarkone Date : 03-08-2008 16:39 Pai ai cele 2 posibilitati clasice 1. intrii pe site ul lor (Al revistei) si vezi daca au si abonament international (in general AU) 2. vorbesti cu Robert Dinu si ii zici sa-ti faca el abonament din UK direct pe adresa ta - si iti vine acasa :) (e si mai ieftin si in general primesti mici bonusuri la abonare, un joc/un film/accesorii etc) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : obidan Date : 03-08-2008 17:18 Nu iau reviste de acest gen din simplu motiv ca in fiecare zi verific Gamespot, Gametrailers si IGN pentru stiri noi ( review-uri...etc) Am si review-erii mei preferati de pe Youtube, si acum pot citi review-uri si aici... News pot citi tot aici.. Deci... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : rodarkone Date : 03-08-2008 17:22 Si o carte o poti citi tot in fata PC ului, dar parca tot pe format hartie e mai misto :) (parerea mea) Evident ca pe net nu vei putea citi niciodata exclusivitatile care apar in reviste - asta e si farmecul, in revista in general apar chestii care nu le poti citi pe net (evident nu vorbim de XPC, LEVEL si PC Games - pentru ca aceste reviste isi bazeaza articolele pe chestii de pe net) Cat despre review uri, daca iti place cum scrie un anumit redactor de la o revista din RO, atunci vei cumpara revista, mi se pare normal sa o faci :). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : RobertDinu Date : 03-08-2008 18:09 stiu ca in UK este o revista dedica X360-ul parca se chema OXM (official xbox magazine). stii ceva despre abonamente/posibilitati de a comanda in romania? Salut, sigur ca putem rezolva, ma duc si o iau direct de pe stand-ul magazinului si ti-o trimit in tara cu toate celelalte pakete, daca vrei o trimit in tara si de acolo o pune tata la posta catre tine in punga cu bule deci va ajunge impecabila catre tine . ma anunti ce decizie ai luat .bafta OXM (http://www.oxm.co.uk/) R.D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : level Date : 04-08-2008 09:45 Title : O revista despre console :D Cumparata din Pascani , revista avea potential ;)) cine sta prin zona poate sa ne zica cum mai stau treburile :) P.S. ar fi frumos un abonament la Nintendo Power :D dak ar putea cineva sa faca :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : rodarkone Date : 04-08-2008 10:06 Pai revista NEXT nu mai exista - din cate stiu eu (cel putin eu n-am mai gasit'o de multa vreme) - Iar Nintendo Power ... greu, greu de tot :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : DonAdryan Date : 04-08-2008 10:06 La Oficial Nintendo Magazine, subscriptia e 9 lire/3 luni (http://marketing.futurenet.com/__data/assets/file/912573/nintendo-offers.html#whysubs)! la Nintendo Power nush cum am putea sa facem, avand in vedere ca e US... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : level Date : 04-08-2008 10:20 Poate luna viitoare sa imi fac un abonament pe 1 an :) ar merita (la Nintendo Magazine) :yes: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : DonAdryan Date : 04-08-2008 10:43 Si pe mine ma bate gandu'... dar si la PSM3 magazine, unde subscriptia e tot atata pe 3 sau 4 numere parca, iar la diverta e 40RON ... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : Khan Date : 06-08-2008 21:02 OXM - 1 year to Europe = £95.94 Scump dom'ne scump... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Mika Date : 06-08-2008 22:03 stiu. de aceea am renuntat eu la oxm. pe UK mai merge (65 de lire), si luam prin intermediul lui Robert Dinu, dar ajunge cu cateva sapt intarziere, din pacate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : trickz Date : 06-08-2008 22:10 Ce ziceti baieti... nu punem si noi de o revista? Macar online, pentru inceput, daca nu reala:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Khan Date : 06-08-2008 22:16 eu visam la o revista de retro cum am vazut tot in UK. sau am putea face o revista si un supliment de retro >:) nu stiu, mi se pare o idee la care m-as baga. era un site de net pe care din pacate nu mi-l amintesc, unde revista era flash si puteai sa dai pagina si tot asa... simuland practic o revista veritabila. Later Edit: Sugestii legate de o posibila revista flash: - revista sa apara lunar - se selecteaza cele mai bune stiri/previews/reviews pt "publicare" - am putea sa o punem pe site intr-o sectiune speciala, de ex mag.consolegames.ro Parti proaste: - gasim sursa flash pentru o revista dar nu stiu in ce masura e free si vine problema de legalitate -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Xtm Date : 06-08-2008 22:22 Sunt mai multe site-uri care au revista flash.Ar fi o idee..sa vedem ce zice monky:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : rodarkone Date : 06-08-2008 23:24 Exista o faimoasa arhiva pe net de vreo 32 GB asa cu toate revistele "de soi" aparute vreodata - din punctul meu de vedere idiotii de publisheri ar trebui sa aiba arhiva virtuala pe SITE (daca nu GRATUIT, macar contra cost - o suma modica - sa zicem 1 EU/ 1 $ sau 1 Lira / per numar) insa ei .. sunt prea pretiosi si interesanti sa ii intereseze de public. O super initiativa au avut baietii de la revista XPC care au pus BONUS in revista cu NR 100 - toata colectia de reviste aparute - FOARTE FOARTE pretioasa arhiva (if u ask me -> care sunt pasionat de reviste) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : MonkY Date : 07-08-2008 01:13 Eh, asta cu revista suna bine... dar, guys... eu n-am gasit sponsori pt. a plati hostingul pe un an, si voi vreti revista ? :evil: Stati sa ne facem si noi un pic mai mari, sa punem 2-3 bannere ca sa ne putem achita de "datorii", si trecem si la lucruri mai serioase. Momentan sa fim seriosi, lumea e prin vacanta, avem 200 de useri inregistrati... Suntem prea mici pt. a scoate o revista. Inca. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : Khan Date : 07-08-2008 02:03 :)) ai perfecta dreptate in ceea ce priveste asta. stii cum e, acuma la inceput fiecare sufera de un entuziasm nebun. cred ca ar trebui sa facem o lista de To Do pentru cand se mai calmeaza spiritele si sa vedem atunci ce chef mai are lumea de contributii. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : obidan Date : 11-08-2008 13:27 ConsoleGames Magazine Suna bine :) Monky, ai dreptate...unfortunately :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 11:49.