* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : FULL HD 3D imposibil pe generatia actuala de console Started at 19-07-2010 13:54 by Walkman Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=27557 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Walkman Date : 19-07-2010 13:54 Title : FULL HD 3D imposibil pe generatia actuala de console Producatorii de jocuri au de dat o veste proasta celor care s-au pregatit serios pentru valul de jocuri 3D ce urmeaza sa apara. Indiferent daca TV-ul lor e FULL HD sau nu, ei nu vor putea sa joace jocurile la 1080p. Este numai o problema de timp, ne-am putea gandi noi. Insa suntem contrazisi total de producatori, deoarece generatia actuala de console (PS3-ul cu HDMI 1.3 si XBOX 360-ul cu 1.2) poate "transmite" 3D in 1080p, dar poate face asta doar la 24fps. Cand vizionam filme, este acceptabil 24 fps dar, spun ei, in jocuri e cu totul alta treaba. De aceea producatorii au mainile legate, neavand niciun cuvant de spus si de asemenea neavand posibilitatea sa schimbe acest dezavantaj, insa oricum, diferenta dintre 720p si 1080p chiar si pe un "gigant" de 50"-60" este aproape insesizabila. Sa vedem intai cum vor arata primele jocuri 3D si apoi sa ne ingrijoram pentru astfel de probleme.:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : siNcE Date : 19-07-2010 14:00 ...asa poate pana apare PS4 sau XBOX ( NEXT-GEN ) se vor mai ieftini si TV-urile 3D. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : nameless_fear Date : 19-07-2010 14:51 who the f*** cares! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : FusioN Date : 19-07-2010 15:22 Nici nu avem Full HD 2D si astia vor 3D :-S -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 19-07-2010 15:34 Era normal si de asteptat ca developerii sa vina cu o astfel de "scuza". Fara suparare... dar cum se face ca GT5 se anunta a fi FullHD si 3D, iar altii vin si spun "nu se poate" ? Insa ramane de vazut... poate si GT5 cand va fi activat 3D-ul se va duce in 720p. Pe de alta parte... vedem ca singurele titluri refacute pt. 3D sunt usually "arcade" ones... gen Wipeout. Deci e clar ca in maximum 2 ani vom avea noi console. Count on that ! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Quasivasi Date : 19-07-2010 20:15 Deci e clar ca in maximum 2 ani vom avea noi console. Count on that ! Nu stiu daca "3D" e un criteriu asa de important incat sa fortez e o noua generatie de console pe piata, cel putin nu mai repede decat e deja planuit. just my two cents. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : cryyo Date : 19-07-2010 21:31 Deci e clar ca in maximum 2 ani vom avea noi console. Nici o sansa MonkY. Daca o sa apara prin 2014 o sa fie minune. PS3-iul va fi o vaca de muls mult timp de-acu-nainte. De ce ar scoate alta consola daca din asta curg banii garla?! Numai daca ar apare o alta sa le forteze mana cumva. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : RonanN1 Date : 19-07-2010 21:35 FULL HD 3D imposibil pe generatia actuala de consoleFoarte bine. I hate 3D. Au dat ăștia de 3D acuma gata...3D pentru orice. E ca și epidemia MP. Să implementeze MP în orice joc. Eh, la asta s-a redus industria gaming-ului. La MP și 3D. Oribil. Oricum, cu riscul de a mă repeta, eu la generația asta de console m-am oprit (mă rog...mă opresc). Treaba lor ce fac cu viitoarele console, eu unul m-am săturat de acest carnaval, un carnaval de prost gust. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : MonkY Date : 19-07-2010 21:53 Nu stiu daca "3D" e un criteriu asa de important incat sa fortez e o noua generatie de console pe piata, cel putin nu mai repede decat e deja planuit. Pai, nu este numai 3D-ul... si developerii imping piata... tehnologia la "concurenta" avanseaza. Daca stai si te gandesti bine, evolutia unei console este oarecum o hiperbola. Odata ajunsa in cel mai de sus punct, nu mai are unde sa se duca decat in jos. Nici o sansa MonkY. Daca o sa apara prin 2014 o sa fie minune. PS3-iul va fi o vaca de muls mult timp de-acu-nainte. Daca lanseaza Nintendo Wii HD, mai intra si Apple & Co in joc, s-ar putea ca vaca respectiva sa fie prea slabita ca sa faca fata. In plus, la Sony totul tine de promovare. Daca acum "urla" 3D peste tot, stai sa vezi cand vor scoate panel-uri de 4K pe piata... cum vor gasi ei fix momentul in care vor spune "doar consola noastra poate scoate in 4K si 3D" :evil: Oricum, cu riscul de a mă repeta, eu la generația asta de console m-am oprit (mă rog...mă opresc). Treaba lor ce fac cu viitoarele console, eu unul m-am săturat de acest carnaval, un carnaval de prost gust. Nu mai fi si tu asa suparat... ca prin multitudinea aia de "bling-bling"-uri ies totusi jocuri bune si foarte bune. Eu unul chiar sunt multumit... cu exceptia perioadelor astea de vara... cand zici ca sunt plecati toti developerii si publisherii in concediu... :wall: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : paunstefan Date : 19-07-2010 22:28 Foarte bine. I hate 3D. Sunt de acceasi parere ! Nu ma imaginez jucandu-ma cu ochelari 3D la ochi :-S. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : siNcE Date : 19-07-2010 22:39 Sunt de acceasi parere ! Nu ma imaginez jucandu-ma cu ochelari 3D la ochi :-S. ..cred ca este de prost gust si naspa rau. Sa inteleg ca nici filmele 3D nu-ti plac? Foarte deranjat cand joci un shooter sau un horror sa fie 3D. Sau ceva cu peisaje colorate si animate excelent. Eu ma bucur ca vor aparea jocuri 3D, console 3D, etc. Atat timp cat ai optiunea de a juca si 3D si normal nu vad unde este problema. Evolutia in gaming este un lucru bun - spre foarte bun. Pentru mine este destul de mult sa-mi iau un lcd 3d momentan, dar ma consolez ca toate se ieftinesc in timp. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : gabytzu16 Date : 19-07-2010 22:48 Eu unul chiar sunt multumit... cu exceptia perioadelor astea de vara... cand zici ca sunt plecati toti developerii si publisherii in concediu... :wall: Scuze de offtopic.....dar mi se pare chiar logic sa nu scoti ...sau sa scoti foarte putine jocuri pe perioada verii.....pt. ca nu se vand in perioada asta. La 40C toata lumea este la gratar...strand...mare...munte...noaptea in cluburi...sau dupa caz , in pat . dupa distractia din timpul zilei , oriunde...dar nimeni nu sta in fata TV-ului sa se joace vara , eu deabea am mai deschis consolele in ultima luna , pe cand...toamna....cand se strica vremea...si apoi iarna cu tot cu sarbatorile ei , alta treaba...de asta si alegerea logica sa nu scoata nimic vara. Cu riscul sa ma repet...scuze pt. offtopic....doar vroiam sa imi spun parerea in privinta "concediului" publisherilor :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : cryyo Date : 19-07-2010 23:07 Daca lanseaza Nintendo Wii HD, mai intra si Apple & Co in joc Sa-ti fie gura aurita... dar parca m-as baga la un pariu ca nu se misca nima multi ani... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Cristache07 Date : 20-07-2010 07:27 In ultimii ani clar tehnologia a luat viteza.Cel putin pe PC placile video au ajuns la niste performante de invidiat.Clar se va cere o consola noua si cred ca in 2012 oamenii o vor prezenta.Acuma cine va fi primul ca intotdeauna va avea parte de toata atentia.3D-ul este un avantaj,ceea ce pare acum un moft in cativa ani o sa devina un lucru comun.Sa ne aducem aminte acum 5-6 ani de cuvinte gen HD ready ,Hdmi si un cuvant mai rar 1080P. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : erik95 Date : 20-07-2010 09:44 Nu e deloc prea devreme pentru o noua generatie. PS2ul a fost lansat in 2000, iar PS3ul in 2006. Diferenta dintre cele 2 este de 6 ani, asa a fost si in cazul PS1-PS2, deci e foarte probabil ca asa sa fie si in cazul trecerii PS3-PS4. Oricum e aiurea, inainte de lansarea consolei se laudau ca poate Full HD ( intr-o perioada se vorbea si de 2 iesiri HDMI) si multe altele, iar acum exista foarte putine jocuri care ruleaza in 1080P. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : Enthroll Date : 20-07-2010 11:06 yep, tehnologia avanseaza mult mai repede decat serviciile oferite. cate programe pe TV-ul tau HD sunt HD? cate jocuri sunt 1080p? mult prea putine. cate programe vor fi pe TV-ul tau 3D? cate jocuri? mult prea putine. MonkY... 4K ? on a home console ? :)) asta le mai trebuie. stiu ca rezolutia nu vine pe primul loc, dar daca tot se lauda ca pot in 1080p.. well show me mofo.. iar in GT5 e suspect rau de tot 3D-ul. sunt sigur ca nu va fi 3D la 1080p @ 60fps. poate 720p @ 60fps (cu efecte vizuale reduse). all in all: iti cumperi un TV care poate multe (1080p 3D and so on.. tot tacamul) dar nu ai aplicatii care sa te faca sa te bucuri de el la maxim. that's just bull... vorbesc dpdv al gaming-ului. LE: sunt de acord cu RonanN1: this generation of gaming is way to shallow, foarte putine jocuri cu substata. restul sunt doar 1080p in 3D la 60fps. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : paunstefan Date : 20-07-2010 12:28 1080p games: Do they matter to you? | GamesRadar (http://www.gamesradar.com/f/1080p-games-do-they-matter-to-you/a-2010071912153549072) :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : ffocus Date : 21-07-2010 17:13 Destul de ok si punctul asta de vedere, dar cand iti cumperi o Honda si scrie acolo ca ajunge la 240 km/h, exact asta trebuie sa faca. Nu m-ar multumi sa "eh, ajunge doar la 195 km/h, dar am scaune din piele" :> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 18:33.