* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Intrebare Cablu Component PS2 Started at 03-10-2010 11:40 by Rampage Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=30772 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Rampage Date : 03-10-2010 11:40 Title : Intrebare Cablu Component PS2 Salut! Am un LCD LG de 82 cm (32 inch), HD Ready (720p din ce am inteles). Daca nu gresesc este chiar acest model: LG 32LD320 32 inch Televizor LCD - PC Garage (http://www.pcgarage.ro/televizoare-lcd/lg/32ld320-32-inch/) . Din ce am citit, majoritatea recomanda un cablu component. As vrea sa stiu daca merita unul (tinand cont ca televizorul nu este Full HD), si daca exista o diferenta intre calitatea cablurilor (sa iau asa ceva sau mai ieftin: Mad Catz Universal Component Cable Accesoriu consola - PC Garage (http://www.pcgarage.ro/accesorii-console/mad-catz/universal-component-cable/) ; sau sa caut unul original Sony (din pacate nu am vazut sa se vanda nicaieri, insa il pot gasi la SH). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : haimi708 Date : 04-10-2010 16:07 Foloseste cablul component in locul celui Audio-Video original al consolei pt ca merita (cca. 22-30% castig). Cel ce l-ai pus tu e foarte bun nu e nevoie de unul original Sony. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : RaverX Date : 04-10-2010 17:38 Cel ce l-ai pus tu e foarte bun nu e nevoie de unul original Sony. Confirm, eu am luat pt un prieten un cablu component PS2 (facut de chinezi) de pe ebay cu doar cateva lire (pretul final a fost sub 20 lei). Iar calitatea se simte, se vede mai bine pe component, eu zic ca merita din plin sa-ti iei unul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Underground Date : 15-10-2010 01:00 salut am un ps2 si vreau sa stiu daca se merita sa cumpar un tv lcd pt al conecta am vazut cateva clipuri cu ps2 pe lcd si mi sa parut o imagine mult mai buna decat pe crt cu orice cablu cei care aveti ps2 conectat pe lcd puteti sami spuneti daca se merita -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : Alexander S77 Date : 19-11-2010 14:25 salut am un ps2 si vreau sa stiu daca se merita sa cumpar un tv lcd pt al conecta am vazut cateva clipuri cu ps2 pe lcd si mi sa parut o imagine mult mai buna decat pe crt cu orice cablu cei care aveti ps2 conectat pe lcd puteti sami spuneti daca se merita Salut Eu am PS2-ul conectat pe un LCD de 81 si vreau sa spun ca sunt foarte multumit de imagine. In general e bine ca televizorul sa fie cat mai mare pentru orice consola. Ca grafica PS2-ului este veche, televizorul fiind HD redy sau HDMI ar trebui sa compenseze. Merita, insa parerea mea este ca fie LCD fie CRT tv-ul trebuie sa fie cat mai mare in diagonala. Mai sunt televizoare LCD care au aceleasi culori ca unele CRT chiar mai proaste in unele cazuri, asa ca trebuie sa cauti cu atentie. Mai depinde si de buget si spatiul disponibil in camera. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Underground Date : 19-11-2010 15:52 daca vrei poti sami faci niste poze si ps2 cu ce cablu lai conectat component -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Alexander S77 Date : 19-11-2010 16:10 Cablu este al lui de la consola, cel normal care vine cu PS2-ul / poze iti trimit diseara sau postez aici cateva -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : Underground Date : 20-11-2010 00:43 lasmi un id -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Alexander S77 Date : 20-11-2010 13:08 Nu stiu cat te ajuta pozele facute de mine dar uite am pus cu NFSC si F11 acum nu stiu ce sa zic, camera telefonului are 2mpx si afecteaza claritatea imaginii ti-am mai pus si un filmulet de pe youtobe Oricum cu cat televizorul este mai performant si are mai multe culori normal ca si imaginea va fi mai buna, insa PS2-ul nu ofera prea multe, tv-ul poate se vede HD pe cablu dar la PS2 nu o sa fie la fel decizia iti apartine insa ar merita mai mult pentru un XBox sau PS3 decat pentru un PS2. http://www.youtube.com/watch?v=syVZAHQIsj4&feature=related -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Alexander S77 Date : 20-11-2010 13:12 Bafta! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Underground Date : 21-11-2010 03:12 :D destul de bn si ai zis ca folosesti cablu din dotare ps2 composit vreu si eo id tau sa vb -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Alexander S77 Date : 22-11-2010 21:23 :D destul de bn si ai zis ca folosesti cablu din dotare ps2 composit vreu si eo id tau sa vb Da este cablul ei, dar dupa cum ai citit si tu exista acest cablu component care imbunatateste calitatea imaginii pe tv :-/ ...nu am folosit sa-ti zic parerea mea dar probabil ca merita unul. Nu prea le am eu cu messenger-ul dar iti trimit un pm cu id-ul. Noroc!:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : dez691 Date : 06-01-2013 15:10 Title : Autoor.. Buna, voi cei care folositi cablu componet pe PS2 puteti sa vedeti filme DVD?? Eu nu pot, vad doar jocurile, la DVD-uri dupa bootare imaginea dispare la fel si sonorul. Cu cablul normal RCA pot sa vad DVD-urile. Pe PS3 cu acelasi cablu vad si jocurile si DVD-urile, doar pe PS2 nu. Folosesc un cablu component Hama. Ma chinui de o gramada de timp si nimeni nu stie sa imi spuna daca a mai patit asa, nici cei de la Hama nu au avut un raspuns la asta. Chair nu a incercat nimeni din lumea asta sa vada un DVD prin cablu component pe PS2....:(( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Venom Date : 06-01-2013 15:30 Ba da. Am incercat adineauri un film pe PS2, cu cablul component si vad perfect. DVDul era original. Vezi prin setarile consolei. ---------- Post added 06-01-2013 at 02:35 PM ---------- Later edit: Imi aduc aminte ca modasem o consola la Donely acum vreo 2 ani prin chip, si imi disparuse definitiv posibilitatea de a vedea DVDuri pe PS2. Ai consola modata?,, -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : dez691 Date : 06-01-2013 23:40 da e modata consola mea. Am fost intre timp si am schimbat cablul si tot la fel face. Am sa incerc maine sa dau disable la cip sa vad daca merge. Am incercat si cu dvd original si cu DVD facut de mine si nu merge cu niciunul desi daca pun cablul RCA cel cu care vine consola se vede. Culmea este ca acelasi DVD pus cu aclasi cablu component pe PS3 merge.:o Apropo u ce model de consola ai si ce firma e cablul pe care il folosesti??? ---------- Post added 07-01-2013 at 12:21 PM ---------- Multumesc foarte mult Venom :x, am dat disable la modcip si imi citeste acum DVD-urile. Atatea saptamani de chin... :(. Inseamna ca e din cauza modcipului. Acesta are si el un meniu si are setari acolo pentru citirea filmelor DVD, inca nu am avut timp sa incerc sale schimb sa vad daca merge, dar daca voi reusi voi face o poza si am sa o incarc aici poate voi ajuta si pe altii in situatia mea. Mersi inca o data Venom :1st:. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 18:23.