* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Clubul Samsung Galaxy Tab (latest: Tab S9, S9+, S9 Ultra) Started at 17-12-2010 02:52 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=34561 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 17-12-2010 02:52 Title : Clubul Samsung Galaxy Tab (latest: Tab S9, S9+, S9 Ultra) UPDATE 2020: Threadul devine Club pentru seria Galaxy Tab. Well, am fost deja de 2 ori la emag incercand sa ma joc cu tableta (in speranta ca ma va convinge ca merita mai mult decat un iPad)... din pacate de fiecare data nu aveam retea. iPad-ul de alaturi in schimb incarca consolegames.ro instant... Am deschis threadul in speranta ca voi da de cativa posesori de Tab care sa ne impartaseasca din propria experienta (si nu din biased reviews sau din "auzite"). Multi probabil se intreaba de ce ma uit la un device expensive cand am si iPhone 4, si iPod Touch (si in curand sper si la un MacBook Air sau poate ceva cu un i5...)... fiind toate compatibile si ok intre ele. Well, stii voi cum e... si curiozitatea, si dorinta de "altceva". Nu sunt genul "fanboy" care sa nu accept si altceva... si n-ar si stricat un Android in casa :D Pe de alta parte, m-au ingrozit problemele de care am tot citit... in special incompatibilitatea aplicatiilor pe Tab. In general incompatibilitate datorita rezolutiei... unde iPad stie sa le faca zoom 2x, Tab afiseaza in rezolutia nativa... avand pur si simplu in fata un "timbru" pe o diagonala de 7". So, astept cu interes parerile voastre... sau macar ce impresie v-a facut cand v-ati jucat cu el... cum se comporta cu flashul (de exp. sunt sanse sa functioneze jocurile de pe facebook ? :evil: ) Thx in advance ! P.S. Pe de alta parte... cum e bugetul greu, ma bate tare rau sa astept iPad 2 (care sunt sanse sa apara prin Martie - Aprilie 2011). Voi ce ziceti ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : razvanrazy Date : 17-12-2010 03:11 Parerea mea este foarte subiectiva. Sunt fan Apple si o recunosc. Nu am nici iPad si nici Galaxy Tab din lipsa banilor. Pe iPad m-am jucat cateva zile. L-am avut de la un prieten si am avut ocazia sa-mi fac o parere mai mult decat ok. Este un device foarte bun, un iphone mare. Nu are rost sa zic ce si cum, ca stii foarte bine ce poate face un iphone. Ce mi-a placut, in schimb, a fost faptul ca, mama (care nu are nici o treaba cu tehnologia, cand o sun sa-mi deschida calculatoru, tre sa-i zic sa apese pe butonu albastru de la cutia aia mare si alba, nu de la monitor/televizor), cand i l-am dat si i-am arata google earth, a stiut singura, sa se miste pe ecran si sa dea zoom in si zoom out. Pe Galaxy Tab, am avut ocazia sa ma joc putin la un Orange Store si intr-o seara, intr-un pub, pe al unui prieten. In primul rand, ecranul mi s-a parut foarte aiurea. Desi e mare, are o rezolutie mica. Totul parca se vede patratos, touch-ul nu raspunde atat de perfect ca la iPad, mi-a luat app 2 minute pana am gasit pozele (care tocmai le facusem cu camera lui), iar camera este de toata jena. O poza 1:1 pe ecranul lui, se vede execrabil. Imi cer scuze daca e scris prea haotic, dar sunt prea obosit :) Parerea mea e sa astepti iPad 2, in speranta ca va avea si alte facilitati decat dispui deja pe iPhone 4, sau sa-ti iei un MacBook Air de 11 sau 13. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : MonkY Date : 17-12-2010 05:42 M-am mai documentat un pic si am vazut ca problema cu aplicatiile in full screen se rezolva usor cu un simplu fix. Also, lag-ul se rezolva prin schimbarea sistemului de fisiere de 2 lei gandit de Samsung (se pune un ext4 si zboara). N-am inteles niciodata de ce Dzeu device-urile Android merg ca un fund din start... si trebuiesc tweakuite in draci... dar asta este. Mai departe insa, ma socheaza partea cu "Tab-ul are o rezolutie mica" ?!? Pai Tab-ul are 1024 x 600 pe 7" pe cand iPad are 1024 x 768 pe 9.7". Asta inseamna mai multi ppi la Tab, adicatalea less pixel gaps = better quality (vezi Retina Display). Personal n-am vazut nimic patratos... in schimb trebuie sa recunosc ca iPad are ecranul ceva mai luminos si unghiuri mai bune. Well... ramane sa mai vedem... momentan la Tab nu ma atrage deloc pretul. Daca era la jumatate de pret fata de iPad, nici nu mai stateam pe ganduri :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : GoodFella10 Date : 17-12-2010 09:30 Tocmai ce am trecut acum 3 zile prin Baneasa Shopping Center si la o reprezentanta Samsung aveau un Tab. Multe aplicatii nu functionau, printre care si Need for Speed Shift. Incercam sa le rulez si dupa 3/4 secunde ajungem din nou in home fara niciun prompt sau ceva de genu. Sadly enough, nici modelul de acolo nu avea retea. Si ce e si mai naspa, exista un mic delay la schimbarea de la un slide la altu, ceea ce nu cred ca ar fi trebuit sa existe. Acum cu iPad-ul. L-am incercat la un coleg si am ramas uimit. Unele aplicatii sunt HD si pe iPad iti face placere sa le folosesti. Plus ca am reusit sa scriu la muzica cu tastatura iPad-ului mai repede decat as fi scris cu pixul. Avand in vedere ca Mosu m-a intrebat ce tableta as dori, i-am zis ca cea de la Apple. Am si eu un telefon cu Android acasa, dar m-am saturat repede de el. Deci iPad > Tab. Si uite niste accesorii foarte elegante si niceee: http://www.youtube.com/watch?v=bqVbXw6dKpY -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 17-12-2010 14:57 Si uite niste accesorii foarte elegante si niceee: Daaa... foarte elegante si complet aiurea. Pentru un device negru, accesorii albe. Sunt curios care o fi mintea creata din spatele acestei "elegante" combinatii. Exact cum am la iPhone 4... casti albe la telefon negru. Zici ca-s din alt film... :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : novi Date : 19-12-2010 10:16 De 3 sapt folosesc un galaxy tab si sunt foarte miltumit de el mai ales de multitaskingul oferit. Mi-a deschis toate paginile web fara probleme. Am facut videoconferinte cu el transfer de files pe messenger si tot tacamul. Mie imi place ca imi intra in orice buzunar de la geaca si e super portabil. Sent from Galaxy Tab -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Trip Date : 09-01-2011 20:50 Ce jocuri recomandati ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : RonanN1 Date : 09-01-2011 21:11 Ce jocuri recomandati ? N.O.V.A. http://www.youtube.com/watch?v=OHJCk4A_QrY -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Trip Date : 10-01-2011 19:39 Altul, ca asta e cam complicat de controlat. Ceva gen Angry Birds ?... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : RonanN1 Date : 10-01-2011 21:09 Ceva gen Angry Birds ?... Minisquadron. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Trip Date : 11-01-2011 01:55 Am probleme cu unele jocuri. Nu sunt Full Screen ... Cred ca isi pastreaza rezolutia de pe telefon, sau ceva de genu. Aveti vreo idee cum se poate rezolva? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : MonkY Date : 11-01-2011 08:20 Am probleme cu unele jocuri. Nu sunt Full Screen ... Cred ca isi pastreaza rezolutia de pe telefon, sau ceva de genu. Aveti vreo idee cum se poate rezolva? This should help: http://www.youtube.com/watch?v=zasSIA7sexM -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Trip Date : 11-01-2011 14:36 Am incercat solutia aia, nu functioneaza :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : MonkY Date : 11-01-2011 16:10 Am incercat solutia aia, nu functioneaza :( Ar trebui sa mearga... exceptie facand jocurile de la EA :( Aici era si o lista cu cele care nu merg full screen: List of apps that don’t scale up to the Galaxy Tab’s resolution | Galaxy Tabs (http://www.galaxytabs.com/2011/01/list-of-apps-that-dont-scale-up-to-the-galaxy-tabs-resolution/) Ce pot sa zic... asteapta Honeycomb sau get an iPad :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : Trip Date : 11-01-2011 16:37 Am iPhone 3GS, dar in nici un caz nu voi lua iPad... ii lipsesc mult prea multe lucruri sa-si merite banii. Honeycomb pare destul de interesant. Daca e vorba desre asta http://www.youtube.com/watch?v=M-80QD5Zjyc -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : MonkY Date : 11-01-2011 17:28 Am iPhone 3GS, dar in nici un caz nu voi lua iPad... ii lipsesc mult prea multe lucruri sa-si merite banii. Asa este... de-aia se vinde atat de bine #:-S Honeycomb pare destul de interesant. Pare interesant... insa este foarte posibil sa nu mearga pe actuala generatie hardware (se aud zvonuri despre dual core required). Oricat de interesant ar fi, daca se misca asa cum se misca Galaxy Tab-ul in general... zic Pass ! Cat despre poza de mai sus... un 9.7" este totusi un tablet... un notebook mai mic. Ai vazut pe cineva care sa-si poarte notebook-ul in pantaloni pana sa apara iPad-ul si sa fie luat la misto? Galaxy Tab din pacate nu e nici portabil ca un telefon (prefer Galaxy S sau iPhone 4) nici cu ecran mare precum un tablet (prefer iPad). Ca unii vor ceva de mijloc care costa prea mult si nu face nimic bine... asta e alegerea fiecaruia. A nu se intelege ca am ceva cu cei carora le place Tab-ul. Doar ca ma plictiseste faza cu "iPad sucks ca n-are camera video". No offense, dar nu fac videochat pe tablet si nici nu fotografiez cu senzori de 2 lei (asa cum gasesti pe orice telefon). Eu am avut Galaxy Tab o zi... si m-am ingrozit. A face pinch & zoom in browser... in imagini... e o gluma. Se misca exact ca si cand ar avea nevoie de procesor de 2 ori mai puternic pentru a face fata oricarei situatii. Bateria tine prea putin... mobilitatea mi se pare aiurea (orice este peste 4.2" nu are ce cauta in "buzunarul de la pantaloni"). De ecran nu mai zic, ca puteau sa puna si ei un Super Amoled, la cat costa... Dar, repet, fiecare cu alegerea sa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Trip Date : 11-01-2011 18:04 Well, cine a spus ca ipad sux ca nu are camera video ? ... I realy dont care. Eu una prefer sa tin in mana un 7inch cand citesc. Inainte de Tab am avut Kindle. Oricum, nu-ti inteleg ironia cu "de-aia se vinde atat de bine", este Apple, normal ca se vinde, si nu vad de ce mi-ar pasa ce se vinde. Ma intereseaza ce este mai potrivit pentru mine. Cand o sa pot copia pe iPad fisiere cu copy/paste, si cand o rula Flash, atunci poate cine stie, sau sa faca cel putin o versiune de 7". Nu ma intereseaza camera. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : MonkY Date : 11-01-2011 18:14 Cand o sa pot copia pe iPad fisiere cu copy/paste, si cand o rula Flash, atunci poate cine stie, sau sa faca cel putin o versiune de 7". Nu ma intereseaza camera. Fisiere poti copia linistit pe iPad (ca dealtfel pe orice alt iOS). Poti folosi iFile pt. asta (pt. ca vad ca nu stiai). Iar via PC (ca toti sunt disperati ca nu pot copia pe iPhone/iPad) poti copia pana si cu Total Commander (cu T-Pot). Sau iei una din zecile de tool-uri care iti transforma device-ul in USB stick, sau in server ftp/http via wireless... si poti accesa totul remote. Atata timp cat pe orice iOS merge VNC, FTP, SSH, RDP, Apache, etc... a te plange ca nu poti sa faci copy/paste inseamna ca n-ai habar de ce tii in mana (no offense). Cat despre flash, hai sa fim seriosi... flashul "lite" de pe Android e o gluma. 99% din jocurile testate nu au mers (sau au facut-o cu o viteza de-mi venea sa-l arunc la gunoi)... De ce sa am Flash? Ca sa-mi mearga in reluare orice site si sa-mi sara bannerele in ochi? Thx, but no thanks! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : Trip Date : 11-01-2011 18:22 Eu vreau sa-l conectez la PC, cu cablul lui de date, si sa-mi apara in My Computer. Si sa dau copy/paste. Nu vreau sa fac inginerie. Vreau sa pot copia orice film/serial, pe el si sa pot sa-i dau play si sa mearga. Vreau sa pot intra pe Vplay.ro si sa pot vedea orice serial. Vreau sa scot cardul daca am nevoie de backup... Ipad-ul are prea multe limite, exact ca iPhoneul. Este ok, dar nu si pentru mine, poate pentru niste persoane mai experimentate in ale tehnologiei. Flash pentru video, nu pentru jocuri. Iar in browser, nu iti apare flash-ul decat daca il activezi, cu un touch simplu care apare pe site. Altfel nu apare, deci nu deranjeaza. Poti sa intri pe vplay.ro si sa dai play la orice clip video si sa mearga? ..pe iPad ? sunt curioasa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : iUser Date : 11-01-2011 18:44 Oameni buni , eu nu prea inteleg rostul acestor tablete... iPad-ul este un iPhone mai mare, fara camera ,iar Galaxy Tab-ul este un Galaxy S mai mare , cu o camera de 2 bani si rezolutia asemanatoare... Totusi , dintre cele doua as alege Apple-ul ,pt. marimea si rezolutia ecranului. O alta varianta ar fi o tableta cu Windows 7 ,Msi , Gigabyte (care sta sa apara) sau Acer... Sent from my GT-I9000 using Tapatalk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : MonkY Date : 11-01-2011 18:54 Eu vreau sa-l conectez la PC, cu cablul lui de date, si sa-mi apara in My Computer. Si sa dau copy/paste. Nu vreau sa fac inginerie. Am inteles. Desi nu e mare inginerie. Dar nu e problema. Cum am spus, nu sunt genul sa loveasca repede pe ceilalti pentru alegerile lor. Ma deranjase un pic ideea ca iPad "nu poate". Vreau sa scot cardul daca am nevoie de backup... Cine te opreste sa iei un iPad Camera Connection Kit si sa iti introduci cardul acolo pt. "backup" ? :) Vreau sa pot copia orice film/serial, pe el si sa pot sa-i dau play si sa mearga. Poti copia orice film/serial si merge. Le dai play cu VLC-ul si aia e :) Flash pentru video, nu pentru jocuri. Cred ca peste 99% din site-urile care inainte erau "Video in flash" au trecut fie la alternative, fie sunt HTML5 (cum este youtube-ul). Si da, merg pe iPad. Poti sa intri pe vplay.ro si sa dai play la orice clip video si sa mearga? ..pe iPad ? sunt curioasa. Bineinteles ca merge... iar pe 9.7" IPS e o placere sa urmaresti un film :) Ai mai jos dovada, in caz ca nu ma crezi pe cuvant... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : Trip Date : 11-01-2011 19:08 Cine te opreste sa iei un iPad Camera Connection Kit si sa iti introduci cardul acolo pt. "backup" ? :)Pai de ce sa mai dau bani pe ceva? ... Si presupun ca tot trebuie sa trec prin programele recomandate de tine. Tot bataie de cap. Poti copia orice film/serial si merge. Le dai play cu VLC-ul si aia e :)Dar tot nu merge cu copy/paste ? ... Trebuie sa trec prin programele recomandate de tine. Bineinteles ca merge... iar pe 9.7" IPS e o placere sa urmaresti un film :) Ai mai jos dovada, in caz ca nu ma crezi pe cuvant...Asta e foarte bine. Pacat ca formatul este 4:3 si nu 16:9 , sa dispara benzile alea negre enervante. Oricum e bine ca merge. Dar tot nu as lua un iPad, din foarte multe motive, pe care nu mai are rost sa le enumar. Si nu cred ca thread-ul se cheama "iPad vs Tab" ... Ar trebui sa incercam sa nu le mai comparam atat. Am venit pe acest thread sa primesc "tips and tricks" nu sa mi se recomande iPad, so rude. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : MonkY Date : 11-01-2011 21:09 Oameni buni , eu nu prea inteleg rostul acestor tablete... iPad-ul este un iPhone mai mare, fara camera ,iar Galaxy Tab-ul este un Galaxy S mai mare , cu o camera de 2 bani si rezolutia asemanatoare... Totusi , dintre cele doua as alege Apple-ul ,pt. marimea si rezolutia ecranului. O alta varianta ar fi o tableta cu Windows 7 ,Msi , Gigabyte (care sta sa apara) sau Acer... Isi au rostul si locul lor perfect. Sunt undeva intre un telefon si un laptop. Ecran mai mare decat un telefon dar si usurinta mai mare in folosire decat un laptop. Poti scrie/citi in orice pozitie doresti... Nu mai vorbim de gaming... si de aplicatiile dedicate, care pe un Windows 7 pt. tablet PC-uri sunt varza. Pai de ce sa mai dau bani pe ceva? ... Intrebarea asta trebuia sa ti-o pui inainte sa dai 2700 RON pe alt-"ceva"... Si presupun ca tot trebuie sa trec prin programele recomandate de tine. Tot bataie de cap. Dar tot nu merge cu copy/paste ? ... Trebuie sa trec prin programele recomandate de tine. Imi pare rau ca-ti spun, dar faptul ca stai acum pe un PC si postezi... e intr-adevar o bataie de cap (drivere, browsere, antivirus, firewall). Daca iPad-ul e o bataie de cap... bine ca nu ti-ai luat asa ceva. Asta e foarte bine. Pacat ca formatul este 4:3 si nu 16:9 , sa dispara benzile alea negre enervante. Oricum e bine ca merge. Vezi tu, daca era 16:9, ii injuram. Pentru ca eu nu imi cumpar un tablet doar ca sa ma uit la filme. Mai fac browsing, ma uit la poze, mai lucrez intr-un word, excel... 16:9 e un format bun pt. filme (si nici atat, anamorphic ar fi mult mai bun). Pt. orice altceva, tu pierzi din inaltime... eu prefer sa am benzi mai mari in filme, dar in rest sa fie totul ok. Dar tot nu as lua un iPad, din foarte multe motive, pe care nu mai are rost sa le enumar. Si nu cred ca thread-ul se cheama "iPad vs Tab" ... Ar trebui sa incercam sa nu le mai comparam atat. Cred ca trebuia sa te gandesti la asta inainte sa spui "in nici un caz nu voi lua iPad... ii lipsesc mult prea multe lucruri sa-si merite banii". Am venit pe acest thread sa primesc "tips and tricks" nu sa mi se recomande iPad, so rude. Ti-am dat un tip cu o rezolvare pe care daca o cauti pe net, o folosesc majoritatea posesorilor de Galaxy Tab. Dar care la tine nu merge. Asta este, incearca un copy/paste care se face cu usurinta atunci... P.S. La ce-ti mai trebuie tips&tricks la un device care spui ca este atat de usor de folosit ? :naughty: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Trip Date : 12-01-2011 03:27 Wow, Monky, sincera sa fiu esti foarte arogant. Iarta-ma ca am m-am bagat in seama pe acest thread. PS: Sunt sigura ca folosesti la PC un monitor 16:9 nu 4:3. Succesuri -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : MonkY Date : 12-01-2011 09:19 Wow, Monky, sincera sa fiu esti foarte arogant. Iarta-ma ca am m-am bagat in seama pe acest thread. Sorry. Dar stii cum e o vorba veche pe la noi... "Semeni vant - culegi furtuna" Sunt sigura ca folosesti la PC un monitor 16:9 nu 4:3. Incorect, folosesc 2 monitoare la PC, unul in format 16:10 (1920/1200) si altul in format 4:3 (1600/1200). Succesuri Merci la fel draga EBA/eXist ! :) Si acum on-topic: Samsung a lansat aplicatie de printing pt. Galaxy Tab (si nu numai): Samsung's Smartphones and Galaxy Tab now has a Mobile Printing App | Galaxy Tabbing (http://galaxytabbing.com/samsungs-smartphones-and-galaxy-tab-now-has-a-mobile-printing-app/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : ffocus Date : 13-02-2011 17:55 And here it is, the Samsung Galaxy Tab 2 has been officially introduced by Samsung on the World Mobile Congress in Barcelona. First of all, the Galaxy Tab 2 runs on Samsung?s own Exynos 4210 Dual Core 1 GHz processor. And as previously suspected, the Tab 2 comes with a screen size of 10.1 inches ? although interestingly enough, the viewing screen remains a bit smaller than the iPad despite the slightly larger diameter. This screen has a resolution of 1280 x 800, enough for 720p HD video display, and is comparable to that of the Motorola Xoom. The Galaxy Tab 2 will be available with 64 GB storage ? although the latter is not yet confirmed. And last but not least, the Tab 2 has an 8 megapixel camera. Nice! For less we don?t get out of bed lately.Also notable is the fact that the Tab 2 will run on Android 3.0 2 Honeycomb ? like the Xoom ? without any adjustments by Samsung. This means that the Samsung Galaxy Tab 2 has a ?Google Experience? label, which means that updates are delivered directly by Google. So you will never have to wait until Samsung itself makes a new version available, in other words, when Android is updated, your Tab 2 is updated. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : MonkY Date : 14-03-2011 21:20 Si un filmulet pe masura: http://www.youtube.com/watch?v=rtqXLGPzVMk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : razvanrazy Date : 28-03-2011 23:09 Am un prieten cu un Galaxy Tab si cauta o aplicatie pentru navigare, care sa fie facuta pentru rezolutia Tab-ului. Momentan are iGo dar merge doar in 320x240. Ceva recomandari ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : siNcE Date : 28-03-2011 23:14 Am un prieten cu un Galaxy Tab si cauta o aplicatie pentru navigare, care sa fie facuta pentru rezolutia Tab-ului. Momentan are iGo dar merge doar in 320x240. Ceva recomandari ? CoPilot Live = Exceptional -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : MonkY Date : 30-03-2011 17:03 Pana la urma care este cel mai bun custom firmware pentru Galaxy Tab? ---------- Post added 30-03-2011 at 08:02 PM ---------- Grr... am zis ca fac un bine unui amic care avea Galaxy Tab din Korea or something... Am incercat sa-i pun un firmware european... dupa care nu mai booteaza. Nu vrea sa intre nici in Recovery Mode (Vol Up + Power). Ce Dzeu ii mai fac? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : trickz Date : 30-03-2011 20:24 La Htc era Volume down + power. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : MonkY Date : 30-03-2011 21:15 La Htc era Volume down + power. Volume Down + Power este Download mode la Galaxy Tab... m-am apucat sa testez diverse firmware... pana acum nu a pornit cu niciunul... Damn Koreans... ---------- Post added 31-03-2011 at 03:34 AM ---------- Mda, ma dau batut... deja nu mai intra nici in Download nici in Recovery Mode. Ba mai mult, de cate ori e conectat USB-ul, porneste flashul camerei... Deh, m-a mancat undeva sa incerc sa ajut pe cineva cu Android/Samsung. Anyway, daca aveti cunostinta vreun expert in Galaxy Tab, sau un service serios... dati-mi si mie un semn va rog. Nu de alta, dar altfel trebuie sa-i cumpar altul... :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : MonkY Date : 12-04-2011 23:51 Rusine Samsung! Optimizari la Android facute cu "spatele" (ca sa nu zic mai urat)... Uitati o diferenta a unui fix minuscul... ce poate face dintr-un device marca Samsung. P.S. Scuze pentru calitatea imaginii! A fost cam pe fuga. Dar oricum, presupun ca se intelege ca doar un lagfix poate sa dubleze performanta unui Galaxy Tab. P.P.S. Mare atentie daca puneti mana pe un Galaxy Tab din Korea (model SHW-M180S). Eu am busit unul si "superiorii" de la Samsung nu ofera niciun fel de firmware si .pit pentru el... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : MonkY Date : 13-10-2011 12:43 Bun... dupa 3 luni de zile, a revenit de la service. Nu vreau sa va spun ca Samsung a cerut pt. reparatie 950 RON (pt. ca nu vroiau sa ia in considerare garantia internationala fara factura - lucru care la Apple nu se va intampla niciodata)!!! Am rezolvat cu un service third party care a cerut 250. Si asta doar pentru a rescrie un amarat de bootrom. I-am pus Gingerbread 2.3.4 pe el (dupa ce m-am ofticat de lagurile lui peste) si tot ce pot spune este asa: Luati-va iPad! In afara de partea cu portabilitatea si cu faptul ca-ti poti pune n widget-uri pe homescreens... totul este sub iPad (de iPad2 nici nu mai vorbim). Degeaba ai tone de widgets daca dupa ce le adaugi incepe sa scada RAM-ul vertiginos, sa inceapa lagurile, slowdown-urile, sa stai tot timpul cu task managere si alte nebunii. In mod normal n-ar fi trebuit sa-i fac reclama negativa, pt. ca sa pot sa-l vand. Dar nu pot sa fac chestia asta, oricat de mult as tine eu sa-mi recuperez din bani. Android pe Galaxy Tab = varza. Si ce-i mai rau este ca am vazut recent un mini review la Galaxy Tab 7.7 (care are procesor dual la 1.4Ghz fata de single la 1Ghz, 1GB RAM fata de 512 RAM) si lagul in aplicatii si homescreens era prezent si-acolo. Plus bonus ceva freeze-uri. Asa ceva pentru mine este incredibil. Go get an iPad2! Merita! P.S. Rusine din nou Samsung... Tech support inexistent, service de 2 lei, preturi jenante! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : Razzosinni Date : 08-01-2014 13:04 Noile Samsung Galaxy Tab Pro si Galaxy Note Pro cu ecran de 12.2". Vad ca se straduie sa urmareasca modelul implementat de Microsoft. Samsung Introduces 12.2" Galaxy Tablets Ahead of Rumored iPad Pro Introduction - Mac Rumors (http://www.macrumors.com/2014/01/06/samsung-122-inch-tablets/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : paul Date : 05-08-2020 17:31 https://youtu.be/LdlXfuemzY4 Meet Galaxy Tab S7 and S7+: Your Perfect Companion to Work, Play and More – Samsung Global Newsroom (https://news.samsung.com/global/meet-galaxy-tab-s7-and-s7-plus-your-perfect-companion-to-work-play-and-more) Samsung Galaxy Tab S7 & S7+ – The Official Samsung Galaxy Site (https://www.samsung.com/global/galaxy/galaxy-tab-s7/) https://youtu.be/ZTTPuygjqUE -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : razvanrazy Date : 05-08-2020 19:30 Daca le-ar vinde la 2-300$ ar merita, asa..."de tavaleala", mai ales pentru Game Pass, dar sigur costa cat un iPad (nu am gasit niciun pret oficial, nu stiu daca au anuntat in conferinta sau nu) si nu tine la fel de mult ca un iPad (heck, iPad 2-ul meu din 2011 inca merge bine, tine bateria o gramada si-l foloseste mama pentru facetime si browsing). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : paul Date : 01-06-2021 02:04 Samsung Galaxy Tab S7 FE Galaxy Tab S7 FE is all about giving customers the features they love at an affordable price. Reflecting customers’ most wanted feature of all, Galaxy Tab S7 FE comes built with a large 12.4-inch display, perfect for taking entertainment, productivity, and creativity to the next level. Samsung Galaxy Tab A7 Lite The Galaxy Tab A7 Lite is the carry-along companion for on-the-go content and gaming at an affordable price. With an 8.7–inch screen housed in a sleek, durable metal cover, the compact Galaxy Tab A7 Lite is ultra-portable. Slim bezels around the display and powerful Dual Speakers with Dolby Atmos on Galaxy Tab A7 Lite bring you closer to the stories when watching your favorite movies, shows, and playing games. With up to 64GB of internal storage, expandable up to 1TB with a MicroSD card, there’s plenty of space for all your favorites, and the octa-core processor helps ensure they’ll play smoothly and quickly. With a long-lasting battery, 15W Adaptive Fast Charging, and optional LTE capability, Galaxy Tab A7 Lite is great for watching that trending new show or gaming on the go. With a durable metal cover and slim bezel, Galaxy Tab A7 Lite comes in Gray and Silver. Introducing the Newest Members of the Samsung Galaxy Tab Portfolio: Galaxy Tab S7 FE and Galaxy Tab A7 Lite – Samsung Global Newsroom (https://news.samsung.com/global/introducing-the-newest-members-of-the-samsung-galaxy-tab-portfolio-galaxy-tab-s7-fe-and-galaxy-tab-a7-lite) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : paul Date : 26-07-2023 23:58 Tab S9, S9+, S9 Ultra: https://youtu.be/H4p7wrimHsE https://youtu.be/ZmG5uguDC0c -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 12:45.