* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : AMD Zacate Started at 29-01-2011 15:50 by tray Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=37189 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : tray Date : 29-01-2011 15:50 Title : AMD Zacate Ce parere aveti de proceosul AMD Zacate.Personal o sa cumpar unul in septembrie (sunt nevoit sa renunt la desktop). Ce m-a convins la acest laptop a fost lifetimeul si pretul (`500$ varianta initiala). Mai jos este o mica comparatie cu un procesor i5. AMD's Zacate APU Performance Update - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News (http://www.anandtech.com/show/3933/amds-zacate-apu-performance-update) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 29-01-2011 15:56 Pana in Septembrie apare si seria noua de la Intel pt. mobile computing... asa ca o sa ai atunci din ce sa alegi. Ma mira ca unii fac comparatii de gaming pe GPU-uri care sunt destinate totusi 2D-ului... La ce Dzeu se mai chinuie sa compare ca pe unul merge jocul cu 12 FPS si pe altul cu 15... ca nu te incalzeste cu nimic. Adica, pe ambele e de nejucat :D Oricum... daca pretul e singurul factor care conteaza, clar AMD va avea castig de cauza... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : tray Date : 29-01-2011 16:03 Aia de la intel de care vorbesti are un codname? (m-am pierdut deja in detalii, apar prea multe tehnologii deodata lol) . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : MonkY Date : 29-01-2011 16:09 Aia de la intel de care vorbesti are un codname? (m-am pierdut deja in detalii, apar prea multe tehnologii deodata lol) . Pai e ca si la desktop... Sandy Bridge. Atasez o imagine cu roadmap-ul pt. mobiles. Insa repet, ma indoiesc sa se incadreze in 500 USD. Poate noul Atom (Cedar Trail, tot la 32nm - care nu apare in roadmap)... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : tray Date : 29-01-2011 16:17 well, din putinele mele cunostinte am inteles ca SB nu are GPU integrat in pastila procesorului, deci sub 15W tdp-ul nu scade. +inca 10 W pt placa video. Am uitat sa mentionez ca la Zacate ma atras f mult lifetimeul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : MonkY Date : 29-01-2011 16:21 Well (ca sa continuam in aceeasi linie), Cedar Trail se lauda cu 5W TDP... Lansarea ar trebui sa fie cam prin Septembrie (deci cand vrei tu sa schimbi). Meanwhile, prea multe detalii nu sunt (in afara de "5W TDP, support flawless 1080p playback, as well as Intel Wireless 2.0, Direct X 10.1 support, a HDMI interface, Display Port, LVDS, eDP and will support any OS, including Android") -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : tray Date : 30-01-2011 01:17 Nu prea pot intelege cum pot 2 cipuri sa consume mai putin ca unul (fara sa aiba un pret mai mare) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : MonkY Date : 30-01-2011 01:28 Nu prea pot intelege cum pot 2 cipuri sa consume mai putin ca unul (fara sa aiba un pret mai mare) Pai de unde ai tras concluzia ca sunt 2 cipuri? Cedar Trail este noul Atom la 32nm (succesorul lui Pine Trail care era la 42nm). Si ca si acesta, are GPU integrat. E un singur cip. Si cand ti-am zis ca va consuma 5W, gandeste-te ca Intel vrea ca 10W sa consume toata platforma (CPU, GPU, controllerul de memorie). Prin urmare, daca am vazut laptopuri cu Pine Trail cu autonomie de 10 ore, probabil vom vedea Cedar Trail cu minim 12 ore. Insa repet, aceste procesoare sunt de obicei dedicate netbook-urilor sau a notebook-urilor unde performanta nu e principalul atu (ci mobilitatea si autonomia). Daca insa vor realiza ce au promis (performanta dubla in GPU fata de GMA 3150) atunci s-ar putea sa iasa ceva foarte ok pt. o clasa intre vechiul Atom si i3. Pentru toate celelalte insa, exista Sandy Bridge mobile. Insa sub nicio forma nu la 500 USD... Poate minim 1500 :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : MonkY Date : 30-01-2011 01:29 P.S. Uite si o schema la Pine Trail (sorry, la Cedar Trail nu am) ca sa-ti faci o idee. Hope it helps... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : tray Date : 30-01-2011 01:53 Multumesc pt info, it really helps. Sincer ce mi se parea ciudat era faptul ca au precizat ce poate face, dar nimic concret. flawless 1080p playback nu se poate face printrun cip special care sa decodeze h.264 sau acest lucru se face prin arhitectura (gpu, nu cpu) sau de ce nu dxva? Corecteaza-ma daca gresesc :) . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : MonkY Date : 30-01-2011 02:36 Nu e un chip special. Vezi de exp. GPU-ul integrat in Sandy Bridge... care desi e o "jucarie", ajutat de un 2600K bate la fund pana si un GTX 580 la transcoding. Sa vezi ceva de 8 ori mai rapid decat CUDA... e ceva. Dar, deja vorbim de minunatii... Uite aici benchmarkurile: http://www.consolegames.ro/forum/f29-hardware/37174-new-king-born-2nd-gen-i7-cpu/#post533469 P.S. Scuze ca am poluat threadul cu Intel in loc sa-ti vorbesc despre AMD. Din pacate... No more AMD for me... M-am lecuit, si de cand am facut asta, au scazut problemele si service-urile la PC-uri cu 80%. Much better now :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : rZvFTW Date : 30-01-2011 04:07 ce mic este :) zici ca`i un SD card -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : MonkY Date : 31-01-2011 14:33 Uite ca vine si AMD cu un CPU care consuma 5W. E vorba de AMD Fusion. Insa se pare ca acesta va avea ca destinatie tablet PC-urile... si nu notebook-urile. AMD has a 5W Fusion APU to put in your future tablet of choice -- Engadget (http://www.engadget.com/2011/01/31/amd-has-a-5w-fusion-apu-to-put-in-your-future-tablet-of-choice/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : tray Date : 31-01-2011 14:37 (stiu ca suntem offtopic) dar ce probleme ai avut cu amd? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : MonkY Date : 31-01-2011 14:43 (stiu ca suntem offtopic) dar ce probleme ai avut cu amd? De toate felurile, in toate modurile. Si nu vorbesc de o placa si un proc... ci de sute. Cele mai multe cauze erau incompatibilitati si drivere/bios-uri scrise cu picioarele. Crashuri aiurea desi toate testele si placile de diagnostic aratau ca e totul ok... Memorii si placi care pe Intel mergeau fara probleme, pe AMD/Via nici nu erau recunoscute... Nici nu mai vreau sa-mi amintesc. E bine ca a trecut. Pt. mine (si pt. firma), AMD is dead... Ma bucur insa ca exista acolo pentru a fi concurenta pe piata. :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : mark Date : 18-03-2011 12:30 Poti sa iei de pe acum electronica cu lifetime 10h, se numeste iPad :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Khan Date : 19-03-2011 02:16 Uite ca vine si AMD cu un CPU care consuma 5W. E vorba de AMD Fusion. Insa se pare ca acesta va avea ca destinatie tablet PC-urile... si nu notebook-urile. AMD has a 5W Fusion APU to put in your future tablet of choice -- Engadget (http://www.engadget.com/2011/01/31/amd-has-a-5w-fusion-apu-to-put-in-your-future-tablet-of-choice/) Eu mi-am luat un netbook ultraportabil cu Fusion (HP DM1z). Acum vine spre Romania, il astept si o sa-i fac un mic review. Singurul motiv pentru care am luat AMD si nu Atom de la intel e ca aia de la intel sunt niste calici si l-au limitat intentionat pentru a nu putea concura cu Notebook-urile (nu detecteaza peste 3GB RAM, nu poti pune OS-ul in 64biti). Eu zic ca pentru specs-urile astea: Operating System Windows 7 Home Premium 64-bit CPU Type AMD Dual-Core E-350 1.6GHz Screen 11.6" Memory Size 3GB DDR3 Hard Disk 320GB Graphics Card AMD Radeon HD 6310 Video Memory Shared memory Communication Gigabit LAN and WLAN Battery Life up to 9 hours and 30 minutes Dimensions 11.42" x 8.43" x 0.8" - 1.2" Weight 3.52 lbs.E super OK la 1650 RON. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 09:49.