* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Sony anunta un nou PSP Started at 16-08-2011 23:49 by alin_e Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=49017 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : alin_e Date : 16-08-2011 23:49 Title : Sony anunta un nou PSP La Gamescom 2011 Sony au anuntat un nou PSP, compatibil cu toate jocurile PSP lansate pana acum, insa fara Wi-Fi. Noul handheld se va lansa doar in Europa, in toamna acestui an la pretul de 99 euro. Se pare ca noul model va purta numele de E-1000 si va avea aceeasi suprafata "matte" cu a PS3-ului. Totodata, s-au dezvaluit si cateva titluri (UMD) pentru noua consola: EyePet Adventures, Invizimals: The Lost Tribes si FIFA 12, fiecare dintre acestea urmand sa fie lansate la pretul de 9.99 euro. Ce parere aveti? Sursa: New ?99 PSP model loses WiFI, debuts this Fall in Europe [update: more details] | Joystiq (http://www.joystiq.com/2011/08/16/new-99-psp-model-loses-wifi-debuts-this-fall-in-europe/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : krOOm Date : 17-08-2011 00:33 Mi se pare o miscare buna!:evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : alin_e Date : 17-08-2011 00:39 Nu stiu cati bani se astepata sa scoata din consola asta.Nu vine cu nimic nou si in plus au scos si Wi-Fi-ul.Ma intreb de ce nu au ales sa ieftineasca PSP-urile de pe piata... Specifications for PSP-E1000 series Design and specifications are subject to change without notice. LCD screen: 4.3 inches / 10.9 cm (16:9) full-transparent type, TFT drive. Approximately 16,770,000 colours displayed. Sound: Monaural speaker. Internal disc drive: Read-only Universal Media Disc drive. Interface: DC IN 5V connector. Hi-Speed USB (USB 2.0 compliant). DC OUT connector. Headset connector. Memory Stick PRO DuoTM slot. Power source: AC Adaptor: DC 5.0 V. Lithium-Ion rechargeable Battery Pack. Maximum power consumption: Approx. 6 W (when charging). External dimensions: Approx. 172.4 × 73.4 × 21.6 mm (width × height × depth) (excludes largest projection). Weight: Approx. 223 g (including Battery Pack). Operating environment: temperature 5°C - 35°C. Compatible codecs: Universal Media Disc Video: H.264/MPEG-4 AVC Main Profile Level 3. Music: H.264/MPEG-4 AVC Main Profile Level 3, Linear PCM, ATRAC3plusTM Memory StickTM For details, refer to the User's Guide. Universal Media Disc laser Wave length: 655 - 665 nm. Power: Max. 0.28 mW. Type: Semiconductor, continuous. AC Adaptor Input: AC 100-240 V, 50/60 Hz. Output: DC 5 V, Max. 1500 mA. External dimensions: Approx. 61 × 23 × 84 mm (width × height × depth) (excludes largest projection). Weight: Approx. 62 g. Stirea e inca "hot".Se pare ca Sony au anuntat si specificatiile noului sistem. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : MonkY Date : 17-08-2011 04:50 In ziua de azi are WiFi pana si frigiderul si masina de spalat... si ei decid sa-l scoata?!? Wth? Au mai castigat 2 dolari la faza asta, si-au pierdut 50% din clienti... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : Sosetila Date : 17-08-2011 06:40 Este un fel de psone,pentru cei care nu isi permit vita. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : fylipdan Date : 17-08-2011 09:24 Pai si in loc de wi-fi au pus 3G? Cum te conectezi la PSN? Mai bine scoteau suportul pentru UMD, cred ca asa il ieftineau mai mult. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : alin_e Date : 17-08-2011 09:35 Pai si in loc de wi-fi au pus 3G? Cum te conectezi la PSN? Mai bine scoteau suportul pentru UMD, cred ca asa il ieftineau mai mult. Cred ca prin Media Go....de 3G nici nu se pune problema. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : isis Date : 17-08-2011 09:38 Nu te mai conectezi la PSN. Dar jocuri de PSP poate rula? Aceasta facilitate a ramas? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : alin_e Date : 17-08-2011 09:46 Reciteste primul rand si vei afla si raspunsul.A aparut si un FAQ pe site-ul PlayStation si se pare ca E1000 se va lansa in Noiembrie. Pentru cei interesati : PlayStation Support Guides- PSP-E1000 - your questions answered (http://uk.playstation.com/psp/support/general/detail/item397317/PSP-E1000-your-questions-answered/) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : mark Date : 17-08-2011 12:13 Imi permiteti un comentariu mai gri? Cred ca acest model va fi favoritul moderilor... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : hallo40 Date : 17-08-2011 14:12 de ce ar fi asta favoritul moderilor? celelalte ce au bube . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : mark Date : 17-08-2011 15:46 Pretul...aprox 400 ron de nou, cand nu vrei sa platesti pt jocuri e clar ca vrei sa dai cat mai putin si pe consola. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : alin_e Date : 17-08-2011 22:15 Alte imagini cu noua consola.Ma intreb ce-i cu slotul UMD imens:-? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Madk91 Date : 17-08-2011 23:52 Oah! :D suna bine, doar ca ar fi fost super daca bagau suport pt 3G...:( Parca si vad ca o sa coste la noi in tara tot 5-6 milioane in loc de 400-420 ron -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : -=Gamer X=- Date : 18-08-2011 04:49 Au scos wi-fi-ul si in felul asta au reusit ce si-au propus: sa scoata pe piata consola saracului. Adica o consola care sa si-o poata permite oricine, din orice colt al globului, la orice ora din zi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : Tudoran Date : 18-08-2011 10:22 Au scos wi-fi-ul si in felul asta au reusit ce si-au propus: sa scoata pe piata consola saracului. Adica o consola care sa si-o poata permite oricine, din orice colt al globului, la orice ora din zi. intr-un fel asa e. Multi oricum care isi cumpara PSP daca vor sa isi cumpere jocuri originale eu spun ca le cumpara in format UMD nu in format digital (avand in vedere ca sunt niste preturi extrem de mici la aceste jocuri...eu am luat 2-3 jocuri de PSP recent care costau intre 10 lei si 30 ) iar online-ul la foarte multe jocuri e mort (bine-nteles ca sunt exceptii ca si la Monster Hunter sau altele da si astea sunt foarte putine). Cred ca pentru o vreme vanzarile la PSP o sa creasca cat de cat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : FuriaAlba Date : 18-08-2011 10:22 Nu ma suparam daca era lansau inca de la inceput o versiune de PSP in culoate mata.Imi place cum arata al meu, insa e cam enervant ca trebuie sa-l sterg destul de des sa nu ramana urme...mare pacat ca nu am gasit pe alb cand l-am cumparat. :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : mark Date : 18-08-2011 11:08 Nu-i bai ca il iei pe asta :D Sony ti-a indeplinit dorinta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : FuriaAlba Date : 18-08-2011 13:09 Nu-i bai ca il iei pe asta :D Sony ti-a indeplinit dorinta. Cum sa nu...ca banii vin asa usor :) si asa is in pana in ultima vreme -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : RaverX Date : 18-08-2011 13:51 Cum sa nu...ca banii vin asa usor :) si asa is in pana in ultima vreme Nu esti singurul, cred ca 99% din gameri sunt in pana de bani, e uosr sa cheltui indiferent ce buget ai. Daca ai buget mic te limitezi la jocuri SH si foarte ieftine si nici nu iei multe. Daca ai buget mare te bagi la editii Collector's si iar se duc rapid banii :( Cat despre PSP nu stiu ce sa zic, recunosc ca intr-o perioada am cochetat cu ideea achizitionarii unui PSP, dar acum nu mai e cazul din doua motive : 1.Tot mai multe jocuri de PSP se scot remasterizate pt PS3 2.Nu prea vad rostul unei console dedicate pt gaming-ul mobil cand e orice smartphone ai o tona de jocuri. Nu zic, alea PSP sunt mai bune, dar si costa semnificativ mai mult, iar ideea gaming-ului mobil e sa distrezi acolo 2-3 ore pe tren/avion/etc si cand oricum ai la tine telefonul cu jocuri mi se pare aiurea sa mai cari un PSP, incarcator si poate si UMD-uri. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : FuriaAlba Date : 18-08-2011 15:01 Nu esti singurul, cred ca 99% din gameri sunt in pana de bani, e uosr sa cheltui indiferent ce buget ai. Daca ai buget mic te limitezi la jocuri SH si foarte ieftine si nici nu iei multe. Daca ai buget mare te bagi la editii Collector's si iar se duc rapid banii :( Cat despre PSP nu stiu ce sa zic, recunosc ca intr-o perioada am cochetat cu ideea achizitionarii unui PSP, dar acum nu mai e cazul din doua motive : 1.Tot mai multe jocuri de PSP se scot remasterizate pt PS3 2.Nu prea vad rostul unei console dedicate pt gaming-ul mobil cand e orice smartphone ai o tona de jocuri. Nu zic, alea PSP sunt mai bune, dar si costa semnificativ mai mult, iar ideea gaming-ului mobil e sa distrezi acolo 2-3 ore pe tren/avion/etc si cand oricum ai la tine telefonul cu jocuri mi se pare aiurea sa mai cari un PSP, incarcator si poate si UMD-uri. Mare adevar ai grait.Practic cele mai bune bune jocuri pe PSP ( MGS, God of war ) sunt remasterizate si apar in curand pe ps3. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : Dan.Andrew Date : 18-08-2011 22:00 :DNu stiu daca ati observat dar acum asta are numai un difuzor! El arata chiar bine si , sa fiu sincer pe PSP chiar nu prea am folosit Wi-Fi dar , totusi ... Pentru nici nu mai intra in socoteala daca nu are Wi-Fi dar , pentru mine , daca nu aveam PSP era un bun cadou de Mos Craciun! :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : Venom Date : 18-08-2011 22:12 Dimensions : E-1000 : 172.4 × 73.4 × 21.6 mm (width × height × depth) PSP-3000 : 169.4 x 71.4 x 18.6 mm (width × height × depth) PSP-1000 : 170 x 74 x 23 mm (width × height × depth) Weight : E-1000 : 223g PSP-3000 : 189g PSP-1000 : 260 g Screen : E-1000 : 4.3 ”, (16:9),TFT, 16,770,000 colours . PSP-3000 : 4.3 ”, (16:9),TFT, 16,770,000 colours . PSP-1000 : 4.3 ”, (16:9),TFT, 16,770,000 colours . Speakers : E-1000 : Monaural speaker. PSP-3000 : Stereo Speakers. PSP-1000 : Stereo Speakers. Some other changes : Lack of LEDs, Power Buttton is now down on the console, entire back pannel is an opening hood. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : trickz Date : 18-08-2011 22:28 Eu ma intreb un singur lucru. Oare procesorul este acelasi? Daca are specificatii tehnice ceva mai interesante, care sa il readuca in interesul producatorilor de jocuri, m-ar tenta. Altfel, nu vad de ce ar merita diferenta PSP3000 - E1000. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : -=Gamer X=- Date : 19-08-2011 04:49 2.Nu prea vad rostul unei console dedicate pt gaming-ul mobil cand e orice smartphone ai o tona de jocuri. Nu zic, alea PSP sunt mai bune, dar si costa semnificativ mai mult, iar ideea gaming-ului mobil e sa distrezi acolo 2-3 ore pe tren/avion/etc si cand oricum ai la tine telefonul cu jocuri mi se pare aiurea sa mai cari un PSP, incarcator si poate si UMD-uri. Nu trebuie neaparat sa te joci jocuri cat timp calatoresti. Mai citesti o carte, mai vb. cu oamenii, mai admiri peisajul pe geam, etc, etc. Nu tre' sa fii disperat/maniac. I know, I know, forumul asta nu-i pentru pasionati intr-ale cititului...dar nu-i nici pentru maniaci....banuiesc.:evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : Clopotarul Date : 19-08-2011 13:12 This Is Sony's Newer, Cheaper PSP As Seen At Gamescom (http://kotaku.com/5832110/this-is-sonys-newer-cheaper-psp-as-seen-at-gamescom/gallery/1) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : RaverX Date : 19-08-2011 15:21 Nu trebuie neaparat sa te joci jocuri cat timp calatoresti. Mai citesti o carte, mai vb. cu oamenii, mai admiri peisajul pe geam, etc, etc. Nu tre' sa fii disperat/maniac. I know, I know, forumul asta nu-i pentru pasionati intr-ale cititului...dar nu-i nici pentru maniaci....banuiesc.:evil: Bun. Dar atunci tu cand vezi utila o consola portabila ? Banuiesc ca n-o sa stai in casa pe canapea sa te joci pe PSP, desi nu te opreste nimeni. Dar daca tot esti in casa eu zic ca e mult mai fain sa te joci pe PS3 pe un ecran mare, cu un controller mult mai comod ca ala integrat in PSP. Nu mai zic de grafica sau sunet... Sa vedem la ce pret va ajunge PSP-ul asta nou in tara si (mai important) cum va evolua pretul la alea SH din generatia "veche". Stiu, stiu, o sa sara acum pe mine toti posesorii de PSP si o sa zica : da de ce sa scada pretul ? Ca e acelasi lucru, ba chiar sunt mai bune alea vechi. Ok... Insa daca alea noi chiar intra la noi la 420 lei (echivalentul a 99 euro) mi s-ar parea normal ca unul vechi si SH sa coste mult sub 300 lei, undeva pe la 200 lei. Caz in care trebuie sa recunosc ca ar fi atractiv unul... sa fie acolo... :evil: Insa daca la pret se mai adauga TVA si poate si un adaus...sa fie sanatosi, n-o sa-l cumpere nici dracu pe ala nou si nici la alea vechi n-o sa scada pretul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : mark Date : 19-08-2011 17:30 N-are cum sa il vanda la noi in tara magazinele la 420 ron ca nu castiga nimic. La pretul asta trebui adaugat tva+adaos comercial. Sau il vor lua de la Sony cu 200 ron bucata? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : RaverX Date : 20-08-2011 01:40 N-are cum sa il vanda la noi in tara magazinele la 420 ron ca nu castiga nimic. La pretul asta trebui adaugat tva+adaos comercial. Sau il vor lua de la Sony cu 200 ron bucata? Pai banuiesc ca din moment ce magazinele de afara il pot vinde la 99 euro pretul de "fabrica" e mult mai mic, ala e un pret "recomandat" de Sony, deci include si un adaus pt magazine. Acum nu stiu daca Sony il da cu 50 euro magazinelor, probabil ca difera in functie de magazine, dar nu m-ar mira ca unele magazine sa-l ia chiar si sub 50 euro in cantitati uriase. Iar daca noi o sa fim mai "smecheri" si trantim TVA + adaus, eventual si calculam euro la 4.3 ajungem lejer la 700 lei. Iar in cazul ala sigur nu mai il cumpara nimeni, la banii aia iei versiunea originala, nu asta castrata. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : mark Date : 20-08-2011 09:38 Corect. Insa nu-mi place cuvantul ala "castrat". E-1000 nu e castrat, ii lipseste doar WiFi si un speaker. Cred ca toti va jucati pe online in casa pe PSP cu PS3 langa voi... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : RaverX Date : 20-08-2011 15:24 Corect. Insa nu-mi place cuvantul ala "castrat". E-1000 nu e castrat, ii lipseste doar WiFi si un speaker. Cred ca toti va jucati pe online in casa pe PSP cu PS3 langa voi... Si ce ar trebui sa-i lipseasca ca sa fie castrat ? Stiu, suna urat cuvantul, dar se foloseste foarte des cand unui device i se scoate o componenta (sau are functionalitate redusa). WiFi e o lipsa grava, in Oradea cel putin ai WiFi in toate parcurile si in orice restaurant/cofetarie/bar/ etc care se respecta. Insa ideea e alta, uita-te de exemplu la PS3 sau XBOX 360. Cand au aparut versiunile slim au venit cu HDD mai mare, consum redus, chestii noi (wireless la XBOX 360) si pret mai mic. Asa ar fi normal si pt noul PSP : sa vina cu chestii noi si la un pret mai mic, nu cu mai putine chestii si aproape la acelasi pret. Iar daca se doreste o versiune de "buget" pai atunci pretul trebuie sa fie semnificativ mai mic. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : alin_e Date : 20-08-2011 16:24 Treaba cu scaderea pretului a "gustat-o" doar PS3-ul.Dar cu ce sa fi venit nou PSP-ul cand Vita apare la anul?De ce sa dezvolti o consola deja batrana cand urmeaza sa lansezi una noua cu o gramada de features? 100 de euro nu mi se pare deloc mult.O fi criza si lipsa de bani e mare,dar totusi,o cumperi ca sa te joci,nu ca sa sufli nasul in ea.Si ai ce te juca,asta-i adevarul. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : RockeE Date : 21-08-2011 21:04 Este un lucru bun, stiu ca de ceva vreme aparuse cel slide. Ma rog, ma bucur si poate mi-l iau si eu.:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 23:02.