* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : User Review: Race PRO Started at 01-03-2009 22:03 by GreyhounD Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=5685 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : GreyhounD Date : 01-03-2009 22:03 Title : User Review: Race PRO Anul trecut aflam pentru prima oara ca Simbin doreste sa faca pasul si sa vina pe console cu un simulator de curse auto. La aflarea acestei vesti, m-am gandit ca vom avea inca un arcade ce se vrea simulator (vezi Racedriver: GRID). Mi-am adus aminte imediat ca este vorba despre Simbin, recunoscuti pentru cat de bune sunt simulatoarele lor de pe PC, personal fiind mare fan de GTR2. Iata-ne acum in 2009, Race PRO a fost lansat. Este un simulator in toata regula, sau a cazut in pacatul "arcadizarii" pentru a fi pe placul unui public mai larg? Sa o luam cu inceputul si cu ce ne doare cel mai tare si anume: simularea. De indata ce m-am asezat in cockpit-ului unei masini de WTCC am avut un sentiment de deja-vu. A fost primul semn ca am in fata ceva asemanator simurilor de pe PC. Senzatia de condus este asemanatoare cu jocurile din seria Race, masinile se conduc diferit, in functie de model si de clasa. Fiecare traseu se simte altfel, avem denivelari ce streseaza suspensiile, avem curbe ce-s inclinate la cateva grade si ce necesita abordare foarte atenta, avem trasee stradale ce nu lasa loc de greseala, ce mai ... avem o experienta foarte complexa. Traseele, in numar de 13, sunt foarte variate, de la circuite stradale si pana la circuite permanente si foarte cunoscute. Printre acestea amintesc cateva precum masochistul circuit din Pirineii francezi, si anume Pau, Mazda Laguna Seca, Anderstorp, Monza si inca cateva pe care o sa va las sa le descoperiti singuri. Daca tot am prezentat circuitele, urmeaza sa aflam cu ce bolizi alergam. Masinile sunt impartite in clase diferite, in functie de competiile din care fac parte. In joc regasim BMW 320Si-ul din WTCC, Aston Martin-ul DBRS9 din GT Club, Mosler MT900R din GT Sport, Corvette C6R din GT Pro, doua monoposturi, din Formula BMW si F3000, precum si cateva masini de serie si ceva surprize, pe care va voi lasa sa le descoperiti singuri. Fiecare dintre ele se comporta unic, cele cu putere mica si tractiune pe fata vor subvira la greu si necesita un anumit stil de pilotaj, cele din clasele mai mari (GT Sport spre exemplu) sunt destul de naravase si cu indeajuns "nerv" pentru a fi pilotate cu atentie iar monoposturile sunt un adevarat deliciu. Controlul poate fi customizat in adancime, putand fi modificata sensitivitatea franei, a acceleratiei, a volanului, etc. Pentru a ajuta si soferii incepatori, au fost introduse ajutoare ca de exemplu controlul tractiunii, ABS-ul, etc. Toate acestea sunt disponibile pe cel mai mic nivel de dificultate, pe cel mai inalt acestea neputand fi activate. Fiecare masina poate fi reglata in cel mai mic detaliu, pentru a fi pe gustul fiecarui stil de pilotaj si traseu ce urmeaza a fi cucerit. Se pot modifica setarile fiecarei componente majore, de la suspensii, cauciucuri, cutie de viteze si pana la aerodinamica, acolo unde este cazul. Stim cam unde trebuie sa alergam, stim cam ce masini putem alege, dar cum se prezinta jocul din punct de vedere vizual? La capitolul acesta jocul sta bine, pentru un simulator. Zic pentru un simulator, pentru ca pasionatii acestui gen nu se asteapta la cine stie ce artificii grafice, blur-uri ametitoare si shadere scoase din palaria magica. Nu este nici cazul lui Race PRO. Grafica isi face treaba cu brio, cine se asteapta la vreun urmator Gran Turismo sa-si ia gandul, nu va gasi asa ceva in Race PRO. Senzatia de viteza este foarte bine recreata si foarte curata, fara a fi necesar folosirea de efecte a la NeFeSe. Masinile sunt bine reprezentate, umbrele in schimb sunt destul de dubioase in anumite cazuri. Mediul inconjurator nu este animat, oamenii din tribune si de pe margini stau linistiti si inerti si-si vad de treaba lor, la pit-uri nu exista personaje care sa vina sa roiasca in jurul masinii tale. Per total grafica este OK, fara sa iasa cu ceva din comun. Un foarte mare plus din partea mea este senzatia creata cand conduci din cockpit, este unica si o recomand tuturor fanilor de simulatoare. Sunetul jocului este foarte bine realizat. Motoarele se aud demential cand sunt turate, vibratoarele rup subwoofer-ul in momentul in care sunt atacate prea dur, cauciucurile scrasnesc violent cand sunt blocate franele, oponentii roiesc in jurul tau incercand sa te depaseasca, ploaia se aude ca si cum ai fi acolo. Un capitol unde jocul sta foarte bine este acela al timpilor de incarcare. Acestia nu depasesc 10-15 secunde in prima faza, scazand simtitor cand deja se apeleaza la optiunea de "restart race", semn ca s-a facut cache pe hard-disk. In timpul ecranelor de loading, Simbin au pus niste hint-uri foarte interesante, care chiar te invata cate ceva. Race PRO ofera diferite moduri de joc, atat de unul singur cat si impreuna cu altii. Nu lipseste Cariera, care ne poarta prin toate campionatele si ne face sa concuram cu fiecare masina. Pentru fiecare campionat castigat in cariera, se deblocheaza masina respectiva, pentru a fi folosita in multiplayer. Pe langa cariera putem incerca o singura cursa, un campionat ce consta din serii de curse, modul Hot Seat (cooperativ sau versus), antrenamente libere si Multiplayer. In toate aceste moduri de joc sunt implementate cateva dintre sistemele de control al curselor de la FIA. Regasim astfel steaguri galbene cand exista incidente pe traseu, avertizari in momentul in care se taie curbele si chiar penalizari si descalificari. Toate acestea intervin automat, jocul luand decizia cand este cazul sa le ofere. In multiplayer jocul sta foarte bine, avem de ales intre Ranked sau Player Match, cu posibiltatea de creare a unui joc propriu. La crearea jocului se poate alege dificultatea (in functie de aceasta sunt disponibile toate, un numar finit sau deloc asisst-urile), numarul de jucatori (maxim 12), daca este vreme frumoasa sau ploua (da, avem ploaie), oponentii controlati de AI, traseul si clasa masinilor. Ca tot am amintit de ploaie, sunt diferente simtitoare intre pilotajul pe traseu uscat si pe traseu umed, diferente ce se resimt si in timpii mai mari cand este ud pe jos. Masinile nu pot fi customizate, se poate alege doar culoarea acestora. Pentru un fan de simulatoare auto ca mine, Race PRO este o adevarata gura de oxigen. Comportamentul masinilor este ca la carte, grafica nu este asa cum imi place mie sa-i spun "bling - bling", sunetul ajuta la senzatia de imersiune. Un singur lucru m-a enervat teribil la jocul asta si acela este AI-ul. Ei bine, AI-ul ar fi intr-adevar imbecil, daca ar exista. Masinile controlate de AI merg ca pe sine, nu conteaza ca tu esti in fata lor, nu isi modifica punctele de franare pentru a nu da peste tine, pur si simplu nu tin cont ca esti si tu pe traseu. Au o singura linie si doar pe aia o stiu. Asadar, Race PRO nu dezamageste fanii acestui gen, reusind sa aduca complexitatea si jucabilitatea necesara unui simulator. Pentru a fi competitiv intr-un simulator auto este nevoie de foarte multa munca si antrenament, Race PRO nu face nici el exceptie de la aceasta regula. Recomand Race PRO fanilor de simulatoare, cei ce doresc un NFS, un Racedriver: GRID, le sugerez sa caute in alta parte. Este un joc de nisa si trebuie luat ca atare. Va astept pe multiplayer, unde jocul isi arata adevara piele si ... pe viitor la o etapa de campionat oferita si gazduita de catre ConsoleGames. Gameplay: 10 Grafica: 8 Sunet: 9 Multiplayer: 9 Nota Finala: 9 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : consol3 Date : 01-03-2009 22:08 Super rewiew man,nu pot da thanks ca mi-au expirat azi ,iti dau maine;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : trickz Date : 01-03-2009 22:35 Super review. Se vede cine e pasionat :P Ar fi super daca poti detalia multiplayerul. Noobs on track? Cum e cu penalizarile online. Daca incepe unu' sa se invarta pe pista de nebun, ii da spec? Tie iti da yellow flag? Cum e lagul si influenteaza flagurile? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : GreyhounD Date : 01-03-2009 22:38 Avand in vedere ca jocul de abia aparut nu sunt foarte multi pe multiplayer. Steagurile functioneaza si in multiplayer, de exemplu aseara eu am comis-o grav, in sensul ca am uitat sa franez inainte de prima sicana de pe Monza si am trecut ca bolidul pe langa toti participantii, sarind peste sicana. Direct Disquallified :) Tai curbele, iei warning, le iei grosolan, primesti drive-through, ignori penalizarea, ai DQ. Noobs nu prea am intalnit, poate si din cauza ca am jucat numai pe Professional, oricum e la inceput jocul. Mai trebuie cateva patch-uri. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : RonanN1 Date : 01-03-2009 22:49 Frumos review =D> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Axeaxel Date : 02-03-2009 00:07 Nice one Grey:drive: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Mika Date : 02-03-2009 00:09 Nu ti-a venit inca Axel? :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : erik95 Date : 02-03-2009 10:05 Super review -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Einherjar793AD Date : 02-03-2009 13:45 Frumos scris =D> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : Dj Mo Date : 02-03-2009 13:48 Nu ti-a venit inca Axel? :D Lui Axel ii vine bundle cu Forza 3 :p Grey, sa nu dai warn pentru offtopic -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : DonAdryan Date : 02-03-2009 14:04 Foarte frumos review-ul! M-a facut sa-mi doresc sa iau si eu jocul... :p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : MonkY Date : 02-03-2009 14:30 Mbon, deci sa inteleg ca ne pregatim pentru Campionat de Race Pro ? Nu de alta, dar sa ne apucam sa comandam... trebuie sa fim 12/24/46 players, nu ? :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : GreyhounD Date : 02-03-2009 14:33 Nu cred ca vor fi nici macar 12, nu prea e interes mare pentru simuri ;) Pentru campionat vrem sa mizam pe 12 concurenti seriosi si subliniez seriosi, care sa duca pana la capat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Mika Date : 02-03-2009 15:31 I'm in de pe acum, chiar daca nu am jocul si promit sa rezolv cu lag-ul :P. PS: Tot gasim noi 12 :). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : consol3 Date : 02-03-2009 21:40 Daca e sg. sa faceti campionat mi-l i-au si eu impreuna cu 3 luni Gold...cam cat dureaza un campionat pana intr-o luna. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : GreyhounD Date : 02-03-2009 22:59 Avand in vedere ca se vor tine curse la distante de minim o saptamana (poate chiar doua), nu are cum sa tina pana intr-o luna. Oricum, dorim ca in campionat sa se inscrie jucatori care au macar un minim de experienta, nu care de abia isi cumpara jocul si vor sa alerge. Mentionez ca dificultatea campionatului va fi Professional, ceea ce inseamna ca se vor putea folosi niciun fel de asisst-uri :) Haideti sa continuam discutiile legate de joc pe thread-ul dedicat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Mika Date : 02-03-2009 23:01 Si cum se va face aceasta departajare? :-S -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Teo Date : 02-03-2009 23:02 Foarte bun dar totusi la ce grafica are nu stiu cum i-ai dat 8.Eu la grafica i-as fi dat vreun 6-7. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : GreyhounD Date : 02-03-2009 23:05 Pentru ca este un review subiectiv si eu aveam alte asteptari de la acest joc si de la grafica lui. Am si spus asta in review ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : huber Date : 06-03-2009 13:10 felicitari pentru review dar totusi mi se par notele prea mari in comparatie cu ce note a luat pe gametraillers . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : GreyhounD Date : 06-03-2009 13:14 felicitari pentru review dar totusi mi se par notele prea mari in comparatie cu ce note a luat pe gametraillers . Pai Gametrailers a analizat un joc, eu am analizat un simulator. E si normal sa difere notele, nu toata lumea e la fel, am scris in review de ce mie imi place. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 19:52.