* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Ce instrumente aveti ? Started at 20-03-2009 09:56 by zinodaur Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=6332 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : zinodaur Date : 20-03-2009 09:56 Title : Ce instrumente aveti ? Eu am doar o chitara acustica, de la Hora. Nu am nici o idee cum sa cant la ea ( desi stiu cum sa incep Nothing Else Matters :naughty: ), si in plus, nici macar nu e acordata ca lumea. Am mai avut si o mini orga, daca pot sa-i spun asa. Voi ? ( talentul este optional :P ) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : istrategie Date : 20-03-2009 10:04 O chitara acustica. Incet, incet incep sa iasa si solo-uri. Imi iau una electrica cam intr-o luna! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : zinodaur Date : 21-03-2009 01:14 Care au fost primele lucruri care le-ai invatat ? Ai inceput cu note, chestii, bla bla ? Sau te-ai dus la profesor YouTube sau 'nea Tabulatura si ai invatat un intro sau un solo ? :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : monstrul Date : 21-03-2009 02:08 bass Yamaha RBX170 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : istrategie Date : 21-03-2009 02:40 Am inceput cu acorduri, cateva exercitii simple si cu riff-ul de la "Come as you are". Am invatat cateva melodii pe acorduri, cateva game si alte melodii si acum incerc sa cant chestii din ce in ce mai complicate. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : RonanN1 Date : 21-03-2009 02:54 Ce instrumente aveti ? Pianină (Lauberger & Gloss, Wien) Chitară acustica de la magazinul Hora (Cluj) Clarinet sopran (Mi bemol) ...am avut și un set de tobe Yamaha dar le-a cam trecut vremea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : ineedmoney93 Date : 23-03-2009 21:15 Chitara acustica mostenita de la tata(desi n-am habar sa cant la ea) si Casio Keyboard(nu mai stiu exact modelul). P.S. anul acesta sper la un set de tobe, desi am cam multe pe lista de cumparaturi -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : master87 Date : 28-03-2009 19:15 datorita faptului ca sunt bassist, intr-o formatie rock si pt k studiez chitara de la 8 ani am avut marea bafta sa am mai multe "scule cu corzi":P..acum detin un bass behringer care il folosesc la concerte sau party-uri restranse si un bass reghin(grea k dracu, insa arata si se aude beton..e folosita doar la repetitii si in casa cand ma plictisesc) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Kramer Date : 01-04-2009 19:03 Puneti si voi niste poze cu chitarele electrice, acustice si celelalte instrumente :D. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : RonanN1 Date : 01-04-2009 19:28 Puneti si voi niste poze cu chitarele electrice, acustice si celelalte instrumente :D. Mâine pun eu :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : istrategie Date : 01-04-2009 21:16 Imi iau in curand un Epiphone Les Paul Standard si pun poze cu toate sculele. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : RonanN1 Date : 02-04-2009 12:13 ...și pozele promise: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : istrategie Date : 19-04-2009 19:32 Mi-am luat si Amp. Dupa ce imi iau chitara electrica o sa fac poze!:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : istrategie Date : 23-04-2009 21:47 Way to go!:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : verde Date : 24-04-2009 22:47 eu am 2 chitari GH ,una de x360 si una de ds ,in rest mai am un sintetizator si 2 schrath-uri (discurile alea pe care le invarte DJ-ul) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : G-XtremE Date : 21-05-2009 10:56 Eu vreau sa-mi iau dupa sesiune chitara acustica si vreau sa invat sa cant. Any tips? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : istrategie Date : 21-05-2009 12:03 Sa ai grija sa nu aiba fret buzz (adica sa nu bazaie cand tii degetul pe un fret si dai in coarda pentru ca devine destul de enervant). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Leni Date : 19-06-2009 17:00 ronan, super misto pianina....si eu am una acasa la sighisoara.....ceva ruseasca :D si mai am o chitara acustica, dar din pacate n-am avut timp sa invat sa cant la ea :) inca...:D poate copii mei :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : ANDY28 Date : 12-08-2009 15:38 Epiphone SG Special si Epiphone amp:rulez: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : slabunator Date : 17-08-2009 14:38 chitara electrica ibanez chitara acustica hofner un set tabla (tobe indiene, youtube it) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Tudoran Date : 17-08-2009 14:59 chitara bass Ibanez :> :X -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : nightprowler Date : 22-08-2009 12:55 chitara acustica hora parca...ma rog...am vandut-o lol orga electrica ..acumulatorul pierdut... DAR ..intentionez sa imi cumpar un set de tobe mai pentru incepatori...ce propuneti? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : RonanN1 Date : 22-08-2009 13:26 ...uite aici: Beginner Drum Sets (http://www.kellyindustries.com/drums/beginners_drum_sets.html) Ludwig Accent 5-Piece Drum Kit and Zildjian ZBT Cymbal Set (http://www.kqzyfj.com/click-2278521-10506003?url=http%3A%2F%2Fdrums-percussion.musiciansfriend.com%2Fproduct%2FLudwig-Accent-5PC-Kit-and-Zildjian-ZBT-Cymbal-Set-Bundle%3Fsku%3D443278) - ți-l recomand :-B -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Pastilutza Date : 24-08-2009 15:53 Chitara acustica Hora.Vreau sa invat putin pe ea si dupa o sa imi cumpar un Fender. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : taz@ Date : 03-09-2009 22:45 Chitara acustica Fender :X -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : tsuby Date : 03-09-2009 23:13 Chitara acustica Ibanez V70.Pun poza maine.Mi-e prea somn sa-i fac poza acu :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : Snoopz Date : 05-09-2009 12:57 Proaspat achizitionata i'm beginner -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : dadu093 Date : 11-12-2009 17:46 O chitara electro-acustica Stagg! (ca cea din poza) :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Raigor_91 Date : 31-01-2010 17:06 chitara acustica ibanez :X -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : Madk91 Date : 31-01-2010 17:36 Flaut -Plastic -lemn de cires Chitara clasica Hondo Chitara electrica Harley Benton + Amp de 30W Singstar se pune? ;)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : andreicristian9 Date : 05-04-2010 21:26 Chitara electrica Fender Squier Strat + amp Fender 15g+ pedala Overdrive Hardwire.Din pacate mi s-a rupt E-ul,trebuie sa-mi cumpar un set nou de corzi ..cry cry cry :(.Revin cu poze cand o curat,pun corzi noi :D. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : Madk91 Date : 05-04-2010 21:31 revin cu o ocarina SUSATO din ABS +O muzicuta (harmonica) Hero -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : andreicristian9 Date : 06-04-2010 09:12 Am gasit o coarda de B.Bine ca nu se simte diferenta(asa de mare) intre .011 si .009. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : slabunator Date : 08-04-2010 01:05 Am gasit o coarda de B.Bine ca nu se simte diferenta(asa de mare) intre .011 si .009. man n-o sprijini asa (si daca numai temporar) ia-ti un stativ sau in cel mai rau caz culc-o pe-o canapea, pe partea cu dozele -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : RonanN1 Date : 08-04-2010 08:25 Free sheet music on 8notes.com (http://www.8notes.com/) - un site ce merită explorat :p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : andreicristian9 Date : 08-04-2010 09:06 man n-o sprijini asa (si daca numai temporar) ia-ti un stativ sau in cel mai rau caz culc-o pe-o canapea, pe partea cu dozele Era pusa asa doar pentru poza :).In mod normal o tin in pozitie verticala,rezemata de un perete sau ceva.E ceva de rau?:-SS @RonanN1 ULTIMATE GUITAR TABS ARCHIVE | 300,000+ Guitar Tabs, Bass Tabs, Chords and Guitar Pro Tabs! (http://www.ultimate-guitar.com/) E cel mai bun site pentru Drums/Bass/Guitar. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : slabunator Date : 08-04-2010 15:03 Era pusa asa doar pentru poza :).In mod normal o tin in pozitie verticala,rezemata de un perete sau ceva.E ceva de rau?:-SS @RonanN1 ULTIMATE GUITAR TABS ARCHIVE | 300,000+ Guitar Tabs, Bass Tabs, Chords and Guitar Pro Tabs! (http://www.ultimate-guitar.com/) E cel mai bun site pentru Drums/Bass/Guitar. Nu e chiar recomandat, deoarece pui presiune suplimentara pe grif dar merge si asa. Daca te gandesti sa iti iei un stand vezi aici http://www.mezzomusic.ro/pages.php?d=6&ids=23&idc=258&idsubcat=0 sau la mc music. cele de perete mi-i se par cel mai practice. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : andreicristian9 Date : 08-04-2010 19:10 Hmm,o sa trec pe la guitar shop la stirbei voda sa vad daca au si la ce pret.Thanks. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : quarterpunk Date : 24-05-2010 22:19 Am o chitara clasica Hora. Acum termin primul an, si pe 3 iunie dau examenul :-SS -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : naz Date : 24-05-2010 22:21 Am o chitară electrică Fender și două clasice -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : Danny Date : 28-05-2010 17:35 Am si eu un acordeon Manbiw, si nu am ce face cu el :(( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : RonanN1 Date : 13-11-2010 18:23 Azi mi-am acordat pianul =D> - urmează să-l rup zilele astea cu piesa Feelin' Good de la Brian Bonsor :please: (sper doar să fac rost de partituri :-SS). http://www.youtube.com/watch?v=CN5J7hnDTLI http://www.youtube.com/watch?v=0Ku2eJeEqUw *bine nu el l-am acordat, un nene de la cons :p ---------- Post added 13-11-2010 at 05:23 PM ---------- Am si eu un acordeon Manbiw, si nu am ce face cu el :(( Să înveți să cânți la el, aia să faci :) ---------- Post added 13-11-2010 at 05:44 PM ---------- Pentru fanii seriei Final Fantasy recomand site-ul: FFPianoMelody.com - Free Final Fantasy Sheet Music Download (http://www.ffpianomelody.com/sheetmusic_main.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : Zombozo Date : 27-11-2011 17:10 Chitară acustică Delson, începător :D. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : Marinake Date : 25-07-2012 14:49 Decorative: Trompeta Saxofon Inca 2 suflatoare care nu stiu cum se cheama Acum la care cant: 2 chitari acustice : 1 hora si una no-name aduse de pe afara Sent from my GT-I5500 using Xparent ICS Tapatalk 2 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : Dudel Date : 24-06-2014 19:55 Are careva chitara hollow-body? Ma tot mananca sa-mi iau una. O sa le incerc in magazin da' totusi daca aveti, as vrea niste pareri de la voi :D Asta mi-o sarit in ochi in cautarile pe net: Chitara electrica semiacustica hollowbody Epiphone ES 339 VS (http://www.fly-music.ro/chitare-semiacustice/4465-epiphone-es-339-vs.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : chesterb Date : 10-07-2014 18:22 Acordeon Weilmaster Chitara acustică Hora Reghin -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : eagle-eye Date : 10-07-2014 20:08 Acordeon Weilmaster Esti lautar? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : chesterb Date : 10-07-2014 23:01 da. cânt la nunÅ£i, botezuri, majorate, danÅ£uri, cumpărăre_de_maÅŸină_nouă ÅŸi la parastasuri premium. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : QuestionArtist Date : 03-01-2015 04:43 O clapa MIDI M-Audio si un Yamaha Motif XS.Am si un preamp,mixer si placa de sunet profesionala de studio de dat daca e careva interesat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : Cosmin33 Date : 01-06-2021 02:03 Salut! Sunt interesat sa cumpar pentru fimiu o chitara. Am gasit asa ceva pe https://www.soundstil.ro/chitara-acustica-aria-215ce-n-natural, dar nu stiu ce sa zic, nu ma prea pricep la instrumente muzicale, poate imi dati niste sfaturi. Multumesc -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : KurtKnispel Date : 01-06-2021 09:30 Când vine vorba de mărci japoneze, Aria È™i Takamine fabrică chitări decente/bune, dar la bugetul respectiv, recomand cu încredere o altă marcă japoneză, superioară celor două amintite. Yamaha. Caută o electro-acustică din seria FX sau APX. Au un sunet incredibil, iar calitatea construcÈ›iei e superioară modelelor Aria/Takamine. Am deÈ›inut È™i cântat mult timp pe o acustică Takamine È™i o Yamaha electro-acustică. Yamaha fabrică probabil cele mai bune chitari acustice - (la preÈ›uri decente) - după Martin/Taylor. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 52] Author : opincarul Date : 04-06-2021 14:48 Salut! Te sfatuiesc sa ii iei copilului o chitara ieftina, daca e incepator, sau una care sa se incadreze intr-un anume buget pentru voi, astfel incat sa nu va doboare. Legat de discutia despre Takamine si Aria, Aria nu mai sunt japoneze decat cu numele. Acum o luna am dat ultima mea chitara Aria. Avea cam 15 ani, Made in Indonezia, fretboard din rosewood (care acum se regaseste pe cele cu preturi premium). Problema ei era ca a fost facuta din lemn crid, care s-a curbat putin pe masura ce s-a uscat. Motiv pentru care au trebuit pilite tastele. N-am mai reusit sa le fac si recrowning, de lene. Cumparatorul a aflat toate astea si a platit dupa ce a probat-o cat i-a poftim inima. Takamine face chitare in China, Indonezia si Japonia. Japonele (P1, P3, P5, P6, P7 sau seriile EF, TSP ori LTD2018) sunt modele care compara cu unele dintre cele mai scumpe modele premium. Asta e ultima chitara din casa, scoasa din husa doar ca sa ii schimb corzile si pentru 2 demo-uri (2015 si 2021). Eu nu stiu sa cant. Am vrut sa invat, dar e greu caci nu am timp. Acum doar repar si beau ca porcu'. Cu filmul m-a ajutat colegul Radu, mare om, mare caracter, ca sa o vand sa iau o lampa, ca sa traiasca si coralii mei https://youtu.be/X4mLvOpDpAk -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 53] Author : KurtKnispel Date : 04-06-2021 16:04 Nu-l sfatui sa-i ia chitara ieftina copilului, daca ii permite bugetul sa cumpere ceva mai bun. E o greseala des intalnita. Am sa explic de ce. In general, modelele ieftine au chei de slaba calitate, ies repede din acordaj, unele avand fie actiunea prea inalta, fie grifuri butucanoase si incomode, ori taste nefinisate care zgarie la capete - iar copiii vor fi descurajati repede sa mai puna mana pe chitara. Cant de vreo 24 de ani pe acustice si crede-ma, m-am lovit de toate problemele astea de-a lungul timpului. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 54] Author : opincarul Date : 04-06-2021 16:22 Eu repar chitare si am intalnit mult prea multi parinti care dau 1500-2000 de lei pe o chitara buna, ca dupa 6 luni sa se plictiseasca copilul de ea. Tu ai fost pasionat, asa cum e si colegul meu. Unul dintre parintii amagiti de dorinta trecatoare a copilului a cheltuit un salariu pe un Fender luat din Germania, care a plecat de acolo cu bridgeul crapat, gatul stramb, corzile oxidate si tastele iesite. Am pus-o eu la punct cand a venit sa ii schimb corzile. Ma simteam prost pentru oamenii aia. M-a sunat dupa un an sa ma intrebe daca stiu pe cineva care vreo o chitara Fender ieftina. I se arcuise topul intre timp. Tatal copilului era extrem de furios ca au cheltuit banii pentru un moft trecator. Mama era resemnata. Ca bonus, daca incepatorul cara chitara si la scoala, sunt mari sansele sa o rupa/ciobeasca. Cele mai multe chitare venite la mine in Service sunt folosote de copii. Tu ce ai prefera sa rupa copilul: o chitara de 150€ sau una de 800€? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 55] Author : KurtKnispel Date : 04-06-2021 16:55 Am inteles ideea. Dar totusi, de ce s-o rupa, doar nu isi cumpara chitara ca sa joace cu ea tenis de camp. Daca se plictiseste, o vinde peste cativa ani. Recupereaza o parte din investitie. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 56] Author : opincarul Date : 04-06-2021 17:11 Cred ca 8 din 10 chitare care ajung la mine sunt folosite de copii care vor sa impresioneze colegii de clasa. Din joaca dau peste chitara, sau o fac alti colegi intentionat. Unii copii isi lasa chitara in soare, sau langa calorifer/soba. Am stat de vorba cu adulti care nu stiau ca lemnul pierde din umiditate cand sta langa o sursa de caldura si exista riscul sa crape... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 08:47.