* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Recomandare antivirus Started at 08-08-2012 16:19 by Dant3 Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=63752 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Dant3 Date : 08-08-2012 16:19 Title : Recomandare antivirus Am înţeles ca bitdefender si kaspersky sunt printre cele mai bune, nu ma pricep la asa ceva, voi ce părere aveti, ce sa aleg? Din ce am citit pe acest site am înţeles ca bitdef. e cel mai bun http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/?full_site=true Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 08-08-2012 16:21 Kaspersky Internet Security 2012 (2013 coming out soon) clar. Bitdefender daca vrei ceva mai cheap si mai prost... NOD32 daca vrei ceva care sa consume resurse minime, Avira, Avast sau AVG daca vrei ceva free... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Mihail Date : 08-08-2012 16:23 Eu m-am inteles foarte bine cu Nod32 cativa ani buni, apoi am trecut la Avast si sunt multumit. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Dant3 Date : 08-08-2012 16:34 Kaspersky Internet Security 2012 (2013 coming out soon) clar. Bitdefender daca vrei ceva mai cheap si mai prost... NOD32 daca vrei ceva care sa consume resurse minime, Avira sau AVG daca vrei ceva free... stiu ca tu te pricepi in acest domeniu, un top 3 daca poti sa imi faci si preturi pt fiecare licenţă in parte dacă nu cer prea mult. Merci anticipat Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 08-08-2012 16:55 Noi avand in vedere ca zilnic ne lovim de virusi, spyware, trojans, etc... nu mai folosim decat KIS (cu succes). Iar statiile care vin cu alti antivirusi, de obicei le curatam cu KIS Rescue Disk :) Ca pret nu am cum sa te ajut ca noi avem pret preferential (cumparam multe)... daca vrei, iti pot da pe PM in caz ca vrei sa vorbesc pt. o licenta. Kaspersky Internet Security 2012 EEMEA Edition, 1 Desktop, 1 An, Renewal, Box KL1843OXAFR - eMAG.ro (http://www.emag.ro/licenta-retail/kaspersky-internet-security-2012-eemea-edition-1-desktop-1-an-renewal-box--pKL1843OXAFR) Kaspersky Internet Security 2012 EEMEA Edition, 1 Desktop, 1 An, Box KL1843OBAFS - eMAG.ro (http://www.emag.ro/licenta-retail/kaspersky-internet-security-2012-eemea-edition-1-desktop-1-an-box--pKL1843OBAFS) BitDefender Total Security 2012, 1 An, 1 Utilizator - licenta retail de reinnoire RL11051001-RO - eMAG.ro (http://www.emag.ro/licenta-retail/bitdefender-total-security-2012-1-an-1-utilizator-licenta-retail-de-reinnoire--pRL11051001-RO) BitDefender Total Security 2012, 1 An, 1 Utilizator - licenta electronica PL11051001-RO-EL - eMAG.ro (http://www.emag.ro/licenta-electronica/bitdefender-total-security-2012-1-an-1-utilizator-licenta-electronica--pPL11051001-RO-EL) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : buzucan Date : 24-08-2012 16:39 Mie nu-mi place bitdefender. Mi se pare mult prea mare consumator de resurse. In momentul de fata mi-e suficient antivirusul de la Windows 8 (http://www.chestiiutile.com/antivirus-pentru-windows-8.html). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Dant3 Date : 03-12-2013 20:26 Unde gasesc si eu un pret bun pt Kaspersky sau BitDefender? ---------- Post added 03-12-2013 at 21:16 ---------- Am gasit http://www.bitdefender.ro/solutions/total-security.html -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : piratu360 Date : 08-01-2014 13:27 In curand imi expira licenta pentru Bitdefender Total Security 2013 si nu stiu ce sa fac... sa raman la Bitdefender sau sa iau Kaspersky Pure 3.0? Voi ce-mi recomandati? Chiar acum am instalat un trial de kaspersky pure 3.0 si pare foarte ok, foarte multe optiuni si setari pe care bitdefender nu le are.... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : MonkY Date : 08-01-2014 13:50 Eu inca folosesc KIS 2013 (2014 mi-a facut mici probleme) si nu l-as schimba pe nimic altceva. In plus, il avem instalat pe sute de calculatoare... no issues. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : piratu360 Date : 08-01-2014 13:56 Chiar acum am terminat o scanare de sistem cu Kaspersky Pure 3.0 si am gasit un trojan si inca un fisier infectat cu ceva hacktool pe care bitdefender nu mi le-a gasit... hmm... Nici eu nu am avut probleme cu Bitdefender pana acum, insa poti sa ai virusi in calculator si sa nu stii nimic daca antivirul nu reactioneaza... e destul de dificila alegerea unui antivirus... cred ca depinde de ce experiente ai avut cu diferite programe antivirus si factorul psihologic de siguranta.... Oricum raman pe trial-ul asta de 30 zile de la Kaspersky sa vad cum se comporta iar la final ma voi hotari.... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : MRC Date : 30-03-2022 21:50 Salut. Mai merita instalat un antivirus acum in zilele noastre sau e ok windows defenderul ? Evident daca folosesti computerul rational, fara click pe orice link din emailuri nedorite sau vizitat site-uri dubioase. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : MonkY Date : 31-03-2022 05:15 @MRC: desi eu cunosc oameni care se lauda ca ei "nu iau virusi", pot sa-ti spun asa: daca tii la datele tale si vrei sa fii safe, merita 100%. Ma bufneste rasul cand ii aud pe unii cu "eu nu intru pe site-uri dubioase" si "eu nu dau click aiurea"... multi habar nu au cum functioneaza un exploit, un malware, spyware, etc... In ziua de azi e suficient sa fii doar online, sa ai un anumit model de router, sa nu ai un firewall, sa instalezi o aplicatie, sa citesti un email, sa descarci o anumita imagine, si gata... virusat. Eu ma lovesc zilnic de virusi, trojans, exploit-uri, atacuri and stuff, asa ca, nu, nu as putea lucra fara antivirus. Iar ca antivirus, recomand unul care sa aiba si un firewall integrat... impreuna fac minuni. Momentan (pana ma lamuresc cum e cu situatia din Rusia), Kaspersky Total Security este solutia de baza la mine (si clientii mei). Daca insa esti pe un home pc unde nu te intereseaza securitatea, nu faci cumparaturi online (nu bagi datele cardului and stuff), nu te doare daca trebuie sa faci o reinstalare de la zero in caz de ceva, nu ai date importante (sau le ai salvate prin cloud sau in alta parte), atunci cred ca merge si solutia din Windows. Desi sincer iti spun ca mie nu mi-a prins niciodata vreun virus, in afara de programele tip KMS. :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : MRC Date : 31-03-2022 07:07 Multumesc de raspuns. Folosesc Avast free. Nu am avut niciodata probleme, nu mi-au intrat virusi dar incerc pe cat posibil sa fiu precaut. Am pc home si ca tot omul mai fac si plati online. Am citit insa recent ceva articol ca Avast te cam spioneaza. Si cum sunt sigur ca orice e gratis vine cu un cost, tind sa cred acel articol. Ma gandeam ca poate e mai bine fara el. Sau sa cumpar o licenta de antivirus. Dar as lua ceva ce consuma resurse minime ( si de la pc si din buzunarul meu :) ) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : MonkY Date : 31-03-2022 12:13 Da, am devirusat si eu sisteme pe care erau Avast, Avira, AVG, toate in variante free. Iti dai seama ca intr-un fel sau altul trebuie sa faca si ei bani... si cel mai probabil o fac trimitand statistici despre tine (ce site-uri vizitezi, ce cauti pe internet, ce aplicatii folosesti, etc.). Cu alte cuvinte, spyware. Daca vrei sa faci o treaba buna si sa sprijini si piata romaneasca de software, eu zic sa incerci un Bitdefender. De multe ori il gasesti la pret decent, si stiu ca are si acel "gaming mode" (in care ocupa resurse minime)... Acum, depinde si pe care-l iei, ca si ei au ca si Kaspersky, o suita intreaga. Cu cat e mai sus, cu atat va sti mai multe functii (backup, optimizari sistem, firewall, vpn, camera protection, etc.) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : Antiohh Date : 31-03-2022 13:58 Am eu bitdefender, dar nu pot spune cat de util este sau cat de sincer. Mie imi spune cate minuni face, ce blocheaza, ma bombardeaza cu notificari... dar ma gandesc ca e si in interesul lor sa dramatizeze. Il folosesc de cam un an si ma gandeam sa renunt la el, nu din motive financiare, caci l-am primit aproape gratis, dar ma deranjeaza notificarile alea cu pagini periculoase cand intru pe platforma de note a universitatii mele sau alte lucruri obisnuite. Inainte sa mi l pun am folosit 2 ani doar ce venea cu windowsul si nu am avut probleme (cel putin pe care sa le percep eu :)) ) Niciodata nu pot spune ca mi-au inspirat foarte multa incredere antivirusurile. Fie ca le platesti sau nu. Iar eu nu contest faptul ca este o parere eronata, dar sa stii @Monky ca multi utilizatori casual au senzatia asta. + ca sa nu mai zic si de antivirusuri pe telefon pt care nu am folosit niciodata. Nu stiu exact cum functioneaza, dar la ce bun sa ai AV pe pc daca tu ai parole peste parole, carduri etc salvate pe telefon -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 16:59.