* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Blizzard in discutii cu Microsoft privind Xbox 720 Started at 26-03-2009 22:30 by Mika Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=6566 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Mika Date : 26-03-2009 22:30 Title : Blizzard in discutii cu Microsoft privind Xbox 720 Rob Pardo de la Blizzard a confirmat ca firma din care face parte a purtat niste discutii cu Microsoft legate de succesorul actualei console, Xbox 360. In timpul Game Developers Conference din San Francisco, Pardo a spus doar ca Blizzard este in discutii active cu Microsoft, intr-un fel confirmand lucrul la un hardware nou. Insa, alti developeri care au luat parte la eveniment nu au vorbit nici cu Sony, nici cu Microsoft despre planurile de viitor, care indica ca pentru cei care fac console, continutul nu este prioritar. "Cati game designeri din industrie crezi ca se strang ca sa vorbeasca, pentru ca asta ii va ajuta sau nu de data asta. Nu sunt sigur cat timp investesc ei in a afla cum sa faca jocuri. Oamenii care vor face jocurile propriu-zise vor avea o surpriza", a spus Dave Perry de la Acclaim. Warren Spector, seful Junction Point Studios, responsabil pentru Deus Ex, crede ca producatorii de console sunt prea concentrati pentru a-si mari audienta pentru a se mai concentra pe jocuri. "Am impresia ca vor sa domine sufrageria", a spus. "Un dispozitiv care sa te lase sa te uiti la filme, televizor, sa te joci si sa asculti muzica si toate acele lucruri. Sunt asa concentrati pe acel lucru ca nici nu sunt sigur ca se mai gandesc ce jocuri vor iesi in viitor pe consoala lor. Ceea ce e nebunesc." Pardo a spus ca este un motiv bun pentru care jocurile de la Blizzard precum World of Warcraft nu au ajuns pe console - hardware-ul nu a fost facut pentru aceste tipuri de joc. "Sunt asa multe jocuri ca cele pe care le facem la Blizzard care nu ajung pe console pentru ca acestea nu suporta diferite periferice si nu te alegi decat cu niste port-uri proaste. De aceea RTS-uri niciodata nu s-au descurcat pe console. Daca as fi in locul lor, m-as gandi la periferice care sa suporte tot felul de jocuri noi." Avand in vedere ca Diablo III, Starcraft 2 si un MMO neanuntat sunt in lucru la Blizzard, Microsoft trebuie sa se grabeasca daca vrea sa le prinda de data asta. Ca o parere personala sper sa fie doar in faza de pre-pre-productie si sa nu se lucreze deja la consola deoarece mi se pare mult prea devreme si ar strica industria, ajungandu-se in cateva generatii la cazul PC-ului. Blizzard in talks with Microsoft for next Xbox // News (http://www.gamesindustry.biz/articles/blizzard-in-talks-with-microsoft-for-next-xbox) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Khan Date : 26-03-2009 22:35 Warner Spector adica Warren Spector. Sa nu creada lumea ca e unul din Warner Bros. Daca se discuta despre o noua consola inseamna ca vom avea parte de ea in aproximativ 2-3 ani. Iar 7 ani de viata ai consolei 360 nu sunt chiar de ici de colo. Oricum, e destul de clar ca vor mentine 360 pe piata, pentru ca si acum se zgarie pe fata uitandu-se la faptul ca au lichidat Xbox-ul in timp ce PS2 inca se vinde. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : OxygeN Date : 26-03-2009 22:48 cred ca nici ps2-ul nu se va mai fabrica pt mult timp...multe jocuri cool nu prea apar pe aceasta consola...dar se gasesc o groaza pt ea... ---------- Post added at 09:48 PM ---------- Previous post was at 09:46 PM ---------- multe jocuri se gasesc pe ps2...dar nu sa auzit ca ar fi halo 3 , GTA IV pe ps2... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : G3ox Date : 26-03-2009 23:36 de cativa ani Blizzard are o sectiune de developeri pentru console , deci probabil peste 2-3 ani va veni Xbox "720" pe care vor lansa un un joc exclusiv (poate chiar un MMO) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 27-03-2009 02:05 Acum, am tot respectul pentru Blizzard, dar ce sa spuna si ei ? Ca au fost lasati pe dinafara ? Daca aveau interesul de a scoate WoW pe console de exp. ar fi putut bine merci sa discute cu cei de la MS si Sony. Nu cred ca e o mare minune sa pui tastatura si mouse pe ambele (pe PS3 poti sa pui chiar orice... tastaturi au ambele console optional)... Intr-adevar, ce a scos Blizzard este aur curat. Insa hai sa fim seriosi, lasand deoparte WoW-ul, in ultimii ani n-am jucat nimic facut de Blizzard. Mai exact, ce se asteptau, ca din 2003 (de la W3: TFT) sa nu mai jucam nimic altceva pentru ca nu are Blizzard contract cu M$, Nintendo si Sony ? Come on... in astia 6 ani am jucat sute de jocuri bune si exceptionale, fara sa simt nevoia sa pun mana pe mouse sau tastatura. P.S. Don't get me wrong, i love Blizzard (am lucrat ani de zile la harti pt. W3)... dar cred ca e timpul sa se gandeasca unde se indreapta gamingul, nu sa astepte ca gamingul sa ingenuncheze in fata lor. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Nikku Date : 27-03-2009 08:56 Rabdare sa apara Starcraft si Diablo 3 sa vezi cum vei uita de controller si vei rupe in doua mouse-ul si tastatura(eu cel putin asa o sa fac pentru Diablo :D ) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : dacblood Date : 27-03-2009 12:14 Faptul ca Microsoft isi pregateste noua generatie de console este un lucru bun, plus ca se pare ca au de gand sa-si atraga de partea lor si cel mai cunoscut producator de jocuri ever. Oricum cred ca acest Xbox 3 va aparea undeva in 2011-2012 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : Solozaur Date : 27-03-2009 15:05 din cate tin eu minte ei vor sa reinceapa lucrul la proiectul Starcraft: Ghost care o sa fie exclusiv pentru console -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : DeathWings Date : 27-03-2009 16:05 Solozaur, Starcraft Ghost e mort si asa va ramane :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : MonkY Date : 27-03-2009 16:10 din cate tin eu minte ei vor sa reinceapa lucrul la proiectul Starcraft: Ghost care o sa fie exclusiv pentru console Ai vre-o sursa ? :D Solozaur, Starcraft Ghost e mort si asa va ramane :) La fel, ai vre-o sursa ? :evil: Nu de alta, dar amandoi sa aveti dreptate, nu se poate. Pe deoparte, la Ghost s-a mai renuntat odata... who knows ? :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : DeathWings Date : 27-03-2009 21:34 The continued delay of Ghost has caused it to be labeled as vaporware (http://en.wikipedia.org/wiki/Vaporware), and it was ranked fifth in Wired News (http://en.wikipedia.org/wiki/Wired_News)' annual Vaporware Awards in 2005. Although Blizzard Entertainment refuses to list it as such, video game journalism outlets including IGN (http://en.wikipedia.org/wiki/IGN) and GameSpot (http://en.wikipedia.org/wiki/GameSpot) list Ghost as canceled. Sursa Wikipedia Din pacate nu imi aduc aminte exact unde am citit, dar din cate am inteles chiar este un proiect ingropat deoarece si-au dat seama ca nu este un joc care s-ar ridica la nivelul asteptarilor. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : obidan Date : 28-03-2009 04:25 Ma indoiesc ca Blizz va lansa un MMO pe urmatoarea consola Microsoft, pana acum au pastrat lay-out-ul standard unui MMO cu 60 de butoane folosite intr-o singura lupta, un joc gen Diablo sau chiar o serie noua ar fi mai degraba ce vor sa faca. Dar o tastatura,mouse + consola + mmo blizz = win -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Solozaur Date : 29-03-2009 01:07 sa o tin cat mai scurt cititi din acest link (http://en.wikipedia.org/wiki/Starcraft_ghost) de la sectiunea "development" motivele fiind: lipsa de suport online, dorinta companiei de a se dezvolta pe alte sectoare ( presupun succesul wow) cat despre ideea de "tastatura,mouse + consola + mmo blizz = win" pentru mine si presupun majoritatea jucatorilor de jocuri si pe PC suna bine, dar nu stiu cat de bine o sa prinda la comunitatea de consolisti hardcore -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : 360fan Date : 29-03-2009 14:15 de aia e consola ca joci cu maneta,nu cu tastatura...zic eu ca si-ar pierde farmecul deja.:| atunci hai sa se uneasca nintendo,sony,microsoft,blizzard si toate companiile de jocuri si de astea si sa faca "The ultimate pconsole" tastatura,mouse,consola,controller..toate cele:| -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : obidan Date : 29-03-2009 14:47 The thing is, consola are acelasi GPU, CPU peste tot, deci probleme cu optimizarea MMO-ului ar fi mai putine si deci un MMO mai bun. Eu asa vad problema -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 11:35.