* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Sony reduce pretul pentru Playstation Vita Started at 18-02-2013 16:06 by Dant3 Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=70573 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Dant3 Date : 18-02-2013 16:06 Title : Sony reduce pretul pentru Playstation Vita Sony a anuntat o reducere de pret considerabila pentru PlayStation Vita, din pacate reducerea se aplica doar in Japonia, o reducere pentru Europa si America de Nord nu a fost inca anuntata. Printr-o emisiune speciala on-line, cei de la Sony ne-au transmis ca reducerea se va aplica pentru ambele variante de PS Vita, 3G/Wi-Fi si Wi-Fi incepand cu 28 februarie anul curent. Asadar incepand cu ultima zi din februarie cele doua variante se pot achizitiona la un pret de aproximativ 215 dolari americani. Iata ca doar dupa un an, PS Vita are parte de o reducere frumusica fata de pretul de lansare, cu 20% mai putin pentru varianta Wi-Fi si cu aproximativ 35% pentru varianta 3G/Wi-Fi. Observam de asemenea ca aceasta reducere coincide cu lansarea Phantasy Star Online 2 pentru Vita. Jocul va fi disponibil ca download gratuit, varianta retail avand in plus cateva accesorii si costume. Tot pe 28 februarie se va lansa pe piata din Japonia Vita Ice Silver, bineinteles la pretul amintit un pic mai sus. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : eneea Date : 18-02-2013 19:35 nu stiu de ce, dar pe mine nu ma mai atrag handheldurile, poate ca-s prea "inaintat" in varsta, dar nu ma mai vad "chiorandu-ma" intr-un ecran micutz :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Cristy Date : 18-02-2013 20:23 era si timpul... eu nu as fi platit pretul ala nici mort.. prefer sa imi iau un alt ps3/xbox. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : tudyniuz Date : 18-02-2013 20:31 Not bad. La 160 euro sigur imi iau din nou una, de preferat varianta silver. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : Dant3 Date : 18-02-2013 20:38 Daca asta va fi pretul si in America de Nord (215-220$) in Europa nu are cum sa ajungă la 160 euro, ci 220 euro, asa se face de obicei conversia :( PS la altex e o promoţie: Vita 3g+card 4gb+joc=1099 lei Vita wi-fi +card 4gb+joc=999 lei -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : tudyniuz Date : 18-02-2013 22:20 Cum o sa fie 220 euro cand acum e 200? Daca aplica reducerile si in Europa, o sa ajunga pe la minim 180, poate chiar mai putin. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Dant3 Date : 18-02-2013 22:45 Vezi preţul ps3, 300$ la ei, la noi 300€, s.a. Deocamdată nu cred ca vei cumpăra ps vita cu 720 lei, poate dupa ce apare ps4 in magazine, cand automat pretul la ps3 o sa scadă si el -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : cryyo Date : 19-02-2013 02:01 Deocamdată nu cred ca vei cumpăra ps vita cu 720 lei, poate dupa ce apare ps4 in magazine, cand automat pretul la ps3 o sa scadă si el Aha, ok, deci cam peste un an. Eu zic ca-i bine :D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : tudyniuz Date : 19-02-2013 02:21 Vezi preţul ps3, 300$ la ei, la noi 300€, s.a. Deocamdată nu cred ca vei cumpăra ps vita cu 720 lei, poate dupa ce apare ps4 in magazine, cand automat pretul la ps3 o sa scadă si el Eu iti spun doar ca nu are cum sa creasca pretul la PS Vita. E 200€ acum in toata Europa, dupa logica ta ar creste pretul la 220€. Ori ramana cum e acum ori mai scade. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : SWTFU Date : 19-02-2013 10:15 Nu uitati ca la noi TVA-ul e 24%. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : MonkY Date : 19-02-2013 10:38 E 199 EUR varianta cea mai ieftina acum pe amazon: PlayStation Vita Wi-Fi + LittleBigPlanet: Playstation 3: Amazon.de: Games (http://www.amazon.de/Sony-0711719273035-PlayStation-Wi-Fi-LittleBigPlanet/dp/B009LL5BU8/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1361259252&sr=8-4) Si este 229 EUR varianta cu 3G: PlayStation Vita - Konsole 3G+WiFi (inkl. Vodafone SIM-Karte): Amazon.de: Games (http://www.amazon.de/PlayStation-Vita-Konsole-Vodafone-SIM-Karte/dp/B006H3PSFQ/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1361259252&sr=8-3) Daca intr-adevar s-ar aplica reducerea de 20% la cea WiFi ar trebui sa vedem un pret de 165 EUR, iar daca se aplica reducerea de 35% la cea cu 3G ar trebui sa avem pretul de 169 EUR. Ma indoiesc profund ca ar mai achizitiona cineva varianta WiFi pentru 5 EUR diferenta. Oricum, la 170 EUR se mai apropie de un pret acceptabil. La 150 EUR cred ca s-ar vinde ca painea calda... din pacate, preturile la jocuri inca lasa de dorit. Comparativ cu preturile de pe amazon.de, la noi avem asa: 759 RON (echivalentul a 175 EUR) pentru varianta cea mai ieftina: Sony PlayStation Vita Wi-Fi Black Lista de preturi - cel mai mic pret desc (http://www.price.ro/index.php?action=product_prices&prod_id=512604&asc=1) 979 RON (echivalentul a 225 EUR) pentru varianta cu 3G: Sony PlayStation Vita 3G Black Lista de preturi - cel mai mic pret desc (http://www.price.ro/index.php?action=product_prices&prod_id=512603&asc=1) Deci dupa cum se poate vedea, desi avem TVA mai mare, si la noi poti gasi PSV mai ieftin. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : asperas Date : 19-02-2013 11:02 Atata discutie pentru..!Vita is fail oricat ar costa deoarece nu are inca ce ar trebui sa aiba o consola portabila(veritabila) si anume:GAMES adevarate nu bul****uri ca declasified,liberation,burning skies,fifa football,fifa football1.05(aka fifa 13:D)..!PSV sa vina cu jocuri nu cu vorbe.. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Spike Date : 19-02-2013 11:22 PlayStation Vita Game Reviews, PlayStation Vita Video Game Reviews - GameSpot.com (http://www.gamespot.com/reviews.html?platform=1069&mode=all&sort=score&dlx_type=all&sortdir=asc&official=all) ce mai poti spune (de bine evident)? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : MonkY Date : 19-02-2013 11:32 PlayStation Vita Game Reviews, PlayStation Vita Video Game Reviews - GameSpot.com (http://www.gamespot.com/reviews.html?platform=1069&mode=all&sort=score&dlx_type=all&sortdir=asc&official=all) ce mai poti spune (de bine evident)? Fara suparare, dar GameSpot in ultima vreme au ramas in urma rau de tot... ei de-abia daca au 40 de titluri de PSV in lista, pe cand IGN are cel putin 70 testate (plus alte cateva sute care sunt "pe drum"): All Vita Games - IGN (http://www.ign.com/games/vita?sortBy=score&sortOrder=desc) Dar recunosc si eu, PSV sta foarte prost la capitolul jocuri! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : SWTFU Date : 19-02-2013 11:51 E 199 EUR varianta cea mai ieftina acum pe amazon: PlayStation Vita Wi-Fi + LittleBigPlanet: Playstation 3: Amazon.de: Games (http://www.amazon.de/Sony-0711719273035-PlayStation-Wi-Fi-LittleBigPlanet/dp/B009LL5BU8/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1361259252&sr=8-4) Si este 229 EUR varianta cu 3G: PlayStation Vita - Konsole 3G+WiFi (inkl. Vodafone SIM-Karte): Amazon.de: Games (http://www.amazon.de/PlayStation-Vita-Konsole-Vodafone-SIM-Karte/dp/B006H3PSFQ/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1361259252&sr=8-3) Daca intr-adevar s-ar aplica reducerea de 20% la cea WiFi ar trebui sa vedem un pret de 165 EUR, iar daca se aplica reducerea de 35% la cea cu 3G ar trebui sa avem pretul de 169 EUR. Ma indoiesc profund ca ar mai achizitiona cineva varianta WiFi pentru 5 EUR diferenta. Oricum, la 170 EUR se mai apropie de un pret acceptabil. La 150 EUR cred ca s-ar vinde ca painea calda... din pacate, preturile la jocuri inca lasa de dorit. Comparativ cu preturile de pe amazon.de, la noi avem asa: 759 RON (echivalentul a 175 EUR) pentru varianta cea mai ieftina: Sony PlayStation Vita Wi-Fi Black Lista de preturi - cel mai mic pret desc (http://www.price.ro/index.php?action=product_prices&prod_id=512604&asc=1) 979 RON (echivalentul a 225 EUR) pentru varianta cu 3G: Sony PlayStation Vita 3G Black Lista de preturi - cel mai mic pret desc (http://www.price.ro/index.php?action=product_prices&prod_id=512603&asc=1) Deci dupa cum se poate vedea, desi avem TVA mai mare, si la noi poti gasi PSV mai ieftin. Intrebarea e: poti cumpara ca roman de pe amazon din Germania, UK sau SUA? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : MonkY Date : 19-02-2013 12:00 Intrebarea e: poti cumpara ca roman de pe amazon din Germania, UK sau SUA? De pe US nu cred (nu am mai incercat in ultima vreme, mai ales ca acolo e problema cu durata transportului, vama, taxe & co), insa de pe .de si .uk cumpar linistit de cativa ani. Important este sa fie fulfilled by Amazon. Pentru alti selleri, se poate apela la RobertDinu (http://www.consolegames.ro/forum/f88-bazar-console-vinzi-cumperi-sau-schimbi/916-vand-jocuri-originale-ps3-xbox-360-psp-ps2-wii-pc-din-uk-comision-2a-produs/), si ti le trimite el in Romania, cu 2 Lire taxa lui. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : cr0c0 Date : 19-02-2013 12:00 Cred ca reducerea prevesteste noua versiune cu memorie onboard, port usb, port hdmi, 4G, suport DS3, ecran 3D full HD, mai usoara, quick charge aku ... :p -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : SWTFU Date : 19-02-2013 12:15 De pe US nu cred (nu am mai incercat in ultima vreme, mai ales ca acolo e problema cu durata transportului, vama, taxe & co), insa de pe .de si .uk cumpar linistit de cativa ani. Important este sa fie fulfilled by Amazon. Pentru alti selleri, se poate apela la RobertDinu (http://www.consolegames.ro/forum/f88-bazar-console-vinzi-cumperi-sau-schimbi/916-vand-jocuri-originale-ps3-xbox-360-psp-ps2-wii-pc-din-uk-comision-2a-produs/), si ti le trimite el in Romania, cu 2 Lire taxa lui. Stiu de robertdinu, am luat prin el cateva chestii din UK, dar problema e cu garantia produsului. Daca iei un PS VITA din UK sau din Germania ce faci daca ai probleme cu consola si trebuie dusa in service? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : MonkY Date : 19-02-2013 12:17 Stiu de robertdinu, am luat prin el cateva chestii din UK, dar problema e cu garantia produsului. Daca iei un PS VITA din UK sau din Germania ce faci daca ai probleme cu consola si trebuie dusa in service? La unele produse risti. La alte produse, garantia este de tip european, deci poti apela la orice service autorizat din Romania. La anumite produse (mai costisitoare), le poti trimite la garantie prin posta. In cazul PSV-ului chiar nu stiu daca are garantie europeana. Poate ne lamureste cineva care are asa ceva. Eu, dupa ce am vazut cum s-a asezat praful pe PSP, nu m-am mai riscat sa iau si PSV... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : SWTFU Date : 19-02-2013 13:49 La unele produse risti. La alte produse, garantia este de tip european, deci poti apela la orice service autorizat din Romania. La anumite produse (mai costisitoare), le poti trimite la garantie prin posta. In cazul PSV-ului chiar nu stiu daca are garantie europeana. Poate ne lamureste cineva care are asa ceva. Eu, dupa ce am vazut cum s-a asezat praful pe PSP, nu m-am mai riscat sa iau si PSV... Are garantie europeana, numai ca nu ai factura sau bon fiscal daca iei consola de pe amazon. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : Dant3 Date : 19-02-2013 14:23 Ai garanţie doar 12 luni -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : kostyn26 Date : 19-02-2013 14:32 Nu stiu daca are legatura cu stirea dar eu am primit mail de la Altex ieri "Sarbatorim 1 an de PS Vita"...ceva de genul si au la promotie PS Vita Wifi+Little Big Planet+card de 4 GB la 999 RON - reducere 359.8 RON - intre 18 - 24 februarie....si mai sunt si alte variante cu fifa sau nfs sau wifi+3g + ps all stars battle royal + card 4 giga la 1099.... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : SWTFU Date : 19-02-2013 15:16 Ai garanţie doar 12 luni Asa e. 12 luni, in primul rand, e garantia data de SONY. Am luat un PS VITA de la ALTEX acum o saptamana si am garantie 1 an la ALTEX. Nu stiu de ce cei de la SONY nu mai ofera garantie internationala sau europeana de 2 ani. ---------- Post added 19-02-2013 at 02:19 PM ---------- Nu stiu daca are legatura cu stirea dar eu am primit mail de la Altex ieri "Sarbatorim 1 an de PS Vita"...ceva de genul si au la promotie PS Vita Wifi+Little Big Planet+card de 4 GB la 999 RON - reducere 359.8 RON - intre 18 - 24 februarie....si mai sunt si alte variante cu fifa sau nfs sau wifi+3g + ps all stars battle royal + card 4 giga la 1099.... Eu am luat pachetul cu Litle Big Planet si am si vandut intr-o zi jocul cu 110 lei (este 169 lei in magazin) si am luat FIFA 13 cu 100 lei. :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Dant3 Date : 19-02-2013 15:19 http://www.whiteimage.eu/clients/wlm/gen.php?vc=NzE4NzAjIzUwNzkzNiMjd2lsbHlzYW5kdUB5YWhvby5jb20%3D&server=2 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : Christien Date : 19-02-2013 19:20 De obicei la ceva timp dupa ieftiniri de genul, se lanseaza variante slim, no? Ce ar fi sa ne faca sony o glumita, si de fapt Evolution pentru ei sa fie un PS Vita trecut prin liposuctie? :)) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : grinch Date : 19-02-2013 21:17 o sa aflam maine, la ora 18:00 (ora Romaniei) ce surpriza/e ne-au pregatit cei de la SONY..... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : tudyniuz Date : 19-02-2013 21:49 Si acum o sa sara vreo 10 oameni sa zica ca e la ora 1 noaptea (01:00) si iar iese mare off-topic. Sunt curios daca se sterge sau se lasa cu ban... :-/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : h0stile Date : 19-02-2013 22:12 oamenii sunt foarte entuziasmati in perioada asta. trebuie sa-i intelegem, ce sa facem... adevarul e ca asistam la un moment (potential) istoric. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : Scofield91 Date : 19-02-2013 23:52 Evenimentul PlayStation Meeting 2013 va avea loc pe 20 februarie începând cu ora 23:00 GMT (ora locală 01:00, pe 21 februarie). Urmărește transmisia live aici. De pe ro.playstation.com + gametrailers care dă aceeași oră: 01.00 ora României! :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : LOCKERZBOSS Date : 20-02-2013 15:54 Haideti nu va mai vaitati de pretul ps vita-ului,ca merita toti banii,si jocurile la fel,nu se gaseste niciun device portabil sa poate sa redea asa jocuri... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : SWTFU Date : 20-02-2013 16:09 Haideti nu va mai vaitati de pretul ps vita-ului,ca merita toti banii,si jocurile la fel,nu se gaseste niciun device portabil sa poate sa redea asa jocuri... Nu stii cum e romanul? Daca PS VITA era 15 milioane, romanul zicea sa scada macar la 13 milioane si tot asa. Asa-i romanu! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : MonkY Date : 20-02-2013 16:58 Nu stii cum e romanul? Daca PS VITA era 15 milioane, romanul zicea sa scada macar la 13 milioane si tot asa. Asa-i romanu! Cam il bagatelizati pe "romanul" asta... dar nu va uitati ca PS Vita se vinde prost in toata lumea. Iar de vaitat, normal ca are voie omul sa se vaite, ca doar e pe banii lui. Voi uitati sa luati in calcul si pretul jocurilor. E o totusi o consola portabila la care un joc costa intre 25 si 50 EUR. Mi se pare extrem de mult. Cu banii pe un joc - doua de Vita, imi cumpar jocuri un an intreg de pe PlayStore sau AppStore. Sony ar trebui sa-si regandeasca politica de preturi... dar ma indoiesc profund ca vor face asta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : SWTFU Date : 20-02-2013 17:42 Jocurile retail sunt mai ieftine decat cele de pe PS STORE (de exemplu, FIFA 13 pt. PS VITA si PS3 pe ps store e 40 lire sterline tot timpul, iar aici pe forum FIFA 13 PS3 se gaseste si la 150 lei), deoarece pe forumuri se gasesc jocuri sigilate la pret mai mic decat in magazine. Deci chestia ca jocurile sunt prea scumpe e valabila doar pentru cei care cumpara jocurile din magazine. La unele jocuri apare si varianta de platina (PS3), la jumatate de pret fata de jocul initial lansat (in timp de pe ps store ramane pretul initial). De exemplu, eu am luat FIFA 13 sigilat pentru PS VITA de pe forum la 100 lei, Resistance Burning Skies sigilat la 70 lei. PS: PS VITA nu s-a vandut asa de bine din cauza smartphone-urilor si a tabletelor. De exemplu, PSP-ul s-a vandut foarte bine la vremea lui. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : Dudel Date : 20-02-2013 17:48 Comparatia era facuta cu Google PlayStore unde iei jocu' la 3 lei, nu cu PS Store. Pentru mine problema cea mai mare la vita ii faptu' ca nu pot sa-mi folosesc contul de Romania. Teoretic se poate, dar atunci nu poti avea PS+ si chestii de pe PS Store. Probabil ca pe multi nu-i deranjeaza, eu as prefera sa am un cont si bun. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : SWTFU Date : 20-02-2013 17:51 Comparatia era facuta cu Google PlayStore unde iei jocu' la 3 lei, nu cu PS Store. Pentru mine problema cea mai mare la vita ii faptu' ca nu pot sa-mi folosesc contul de Romania. Teoretic se poate, dar atunci nu poti avea PS+ si chestii de pe PS Store. Probabil ca pe multi nu-i deranjeaza, eu as prefera sa am un cont si bun. Nu poti avea cont pe Romania daca jocul are online sau network pass. Oricum, in afara de Playstation Network, nu cred ca Romania are acces la alte platforme de console (XBOX360, Nintendo Wii etc.) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : MonkY Date : 20-02-2013 18:08 Oricum, in afara de Playstation Network, nu cred ca Romania are acces la alte platforme de console (XBOX360, Nintendo Wii etc.) Inca un cui batut la cosciug... atata timp cat AppStore (de la Apple) si PlayStore (de la Google) au store pentru Romania. Oare o fi asa greu pentru Sony & Microsoft? Sau se iau si ei dupa vorbele de mai sus "nu merita romanul, ca se plange tot timpul"? ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : SWTFU Date : 20-02-2013 19:25 Inca un cui batut la cosciug... atata timp cat AppStore (de la Apple) si PlayStore (de la Google) au store pentru Romania. Oare o fi asa greu pentru Sony & Microsoft? Sau se iau si ei dupa vorbele de mai sus "nu merita romanul, ca se plange tot timpul"? ;) Bulgaru are acces la PS Store de vreun an de zile (nu stiu daca are acces la XBOX LIVE). Romanu nu are acces la PS Store si la XBOX IVE probabil din cauza ca e cunoscut ca umbla cu carduri bancare falsificate (la capitolul asta suntem super profesionisti). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : MonkY Date : 20-02-2013 20:33 Bulgaru are acces la PS Store de vreun an de zile. In caz ca nu stiai, HQ PlayStation pentru Europa de Est este in... Bulgaria. Ce vrei mai mult de-atat? Romanu nu are acces la PS Store si la XBOX IVE probabil din cauza ca e cunoscut ca umbla cu carduri bancare falsificate (la capitolul asta suntem super profesionisti). Serios? Presupun ca stii ca pe primul loc la piraterie (daca nu includem chinezii) sunt... rusii. Si rusii au Xbox Live si PS Store. Si mai sunt si altii cu mult inaintea noastra (la piraterie) care au Live si PSN. No offense, dar ne-a acceptat PayPal-ul dupa atatea probleme cu Romania... si nu accepta Microsoft (de exp.), care are si ditamai instrumentele la dispozitie (ORDA), unde mai pui sedii in Romania si directori plini de bani... De Sony nu am cuvinte, presupun ca fiind decizia la bulgari, e mai greu de facut ceva si pentru romani. Mai ales ca totusi macar Sony si-a lansat oficial produsele in Romania. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : SWTFU Date : 20-02-2013 21:10 In caz ca nu stiai, HQ PlayStation pentru Europa de Est este in... Bulgaria. Ce vrei mai mult de-atat? Serios? Presupun ca stii ca pe primul loc la piraterie (daca nu includem chinezii) sunt... rusii. Si rusii au Xbox Live si PS Store. Si mai sunt si altii cu mult inaintea noastra (la piraterie) care au Live si PSN. No offense, dar ne-a acceptat PayPal-ul dupa atatea probleme cu Romania... si nu accepta Microsoft (de exp.), care are si ditamai instrumentele la dispozitie (ORDA), unde mai pui sedii in Romania si directori plini de bani... De Sony nu am cuvinte, presupun ca fiind decizia la bulgari, e mai greu de facut ceva si pentru romani. Mai ales ca totusi macar Sony si-a lansat oficial produsele in Romania. Atunci care e motivul de nu ne fac si noua ps store in Romania? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : MonkY Date : 20-02-2013 21:40 Atunci care e motivul de nu ne fac si noua ps store in Romania? Ai citit ce am scris? Bulgarul decide ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : cryyo Date : 20-02-2013 21:52 Asta cu PS in Bulgaria si la noi nu, e ceva...de nu se poate. Numa Bucurestiul e cat toti bulgarii. :evil: Consolistii nostri pot invada linistiti capitala lor. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : MonkY Date : 20-02-2013 21:57 Asta cu PS in Bulgaria si la noi nu e ceva...de nu se poate. Numa Bucurestiul e cat toti bulgarii. :evil: Consolisti nostri pot invada linistiti capitala lor. Ma crezi ca noua ne-au venit jocuri pentru reviews (a fost o perioada in care am indraznit si noi sa cerem asa ceva)... trase pe blank-uri? De mi-era frica sa le bag in consola, sa nu-mi iau ban de la Sony? Bulgarul isi pastra press release-ul (cu figurina, masina, si ce mai avea), si noua ne trimiteau trase de ei... Nu ma intreba daca au mers, ca nu am indraznit niciodata sa incerc :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 14:36.