* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Recuperare poze de pe memory card Started at 26-06-2013 18:01 by istrategie Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=74562 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : istrategie Date : 26-06-2013 18:01 Title : Recuperare poze de pe memory card Problema sta in felul urmator. Vreau sa recuperez o poza foarte importanta de pe un memory card pro duo. Nu stiu exact pentru cat timp sau pentru cate reformatari sunt retinute datele in memorie. Din cate stiu, poza pe care vreau sa o recuperez e din 2010 si cardul a fost reformatat de 3-4 ori de atunci. Informatia sigur nu a fost rescrisa din moment ce numele pozelor sunt de forma DSCxxxxxxx la rand in ordinea in care sunt facute pozele cu aparatul. Mai exista vreo sansa sa recuperez poza aia sau e gone forever? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 26-06-2013 18:07 Daca s-a facut vreun low level format (ai spus ca au fost facute mai multe reformatari), poza e adio. Daca s-a scris peste (nu conteaza numele, conteaza daca s-a scris in zona unde era fisierul), poza e adio. Sanse sunt... dar trebuie sa incerci cu un soft specializat, gen Ontrack EasyRecovery 10 Software for Windows Users | Kroll Ontrack (http://www.krollontrack.com/data-recovery/recovery-software/windows/) Bafta! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : istrategie Date : 26-06-2013 18:10 Reformatari in sensul ca am folosit optiunea delete all din aparat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : MonkY Date : 26-06-2013 18:17 Reformatari in sensul ca am folosit optiunea delete all din aparat. Formatarea simpla nu sterge decat tabela de partitii (cuprinsul ca sa-i zic asa). Formatarea low level (pe care multe aparate foto o au) inseamna ca scrie valoarea 0 pe fiecare cluster in parte. Daca ai dat simpla... nu-i bai. Problema e alta: faptul ca ai facut poze dupa ce ai dat format. Si de obicei pe flash drives nu se scrie ca pe un HDD normal (adica nu se scrie in cea mai apropiata zona libera... ci se scrie "circular", pentru a creste durata de viata a celulelor). Oricum, teoria e teorie... pana nu incerci sa scanezi (la nivel de sector), nu o sa stii daca se mai poate recupera. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : istrategie Date : 26-06-2013 18:22 Toata teoria asta am invatat-o la facultate, e bine ca imi foloseste la ceva.:)) Mersi de ajutor, mai incerc. ---------- Post added 27-06-2013 at 14:12 ---------- La o scanare mai in detaliu am gasit pe langa pozele .jpg si niste arhive .arj, dar nu pot sa vad ce e in ele ca imi da o eroare, ori nu sunt in formatul corect, ori sunt damaged. Exista vreo solutie sa vad continutul? Sunt vreo 250 de arhive dinastea. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 08:15.