* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Creatorul Minecraft saluta politica legata de jocurile indie a Xbox One Started at 27-07-2013 21:48 by Marinake Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=75461 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Marinake Date : 27-07-2013 21:48 Title : Creatorul Minecraft saluta politica legata de jocurile indie a Xbox One Markus "Notch" Persson, creatorul Minecraft pare foarte incantat de politica celor de la Microsoft prin care dezvoltatorii de jocuri indie pot folosi consola pentru a-si testa produsele fara a mai fi nevoie de un dev kit care sa coste mii de dolari. Notch spune ca este minunat ca dezvoltatorii sa foloseasca "the real thing" pe post de dev-kit. De asemenea el mai spunea ca aceasta mutare este in avantajul ambelor tabere si ca va fi profitabila atat pentru Microsoft cat si pentru dezvoltatori sa cumpere o cheie de deblocare pentru consola in loc sa dea o multime de bani pe o varianta speciala. Notch nu este singurul care este de aceasta parere. Lui i se alatura si Alex Seropian, fondatorul Bungie Studios. Acestia cred ca este o miscare foarte buna deoarece acum chiar si un student isi va permite sa dezvolte un joc de pe urma caruia sa castige si el si Microsoft. Eu sunt de parere ca este bine asa deoarece acum avem sanse sa vedem chiar si dezvoltatori din Romania pe scenele mari ale lumii, ca sa zic asa. Oricum, cu asa nume mari care sa sprijine aceasta miscare, cred ca va fi ori un succes rasunator, ori un mare fail. Depinde de Microsoft daca vor sa fie de partea comunitatii sau daca vor sa traga in continuare de buzunarele noastre. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : MonkY Date : 28-07-2013 11:51 Inca o mutare buna din partea Microsoft. Eu sunt curios de ce mama naibii nu au facut asa de la inceput?!? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 16:51.