* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Posesorii de PS4 vor avea de suferit datorita celor de la Microsoft Started at 28-09-2013 11:33 by Platt Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=77397 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Platt Date : 28-09-2013 11:33 Title : Posesorii de PS4 vor avea de suferit datorita celor de la Microsoft [GameBlog Rumor] - Developers disclosing problems with Xbox One drivers [Updated] - NeoGAF (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=687295) And sources from two very large global publishers (one French and one American) emphasize meet current problems with the drivers for the next gen console from Microsoft. technological dilemma Result, according to our information, the two studios would face a dilemma with their technical Xbox One games. Either offer a turning point in 1080p and 30 frames / sec game ... either do 900p but now the 60 frames / sec. [RUMOR] ABOUT POTENTIAL OF FORCED PARITY BETWEEN PS4 AND XBOX ONE A choice that could also affect the PS4 versions of these games. Indeed, to avoid offending a manufacturer, publishers may prefer to market identical versions. Technically. Xbone hardware sucks, MS trage sfori pentru a se asigura ca multiplatformele PS4 o sa arate la fel. Probabil ca nu toate multiplatformele insa cele de la prietenii lor (Activision si EA) sunt o certitudine. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Trefla Date : 28-09-2013 12:48 O sa le dea peste nas oricum cei de la Santa Monica , Naughty Dog , Ubisoft etc.Daca cei de la M$ au recurs la tehnici dastea ieftine treaba lor. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Mechatronick Date : 28-09-2013 15:31 Pai acel French Publisher cred ca se refera la Ubisoft. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Espiritus Date : 28-09-2013 16:19 E cu doua taisuri. Daca jocurile de la EA, de exemplu, vor arata pe PS4 mai rau decat cele de la Ubisoft, atunci majoritatea posesorilor de PS4 se vor reorienta total, ceea ce inseamna o scadere drastica a vanzarilor. Acum, cate sfori poate trage Microsoft ca sa convinga un producator mare de jocuri sa renunte la peste 75%* din vanzari? * - pana acum raportul jocurilor vandute pentru fiecare consola era aproximativ 50%-50%, dar considerand numarul mai mare de console vandute pana acum de Sony fata de Microsoft... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : RonanN1 Date : 29-09-2013 13:12 Din cauza nu datorita. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : MonkY Date : 29-09-2013 13:24 Daca stau bine si ma gandesc... nu Microsoft greseste sa ceara asa ceva (limitari and stuff), ci gresesc publisherii si developerii care vor accepta astfel de conditii. Nu stiu daca Microsoft va da bani seriosi pentru ca astfel de limitari sa fie impuse, dar daca acest lucru s-ar intampla si s-ar afla, Microsoft ar pierde enorm la capitolul credibilitate. Mai degraba cred ca Microsoft si AMD ar trebui sa puna osul la treaba si sa scoata maximul de potential din software (drivere, kernel, etc.) si hardware. Daca la hardware deja au overclockat cam tot ce se putea... la software cred ca mai este mult de munca. Pe de alta parte, chiar credeti ca Sony ar accepta limitari de genul asta? Nu uitati ca in final Sony da acceptul pentru un joc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Einherjar793AD Date : 29-09-2013 15:08 Nu prea mai au ce să scoată din această consolă Monky. Au încercat multe soluții. Pur și simplu este cu mult inferioară față de produsul Sony. Știu de la cineva care cunoaște pe cineva... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : cryyo Date : 29-09-2013 15:46 Nu cred ca Micro a avut pretentia asta. Nici nu e nevoie. Am inteles ca PS4 ar fi mai potenta cu vreo 50%. Nu stiu , habar nu am daca e asa. Dar daca e asa developerii vor scoata jocuri cu cerinte mai slabe sa poata sa mearga fluent si pe X1. Si atunci titlul se va adeveri, "posesorii de PS4 vor avea de suferit". In sensul ca la ei se putea mai mult. Cred ca e clar pt multi, jocurile multiplatform vor arata identic pe cele doua console. Hm, in contextul discutiei asteia imi aduc aminte cum imi doream o racheta de PS4 pe care eram dispus sa dau si la 4000lei pe ea. La ce bun daca jocurile vor arata la fel si vor rula pe acelasi motoare grafice ?! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Espiritus Date : 29-09-2013 15:50 Cred ca e clar pt multi, jocurile multiplatform vor arata identic pe cele doua console. Ba nu vor arata la fel; nici pe generatia actuala nu arata la fel. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : mof990 Date : 29-09-2013 15:59 Ganditi-va la exclusivitati. Acelea o sa arate extrem de bine. Acum am xbox(pe care il consider superior ps3-ului) dar de data asta am facut precomanda la un ps4. (care este clar cu mult superior fata de xbox one) Sunt satul pana in gat de m$. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Dant3 Date : 29-09-2013 16:07 Acum am xbox(pe care il consider superior ps3-ului) :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : BlueLightning Date : 29-09-2013 17:57 Xbox superior PS3 in materie de exclusivitati? Pff mda...cum zici tu... Cat despre multiplatform...jocurile vor arata cel mai bine pe PC teoretic:D ...si PC-ul a avut de suferit datorita PS3/Xbox 360...acum PC/PS4 au de suferit datorita Xbox...PC=multiplatform + PlayStation=exclusivitati = cea mai buna combinatie... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : andreiaka Date : 29-09-2013 18:12 Da bluelighting cum zici tu , bagi sute de milioane in componente hardware ca sa ruleze jocurile 2013-2014 si dai 20 milioane pe PS4 sa joci 7+ exclusivitati. Foarte interesant. :o -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : mof990 Date : 29-09-2013 19:09 Xbox superior PS3 in materie de exclusivitati? Pff mda...cum zici tu... Cat despre multiplatform...jocurile vor arata cel mai bine pe PC teoretic:D ...si PC-ul a avut de suferit datorita PS3/Xbox 360...acum PC/PS4 au de suferit datorita Xbox...PC=multiplatform + PlayStation=exclusivitati = cea mai buna combinatie... Faptul ca eu consider actualul xbox superior ps3-ului nu are nicio treaba cu exclusivitatile. E vorba de arhitectura, controller, framerate, etc. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : Caponescu Date : 29-09-2013 20:33 Xbox superior PS3 in materie de exclusivitati? Pff mda...cum zici tu... Cat despre multiplatform...jocurile vor arata cel mai bine pe PC teoretic:D ...si PC-ul a avut de suferit datorita PS3/Xbox 360...acum PC/PS4 au de suferit datorita Xbox...PC=multiplatform + PlayStation=exclusivitati = cea mai buna combinatie... Si cum ai ajuns tu la concluzia asta? "PC-ul a avut de suferit datorita PS3/Xbox 360" PC-ul, mai exact gaming-ul pe PC a avut de suferit datorita lenei developer-ilor care veneau cu portari execrabile pe PC asta corelata si cu pirateria mult mai mare pe PC in comparatie cu PS3/Xbox 360. Deh .. e normal sa te axezi pe versiunea care iti aduce un profit mai mare decat pe cea care se pirateaza in nr. f. mare. Scuze de offtopic si sper sa nu inceapa un flame acum. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : MonkY Date : 29-09-2013 21:00 De piratat eu zic ca se pirateaza in aceeasi masura pe toate platformele... nu cred ca asta e problema. Doar ca de PC s-au saturat multi din cauza upgrade-urilor ingrijorator de costisitoare, mai ales pe criza asta. Degeaba costa un joc de PC mai putin decat unul de consola, daca te trezesti ca iti trebuie o noua placa video de 2000 RON ca sa-l joci... stai sa reinstalezi iar Windows-ul ca nu stiu ce s-a mai virusat... In fine, aici nu e o discutie despre PC-uri... lasa ca le "ajuta" Valve cu Steam Machines :evil: Cat despre exclusivitati, eu zic ca atat PS3 cat si Xbox 360 au avut ce arata. Asa cum probabil se va intampla si de-acum inainte. Este ceea ce le defineste practic (si sa nu uitam si Wii-ul totusi) si ceea ce le aduce numarul de "fani". Din fericire, tot exclusivitatile vor fi cele care vor demonstra daca titlul acestui thread e adevarat sau nu. Pentru ca acolo nu va putea limita nimeni nimic. Din pacate insa, nici nu vom putea avea termeni de comparatie. Cred ca in final, cel mai mult tine de developeri. De exp. avem Forza Motorsport 5 care se spune ca va fi 1080p la 60FPS. Pe de alta parte, avem titluri care vor fi 720p la 30FPS. La fel cum avem Killzone in 1080p la 60FPS (in multiplayer) si alte titluri care vor fi la 720p si 30FPS. Deci... in momentul de fata, eu as spune ca tine mai mult de "know-how-ul" developerilor decat de puterea consolelor. La multiplatform, acolo intr-adevar s-ar putea sa apara issues... dar inca mai sper ca developerii totusi nu fac chiar tot ce li se "porunceste". Microsoft nu mai e ceea ce-a fost odata... si asta se vede/simte... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Caponescu Date : 29-09-2013 22:55 In ian 2011 nvidia lansase GTX 560Ti pe la 900-1000 lei care si acum, sfarsit de 2013 este ok pt. un gaming la 1080P +30 fps cu detalii medii spre high nu e nevoie sa scoti 2000 lei din buzunar pt. o placa video, asta este un alt mit, de data asta intentionat aruncat.:evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : tudomih Date : 29-09-2013 22:56 Orice s-ar spune, gaming-ul pe pc, din punctul meu de vedere, e mult mai putin confortabil decat cel pe consola. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : MonkY Date : 29-09-2013 23:04 In ian 2011 nvidia lansase GTX 560Ti pe la 900-1000 lei care si acum, sfarsit de 2013 este ok pt. un gaming la 1080P +30 fps cu detalii medii spre high nu e nevoie sa scoti 2000 lei din buzunar pt. o placa video, asta este un alt mit, de data asta intentionat aruncat.:evil: Aiurea. Eu am avut GTX 560Ti si am dat 1500 RON pe ea. Am vandut-o in maxim un an pt. ca nu mai imi tinea nici macar in Eve. Am dat alti 1500 RON pe un GTX 660Ti... Ai dreptate, e un mit ca scoti 2000 RON din buzunar pe o placa video. Poti sa scoti chiar 3000 (si degeaba, ca nici 660Ti nu tine cum trebuie)... Go to sleep PC! You're drunk! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Mechatronick Date : 29-09-2013 23:28 Ciudat, eu ma joc orice (metro ll, bioshock infinite, splinter cell blacklist) cu detalii high spre ultra (cu AA-ul pe medium) pe un PC cu i3 3220, gtx 660 (placa cu 20% mai slaba fata de ti-ul tau) si 4 gb ram. Pana si Crisys 3 il duceam cu 3 din 7 setari pe High, restul pe V High, si AA-ul pe medium in 40 de fps-uri.. PC-ul (cu tot, sursa carcasa, etc) a costat 2500 ron. Toate jucate in 1080P. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : MonkY Date : 30-09-2013 07:00 Problema principala la mine este ca monitorul are rezolutie 2560 x 1600 si chiar cu i7 si 16GB m-am saturat de issues. Dar suntem off-topic cu discutiile despre PC. On-topic: sunt curios ce rol are Nintendo in toata chestia asta. Daca la X1 se impun limitari, de Wii U ce sa mai zicem? :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : flightcrank Date : 30-09-2013 07:52 Orice s-ar spune, gaming-ul pe pc, din punctul meu de vedere, e mult mai putin confortabil decat cel pe consola. daaa,e foarte confortabil,sa stai sa cauti crak uri ,sa umblii la detalii,sa nu te poti juca online etc, e belea:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : tudomih Date : 30-09-2013 10:29 Aaa ? Am spus ca e mult mai putin confortabil. Citeste cu atentie mai intai. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Caponescu Date : 30-09-2013 19:34 Nu stiu daca are legatura, dar e trist: "Right now the frame rate we're focussing on [is] a steady 30[FPS]," "Despite confirming the frame rate, though, Morin could not confirm the game's native resolution on next-gen platforms, claiming that he didn't know whether the game would run at 720p or 1080p." sursa: Watch Dogs is 30FPS on PS4 & Xbox One - Watch Dogs for Xbox One News (http://www.videogamer.com/xboxone/watch_dogs/news/watch_dogs_is_30fps_on_ps4_and_xbox_one.html) Daca ei numesc nextgen jocuri la 720p @30 FPS e jale. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : MonkY Date : 30-09-2013 19:41 Caponescu: faptul ca vor face lock la 30 FPS, pentru un titlu marca Ubisoft, pe mine ma bucura. Poate ca in sfarsit odata cu lock-ul asta o sa scapam forever de porcaria aia de tearing pe care o regasesti in aproape orice joc de la Ubi. Cat despre 720p, unde ai citit asta? In articol se spune clar ca nu se stie daca va fi 720p sau 1080p... se vorbeste doar de framerate, care daca e locked la 30FPS, si nu scade never/ever... e perfect. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : Caponescu Date : 30-09-2013 19:46 OK si chestia aia "Despite confirming the frame rate, though, Morin could not confirm the game's native resolution on next-gen platforms, claiming that he didn't know whether the game would run at 720p or 1080p." felul ala de a o da din colt in colt nu ti se pare aiurea? Adica dezvolti un joc de atata timp(2009 conform wikipedia) si tu la ora actuala (cu mai putin de 2 luni pana la lansare) nu stii la ce rezolutie va rula jocul? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : MonkY Date : 30-09-2013 19:50 Nu stiu man ce sa zic. Nu mai imi dau seama ce e in capul lor si ce Dzeu fac. Unii pot in 1080p, altii se pare ca nu. Ubisoft pare a fi unul dintre developerii care nu poate (pana la proba contrarie). Eu oricum dupa ce am vazut GTA V in 720p ruland pe consola mea "batrana"... ma gandesc ce nebunii ar putea face Rockstar pe PS4 sau X1. Insa Ubisoft nu este Rockstar, Naughty Dog... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : Caponescu Date : 30-09-2013 19:55 Si eu sper ca acestea sunt doar "sughituri" ale developer-ilor si ca odata cu trecerea timpului, nu prea mult sper :-/, vom vedea consola la adevarata ei valoare. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : valentin2007 Date : 30-09-2013 19:57 Întâi sa ne vedem noi cu ea... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : BizZare Date : 30-09-2013 20:13 Oameni buni, este un simplu zvon, am vazut promisiuni electorale mai credibile decat aceasta "stire". Dar de dragul amuzamentului hai sa spunem ca acest zvon este real...chiar sunteti de parere ca cei de la Sony vor sta cu mainile in san si se vor uita cum Ms-ul isi face de cap? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : temugin Date : 01-10-2013 02:29 Cu pc iesi mult in pierdere la gaming, placi grafice ies lunar, buguri multe (testat de mine in cateva titluri portate pe pc, aparent ele ruleaza mai rapid si arata superior ca rez, insa prezinta alte probleme), virusi, lipsa optimizarii, obositor ca timp/playing datorita faptului ca multe jocuri necesita soarec si tastatura (excludem wireless si led cu rez mare pe care multi nu si le permit), o sa fie un upgrade impus de catre noile jocuri pe next gen, nu va faceti iluzii. Sunt unii care deja anunta ca 4k este posibil pe un pc si consolele pierd teren, dar eu intreb - cati isi permit doar monitorul 4k ? Pe de alta parte next genul poate pierde la fps (performanta) deoarece au directionat din resursele rularii unui joc pe apps de socializare, fbook live, i hate that, cip separat pt update din partea Ps4 ? nu vor sa faca si cip pt Skype ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : Snake Date : 05-10-2013 16:12 Offtopic: PC-ul vinde si se vinde din ce in ce mai prost, in timp ce Valve vrea ca pana si propriul SteamBox sa fie denumita consola si nu PC. Microsoft, Nintendo si Sony vand din ce in ce mai bine atat consolele cat si jocurile. Android si iOS au explodat in materie de jocuri. Concluzia o trageti singuri! Ontopic: Daca face asa ceva un developer si limiteaza un joc doar pentru ca i se impune de la Microsoft, atunci acel developer e de tot rahatul (pardon de expresie)! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : Caponescu Date : 06-10-2013 15:49 PC-ul ca platforma este in crestere pe zona de gaming (chiar daca vanzarile anuale la nivel mondial scad). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : MonkY Date : 06-10-2013 16:12 PC-ul ca platforma este in crestere pe zona de gaming (chiar daca vanzarile anuale la nivel mondial scad). Faptul ca nr. utilizatorilor de Steam e in crestere, nu inseamna ca PC-ul o duce mai bine. Ba din contra, de 5 ani este in scadere continua (de la peste 90 de milioane de unitati vandute in 2009 la aproape 75 de milioane de unitati vandute in 2013). Daca ajunge la 50 de milioane de unitati vandute, deja se apropie la ceea ce estimeaza Valve (cum ca ar avea 50 de milioane de utilizatori). Si chiar si asa, lucrurile ar lua o intorsatura bizara in momentul in care Valve se va muta pe noua "consola/pc/hibrid" SteamBox... Oricum ar fi, este destul de clar ca retail-ul pe PC va muri cat de curand. In mare parte si datorita Steam-ului si a distributiilor digitale, cat si a metodelor slabe de protectie incluse in jocurile retail. Oricum, divagam si suntem off-topic. Din cate vad vanzarile la console sunt in crestere, vine si noua generatie... deci din punctul meu de vedere, viitorul suna bine! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : Caponescu Date : 06-10-2013 16:29 Tu vorbesti de PC-uri per ansamblu acolo clar piata este in scadere, multi prefera tablete si laptop-uri, eu vorbesc din punctul de vedere al gaming-lui de PC, exact persoanele care cumpara PC-uri strict pt. gaming. Global PC Gaming Hardware Sales Shrug off PC Market Decline: JPR | techPowerUp (http://www.techpowerup.com/188572/global-pc-gaming-hardware-sales-shrug-off-pc-market-decline-jpr.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : MonkY Date : 06-10-2013 16:52 Caponescu, ce-mi arati tu acolo este o crestere a valorii in dolari... Asta nu inseamna nimic altceva decat ca gaming PC-urile s-au scumpit in draci. Da, daca tu consideri ca e OK cand scade numarul de PC-uri in timp ce un gamer isi cumpara 3 placi video... atunci e OK. P.S. Si chiar si asa, daca te uiti intre 2012 si 2013 e o scadere... iar ceea ce este pentru 2014 and above sunt... sperante ;) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : Sadismek Date : 06-10-2013 18:32 Orice s-ar spune, gaming-ul pe pc, din punctul meu de vedere, e mult mai putin confortabil decat cel pe consola. De ce? Sunt curios. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : MonkY Date : 06-10-2013 18:57 Am rugamintea sa incetati cu discutii despre PC pe thread legat de PS4 si X1... M-am lasat eu "pacalit" de Caponescu, dar totusi... Ma distreaza ca in schimb despre jocuri PC nu discuta mai nimeni si e o arie cam moarta... Dar sunt cativa care cum prind ocazia, cum baga PC-ul la inaintare. Si atunci nu auzi decat discutii despre grafica, si cam atat. Bleah... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 17:38.