* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Casa de copii - donatii Started at 03-12-2013 12:37 by razvanrazy Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=79380 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : razvanrazy Date : 03-12-2013 12:37 Title : Casa de copii - donatii Salut. Am plecat in weekend de la premiza ca oricine are in casa o cutie de pantofi goala/plina cu prostii si deja dulciurile nu mai sunt un lux. M-am gandit initial cu prietena mea, sa umplem fiecare o cutie de pantofi cu dulciuri si sa mergem la o casa de copii din Bucuresti. Am zis ca 30-50 ron de cutie nu ar fi mare lucru pentru mine, dar pentru niste copii fara parinti, ar fi mare lucru. M-am gandit mai bine si voi implica si colegii de munca (printr-un mail intern) in acest lucru si cine vrea/poate, ii astept cutia cu cea mai mare placere. Din pacate, inainte sa dau mail-ul, m-am apucat sa dau telefoane si rezultatul nu este prea bun. Din 6 case de copii din Bucuresti, 3 au numerele nealocate, 1 a raspuns si cum a auzit ce vreau, mi-a inchis telefonul in nas. 1 mi-a spus ca nu pot accepta nimic fara acordul directorului, semnaturi, hartagoraie, timp pierdut aiurea, iar cei care sufera sunt tot copii. 1 mi-a spus ca nu au nevoie de dulciuri, dar au nevoie de articole de menaj (hartie igienica, prosoape samd) si de mancare, dar ca au program doar de luni pana vineri (nu inteleg ce naiba se intampla cu copii aia in weekend... iar eu nu am cum sa merg in timpul saptamanii) Din pacate, aste nu am cum sa fac, intrucat nu pot sa cer bani colegilor si nici nu-i pot obliga sa vina la munca cu lapte, faina, zahar, ulei samd. Intrebarea mea pentru voi este: Stiti vreo casa de copii sau ceva asemanator, in Bucuresti sau in apropierea lui, eventual ceva deschis si sambata), o scoala, un loc in care stau oamenii fara adapost... ? Haine nu vreau sa duc, ci doar dulciuri/fructe/jucarii. Vreau sa ofer ce mi-as fi dorit eu sa primesc cand eram mic, iar eu am urat din tot sufletul (si inca urasc) sa primesc haine cadou. Stiu ca nu este mare lucru, dar atat imi permite timpul/situatia materiala si chiar doresc sa ajut macar cu atat, niste copii batuti de soarta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : Inuhanyou Date : 03-12-2013 14:02 Te inteleg asa am cautat si eu pentru donatii.....am gasit am vorbit...am trimis coletul....mi-a venit inapoi. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Ovidiu Date : 03-12-2013 14:16 Razvan, pentru ce vrei tu exista deja ShoeBox.ro - Cadoul din cutia de pantofi (http://www.shoebox.ro) . Give it a try... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : razvanrazy Date : 03-12-2013 14:27 Tks Ovidiu. Nu stiam de site-ul asta, dar stiu de multe altele. Din pacate, nu cred in nimic de genu asta, decat in ce fac eu cu manutele mele. Din pacate, increderea in orice fel de organizatie din romania, am pierdut-o de cand am trecut pragul de 16 ani (acum mai bine de 10 ani). Eu doar incerc sa gasesc niste persoane care vor sa primeasca ceva. Nu o fac pentru mine sau pentru vreun tel personal. In cazul in care chiar nu gasesc, o sa fac cateva portii de mancare si chiar voi merge in ziua de Craciun pe strazi, impartind la oamenii strazii si gata. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : MonkY Date : 04-12-2013 21:58 razvanrazy: am pe cineva (o sa posteze aici) care vrea sa duca niste donatii acum la un "asezamant"... e un preot care are grija de 39 de copiii (21 de fete si 18 baieti). Voi ajuta si eu cu ce pot, dar cred ca daca vii si tu cu dulciuri, eu mai pun niste haine si ceva de mancare... o sa fie super fericiti. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : razvanrazy Date : 04-12-2013 22:21 E perfect. Asa facem. Am mai discutat cu niste prieteni si vor si ei sa ma ajute cu niste cutii cu dulciuri. Mersi mult de ajutor si astept informatii noi de la persoana care se va ocupa. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : MonkY Date : 04-12-2013 23:11 Eu deja i-am dat 2 saci de haine (majoritatea noi, nepurtate). Sper sa le fie de folos. A spus ca posteaza aici cand ajunge acasa. Felicitari pentru initiativa. Nu poti decat sa te bucuri cand vezi asa ceva. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : ShoeBox Date : 04-12-2013 23:21 Title : e pe bune Tks Ovidiu. Nu stiam de site-ul asta, dar stiu de multe altele. Din pacate, nu cred in nimic de genu asta, decat in ce fac eu cu manutele mele. Din pacate, increderea in orice fel de organizatie din romania, am pierdut-o de cand am trecut pragul de 16 ani (acum mai bine de 10 ani). Eu doar incerc sa gasesc niste persoane care vor sa primeasca ceva. Nu o fac pentru mine sau pentru vreun tel personal. In cazul in care chiar nu gasesc, o sa fac cateva portii de mancare si chiar voi merge in ziua de Craciun pe strazi, impartind la oamenii strazii si gata. Am gasit in Google Analytics un link din acest thread care ajungea pe site la noi si am considerat oportun sa dau un raspuns. Nu as vrea sa se creeze o proasta impresie despre ceea ce facem noi in campaniile ShoeBox. Admin, te rog sa stergi mesajul daca nu respecte vreuna din regulile forumului. ShoeBox NU este o organizatie, suntem voluntari persoane fizice toti. ShoeBox Despre ShoeBox (http://shoebox.ro/despre-shoebox/#) Inceput in 2007 in familie, ca sa-l invatam pe baiatul nostru sa imparta din jucariile si hainutele lui cu copiii saraci din bloc,care nu aveau ce avea el, dusa apoi la status de messenger si micile grupuri tematice de emails, proiectul ShoeBox reprezinta o incercare minuscula de a face lumea un loc mai frumos. In fiecare an, in preajma sarbatorilor de Craciun, vrem sa punem un zambet pe fetele atator si atator copii sarmani din orasele in care locuim. Daca deschidem bine ochii o sa gasim la fiecare colt de strada un copil sau adolescent singur, flamand, infrigurat si parasit. Nu salvam lumea cu o cutie de pantofi umpluta cu dulciuri si alte chestii, dar ne vom invata, in timp, sa ne gandim la ceea ce avem si nu le ceea ce ne mai dorim. Vom invata sa punem pret pe perna unde ne odihnim capul seara si pe fularul de la gat. Vom invata sa radem vietii in fata si sa apucam cu amandoua mainile de viitorul nostru. Experienta ShoeBox este pentru mine o lectie de viata, repetitiva, consecventa si indubitabila ca romanii sunt minunati! Ani la randul am primit “ajutoare” de prin tot felul de tari, dupa Revolutie. Ne miram cum de le pasa la strainii aia din departare, de soarta noastra a celor care traim in Romania. Am ajuns sa gandesc acum ca daca nu dau celui de langa mine, ajung sa fiu sarac cu buzunarele pline de bani si acru cu camara plina de miere. Dar din dar se face raiul spune zicala si eu zic cutie din cutie se schimba realitatea unui copil sarman, in prag de Craciun. O seara frumoasa! Valentin -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : MonkY Date : 04-12-2013 23:26 ShoeBox: stai linistit, aici nu stergem asa ceva. Bravos pentru ceea ce faceti! Sper sa gasiti si aici doritori sa ajute. Gamerii, desi in general par a fi mai "duri", au inima mare. =D> -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : cosmina Date : 04-12-2013 23:41 Buna seara, Eu impreuna cu cativa prieteni ducem de cate ori putem haine, jucarii, alimente si dulciuri unor copii care stau impreuna cu mamele lor in grija unor preoti. Se numeste " Asezamantul Social Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil" care se gaseste in Comuna Slobozia, judetul Giurgiu, la 5 km de mun. Giurgiu, dna Preoteasa Veronica Stefan 0769683407 - persoana de contact. In acest moment in Asezamant se afla 9 mame si 39 copii. Copii pe grupe de varsta : - 21 FETITE : 0 - 3 ani : 5 4 - 7 ani : 5 8 - 11 ani : 3 12 - 15 ani : 7 17 ani : 1 - 18 BAIETEI: 0 - 3 ani : 10 4 - 7 ani : 4 8 - 11 ani : 3 14 ani: 1 Aceste persoane si Asezamantul au nevoie de: a. AJUTOR PENTRU SARBATORI: - cadouri de Craciun si Revelion - alimente pentru masa de Craciun si masa de Revelion - alimente si dulciuri, - haine si incaltari (rog DOAR haine noi sau foarte bine igienizate si doar din colectiile de toamna/iarna), - rechizite scolare; - jucarii b. AJUTOR PENTRU NEVOI PERMANENTE Alimente: cartofi, ceapă, fasole, ulei, zahăr, făină; conserve de mazăre, fasole, pate de ficat; zacuscă, măsline, brânză, cașcaval, ceai, unt sau margarină – fără limită de cantitate Produse de igienă generală și personală: detergent de rufe, de vase, de pardoseli; șampon, săpun, hârtie igienică, pastă de dinți Combustibil pentru sezonul rece: bricheți din lemn sau lemne de foc – cca. 8 to/lună. Plata facturilor de utilități: apă rece (cca. 6.000 de lei/an, plătibilă la finalul anului) și electricitate (cca. 500 lei/lună) c. AJUTOR PENTRU DOTĂRILE NECESARE Extinderea spațiilor pentru vaci (pentru autogospodărire și autofinanțare parțiale) Mobilier pentru 6 dormitoare (dulapuri, paturi) + 4 sufragerii Renovare 4 sufragerii (parchet, glet, vopsea pereți, vopsit uși) Calorifere (9 buc., 4 sunt lipsă (sufragerii) și 5 trebuie înlocuite (în camere)) Mobilier pentru bucătărie și pentru sala de mese (hotă, dulapuri, mese, scaune, vase) Gresie pentru: sala de mese/bucătărie (este foarte veche), holuri P+E (există parchet foarte degradat), sufragerii Finalizarea izolației termice exterioare a clădirii Cuptor (pe lemne) pentru pâine Orice ajutor este binevenit ! ---------- Post added 04-12-2013 at 20:44 ---------- E INGERUL lor pazitor! Un preot din judetul Giurgiu creste 30 de copii si le sprijina cum poate si pe mamele lor. IMPREUNA il putem AJUTA VIDEO Kanal D | Kanal D (http://www.kanald.ro/multimedia/e-ingerul-lor-pazitor--un-preot-din-judetul-giurgiu-creste-30-de-copii-si-le-sprijina-cum-poate-si-pe-mamele-lor--impreuna-il-putem-ajuta-video_62421.html) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : razvanrazy Date : 05-12-2013 11:48 Buna Cosmina. Imi poti raspunde, te rog, punctual, la urmatoarele intrebari ? Spune-mi, te rog, cine merge acolo cu bunurile ? Ce masina are ? (nu ma refer la marca, ci la model) Are loc destul pentru transport ? Cand merge ? Are drumuri dese, sau doar o data fixa pe luna/la mai multe luni ? In ce zona ne-am putea vedea pentru bunuri ? In cazul in care preferi sa-mi raspunzi pe PM, please do. Poti, totodata, sa-mi lasi numarul de telefon (tot pe PM) pentru a discuta mai multe acolo. Dar poti raspunde si aici, paote avem mai multe persoane interesate de o mana de ajutor. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : cosmina Date : 06-12-2013 12:17 Buna, Este un prieten de-al meu care se duce acolo, si are un Opel Insigna, care din cate am inteles este deja plin, de aceea nu am scris aici ca putem transporta noi bunurile. El se duce acolo cam de doua, trei ori pe an, deci nu foarte des. Am pus anuntul aici cu tot cu adresa si persoana de contact de la asezamant, in cazul in care mai sunt doritori si se pot organiza sa faca drumuri acolo. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 22:01.