* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Recomandari programe pe Netflix Started at 11-02-2014 22:39 by Dant3 Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=80531 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : Dant3 Date : 11-02-2014 22:39 Title : Recomandari programe pe Netflix Stiu ca sunt useri care urmaresc Netflix si din Romania, de câteva zile am început si eu sa urmăresc anumite programe. Cine are cateva recomandari pt seriale, filme, documentare, stand-up comedy il rog sa posteze :) Va las si eu recomandările mele, ce am descoperit pana acum sau ce am redescoperit :) Twin Peaks, Quantum Leap (Capcana Timpului), Twilight Zone (1959- din pacate doar primele doua sezoane:( ), Cheers, Alfred Hitchcock Presents, The Killing, The Perfect Host, Flashpoint, The Following, House of Cards, Colin & Brad: Two Man Group, Terry Fator: Live from Las Vegas, The Three Amigos( Freddy Soto, Carlos Mencia, Pablo Francisco, Pablo Francisco: They Put It Out There, Jeff Dunham, Louis CK: Chewed Up -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : colossus Date : 12-02-2014 00:30 Daca accesezi de pe Ps3 ,spune-mi si mie cum ai reusit ,ca mie intr-o perioda cand eram gata sa intru in aplicatie imi aparea mesaj ca cica regiunea/tara nu are acoperire etc.La fel si la LoveFilm (ala e cu plata). -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Dant3 Date : 12-02-2014 01:07 Da, de pe un PS3 vizionez Netflix, un amic are cont, el mi-a facut setarile :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : sol1d Date : 12-02-2014 01:08 Vreau si eu Netflix :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : tudomih Date : 12-02-2014 11:10 @Dant3, poate faci un tutorial daca ai timp. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : Dant3 Date : 12-02-2014 15:50 Sunt multe tutoriale pe net, uite un exemplu aici: https://support.unlocator.com/customer/portal/articles/1094569-how-to-setup-ps3 How to Setup PS3 * First select*Settings*>*Network Settings * Then select*Internet Connection Settings * Click Yes when you receive a warning that you will be disconnected from the Internet * Then select*Custom*and leave all settings as they are until you come to*DNS settings * Select*Manual*and input*Primary DNS 50.112.186.233 & Secondary DNS 50.112.143.40* * Then keep pressing the right button until you are offered to check connection. Go ahead and do the check and then save settings * Go on to restart the PS3Please note:In order to install US apps on your PS3 you need a US PSN account. Simply go to*http://us.playstation.com/psn/ *and create a US PSN account. Once done use the US account with the Playstation store and search for the apps and install the app. From then on you are good to go. Please note that if you have already have the us application installed you might need to reset settings in the app. This is done by holding downStart*and*Select*while opening the app. PS chiar daca prima luna o primesti gratuit, ai nevoie de un card de credit care sa fie acceptat de ei -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : Dant3 Date : 13-02-2014 21:48 De maine vom avea sezonul 2 complet din House of Cards, filmat in 4K:D ---------- Post added 14-02-2014 at 15:19 ---------- Gata, sezonul 2 este disponibil:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : Dant3 Date : 15-02-2014 20:39 Mi-a adus aminte de Lost, foarte interesant -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : Dant3 Date : 21-02-2014 17:21 Inca o recomandare:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : AzFaust Date : 21-02-2014 17:26 Vezi ca este si Crackle aplicatie PS3 pe US, seriale, anime si filme gratis. :)>- -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : Dant3 Date : 21-02-2014 19:15 Stiu, dar nu se compara cu netflix, 8$/luna, daca gasesti un prieten pt share e un pret foarte bun, 4$ de căciula:) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : Dant3 Date : 07-03-2014 22:54 Un serial franţuzesc foarte interesant (Les Revenants) , primul sezon are 8 episoade -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : Dant3 Date : 09-03-2014 17:20 Va recomand acest serviciu pe care il folosesc si eu acum, foarte usor de folosit, nu trebuie sa schimbaţi decat dns-ul in setările consolei, cont gratuit deocamdată, merge foarte bine. PS merge foarte bine si pe Android mai vechi https://unlocator.com/ https://unlocator.com/setup/#Gaming-Consoles LE: funcţionează si cu amazon instant video si bbc iplayer ;) ---------- Post added 09-03-2014 at 19:19 ---------- Pt sign up https://unlocator.com/account/aff/go/ljixuDPhnJvcljJVNtVM -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : gvingi76 Date : 09-03-2014 23:29 Nu stiu cum merge la tine. Cand am schimbat DNS-ul a trecut la 1Mb DL in test :-&. Si nu puteam viziona nici un film, statea sa incarce la infinit. Cum am revenit la setarile initiale am avut 60Mb DL in test...:( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : Dant3 Date : 09-03-2014 23:45 Daca nu ti-ai facut cont la ei degeaba introduci acele DNS-uri. Dupa ce iti faci cont te duci in my account si acolo iti arata cu verde daca e in ordine. La regiune netflix din contul unlocator selectezi USA si dai update PS daca totul e ok o sa ai in test 9-12 Mb/s, viteza foarte buna pt streaming Super HD si 3D. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : Dant3 Date : 09-03-2014 23:55 ... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : Dant3 Date : 14-03-2014 02:29 Pt cei care folosesc mai mult pc-ul va recomand ceva gratis si foarte bun;) https://hola.org/ -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : TopSOUL Date : 14-03-2014 11:44 Voi cu ce card ati reusit sa va faceti cont de Netflix? Eu cu un card Visa Electron de la ING nu am reusit :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : TopSOUL Date : 15-03-2014 17:37 Am reusit pana la urma sa imi fac contul. Il folosesc cu Hola Unblocker pe un mediabox cu Android. Evident, a trebuit sa iau apk-ul dintr-o sursa neoficiala dar funcționează fără probleme. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : Dant3 Date : 17-03-2014 23:46 Un serial foarte bun, Rectify -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : MrGad3tGuy Date : 03-04-2014 18:35 Try this - https://www.getflix.com.au Location DNS Server Great Britain (London) 212.71.249.225 Ireland (Dublin) 54.72.70.84 14 zile trial then $2.45 per month - Facebook "Like Us" Discount -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : MrGad3tGuy Date : 11-04-2014 09:09 Another one, www.smartdnsproxy.com și e gratuit -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : nameless_fear Date : 14-04-2014 21:35 Another one, Smart DNS Proxy | Unblock Web Sites & Digital Media (http://www.smartdnsproxy.com) și e gratuit merge perfect! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Walkman Date : 20-04-2014 20:02 :) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : Se7en Fury Date : 30-04-2014 04:27 Să înţeleg că merge numai pe US setările alea sau este valabil şi pe UK ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : Dant3 Date : 30-04-2014 14:00 Funcţionează si pe UK -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : chynagods Date : 22-05-2014 23:15 Buna Pentru PC cum ati trecut de inregistrarea cardului la Netflix? Am accesat folosind smartdnsproxy si am incercat cu un card prin paypal dar aici am ramas blocat.Fara un card de US nu prea facem treaba -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : nameless_fear Date : 22-05-2014 23:17 Buna Pentru PC cum ati trecut de inregistrarea cardului la Netflix? Am accesat folosind smartdnsproxy si am incercat cu un card prin paypal dar aici am ramas blocat.Fara un card de US nu prea facem treaba Azi am platit la smartdnsproxy prin paypal legat de un card BT de Romania, nicio problema. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : chynagods Date : 22-05-2014 23:23 Am inteles man dar eu intreb la netflix :) Nu smartdnsproxy e problema -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : nameless_fear Date : 22-05-2014 23:26 Am inteles man dar eu intreb la netflix :) Nu smartdnsproxy e problema Acolo direct cu cardul merge ok. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : iliedobre Date : 23-05-2014 10:32 Am inteles man dar eu intreb la netflix :) Nu smartdnsproxy e problema Card de Romania si adresa US. Fara paypal, direct nr. de card. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : chesterb Date : 17-08-2014 03:43 Si adresa unde o bag, ca netflix nu mi-o cere nicăieri? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 28-03-2024 13:02.