* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : AMD anunta FirePro W9100 Started at 28-03-2014 11:54 by MonkY Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=81455 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : MonkY Date : 28-03-2014 11:54 Title : AMD anunta FirePro W9100 Dupa stirea prin care aflam ca nVidia lanseaza Titan Z (http://www.consolegames.ro/forum/f114-tech-news/81399-nvidia-elibereaza-noul-monstru-grafic-geforce-gtx-titan-z/), era de asteptat ca in scurt timp sa aflam cum si daca va raspunde AMD. Acest lucru s-a intamplat si cei de la AMD au prezentat noul flagship din seria FirePro: W9100. Noua placa video continua sa fie pe arhitectura Hawaii (care la randul sau este un refresh al lui Tahiti), vine cu functii gen TrueAudio, ACE (Asynchronus Compute Engine) si cu o performanta crescuta per watt. Practic avem un FirePro W900 imbunatatit, care acum are 2816 unitati de procesare (un upgrade de la 2048 de unitati), cu 176 de unitati de texturare (fata de 128), cu 16GB GDDR5 (fata de 6GB) care o ajuta sa sara de 5TFlops. Din pacate, AMD nu a spus nimic de pretul acesteia, insa avand in vedere ca W9000 a avut pretul de 3999$, ne asteptam ca W9100 sa ajunga usor la 4999$. La fel, nu avem nici o data la care vom putea gasi un W9100 la vanzare. Mi se pare un pic ciudat sa vii mai tarziu cu un produs mai slab (desi poate nu e foarte corect sa comparam direct cei 8Tflops ai unui Titan Z cu cei 5Tflops ai unui W9100), cu un pret mai mare si cu imposibilitatea de a anunta cand va fi disponibil produsul (in timp ce concurenta este deja pe piata). Dar pun acest lucru pe seama faptului ca W9100 este prezentata de AMD ca fiind o placa grafica "workstation-oriented" pe cand nVidia a prezentat Titan Z ca fiind "gaming-oriented", caz in care cele doua nu pot fi comparate. Spun si o repet ca nu pot fi comparate tocmai pentru a nu face atac de inima cine stie ce fan AMD! Prin urmare considerati ca am comparat mere cu pere... dar nu am putut sa nu o fac, avand in vedere ca totusi AMD a venit imediat dupa nVidia cu un nou produs. Pentru a mai incinge un pic spiritele, daca nVidia a prezentat Titan Z ca fiind optimizat pentru 5K gaming, well, AMD a venit si a prezentat FirePro W9100 ca fiind capabila de 4K pe 6 monitoare (via 6 porturi Mini DisplayPort 1.2). Pentru mine e cert... a inceput lupta pentru 4K (and over). As vrea sa va dau un link la o pagina oficiala, dar din pacate in acest moment nu exista. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : tudyniuz Date : 28-03-2014 12:54 Chiar nu se compara cu Titan Z, sunt produse diferite care fac lucruri diferite. Sper si eu sa nu mai iasa taraboi cum a iesit dincolo. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : nurv Date : 28-03-2014 16:38 Cum ar fi o placa dinasta in Mac Pro? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : MonkY Date : 28-03-2014 17:37 Cum ar fi o placa dinasta in Mac Pro? Mult mai rau decat cu doua :D Mac Pro-ul e gandit numai cu dual GPU's.... cel putin eu n-am vazut o singura configuratie doar cu un GPU. 2 x W9100 ar fi fost... interesant. La fel ca si pretul :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : nurv Date : 29-03-2014 13:52 Mult mai rau decat cu doua :D Mac Pro-ul e gandit numai cu dual GPU's.... cel putin eu n-am vazut o singura configuratie doar cu un GPU. 2 x W9100 ar fi fost... interesant. La fel ca si pretul :evil: Cu 2 d'astea, editare foto/video 4K in configuratie multi monitor la ea acasa... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 07:45.