* * * Console Games Thread * * * -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Thread : Cruzimea fata de animale Started at 29-05-2009 18:21 by RonanN1 Visit at https://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=8565 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 1] Author : RonanN1 Date : 29-05-2009 18:21 Title : Cruzimea fata de animale ...bă eÈ™ti nebun @-) Rusine Danemarcei!!! - Forum Iubim Natura (http://www.iubimnatura.org/forum/showthread.php?p=1109#post1109) Deci aÈ™a ceva... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 2] Author : dogdan Date : 29-05-2009 19:11 e trist ca omenirea totusi nu a evoluat. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 3] Author : Zaktan Date : 29-05-2009 19:22 Neindoielnic, cel mai rau dintre animalele de pe planeta este omul!!! Cata dreptate :| Si mai era o tara(parca china) in care omorau animalele pentru blana lor sau ceva,daca gasesc filmul il postez aici -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 4] Author : Khan Date : 29-05-2009 23:32 Cata dreptate :| Si mai era o tara(parca china) in care omorau animalele pentru blana lor sau ceva,daca gasesc filmul il postez aici [/SIZE][/SIZE] Si mai era o omenire care ar fi murit de frig fara blanuri si piei sa se acopere de-a lungul mileniilor. Daca urmaresti un leu cum omoara o gazela admiri frumos si consideri ca e un spectacol al naturii. Daca vezi un om ca omoara o caprioara te oripilezi gratuit. Mie mi se pare ipocrizie. SUNT IMPOTRIVA cruzimii animalelor atunci cand acestea sunt torturate/chinuite si tinute in viata. Oameni care schingiuesc caini, pisici si alte vietuitoare doar de amuzament. Insa pentru a fi folosite ca hrana, obiect vestimentar (necesar nu fitze de moda) consider ca nu conteaza atat de mult modul in care sunt omorate animalele? Nu cred ca nici unul dintre voi s-a pus in fata cutitului cand bunicul/bunica s-au dus in curte sa taie o gaina. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 5] Author : dogdan Date : 29-05-2009 23:32 "there is someone out there fighting the good fight!" se numesc SeaShepherdSociety si cu vasul lor "lupta" impotriva "braconajului" au si channel pe youtube . doar un clip => http://www.youtube.com/watch?v=Xj3gVQjOznc&feature=channel -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 6] Author : RonanN1 Date : 29-05-2009 23:44 Oribil...wtf?! :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 7] Author : MonkY Date : 30-05-2009 17:44 Am ramas fara cuvinte... sunt genul de imagini pe care imi imaginez ca daca le-ar vedea vre-o rasa extraterestra evoluata... ar elimina toti oamenii de pe planeta fara pareri de rau. Suntem specia dominanta a acestei planete, si dupa zeci de mii de ani de evolutie inca nu am invatat respectul fata de cei care sunt pe aceasta planeta de sute de mii de ani. E genul de problema care te face sa zici "Ne meritam soarta"... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 8] Author : cloud Date : 30-05-2009 18:53 din cate stiu eu, la ei grozavia aia e o traditie, cum e la noi taiatul procului de craciun. pastrand proportiile, ca la noi nu omoara nimeni porcii in masa si apoi sa-i lasa sa putrezeasca, cred ca oamenii de acolo au ramas rau de tot in urma fata de restul lumii. nu prea am inteles ce voia sa scrie respectivul cu filmat de... filmul respectiv l-am vazut acum cativa ani buni pe discovery, tot ce a facut el a fost sa lipeasca niste texte pe un film. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 9] Author : alalalt Date : 30-05-2009 19:18 Cata dreptate :| Si mai era o tara(parca china) in care omorau animalele pentru blana lor sau ceva,daca gasesc filmul il postez aici :wall: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 10] Author : MonkY Date : 30-05-2009 19:46 La chinezi acum e o alta problema... poate la fel de mare precum cea din Danemarca. Dupa cum stiti, aripioara de rechin este considerata o delicatesa, si este foarte scumpa. "Braconierii" (ca nu stiu cum sa le zic alora de pescuiesc ilegal) pentru a nu fi prinsi ca prind rechini (lucru interzis dealtfel), ii pescuiesc, le taie aripioara si-i arunca in apa. Cum sa zic, e o cruzime fara margini, avand in vedere ca acel rechin moare in cateva ore in chinuri... Mie unul mi-e mila si sa-mi eutanasiez pestii tropicali care nu au nici-o sansa de cine stie ce boala... Cat despre porci sau gaini, am aceeasi mila. Dar avand in vedere ca noi ii crestem "artificial", ca sunt animale care de multe ori nu vad mai mult decat 4 pereti... consider ca este altceva. Nu acelasi lucru poti spune despre acei delfini, care daca nu ma insel sunt cea mai apropiata specie ca inteligenta cu omul... si care au calatorit si au vazut intr-un an mai mult decat o vom face noi intr-o viata intreaga. Inca odata, indiferent ca este un obicei sau nu, mi-e rusine ca fac parte din aceeasi specie... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 11] Author : huber Date : 30-05-2009 20:32 Si mai era o omenire care ar fi murit de frig fara blanuri si piei sa se acopere de-a lungul mileniilor. Daca urmaresti un leu cum omoara o gazela admiri frumos si consideri ca e un spectacol al naturii. Daca vezi un om ca omoara o caprioara te oripilezi gratuit. Mie mi se pare ipocrizie. SUNT IMPOTRIVA cruzimii animalelor atunci cand acestea sunt torturate/chinuite si tinute in viata. Oameni care schingiuesc caini, pisici si alte vietuitoare doar de amuzament. Insa pentru a fi folosite ca hrana, obiect vestimentar (necesar nu fitze de moda) consider ca nu conteaza atat de mult modul in care sunt omorate animalele? Nu cred ca nici unul dintre voi s-a pus in fata cutitului cand bunicul/bunica s-au dus in curte sa taie o gaina. Si tie ti se pare normal ca handicapatii aceia ca sa devina barbati trebuie sa ucida delfini care nu au nici o vina . Eu sincer i-asi impusca ca tot suntem prea multi . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 12] Author : cloud Date : 31-05-2009 17:55 problema mare la ei, din cate am vazut eu e ca exista o lege care trebuie respectata (nu pot sa omoare mai multe balene din alea decat pot manca ei si familia lor altfel li se ia carnea si sunt amendati penal). dar autoritatile locale se pare ca trec cu vederea macelurile respective. chiar daca aveau dovezi filmate, se faceau ca ploua si aruncau mingea de la o autoritate la alta. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 13] Author : RonanN1 Date : 15-11-2010 10:57 http://www.youtube.com/watch?v=2pcTqbVY5LM No comment. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 14] Author : Ayrton Date : 15-11-2010 20:22 Cumplit,cumplit...Nu stiu de ce exista uni oameni pe pamant...:| http://www.youtube.com/watch?v=ltdxnJzlC4Y -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 15] Author : RonanN1 Date : 15-11-2010 22:41 Doamne! :(( - nici nu îndrăznesc să dau play la clip! Mai ales că IUBESC pisicile :kitty::please: - Little darlings :( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 16] Author : rZvFTW Date : 15-11-2010 23:57 Doamne feri :| stiti ce ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 17] Author : FishyBon3 Date : 17-03-2011 20:03 Nu stiu cum puteti sa va uitati la sa ceva....era vara asta un smecheras care dadea cu piciorul intr-un pui de catel alb alb zici ca era chou-chou,dar asa cum a chinuit el vietatea aia, asa a fost chinuit si el cu doi pumni in bot si lasat in coltul gardului.Nu l-am putut pastra ca...nu ma lasa mama asa ca l-am spalat,l-am ingrijit si l-am dat spre adoptie....no coment -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 18] Author : Anderul Date : 17-03-2011 20:19 Hai moo,de ce postati d-astea? :( Ce rau mi-a facut clipul cu pisica :((. Off ce nas da sa fiu Dumnezeu pentru o zi,sa-i vad pe toti astia cum ard in flacari :evil: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 19] Author : trickz Date : 17-03-2011 20:43 Hai moo,de ce postati d-astea? :( Ce rau mi-a facut clipul cu pisica :((. Off ce nas da sa fiu Dumnezeu pentru o zi,sa-i vad pe toti astia cum ard in flacari :evil: Amice, daca parerea ta despre D-zeu este ca sta sa ii priveasca pe toti cum ard, sau mai rau, daca tu ai avea putere, decizia ta este sa ii ucizi/ provoci suferinta, atunci nu esti cu nimic mai bun decat ei... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 20] Author : tray Date : 17-03-2011 20:46 http://www.youtube.com/watch?v=32JeERC8gTs -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 21] Author : FishyBon3 Date : 18-03-2011 09:29 ce dobitoc....mama daca i-as prinde i-as impusca in cap... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 22] Author : GoodFella10 Date : 03-04-2011 21:46 Cat de trist :(( (sunt mai multe poze) http://m.facebook.com/photo.php?fbid=214694495212153&id=100000148136278&refid=13 Omg, cum poti sa faci asa ceva la un catel? X( -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 23] Author : carcru Date : 04-04-2011 23:18 Cumplit,cumplit...Nu stiu de ce exista uni oameni pe pamant...:| YouTube - PISICA UCISA IN BATAIE de 4 retarzi din Buzau - GABRIEL MILO (http://www.youtube.com/watch?v=ltdxnJzlC4Y) Oribil,oribil si iar oribil. Doamne, ce tarani. No mercy, sa-mi bag picioarele,nici nu s-au pus in locul pisicii,sincer n-am putut rezista sa ma uit la tot videoul.Ma treceau fiori,pt ca am avut multe pisici + mi-am amintit ca, una am gasit-o calcata de tramvai.E destul de traumatizant,mai ales la varsta de 8 ani.. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 24] Author : Game101 Date : 05-04-2011 00:16 YouTube - Stupid Football Player Kicks an Owl Luis Moreno (http://www.youtube.com/watch?v=32JeERC8gTs) N-ai ce sa scoti de la primate -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 25] Author : razvanrazy Date : 05-04-2011 01:21 ce dobitoc....mama daca i-as prinde i-as impusca in cap... numai gura de voi. cu ce l-ai impusca ? ce i-ai face ? pun pariu ca nu ai avea nici macar curajul sa intervii, daca ar fi 2-3 "bronzati" care lovesc/chinuie un caine/o pisica. M-am luat odata, acum vre-o 3 ani, la metrou la pipera, de un "bronzat" care lovea un caine, a comentat, i-am dat un pumn in gura si ce sa vezi. lumea s-a pus sa ma tina pe mine, desi toata lumea vedea ce facea cainelui. treceau pe langa el si le era mila de saracul caine dar nimeni nu intervenea. norocul meu ca era singur ala si ca nu mai era cu 2-3 "frati" ca sincer mi-ar fi fost frica sa intervin. te omoara astia si nefacand nimic, dar sa le dai si motiv... Asa ca nu mai fiti voi tari in gura din spatele tastaturii. Nu uitati ce a zis un mare om, odata: "If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!" -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 26] Author : ffocus Date : 05-04-2011 03:10 Laudabil ca ai luat atitudine, dar tot in spatele tastaturii esti si tu. Sunt multi iubitori de animale aici, care le apara si le ajuta la nevoie. ...cum iesi de pe threadul apple, numai tampenii scoti. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 27] Author : razvanrazy Date : 05-04-2011 03:43 Omule, eu ti-am mai zis tie si tot nu inteleg... Tu ai ceva personal cu mine si cu faptul ca imi plac produsele apple. Tine-o pentru tine si abtine-te. Si ca fapt divers, nu sunt in spatele tastaturii, sunt cu telefonul in mana. Eu m-am legat strict de faptul ca toata lumea e viteaza, mai ales pe un forum, dar cand e vorba de facut ceva cu adevarat, nimeni nu face nimic. Si-ti mai dau un exemplu asemanator. In urma cu app 2 sapt, daca nu ma insel, am dat attend pe facebook, la o campanie de free hugs. Am intrat si am observat foarte multa lume care urma sa participe la aceasta campanie si am zis sa merg sa vad cum este. M-am prezentat la Universitate si erau app 15-20 de persoane care s-au adunat, din sutele care spuneau ca vin. Inteleg ca la o parte, poate a intervenit ceva, dar restu probabil au facut-o doar ca sa-si impresioneze prietenii... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 28] Author : calin_kalf Date : 05-04-2011 09:26 1. eu as eutanasia doar cainii care sunt deja la a nu stiu cata runda de pui pt ca sunt mult prea multi si asta stie toata romania si pe cei batrani si bolnavi. atat 2. am aruncat si eu pisici la 2m, le-am tras de coada ca na...e funny sa vezi o pisica cum zboara dar nici nu m-as fi gandit la asa ceva -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 29] Author : ffocus Date : 05-04-2011 12:32 nimeni nu face nimic. erau app 15-20 de persoane care s-au adunat Si doua persoane daca s-ar fi adunat, merita respectate. Nici o cauza nu este sustinuta 100%, nicaieri in lume, dar sunt oameni care fac ceva, cat de putin. Pe tine de ce ar trebui sa te cred pe cuvant? Te cred, dar in momentul in care vii si spui ca uite ce fac eu, dar sunt singurul... Anyway, suntem deja pe langa subiect si nu am chef sa te invat ce ar fi trebuit sa inveti in primiii 7 ani. Sincer, ma indoiesc ca respecti animalele, dar nu ii poti respecta pe cei din jur. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 30] Author : FishyBon3 Date : 06-04-2011 22:07 ce ti-a venit sa te iei de mn??haa?in primul rand am spus DACA I-AS PRINDE,si in al doilea rand si tu te umfli-n pene pe aici asa ca stai in banca ta si calmeazate,si eu cred ca si tu faci parte din comunitatea asta de romani care spun una si fac alta...no comment -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 31] Author : cristiochiana Date : 06-04-2011 22:27 Cand am vazut filmuletul mi-a dat o lacrima pe obraz si m-am dus sa imi iau in bratele pisicutele mele dragi.:(( Nu e bine sa te iei de "bronzati".M-am luat odata in gura rau cu unul si era sa o iau pe coaja cand a venit cu alti "bronzati".In unele tari ca America sau Anglia fiarele ca cele din filmulet sunt ca niste criminali si pedepsiti ca atare.La noi astia stau cu mainile in buzunar(ca sa nu spunem altfel)si le dau o amenda. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 32] Author : TheSpider Date : 06-04-2011 22:33 1. eu as eutanasia doar cainii care sunt deja la a nu stiu cata runda de pui pt ca sunt mult prea multi si asta stie toata romania si pe cei batrani si bolnavi. atat 2. am aruncat si eu pisici la 2m, le-am tras de coada ca na...e funny sa vezi o pisica cum zboara dar nici nu m-as fi gandit la asa ceva pai si daca ii eutanasiezi ce rezolvi?ca oricum un caine face destul de multi pui si sa zicem ca il eutanasiezi pe cel care a fatat deci oricum raman 8-10-20 de pui(de fiecare caine)...trebuie sterilizatii si gata ca sa nu mai poata face pui si dupaia mor singuri(de batranete) nu trebuie sa fie omorati de oameni...acum daca nu s-a facut treaba asta cand trebuie ce sa-i faci sunt sute de mii de caini pe strada si se vor inmultii in continuare pt ca nu se ocupa nimeni... -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 33] Author : Wargasm Date : 12-04-2011 14:37 Ia luati-va javrele acasa si gata. Trebuie toti eutanasiati, nu zice nimeni asa cum zbiara toate istericele ca vor fi omorati pe strada ci li se va injecta un ser. Cainele n-are ce cauta pe strada, punct. Au murit oameni muscati, altii au fost infectati, nu pot iesi cu cainele sa-l plimb ca sare haita la el sa-l muste, nu poti merge cu bicicleta, motorul, sa alergi ca iarasi sar jigodiile. In Vestul Europei, sunt tinuti 7 zile la adapost, timp in care pot fi adoptati cu acte (automat devii responsabil de actiunile jivinei) iar daca nu eutanasiati. Cati caini ati vazut in Viena, Munchen, Amsterdam, Londra etc? Uite ce zice un veterinar: "In primul rand buna seara si sper ca acest comentariu pe care il las aici sa fie inteles cat se poate de obiectiv. Sunt un medic veterinar din Bucuresti, profesez de ani buni si am auzit/citit fel de fel de controverse pe tema luptei care se da pentru cainii comunitari. As dori, ca medic, in primul rand, sa vad ca oamenii privesc aceasta problema cu ochii larg deschisi. Ceea ce vedem noi veterinarii nu este tocmai in regula, si am simtit nevoia sa va spun si dumneavoastra. De la inceputul anului pana acum am tratat la cabinetul meu peste 120 de caini cu stapan muscati de cainii comunitari. 14 dintre ei nu au supravietuit. Am citit ca daca se spune despre oamenii muscati de caini se spune ca oamenii sunt vinovati ca i-au intaratat sau ca i-au agresat. Sa continui ce incepusem. Majoritatea acestor caini cu stapan tratati la cabinet erau de talie mica spre medie. Desi pare absurd ca tocmai un medic veterinar sa sugereze asta, o fac , sperand sa fie auzite si adevaratele nereguli in ceea ce priveste cainii comunitari. PE langa acei caini cu stapan tratati, tratam lunar caini comunitari batrani si bonavi adusi de oameni "de buna credinta" la cabinet. Indiferent cat de mult am insistat sa spunem acestor oameni ca un anumit caine nu mai poate fi salvat nici cu tratament, ci doar sa ii prelungim suferinta, acestia au insistat. Sunt oameni care cheltuie sute de lei pentru tratamentul unui caine batran si bolnav, in loc sa ii curme suferinta si sa ajute, prin sterilizare alti caini. Eutanasierea prin injectie letala este o solutie pentru un mare procent din cainii comunitari, acestia fiind batrani si bolnavi sau agresivi, cu putine sanse de adoptie. Si cred din ce in ce mai tare ca sunt multi oameni care protesteaza din simplu egoism- imi pare rau daca jignesc pe cineva- teoria aceasta fiindu-mi confirmata de acele persoane care prefera sa aduca la cabinet un caine bolnav pentru ca face un gest mai frumos decat "Georgeasca de la 2" in loc sa aduca 2-3 caini pentru sterilizare. Cunosc comportamentul cainilor si pot afirma ca agresivitatea lor nu vine doar ca un rezultat la agresivitatea cu care au fost tratati de oameni , ci vine si ca un raspuns la senzatia de foame si frig. Poate ca multi dintre dumneavoastra considerati ca ideile care sustin adoptia in prim plan si eutanasierea in al doilea sunt inumane, dar, din punctul de vedere al omului care trateaza zilnic animale, acele idei reprezinta solutia logica si controlabila. De la o lege care permite o triere a cainilor in vederea adoptiei sau eutanasierii, se poate ajunge mult mai usor la implicarea tuturor cabinetelor veterinare. Acum, in Bucuresti se fac sterilizari gratuite doar la cateva cabinete. La noi se face cu reducere deoarece nu avem nici un fel de sponsorizare in ceea ce priveste materialele necesare. Si cu toate acestea oamenii nu aduc caini comunitari la sterilizat. Personal, consider ca in legea eutanasierii ar trebui inclusi toti medicii veterinari care pot spune daca un caine poate fi salvat si dat spre adoptie sau nu. Aceasta decizie nu este de competenta politicienilor sau a omului iubitor de animale. Imi pare rau sa spun asta, insa salvarea cainilor comunitari de la eutanasiere nu garanteaza salvarea lor sau sansa la o viata mai buna. Pe langa oamenii care au de suferit din cauza agresivitatii in crestere a cainilor, mai au de suferit si alte animale. Multi dintre cainii de pe strazi merita un stapan, insa, sunt si multi care abia se mai tarasc de azi pana maine si care au dreptul la curmarea suferintei. Si imi pare rau sa vad ca toata problema se priveste atat de subiectiv si emotional. Sunt oameni care sufera, animale cu stapan care sufera si mai ales sunt cainii de pe strazi care sufera. Si asta pentru ca in Romania nu se lasa aprobarea unei legi ce permite ca eutanasierea sa fie controlata, ci se vrea ramanerea in situatia actuala cand chiar exista ucideri in masa a cainilor din adaposturi si otraviri la coltul blocului. Imi pare rau pentru toate animalele ranite, pentru toti oamenii care au suferit de pe urma muscaturilor de caine sau pierderii animalului de companie in astfel de conditii, si de aceea vreau sa spun ca simpla sterilizare nu mai este o solutie inca de acum 5 ani." Ca sa-l parfrazez pe Caragiale, "manca-ia-i coada cucoana". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 34] Author : FishyBon3 Date : 12-04-2011 22:24 ai dreptate pe mine m-a muscat la 5 ani de picior+ ca la mine in sectorul 5 sunt o gramada de caini handicapati care daca mergi linistit incep sa te latre...vecina de la parter are un tarc in care tine cainii..leda de mancare si atrage toate nespalatele de pe acolo,nici chiar asa:sucks: -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 35] Author : calin_kalf Date : 12-04-2011 23:17 si la mine la capatul tramvaiului sunt cam 5-6 caini aparuti recent. in fiecare zi vine o baba si le da de mancare si apa dar nu le da doar paine, le da si carne! acea batrana cam pare a fi de pe strada. de unde are mancare si pt caini si pt ea? la un moment dat vor face si pui si vor fi din ce in ce mai multi daca nu se iau masuri. asta este romania -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 36] Author : Wargasm Date : 13-04-2011 09:41 http://www.youtube.com/watch?v=FGN-GtVM1AE Deci nu trebuie sa-ti fie frica:D Auzi, caini comunitari=caini utilizari. Astia or sunt extrem de prosti ori sunt trolli. Vedeti de la minutul 7:10, o terorizeaza hingherii. Voi ati vazut vreun hingher in ultimii ani? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 37] Author : FishyBon3 Date : 13-04-2011 12:28 ultimi doi acum 5 ani:D -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 38] Author : miami Date : 13-04-2011 12:53 Sunt curios ce ar mai zice acei protestatari daca ar fi muscati de un maidanez ... sunt sigur ca ar gasi o explicatie foarte "logica" cum ca i-a fost si lui fomica :)) . -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 39] Author : Wargasm Date : 13-04-2011 13:11 Ei musca doar oamenii rai, asta e scuza. In rest, cainii sunt ingerasi. Delectati-va (http://www.facebook.com/adoptiicaini/posts/201691556529734), poate le lasati si niste mesaje "de bine". -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 40] Author : andreicristian9 Date : 13-04-2011 13:55 Am lasat eu un mesaj, sper sa fiu inteles si sa nu primesc un raspuns idiotic. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 41] Author : HoTSaucE Date : 13-04-2011 22:47 Ei musca doar oamenii rai, asta e scuza. In rest, cainii sunt ingerasi. Delectati-va (http://www.facebook.com/adoptiicaini/posts/201691556529734), poate le lasati si niste mesaje "de bine". As vrea si eu sa pot adopta unul, dar nu am unde sa il tin:(.Mi se pare o cruzime de neimaginat faptul ca la tara oamenii iau cainii care nu le mai trebuie sii ii leaga cu gatul de sinele de tren.Am vazut numeroase cazuri si mi se pare chiar brutal.:| -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 42] Author : FishyBon3 Date : 14-04-2011 20:08 frate in america daca gasesc uns= singur caine abuzat pe ala care l-a abuzat il baga la inchisoare intre 5-30 ani -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 43] Author : GoodFella10 Date : 20-04-2011 12:42 https://www.ptroa.co.il/petition/index.php :(( Semnati si voi petitia, nu dureaza mai mult de un minut. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 44] Author : andreicristian9 Date : 20-04-2011 13:45 @Goodfellam .....Am semnat petitia, o dau mai departe.Nenorocitii aceia nu merita sa traiasca!!! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 45] Author : calin_kalf Date : 20-04-2011 14:10 eu sunt de-acord cu folosirea blanii pt manusi si alte haine dar: 1. nu in exces 2. macar omorati inainte, nu jupuiti de vii (pt ca sedati nu au cum ca sunt foarte multi) -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 46] Author : HoTSaucE Date : 20-04-2011 15:53 Si eu am semnat petitia.Dau mai departe si eu! -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 47] Author : angelbella Date : 26-04-2011 22:05 Si eu am semnat petitia. Dau mai departe si eu...sper ca acesti nenorociti sa dispara de pe fata pamantului -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 48] Author : denists66 Date : 10-06-2014 20:04 Nici eu nu sunt de acord cu omorarea animalelor fara nici un motiv, dar ce parere aveti de uciderea lor in scopul hranirii altor animale, neexistand alte alternative ? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 49] Author : kragod Date : 11-06-2014 18:23 exemple? -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 50] Author : denists66 Date : 11-06-2014 21:43 Gandaci -> tarantule, scorpioni, soparle Soareci, pasari -> serpi, varani Si in general animalele astea exotice, inafara de pesti. -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- [Post 51] Author : kragod Date : 11-06-2014 22:02 Da e acceptabil asa -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=- Downloaded from Console Games (https://www.consolegames.ro/forum) at 29-03-2024 14:02.