Super Mario All-Stars - 25th Anniversary Edition

Continutul il puteti viziona in link-ul de mai jos, nu mai are rost sa prezint aici detalii.
La ce sa va asteptati in privinta jocului? La Super Mario All Stars. Exact cel de pe SNES. La capitolul asta sunt dezamagit. Ma asteptam la ceva remasterizare, ca deh, suntem in anul 2010, inca. In plus am sesizat ceva probleme la control. Nu mari, dar sunt fata de SNES. L-am abandonat repede. Dar ce zic eu repede, exact dupa 3 ore de rulat in consola. Nu cred ca va mai calca vreodata pe acolo. Stati departe, nu aruncati banii pe fereastra decat daca sunteti colectionari. Nu este nimic de vazut sau auzit. Toate vechi, dar cam la fel de prafuite.

O alta nemultumire mi-a picat pe "cartea" care ar trebui sa prezinte evolutia/istoria Super Mario. Uauuuu, zic eu, fain. Ia sa vedem ...... ce sa vedem, mai nimic, 14 foi?!?!? Incredibil, si un manual este mai gros de atat. Pana la urma nu conteaza cantitatea, hai sa cautam calitatea. Grafic, frumos, nimic de zis. Dar ce naiba?!!? Am cumparat versiuna JAP a editiei de colectie?!? Totusi textul este in engleza. Arunc privirea inspaimantata de posibila greseala pe cutia cartonica rosie si primesc rapid un raspuns linistittor. PAL, deci versiunea EUROPEANA. Apoi ma lamuresc eu. In "carte" este prezentata evolutia Super Mario in Japonia. Asta te face sa crezi daca nu esti atent. De fapt totul se intampla in paralel, dar in prim plan se afla Japonia. In loc sa-mi pot bucura papilele vederii cu griul casetelor de NES, nu vad decat Famicom galben si roz, despre care nu am stiut multi ani ca exista. Sa nu mai zic de Famicom Disk System pe care nu am pus mana niciodata si nici nu cred ca voi pune. Si sa nu uit, manualul jocului are 19 foi, fata de 14 la "carte".

Per total, ca si fan Mario, sunt putin dezamagit. Ma asteptam la un poster cu evolutia sau orice altceva reprezentativ pentru serie, ardeam de nerabdare sa rejoc aceste minunate jocuri la o calitate grafica mai buna, nutream sperante cu privire la "cartea" ce ar fi trebuit sa-mi corodeze cel putin 30 de minute din viata (fata de cele 5 cat sunt necesare) .......

Ca note
- prezentare a editiei de colectie: 8
- Super Mario All Stars SNES edition: 9,5 (daca nu era catastrofa de SMB 2, avea nota 10 de la mine)
- Super Mario All Stars Wii edition: 7,5

Poate jocurile clasice ar trebui pastrate asa, poate nu. Eu cred ca nu. Putina munca la ele nu strica. Daca voiam sa rejoc All Stars, infigeam caseta in SNES si gata. Dar asa ... asteptam aniversarea de 30 de ani.


YouTube - Unboxing Super Mario All-Stars - 25th Anniversary Edition (European)