Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: Clubul Google Pixel Phone (latest: 8, 8 Pro, Fold)

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Lightbulb Clubul Google Pixel Phone (latest: 8, 8 Pro, Fold)

    Ei bine, Google isi face singur telefoanele mai nou.

    https://madeby.google.com/phone/

    Desi aduce cam mult cu seria Honor de la Huawei (oare cine construieste telefonul asta de fapt?), mie imi cam place cum arata. De mentionat si ca are cel mai mare punctaj pe dxomark, site foto de specialitate care face teste extrem de amanuntite.

    Vor fi doua modele, unul de 5" cu FHD si unul de 5.5" QHD, in rest specificatiile sunt la fel. Snapdragon 821, 4GB RAM, 32/128GB spatiu de stocare, cea mai buna camera foto conform dxomark si o baterie de 3450mAh pe modelul de 5.5".

    Specs complete aici:

    Both devices
    Design
    Aerospace-grade aluminum unibody
    Glass shade with 2.5D Corning Gorilla Glass 4
    Memory
    4GB LPDDR4 RAM
    Display Characteristics
    100% NTSC
    100000:1, super contrast ratio
    True black level
    Full 24-bits depth or 16.77 million colors
    Less than 40% brightness decrease at 30 degree viewing angle
    Storage
    32 or 128GB
    Processor
    Qualcomm® Snapdragon™ 821 (MSM8996 pro)
    Quad Core 2x 2.15GHz / 2x 1.6GHz
    Main Camera
    12.3MP
    Large 1.55μm pixels
    Phase detection autofocus + laser detection autofocus
    f/2.0 Aperture
    Front Camera
    8MP
    1.4µm pixels
    f/2.4 Aperture
    Fixed focus
    Video
    1080p @ 30fps, 60fps, 120fps
    720p @ 30fps, 60fps, 240fps
    4K @ 30fps
    Sensors
    Proximity / ALS
    Accelerometer / Gyrometer
    Magnetometer
    Pixel Imprint – Back-mounted fingerprint sensor for fast unlocking
    Barometer
    Hall effect sensor
    Android Sensor Hub
    Advanced x-axis haptics for sharper / defined response
    Charging
    USB Type-C™ 18W adaptor with USB-PD
    18W charging
    Ports and Slots
    USB Type-C™
    USB 3.0
    3.5mm headset jack
    Single Nano SIM
    Media
    Single bottom-firing speaker
    3 Mics
    Noise Suppression
    Connectivity
    Supports up to CAT 12 (600Mbps DL / 75Mbps UL) depending on carrier support
    GPS
    Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2x2 MIMO
    Bluetooth 4.2
    NFC
    Telephony
    North America
    GSM: Quad-band GSM
    UMTS/WCDMA: B 1/2/4/5/8
    CDMA: BC0/BC1/BC10
    TDS-CDMA: N/A
    FDD LTE: B 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/20/25/26/28/29/30
    TDD LTE: B 41
    LTE 2xCA: B2+B2, B2+B4, B2+B5, B2+B12, B2+B13, B2+B17, B2+B29, B2+B30, B4+B4, B4+B5, B4+B7, B4+B12, B4+B13, B4+B17, B4+B29, B4+B30, B5+B30, B7+B7, B12+B30, B25+B25, B29+B30, B41+B41

    LTE 3xCA: B2+B2+B12, B2+B2+B13, B2+B4+B4, B2+B4+B5, B2+B4+B12, B2+B4+B13, B2+B4+B29, B2+B5+B30, B2+B12+B30, B2+B29+B30, B4+B4+B12, B4+B4+B13, B4+B5+B30, B4+ B7+ B12, B4+B12+B30, B4+B29+B30, B41+B41+B41

    Rest of World
    GSM: Quad-band GSM
    UMTS/WCDMA: B 1/2/4/5/6/8/9/19
    CDMA: BC0
    TDS-CDMA: B 34/39
    FDD LTE: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/21/26/28/32/
    TDD LTE: B 38/39/40/41
    LTE 2xCA: B1+B3, B1+B5, B1+B7, B1+B8, B1+B18, B1+B19, B1+B20, B1+B21, B1+B26, B1+B41, B3+B3, B3+B5, B3+B7, B3+B8, B3+B19, B3+B20, B3+B28, B5+B7, B7+B7, B7+B8, B7+B20, B7+B28, B19+B21, B20+B32, B38+B38, B39+B39, B39+B41, B40+B40, B41+B41

    LTE 3xCA: B1+B3+B3, B1+B3+B5, B1+B3+B8, B1+B3+B20, B1+B5+B7, B1+B19+B21, B1+B41+B41, B3+B3+B5, B3+B3+B7, B3+B3+B8, B3+B7+B7, B3+B7+B8, B3+B7+B20, B3+B7+B28, B7+B7+B28

    Device Variants (SKUs)
    Quite Black, Very Silver, Really Blue
    In box
    USB Type-C™ 18W adaptor with USB-PD
    A-C cable (USB 3.0)
    C-C cable (USB 2.0)
    SIM tool
    Quick switch adapter
    OS
    Android 7.1 Nougat
    Two years of OS upgrade from launch
    Three years of security updates from launch
    Attached Images Attached Images phone_hero-module_hero-image_1440_2x.png opa-animated-answers-sunglasses-en_us.gif

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Cel mai important lucru, imo, ecran AMOLED . Pacat de design, care nu ma atrage deloc, mai ales la ce pret are. Poate urmatoarele serii vor fi mai interesante, dar ma bucur ca au intrat si ei pe piata telefoanelor premium, macar o sa mearga bine androidul pe telefon .

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    HTC le-a facut pe astea. Initial au vrut sa continue colaborarea cu Huawei, dar fiindca ei voiau sa-si puna propriul logo pe telefon, nu au reusit sa ajunga la un numitor comun.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie cel alb parca imi place, dar nu sunt convins. Nici 6P nu mi-a placut initial si in timp am inceput sa-l apreciez, poate va fi la fel si cu asta. Pretul in schimb e dezamagitor, nu pentru ca e acolo sus cu celelalte telefoane de genul, ci pentru ca m-am/ne-am obisnuit cu alte preturi de la Google. Inca ma mir ca le-a luat atat de mult timp sa faca in sfarsit ei telefonul propriu.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu cum poate denumi cineva telefon propriu Google cand e facut de HTC... Anyway, imi place ca au "inovat" foarte tare la modelul asta si au reusit ceea ce nici macar Samsung n-a putut: sa scoata o clona de iPhone. De la pret, pana la marginile grosolane pe care numai Apple le mai avea. Macar la Apple inteleg ca e asa pentru ca vor sa pastreze butonul de Home care la ei este "iconic", si are automat proportiile acelea, dar la Google sa dea naiba daca are vreun sens. Noroc ca din spate arata un pic mai diferit si nu are camera iesita in afara... Ah, si are jack, so hell yeah!

    Ca specificatii pare foarte OK. Ma bucur ca au trecut la AMOLED dar imi pare rau ca o dau inainte cu super fast charging-ul lui peste. Pun pariu ca o sa vedem mai multe telefoane explodate - n-o sa inteleg niciodata de unde dorinta asta nebuna de a pompa intr-o baterie mai mult decat poate, doar de dragul de a spune ca in 15 minute se incarca precum la altii in 45. Oricum toate bateriile astea cu fast charging nu vor avea viata lunga, chiar si daca nu explodeaza.

    Cat despre Google Assistant, care pare a fi punctul forte al lui Pixel, la fel ca Siri & Co... ma lasa rece. Ziua in care voi incepe sa vorbesc cu device-urile mele, va fi ziua in care voi deveni senil (sau in care nu voi mai putea sa scriu). Mai ales de cand mi-am ascultat inregistrari de prin casa, pe care Google le tine cu mare drag pe propriile servere, fara a-mi da voie sa le sterg.

    Pretul e WOW! Dar, e in trend cu ceea ce practica HTC in ultima vreme... so...
    Attached Images Attached Images iphone_vs_pixel.jpg

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Lol, sa nu uitam ca i6 nu e decat un HTC M7 mai nereusit, ca design. Dar na, comparatii de mere cu pere.

    Cat despre explodat, exista fast charge de mult la telefoane, tu poate nu prea ai folosit avand iPhone, dar pana la Samsung nu a bubuit nimic, si sunt convins ca nici altele nu vor bubui de acum inainte. Daca fast charge-ul e problema mai nou, oh well, hai sa dam cu pietre de plictiseala sau din dezinformare.

    Pretul tot e sub mult iubitul, asa ca nu vad problema, iar ca features aduce destule in plus incat sa merite o achizitie. De camera foto nu mai vorbesc, au o galerie incredibila de poze pe site-ul oficial, de unde le poti si downloada si inspecta de aproape. Pe altii nu i-am vazut sa te lase sa iei pozele RAW sa le inspectezi indeaproape.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tudor, iPhone 6 nu e decat un HTC M7 pe spate. Asta e iPhone pe fata.

    Cat de problema cu explodatul, am zis-o pe thread-ul dedicat. Nu are nicio treaba cu fast charge-ul, cat cu adaptorul ala infect si cu standardul USB-C pentru care ei nu au licenta - basically, s-au calicit la cativa centi per produs si au pierdut miliarde.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tudy, tu vad ca esti foarte strofocat cand iti arata cineva partile negative (printre cele pozitive) ale device-ului care iti place. Asta desi faci acelasi lucru si tu la adresa altora si te miri daca se stresseaza cineva. Diferenta e ca eu (sau altii) nu te-am jignit, asa ca te rog sa-ti tii parerile despre mine deoparte si ramai la a-ti lauda produsul si a ura orice altceva. Nu, nu sunt nici plictisit si cred ca nici dezinformat... sau poate sunt, hell if i know anymore...

    Daca tot vorbim despre dezinformare, iti recomand sa cauti un manual de electronica si poate asa vei intelege diferenta dintre a face fast charge (actually quick charge ajuns la versiunea 3.0) cu 2.1Ah la 5V (asa cum dealtfel are si Apple chargere, precum multi altii), si alta este sa pompezi cu peste 2Ah la 9V... ba mai mult, INOV-ul din Quick Charge 3 se pare ca are si o optiune de 20V, ceea ce e pur si simplu INSANE! Daca ai fi detinut macar un singur charger profesional, ai fi vazut ca pt. orice baterie rechargeable nu va sari de 0.5Ah si 1Ah, iar cutt-of-ul va fi la maxim 4.2V (±0.05V). Asta daca nu vrei sa-ti explodeze un 26650 sau un 32650 in fata... si acolo vorbim de IMR-uri sau acumulatori cu fast discharge (upto 35A), nu jucarii precum cele din smartphone-uri. Unii inteleg care este limita fizica a celulelor actuale, iar altii nu.

    Normal ca pana acum nu au explodat, pentru ca renumitul Quick Charge e o chestie relativ noua (marca Qualcomm) si o regasesti doar pe Snapdragoane mai noi (de exp. QC 3.0 nu e decat pe Snapdragon 820, 620, 618, 617 si 430). Iar alti producatori au decis sa nu sara calul... si au Quick Charge dar setat cu masura. Vad ca Google in loc sa tina cont de ce s-a intamplat cu Note 7, vine si se lauda cu aceeasi viteza de Quick Charge, de unde nu pot decat sa presupun ca si ei pompeaza la fel - n-am de unde sa stiu pana nu testeaza cineva. Ma indoiesc ca bateriile celor de la Google (errm HTC) folosesc vreo tehnologie mai desteapta cu cine stie ce celule rezistente la asemenea voltaje.

    Despre RAW-uri, nu stiu sa-ti spun, pentru ca folosesc asa ceva pe camere foto, nu pe jucariile de pe telefoane. Cand o sa ma apuc de fotografie pe telefon, o sa te anunt.

    Legat de "pretul tot e sub mult iubitul", nu mai comentez, ca vad ca-ti sta Apple in gat.

    P.S. Revin doar cu rugamintea de a inceta cu jignirile... ca de trolli sunt satul. Nu-ti plac opiniile mele despre un device si ti se pare ca sunt un plictisit dezinformat (mai bagai si chestia cu cersitul si era pachetul full), vezi ca ai acolo Ignore... sau sari peste posturile mele. Bafta!

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stai liniștit ca nu te-a jignit nimeni. Nu sunt eu genul sa fac asta, mai ales ca ne cunoastem.

    Într-o zi cand te plictisesti si n-ai ce face poate iti mai recitesti si tu postarile de pe aria asta si o sa vezi atitudinea ta si poate iti dai seama si de ce nu mai posteaza lumea pe aici. Si eu am renuntat de mult la o cruciada solo.

  10. #10 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Doar mie mi se pare ca e urat cu spume? Foarte mult timp a trecut de cand am vazut un flagship atat de inestetic. Daca 6P-ul era o bijuterie ca design, asta e parca definitia prostului-gust. E mai mult decat basic, pe varianta de alb e ce te astepti sa vezi la un telefon de 200$, iti da o senzatie de plastic ieftin. Cel putin, mie asa mi se pare. Bezel-urile alea parca sunt in bataie de joc, iar modelul pe albastru e odios de-a dreptul. Nu mai vorbesc de cum arata camera.

    O alta mare dezamagire pentru mine e pretul. Nu neaparat ca nu ar merita banii astia, dar Google ne-a obisnuit cu altceva. Stock Android sau nu, la pretul ala prefer sa imi iau ceva o idee mai elegant, chiar daca poate nu primesc in prima zi noile update-uri.

    Separat de aceste aspecte, imi place telefonul datorita specificatiilor "la zi". Foarte simpatica reclama, de asemenea. Totusi, poate nu ar fi o idee rea sa nu se foloseasca cu atata convingere si mandrie de prezenta jack-ului, nici Samsung si nici Google, deoarece ei stiu mai bine decat oricine ca desi poate nu la anul, dar peste doi ani, cu siguranta nici telefoanele lor nu il vor mai avea.

  11. #11 SP
    Member florent's Avatar
    Exista o mare masa de telefoane Android , fiecare personalizat mai mult sau mai putin , dar nu exista un telefon etalon care sa beneficieze de un numar mare de fani . Cu Google Pixel , compania creatoare a Android-ului ne transmite ca acesta este lider-ul , originalul , acesta e adversarul iPhone-ului . Sper sa scoata si modele noi , ca sa se confirme acest lucru .

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudy: nici nu stiu cum sa-ti raspund la partea cu "ne cunoastem" - la cum postezi despre mine, eu sunt din ce in ce mai convins ca nu ne cunoastem deloc. Cat despre de ce nu mai posteaza unii, no offense... dar daca unuia ca mine care e cat de cat tehnic si pe care "il cunosti" ii arunci astfel de cuvinte, pai ce sa te astepti de la cei pe care "nu-i cunosti" si care cred ca nu mai posteaza de frica de a nu spune ceva contra convingerilor tale. Ai dreptul tau la o opinie despre Pixel, iPhone, Xbox sau orice altceva asa cum am si eu si altii, indiferent cat de mult te stressezi tu.

    Razzosinni: cel negru nu mi se pare chiar atat de urat. Sincer, tocmai vroiam sa-mi iau de backup un telefon cu Android, si asteptam cu mari sperante noul Pixel (chiar vroiam sa vad ceva inovatie, ceva "altfel" - n-a fost sa fie). M-ar fi tentat cel mic, dar la pretul acesta si la ce rezolutie are (as fi vrut sa-l iau si pt. VR), o sa-i spun PASS. S7 si S7 Edge sunt chiar telefoane frumoase prin comparatie... si nici n-arata ca o clona de iPhone.

    Sunt curios, spatele la Pixel din ce este? E cumva aluminiu? Aluminiu-plastic? Sau o parte e sticla?

  13. #13 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Google Pixel First Look Live - by unbox therapy

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aha, deci e aluminiu + sticla pe spate, ceea ce nu e rau deloc (mi-era sa nu fie plastic + sticla). Thanks!

    Din filmulet mi s-a parut cam jenanta chestia cu blur-ul... ermm, bokeh-ul (care e o chestie software toata ziua, n-are nicio treaba cu lentila), dar si mai jenanta e partea cu testul audio... unde ne spune baiatul asta ca acum poti face ca la orice alt telefon, adica sa pui mana in spate pentru a-ti reflecte sunetul in fata (wow). Intrebarea care apare instant (mai ales ca producatorul e HTC), la ce loc au avut pe fata telefonului, de ce mama naibii nu au pus boxele acolo (again, HTC style)?

    Eu tot n-am inteles... e ceva in zona aceea de jos? Sau e doar spatiu de sprijinit degetul?

    P.S. Cei care vreti VR... ermm, Daydream, va recomand sa spuneti pass la versiunea Pixel si sa mergeti pe Pixel XL. 441 ppi vs 534 ppi... XL wins hands down! Pe de alta parte, S7 costa mult mai putin si are 577 ppi

  15. #15 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Pai e clar are destul de multe dezavantaje fata de concurenta inca, poate la urmatorul ciclu. Pe android in continuare as merge pe Samsung, NU NOTE. Foarte multumit de experienta cu s6 pana acum.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  16. #16 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu stiu cum poate denumi cineva telefon propriu Google cand e facut de HTC...
    N-am putea spune si ca iPhone este, de fapt, un terminal marca Foxconn? Nu spunem, pentru ca designul exterior, specificatiile hardware si softul sunt comandate, lucrate, personalizate si verificate de Apple. La fel este si relatia dintre HTC si Google. Daca, in orice moment, sefii de la marketing ar decide ca e profitabil pentru piata chineza (sa spunem) ca terminalul Apple sa fie vandut ca Foxconn iPhone 7, ar face-o, la fel cum aceleasi minti luminate, dar din curtea Google, au decis ca firma este destul de puternica sa sustina un telefon brand propriu.

    Cum experienta cu Motorola s-a dovedit groaznica pe partea vanzarii si marketarii telefoanelor (dar profitabila pe partea patentelor), era si normal sa exteriorizeze procesul de manufacturare al unui dispozitiv Google.

    Revenind la dispozitivele propriu-zise, eu m-am indragostit. In ultima vreme am gandit ca este mai ok sa dau bani putini pe un telefon mid-range care sa ma satisfaca pentru un an, maxim, in loc sa dau de 4-5 ori mai mult pe un telefon premium, dar incep sa regret optiunea asta. Mai ales pe partea de service. Pixel XL imi e tare drag, dar ma tem sa nu dau de aceleasi probleme cu garantia pe care Apple, de bine de rau, le-a rezolvat. Vreau sa ma duc in service si sa primesc un telefon nou (daca sunt probleme care sa ceara asta) pe loc sau maxim in 2-3 zile. Vreau ca daca imi pica difuzorul si sunt in alta tara, sa ma duc la reprezentanta oficiala din acea tara si sa rezolv cu zambetul pe buze problema.

    Nu stiu daca Google vor putea rezolva latura asta, dar daca vorbim de un telefon premium, vorbim si de servicii premium. Baietii au promis suport 24/7 si conditii speciale de service, iar daca ajung cu ele si in Romania, pe mine m-au convins. Orice, doar sa nu mai dau de Regenersis, cu garantie non-Apple.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    N-am putea spune si ca iPhone este, de fapt, un terminal marca Foxconn? Nu spunem, pentru ca designul exterior, specificatiile hardware si softul sunt comandate, lucrate, personalizate si verificate de Apple. La fel este si relatia dintre HTC si Google. Daca, in orice moment, sefii de la marketing ar decide ca e profitabil pentru piata chineza (sa spunem) ca terminalul Apple sa fie vandut ca Foxconn iPhone 7, ar face-o, la fel cum aceleasi minti luminate, dar din curtea Google, au decis ca firma este destul de puternica sa sustina un telefon brand propriu.

    ...

    Nu stiu daca Google vor putea rezolva latura asta, dar daca vorbim de un telefon premium, vorbim si de servicii premium. Baietii au promis suport 24/7 si conditii speciale de service, iar daca ajung cu ele si in Romania, pe mine m-au convins. Orice, doar sa nu mai dau de Regenersis, cu garantie non-Apple.
    E o oarecare diferenta intre cele doua exemple. Cred ca ar trebui sa te gandesti la Foxconn ca fiind o fabrica. HTC nu e doar atat, ba din contra, e un concurent pe piata de telefoane cu Android. Situatia ar fi fost asemanatoare daca Apple si-ar fi fabricat telefoanele la... Samsung sau LG (de exp.).

    Dupa care ne legam de a doua parte a postului tau, cea legata de service. Eu cu Nexus-ul cand am ajuns la garantie, pentru ca era facut de Asus (si nu Google), a ajuns la service autorizat Asus. Daca Pixel va ajunge si el la service HTC (si nu Google), atunci lasa-mi si mie placerea de a spune ca e facut de HTC, nu de Google. Asa cum telefoanele Apple nu le trimiti la service Foxconn, ci le duci la Apple. Am i right?

    Also, ma asteptam ca Google sa vina cu un procesor custom, sa mai termine cu colectia de ARM-uri pe care oricine o poate cumpara de pe piata. Au ales un Snapdragon 821, care nu e rau... dar e facut/gandit de altcineva... Mai e mult timp pana Google va deveni si un "hardware company" asa cum este pe partea de software. Un bun exemplu ca nu stau bine aici ar fi si moartea celui mai asteptat proiect de la ei (cel putin de mine): Ara. Daca Ara ar fi iesit pe piata, telefoane gen Pixel, Note, iPhone & Co. pentru mine unul n-ar mai fi avut sens...

  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Btw, Apple a schimbat politica de inlocuire a unui telefon cu un mic defect, cu unul refurbished (cred ca de la iPhone 6) iar acum se repara cam tot ce se poate, chiar si la noi.

    Spre exemplu, daca inainte ti-ar fi schimbat un iPhone cu probleme de buton home, acum se desface aici in service, dupa ce se constata defectul, se comanda piesa inlocuitoare de la Apple UK (cel putin asa spun ei) si odata sosita, se monteaza si preda clientului. La fel se intampla si cu bateria (caz concret la mine, pe 6S).

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: te referi la Apple service (Noumax de exp.) sau Orange/Vodafone?

  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Apple service (iStyle in cazul meu, pentru ca de la ei cumparasem telefonul).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 95 Last Post: 31-01-2024, 20:24
  2. Google Pixel Watch By paul in forum Android
    Replies: 1 Last Post: 04-10-2023, 20:30
  3. Replies: 38 Last Post: 26-07-2023, 23:58
  4. Google Pixel Tablet By paul in forum Android
    Replies: 0 Last Post: 10-05-2023, 22:06
  5. Replies: 0 Last Post: 26-02-2013, 09:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts