Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 98

Thread: Apple lanseaza iPhone 5S, iPhone 5C si iOS 7

  1. #41 SP
    Junior Member sinnerghost's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu ma indoiesc ca se va vinde publicului tipic Apple. Acum depinde daca fanii noi vor fi mai multi decat cei care renunta la Apple. Nu stiu ce sa zic, mie personal mi se pare un pas inapoi si total gresit pentru o companie precum Apple care si-a facut un nume prin faptul ca a avut mereu produse premium si a impus trenduri, nu le-a preluat.

  2. #42 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sa inteleg ca in ultimii ani nu prea ai fost la curent cu ce se intampla cu muzica, telefonia si mai apoi tabletele. Sau nu Apple a reinventat toate astea iar altii au urmat cu copiile lor?

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma mira ca discutati mai mult despre iPhone 5C decat despre 5S... am un feeling ca desi pe ala il uram cel mai mult (eu de fapt nu-l urasc, ci nu e pt. mine), ala se va vinde in draci. Nu stiu de ce. O sa vedem. Chiar sunt curios la preorders, desi Apple a facut o mica magarie aici. 5S-ul nici nu va exista la preorders, doar 5C-ul.

  4. #44 SP
    Member Duni's Avatar
    asta este si scopul 5C-ului, sa se vanda in draci, elevi de clasa a 2-a isi vor trage parintii de mana ca vor telefon colorat, iar pretul fiind redus evident ca il vor primi, de asemenea toti care isi doreau un iPhone dar nu si-l permiteau acum au o varianta low-cost, oricat de nemultumiti sunt unii, din punct de vedere comercial, ceea ce a facut apple este genial, iar asta se va observa in profit

  5. #45 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    De ce crezi ca este low cost 5c-ul? Pretul este acelasi cu i5-ul normal daca nu ma insel, tocmai asta fiind problema. Eu inca nu vad rostul 5c-ului asta in afara de acele culori si plasticul lor.

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    De ce crezi ca este low cost 5c-ul? Pretul este acelasi cu i5-ul normal daca nu ma insel
    Pe deoparte te inseli. Este pretul la i5 - 100 USD. Cu alte cuvinte la contract, daca pana acum dadeai 199 USD pe un i5 de 16GB, acum dai 99 USD. Pentru multi (americani, desigur) asta ar insemna 50% mai ieftin. Bineinteles, fara contract... mi se pare cam scump, mai ales ca vorbim de plastic totusi. Insa ne uitam cat de bine se vand si alte telefoane din plastic... si ma gandesc ca poate o sti Apple ceva ce noi nu stim.

    Pe de alta parte, nu te inseli. Daca mentinem linia pe care a mers Apple, i5-ul ar fi trebuit sa se ieftineasca cu 100 USD... deci ar fi fost la acelasi pret cu 5C-ul de acum. Probabil de-asta il si retrag...

    Complicat, nu? Oricum, ideea de baza este ca Apple acum ofera 3 produse diferite (ca smartphone-uri ma refer). Vrei ceva mai mic si ieftin? Iei iPhone 4S. Vrei ceva mai mare, colorat, plastic de care sa nu-ti pese prea mult dar sa fie si rapid? Iei iPhone 5C. Vrei cel mai rapid, cu cea mai buna camera, securitate and stuff like that? Iei un iPhone 5S.

  7. #47 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Corect MonkY, insa tot nu imi dau seama ce au fost in capul lor, adica sa inlocuiesti tu un produs premium, cu cel din plastic si pretul sa fie foarte apropiat...ma depaseste. De ce nu s-au rezumat ei la produs premium, scoteau i5S-ul si toti eram WOW, pentru ca este intr-adevar mult mai puternic decat i5-ul normal. Dar nu, apple inca odata prefera sa sara din lac in put, de aici si nemultumirea multora probabil.

  8. #48 SP
    Member Duni's Avatar
    1. pentru ca 5C o sa se vand mult mai bine decat 5
    2. costul de productie al 5C este mai mic decat 5
    3. daca vrei premium ai varianta 5S
    4. daca vrei low cost ai varianta 5C
    5. daca vrei ceva intermediar ai 4S "gratis"

  9. #49 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    1. 5C are sanse sa se vanda mai bine decat 5, pentru ca este un produs nou, iar in general produsele noi se vand foarte bine la inceput. Nu cred ca se va vinde mai bine din cauza copiilor de clasa a 2a.
    2. Complet adevarat.
    3. Putea fi toata gama premium: 4S din sticla, 5 si 5S din aluminiu. Ambele sunt considerate materiale premium.
    4. Nu prea, la pretul pe care-l are nu e deloc low cost.
    5. Daca vrei un telefon vechi de 2 ani ai 4S gratis.

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Culmea e ca deja pe unii ii atrage mai mult 5C-ul de cat i5-ul (in special pe cei care isi cumparau oricum husa de plastic pentru a-l proteja de zgarieturi). Pana si celor de la engadget le place:



    ---------- Post added 11-09-2013 at 19:30 ----------

    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    5. Daca vrei un telefon vechi de 2 ani ai 4S gratis.
    Telefonul ala vechi de 2 ani inca merge mai bine decat majoritatea smartphone-urilor de pe piata.

  11. #51 SP
    Member Duni's Avatar
    si parca la aparitia iphonului 4 toti plangeau ca s-a renuntat la plastic si avem sticla care se sparge si margini rotunjite, acum avem iar plastic si margini rotunjite

  12. #52 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu am inteles de ce toate 5C au fata neagra. Pana si cel alb are fata neagra. De ce?

  13. #53 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ca sa scada costurile de productie, crescand profitul per telefon...

  14. #54 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dar de cand e mai ieftin sa il faci negru decat alb?

  15. #55 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu nu am inteles de ce toate 5C au fata neagra. Pana si cel alb are fata neagra. De ce?
    Cea mai buna intrebare EVER!!!

  16. #56 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Dar de cand e mai ieftin sa il faci negru decat alb?
    Nu pune problema asa. Este mai ieftin sa ai o singura culoare de fete, din motive evidente. Ca a fost neagra si nu alba sunt sigur ca este o decizie atat de estetica (este mult mai interesant contrastul culoare-negru, decat culoare-alb) cat si de marketing ( Nearly 70% Of Apple Owners Prefer Black To White | Cult of Mac ).

  17. #57 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Duni View Post
    si parca la aparitia iphonului 4 toti plangeau ca s-a renuntat la plastic si avem sticla care se sparge si margini rotunjite, acum avem iar plastic si margini rotunjite
    Pai de ce? Ai fix 3 optiuni: 4S = sticla, 5C = plastic, 5S = aluminiu. Take your pick
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu nu am inteles de ce toate 5C au fata neagra. Pana si cel alb are fata neagra. De ce?
    Cred ca e un motiv principal: ecranul e negru (cel putin cand e oprit). Probabil (de fapt sigur) e si mai complicat sa faci o sticla care e partial alba. Si ar fi aratat si urat (parerea mea) cu margini albe. In plus, asa au practic acelasi screen pentru toate culorile. Mai usor pt. productie.

  18. #58 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Se cheama inovatie! E un feature pe care nu-l are nimeni, si care e MUST HAVE pentru cineva care chiar tine lucruri importante pe telefon, nu doar jocuri... In plus, cine nu vrea, nu il foloseste. Nu e obligatoriu... il poate tine ca un Home button mai frumos, din safir... Dar deh, strugurii sunt acri.
    daa ,de parca daca ai lucruri importante pe telefon aia care vor sa iti fure informatiile de pe telefon nu or sa iti taie si degetul sa deblocheze telefonul..mie personal treaba asta cu amprenta mi se pare prea trasa de par si informatiile despre amprenta oricum direct la NSA se duc da nah daca tu alegi sa nu crezi e problema ta..si de faza cu strugurii acrii ,presupui cam multe

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by spooky1 View Post
    daa ,de parca daca ai lucruri importante pe telefon
    Eu da, am. Si chiar daca nu am, mi se pare super eleganta metoda. Nu stau sa desenez diverse chestii pe ecran, nu stau sa tastez cod de feicare data... Oricum, daca era functia asta pe un smartphone de la Samsung, se numea super feature. Daca e de la Apple, e bug, e nefolositoare, e aiurea, e...
    Quote Originally Posted by spooky1 View Post
    aia care vor sa iti fure informatiile de pe telefon nu or sa iti taie si degetul sa deblocheze telefonul
    Ai vazut cam multe filme cu mafioti... Bine ca n-ai spus ca la Android se face ca in Face Off. Iti tai fata sau capul ca sa faca unlock
    Quote Originally Posted by spooky1 View Post
    mie personal treaba asta cu amprenta mi se pare prea trasa de par si informatiile despre amprenta oricum direct la NSA se duc da nah daca tu alegi sa nu crezi e problema ta
    Stai linistit. La Apple nu e ca la Google unde NSA scrie cod pentru ei. Au declarat foarte clar ca informatiile nu sunt tinute decat in TPM-ul integrat in CPU. Nu se salveaza nicaieri, nu se sincronizeaza cu nimic si nu se poate face backup la ele (nici via iCloud nici iTunes). Exact asa cum face orice modul TPM in PC-uri de ani buni... In plus, daca nu-ti place functia si esti speriat de teoria conspiratiei, poti sa alegi sa nu folosesti fingerprint reader-ul.
    Quote Originally Posted by spooky1 View Post
    si de faza cu strugurii acrii ,presupui cam multe
    Bine nu mai presupun. Deci sunt acrii cu siguranta!

  20. #60 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Bine nu mai presupun. Deci sunt acrii cu siguranta!
    hai sa iti zic..sunt utilizator de telefoane Apple de aproape 4 ani,incepand cu iPhone 3G..in momentul de fata am 4S si pr mea are 5,si acum mi se termina ctr la orange si urma sa vand 4S si sa imi iau 5S,insa pe mine nu m'a convins acest telefon cu mai nimic..e usor mai rapid ca 5,are inca o culoare,Apple inca nu a reusit sa treaca la procesor quad core..cred ca o sa zic pas din pacate..poate la anu sau cine stie ..si daca tu chiar le crezi bull****-urile ca datele tale personale raman confidentiale o sa ai un soc la un moment dat cand o sa aflii cum merge treaba

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  2. Apple lanseaza noul iOS 7.1 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 21 Last Post: 22-03-2014, 02:25
  3. Update iPhone iOS By freddie91 in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 11-02-2013, 13:35
  4. Apple lanseaza in sfarsit iPhone 5 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 45 Last Post: 17-09-2012, 18:49

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts