Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Conceptul Phonebloks, cu un pas mai real

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Conceptul Phonebloks, cu un pas mai real

    Acum cateva luni, MonkY ne prezenta ideea unui telefon modular, care sa rezolve problema schimbarii telefonului pentru fiecare crestere minima de putere, disponibila anual. Dupa lungi dezbateri, multi useri au pierdut speranta ca proiectul va vedea lumina soarelui, datorita costurilor mari asociate cu separarea componentelor.

    Totusi, cei de la Motorola au surprins intreg internetul astazi, dezvaluind "Ara", un proiect pe care il dezvolta de mai bine de un an. Principiul de functionare este acelasi, diverse module atasandu-se la un endoschelet (dupa cum il numesc chiar ei). Cei de la Phoneblocks au fost invitati sa se alature proiectului, alaturi de cativa testeri ce vor oferi feedback via platforma DSCOUT. Fiecare voluntar va primi o reducere substantiala cand/daca telefonul va ajunge in productie iar cei mai activi 100 vor obtine din partea fimei dispozitivul gratuit. O platforma de dezvolare va fi disponibila pana la sfarsitul anului, dezvoltatorii fiind invitati sa isi creeze propriile module.

    Dorinta firmei Motorola este de a realiza pentru hardware-ul mobil ceea ce Android a realizat pentru software; sa creasca ritmul inovatiei si sa scada costul necesar integrarii in ecosistemul "smartphone".
    Attached Images Attached Images motorola_phonebloks.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avem si ceva extra imagini cu ideea. Threadul initial despre Phonebloks il gasiti aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...al-viitorului/.

    P.S. Bravos Motorola pentru initiativa!
    Attached Images Attached Images ara2blogpost.png nexusae0_ara1blogpoost.png phonebloks-2-copy.jpg

  3. #3 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Mai mult pentru curaj, de la aparitia conceputului nu pare ca s-au inghesuit dezvoltatorii, neah ca Motorola le-a avut mai mari si mai tari Sa speram ca se si concretizeaza ceva.

  4. #4 SP
    Banned Venom's Avatar
    Dupa cat stiu eu, Motorola este cumparata de Google.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Dupa cat stiu eu, Motorola este cumparata de Google.
    Este... dar nu prea cred ca le pasa (sau cel putin asa pare) celor de la Google de Motorola. Cel mai bun exemplu este faptul ca in continuare Google face Nexus-ul cu Asus si Samsung, in loc sa dea de munca propriei companii. Si un alt exemplu bun este cand te uiti la update-uri. Sa primeasca mai repede Asus update de Android decat propria companie, mi se pare un pic aiurea... Eu cred ca i-au cumparat pentru patents si cam atat (momentan).

    P.S. Sincer as fi preferat sa vad o platforma noua (pe Linux de exp.) dar din pacate... se va merge pe Android. Ar trebui sa se intample o minune, dar... ramane de vazut.

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mie mi se pare si normal sa pastreze linia nexus cu parteneri externi, fiind un parteneriat care are tocmai scopul de a arata ca google nu vrea sa detina monopol atat pe software cat si pe hardware.

    Motorola are un singur telefon "nou", care este Moto x si a primit versiunea noua de soft destul de repede... Din cate am inteles, toti partenerii primesc softul in acelasi timp, mai departe depinde de cat de repede isi adauga respectivele firme optimizarile/straturile superioare. Ceea ce o sa se schimbe cu kitkat, din cate zic zvonurile.

    ---------- Post added 29-10-2013 at 22:27 ----------


  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Superb facut clip-ul. Cu ocazia asta am vazut si cum arata momentan project Ara. Interesant, dar sistemul de atasare a modulelor nu mi se pare prea safe. Parea mai ok ideea initiala cu securizarea tuturor modulelor unul de celalalt, iar capatul sa fie prins cu suruburi.

  8. #8 SP
    Senior Member pooaul's Avatar

  9. #9 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Ideea e buna insa de ce ar cumpara cineva asa ceva?
    Iphone are 7,6mm. Acest concept sa spunem ca are ca baza ecranul si placa pe care se pun componentele. Fiecare componenta are un circuit care trebuie sa atinga placa plus un sistem de atasare. Lucruri care mananca spatiu. Ma indoiesc ca va fi mai performant decat telefoanele din vremea lui. Exceptand atasarea unei camere mai bune pentru calatorii si a unei baterii pentru expeditii, pe mine nu m-ar incanta.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Teo, o sa incerc sa listez cateva avantaje care-mi vin rapid in minte:
    1. Poti sa-ti customizezi telefonul cum doresti. De exp. nu folosesti Bluetooth-ul, scoti modulul de Bluetooth si pui un modul de extra baterie.
    2. Poti sa-ti upgradezi oricand telefonul. Spui bye bye faptului ca la fiecare 6-12 luni salivezi la noile smarpthone-uri mai rapide de pe piata.
    3. Super service. S-a busit camera? Nicio problema... cumperi un modul de camera si ai rezolvat singur. Nu mai dai bani pe service-uri autorizate.
    4. Suport pentru third parties. Esti maniac cu fotografia si nu-ti place cum face poze modulul Motorola, dar iti place cel de la Sony? No problem...
    5. Vrei functii extra pe care nu le ai default? Modul de temperatura, barometru, gps, card reader... le poti achizitiona oricand.

  11. #11 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu vi se pare ciudat ca acum cateva saptamani a aparut un clip pe youtube de nicaieri cu phoneblock care s-a bucurat de o popularitate imensa in 24 de ore si acum apare motorola care afirma ca lucreaza de peste un an la un asemenea telefon si fac un "parteneriat" cu tipul care a lansat ideea si astfel Motorola si proiectul Ara au parte de o publicitate grozava? daca a fost o strategie de marketing inca de la inceput, jos palaria, le-a iesit foarte bine, iar pentru ideea de a construi un telefon modular, jos toate palariile disponibile ! din pacate nu a mai existat nicio adevarata inovatie in acest segment de la introducerea iPhone-ului si am avea nevoie de asa ceva

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nu vi se pare ciudat ca acum cateva saptamani a aparut un clip pe youtube de nicaieri cu phoneblock care s-a bucurat de o popularitate imensa in 24 de ore si acum apare motorola care afirma ca lucreaza de peste un an la un asemenea telefon si fac un "parteneriat" cu tipul care a lansat ideea si astfel Motorola si proiectul Ara au parte de o publicitate grozava?
    Nu

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Conspiratie sau nu... eu sunt curios ce rezulta din nebunia asta. Teoretic daca e adevarat ce spune Motorola (cum ca lucreaza de mai bine de un an), in 2014 ar trebui sa vedem un produs viabil. We can only hope...

  14. #14 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Teo, o sa incerc sa listez cateva avantaje care-mi vin rapid in minte:
    1. Poti sa-ti customizezi telefonul cum doresti. De exp. nu folosesti Bluetooth-ul, scoti modulul de Bluetooth si pui un modul de extra baterie.
    2. Poti sa-ti upgradezi oricand telefonul. Spui bye bye faptului ca la fiecare 6-12 luni salivezi la noile smarpthone-uri mai rapide de pe piata.
    3. Super service. S-a busit camera? Nicio problema... cumperi un modul de camera si ai rezolvat singur. Nu mai dai bani pe service-uri autorizate.
    4. Suport pentru third parties. Esti maniac cu fotografia si nu-ti place cum face poze modulul Motorola, dar iti place cel de la Sony? No problem...
    5. Vrei functii extra pe care nu le ai default? Modul de temperatura, barometru, gps, card reader... le poti achizitiona oricand.
    In mare parte sunt de acord cu ce ai spus, cu 2 exceptii. Daca se strica ceva, fie ca e camera sau bateria, am garantie. Iar partea cu upgradeurile nu este chiar atat de roz. Adica vreau un display cu rezolutie mai mare, voi avea insa nevoie si de un cpu/gpu nou, si atunci voi avea nevoie si de o baterie noua. Practic e ca la PCuri, poti schimba o singura componenta, dar in general ajungi sa le schimbi pe toate. Si atunci costurile nu mai sunt atat de mici, iar telefonul obtinut este (daca ar arata ca acest concept) mai urat si mai gros decat un telefon normal.

  15. #15 SP
    is the man! trickz's Avatar
    La un telefon actual, daca ti se strica bateria (sa zicem), da, ai garantie, dar asta inseamna sa stai doua-trei saptamani cu telefonul la constatare, apoi pana vine piesa sau acordul de schimbare mai astepti putin... si asa mai departe. Mai frumos este sa schimbi modulul.. si gata.

  16. #16 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Dar poti schimba foarte simplu bateria cu una noua si acum, daca esti dispus sa platesti pentru ea.

  17. #17 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu chiar. Foart multe telefoane vin cu bateria sigilata in ziua de azi. Dar poti schimba "bateria" cu orice alta piesa ce implica o vizita in service.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    In mare parte sunt de acord cu ce ai spus, cu 2 exceptii. Daca se strica ceva, fie ca e camera sau bateria, am garantie.
    Asta e o chestia universal valabila, pana in momentul in care nu mai ai garantie. Si ce faci, il arunci dupa un an/doi? Sau poate vrei sa-l cumperi din US... la prima problema care apare iei altul? Sau poate cumperi un S/H sau primesti un cadou si nu ai garantie din start... Aici Phonebloks rulez!
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Adica vreau un display cu rezolutie mai mare, voi avea insa nevoie si de un cpu/gpu nou, si atunci voi avea nevoie si de o baterie noua.
    Nu e neaparat asa. Un ecran cu rezolutie mai mare nu e obligatoriu un consumator mai mare de resurse (depinde de tehnologie). Cel mai bun exemplu il poti avea intre un Nexus 7 si un Nexus 7 2013. HD vs FullHD, si totusi consumul e mai mic la ecran pe noul Nexus 7. Dar da, sa zicem ca la jocuri va trebui mai mult. Foarte bine, schimbi si cpu/gpu... Dar macar cu un asemenea sistem iti poti cumpara intai un nou CPU/GPU, si cand ai bani, iti iei un screen mai bun. Dupa care bateria. E o mare chestie sa nu fii nevoit sa dai 20-30 milioane dintr-un foc pe un smartphone, si sa poti upgrada doar cat iti permiti, cand iti permiti, si doar daca simti ca e nevoie.
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Dar poti schimba foarte simplu bateria cu una noua si acum, daca esti dispus sa platesti pentru ea.
    Asta contrazice la majoritatea smartphone-urilor ceea ce ai spus mai devreme legat de garantie. Ia schimba tu bateria la un Nexus 5, HTC One, iPhone 5S, Xperia Z1 samd... fara sa pierzi garantia. Ia vezi, poti?

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Acum pe GINX TV este un reportaj despre asta

  20. #20 SP
    Junior Member Rewbbellion994's Avatar
    Asta imi aduce aminte de NavyCustomizer din serile Megaman Battle Network, unde aveai diverse "programe" sub forma de bucati de Tetris si un spatiu pe care sa le instalezi sau sa dezinstalezi , cu conditia sa nu depasesti acel spatiu si sa le pui cu anumite reguli ca sa nu creezi bug-uri.
    Oare daca are succes, o sa cumparam toti piese de telefon de genu camera mai buna, baterie care dureaza mai mult, antena wireless mai puternica si apoi sa le schimbam ca sa ne acomodeaze nevoile?
    Conceptu este foarte intersant si sunt tentat sa cumpar asa ceva

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 27-06-2014, 01:07
  2. Replies: 12 Last Post: 20-09-2013, 17:34
  3. Replies: 94 Last Post: 18-02-2012, 16:57
  4. Kojima anunta conceptul "Transfarring" By paunstefan in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 06-06-2011, 00:29
  5. Consola, inca un pas inainte pentru tehnolgie By Mika in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 16-09-2009, 09:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts