Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 32 of 214 FirstFirst ... 22 30 31 32 33 34 42 82 132 ... LastLast
Results 621 to 640 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #621 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Daca pretul celor 2 console este la fel sau undeva pe acolo (diferenta 50-100$), dau in scris de pe acum ca Sony va vinde, overall, mai multe unitati la sfarsit de ciclu al vietii. Daca este chiar mai ieftina decat Xbox, ii iau copilului lui Xander un XSX cadou daca nu vinde mai mult.

    Daca ei sunt chiar asa bazati pe ce au in development incat sa accepte sa aiba pe hartie specificatiile mai slabe la start de ciclu, o sa fie o generatie extrem de buna si Pro-ul lor o sa fie ceva overkill pentru o consola.
    Sa pui bani la ciorap, sigur PlayStation 5 o sa fie mai ieftina cu vreo 100$. Este singurul lor mod în care mai pot curăța camera după ce au aruncat cu rahat in ventilator.

  2. #622 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Ambele console sunt foarte apropiate, nu mai exagerați atat! Diferenta va fi făcută de pret si servicii/jocuri.

    “XSX vs PS5 specs break down as...
    CPU: 3.6GHz vs 3.5Ghz 8C/16T Zen 2 (Xbox wins +3%)
    GPU: [email protected] vs [email protected] RDNA2 GPU (Xbox wins +17% shading and RT but PS5 wins +20% rasterisation)
    RAM: 10GB@560GB/sec + 6GB@330GB/sec vs 16GB@448GB/sec (Xbox wins ~5-6% more bandwidth, total amount is a tie)
    SSD: [email protected]/sec vs [email protected]/sec (PS5 wins speed +110%, Xbox wins capacity)

    The consoles are within spitting distance of each other. Everyone who said they were both super close, and way more close than any of the consoles this generation, were right.“

  3. #623 SP
    Banned wd87's Avatar
    PS5 100% pt mine, ma intereseaza zero xbox, putea sa fie 20tflop, SSD-ul din PS5 e incredibil, nu pot sa-mi imaginez Spiderman 2, God Of War 2 si altele facute 100% pt consola aia

  4. #624 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Sunt interesat de arhitecturi si moduri de transfer al datelor, de procesare etc. dar sincer, cand vine vorba de console ma lasa rece teraflopii si alte basini de genul asta, daca Sony vorbea 15 minute despre hardware si in rest prezentau cutia si cateva jocuri ce vor veni pe amarata aia de cutie, eram mult mai castigat, o fi pentru devi dar in ultima instanta eu cumpar consola, nu devii.
    Vad ca Microsoft face lucrurile cum trebuie, prezentam consola, aratam hardware-ul pe scurt, il luam pe Austin Evans sa arate ce poate sa faca cu niste jocuri si gata.

    Nota pentru Sony:
    1. Arati jocuri
    2. Arati cutia
    3. Vorbesti un pic despre hardware.

    Parca au uitat de treaba asta de cand nu mai participa la E3

  5. #625 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Eu am sa astept PS5 PRO.
    Configuratia prezentata nu ma multumeste.
    Nici modul cum au prezentat (desi e scuzabil dat fiind situatia globala cu pandemia, se vede ca pareau panicati si dezorientati de au avut o prezentare mai plictisitoare si decat un curs de la Politehnica prezentat de un profesor comunist cu limbaj de lemn).

    De ce sa cheltui la iarna 500 dolari pe PS5 cand stii ca in 3-5 ani vor lansa un PS5 PRO cu suport 8k?


    Pana atunci, mai fezabil va fi sa ai un PC low-end/middle de 1200 lei + monitor de 4k + conexiune 5G la internet.......cu abonament la Google Stadia si Geforce Now.
    Stiu, inca sunt probleme, dar platformele sunt inca la inceput, insa, se vor perfectiona in 1-2 ani.
    Mai ales ca Sony a inceput sa lanseze exclusivitati si pe PC, pe platforma Epic.

    Chiar nu stiu cu ce ar fi mai avantajos PS5?
    Ca are SSD?


    PS4 in 2013, chiar si fara PRO, a fost o oferta mult mai atragatoare. Iti dadea tentatie si iti doreai sa-l astepti cu nerabdare.
    Nu mai zic de PS3 in 2006.....

  6. #626 SP
    Banned wd87's Avatar
    *nu stii despre ce vorbesti, nu gasesti PC sub 50-60 de milioane care sa fie egal, nu mai bun, egal, cu PS5 care o sa fie ~25milioane in urmatorii 2-3 ani, daca astepti pt ps5pro pai asteapta pt ps6 atunci, ca tot asteptam tot asteptam, ne jucam sau asteptam?

  7. #627 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  8. #628 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Degeaba fac unii damage management acum si tot folosesc ecuatii gausiene ca sa demonstreze ca desi XSX > PS5 diferenta nu conteaza si ca practic SSD-ul ala de la PS5 va compensa tot, ca si daca va fi asa in real life, generatia asta trebuie sa accepte toata lumea KAKO-nsola mai puternica este Xbox, punct.

    Hardware: Xbox Series X > PS5
    Everything else: to be seen

  9. #629 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Parca nu te interesa PS5
    Man, nu sunt fanboy, sunt generalist.

  10. #630 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    *nu stii despre ce vorbesti, nu gasesti PC sub 50-60 de milioane care sa fie egal, nu mai bun, egal, cu PS5 care o sa fie ~25milioane in urmatorii 2-3 ani, daca astepti pt ps5pro pai asteapta pt ps6 atunci, ca tot asteptam tot asteptam, ne jucam sau asteptam?
    Te vad mega fanboy si nu vrei sa accepti si alte pareri. Sunt curios daca tu chiar ai crezut tot ce a zis nenea ala in prezentare (recunosc ca pana aseara nu stiam cine este si nu-i asociam moaca cu numele - bine, nici nu ma interesa in mod special).

    Diferenta dintre ce zici tu si ce poti face cu adevarat este mult mai mare decat crezi tu, in favoarea PC-ului. Deja cu Google Stadia si restul serviciilor, te vei putea juca aproximativ toate jocurile ce vor aparea cu un cost de 10$ pe luna, fara sa investesti in hardware (desigur ca jocurile vor trebui achizitionate separat).
    Ca sa-ti faci o idee, Cyberpunk va fi day 1 in Stadia, jucabil pe orice ecran, oricand si oriunde ai o conexiune la internet.
    Dar aici imi vei spune ca "F#ck game streaming!!! eu vreau sa mangai hardware si sa nu vad artefacte!!" sau cine stie ce altceva vei spune.
    Desigur ca exclusivitatile vor ramane exclusivitati momentan.

    Referitor la ce a zis nenica ala si cat a incercat sa spele creiere in conferinta (de fapt a incercat sa faca sa sune cool pentru oamenii care nu se pricep, faptul ca ei au un hardware mult prea asemanator cu xbox, desi putin mai slabut):

    Omu vorbeste de Revolution si Evolution, iar la Revolution a pus lower power consumption, better power efficiency - i mean, astea sunt by definition chestii care vin oricum cu orice generatie noua de GPU, in fiecare an - nu este nicio Revolution aici (cam cum se lauda si Apple in conferinte cu mizeriile astea).
    Apoi zice ca daca cumva o sa vedeti in PC GPU-ul pe care il avem si noi in PS5 cam pe undeva la momentul cand PS5 va iesi pe piata, asta inseamna ca "we succedded" - i mean...no Sh1t! - pai ala e oricum AMD's next generation GPU pentru lansat in 2020. Intamplarea face ca au facut o customizare a lui pentru integrarea fizica in PS5 si Xbox, pentru ca acolo e custom form factor.

    Ca fapt divers, generatia de placi de la AMD pentru 2020 sunt echivalente cu undeva intre GeForce 2070 si 2080 (placi din 2017). Amd la placile 2019 si 2020 (deci cele acum de pe piata) stau foarte prost la partea de power efficiency; consuma mult si se incalzesc foarte tare ca sa ofere aceleasi performante de la GeForce la placile din 2018. Asa ca acum scot fix asta.

    Avantajul de exemplu in arhitectura de consola e ca memoria e foarte rapida si e integrata si folosita shared intre GPU si CPU.

    Eu nu am inteles cum vor folosi PS5 memoria RAM (nu stiu daca a zis si nu am fost atent sau nu a zis).
    La Xbox s-a zis asa "Developers will be using the overall 16GB of memory in two ways: there’s 10GB for fast GPU optimal memory, 3.5GB for standard memory, and 2.5GB reserved by the OS." si era interesant daca zicea aseara in ora aia si chestii de genu asta, care conteaza.

    Inteleg ca-ti place Sony si Playstation si-ti plac exclusivitatile si ca nu poti accepta ideea de alta consola (cred ca o detesti - si consola Xbox si oamenii care au/vor Xbox), dar ai putea sa fii mai putin agresiv in limbaj, ai putea sa accepti si alte pareri si ai putea sa intelegi faptul ca sunt multi oameni carora nu le pasa de o platforma preferata si daca-si permit, le prefera pe ambele.

  11. #631 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Acum chiar mai conteaza ca este XSX (ceva) mai puternic ?La fel s-a intamplat in 2013, insa invers.
    Momentan nu stim inca prea multe despre PS5, stim hw-ul, stim ca va fi backwards compatible cu PS4.Astept sa vad consola in sine.

    ---------- Post added 19-03-2020 at 08:41 ----------

    Mi-e mila de fanii infocati Xbox, iar au ramas ignorati

  12. #632 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Eu nu inteleg un lucru, de unde chestia asta cu exclusivitățile Sony sunt pe PC???!!!
    Treaba este simpla, singura exclusivitate Sony din ultimii ani care ajunge pe PC este HZD, si acesta ajunge pe PC doar din motive strategice. Hulst chiar a declarat ca daca acest joc a iesit este doar pentru a arata unei mase mai mari de gameri ce pierd prin faptul ca nu dețin un PS. In plus a mai spus ca asta nu inseamna ca de acum jocurile first party vor ajunge pe Pc.
    Mai apoi, nu toate jocurile sunt pe PSNow! In plus, acesta este un serviciu SONY, platit! Cand accesezi un joc de acolo, il accesezi tot prin intermediul lui Sony, este un serviciu privat ce sa poate găsi pe mai multe platforme.
    Si nu in ultimul rand, jocurile second party, parteneriate, nu le mai asociați cu jocurile First party! Second party inseamna ca jocul este exclusiv pe o singura consola, insa va avea release si pe PC.

    Si ca sa închei, chiar si in cazul putin probabil, in care exclusivele încep sa iasa pe Pc dupa 3-4 ani (cum este acum cazul cu HZD), trebuie sa fii nebun sa astepti atata timp pentru a juca niste minunății de jocuri!

  13. #633 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai tocmai prin PS Now. Da, este un serviciu platit, asa cum va fi si in viitor un serviciu platit de game streaming.
    Dar cat timp pentru a juca jocurile lor nu mai trebuie sa le cumperi hardware de 500$ ci o sa fie suficient un abonament de 10$ ca sa joci exclusivele lor, deja nu mai sunt exclusive - pentru ca le poti juca si pe PC.

    Si da, momentan nu sunt toate in PS Now, dar preconizez ca vor face si ei un Game Pass unde vor avea exclusivele day 1 (la fel ca Xbox) cat timp platesti abonamentul. E urmatorul lucru firesc.

    Exact la fel cum exclusivele Xbox sunt pe consola si in aplicatia Xbox de pe PC si le vom vedea peste tot prin Xcloud.

  14. #634 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Sunt deja trei titluri mari de la SONY anuntate pentru a fi lansate pe PC

    https://store.steampowered.com/app/1...ath_Stranding/
    https://store.steampowered.com/app/1...plete_Edition/
    https://www.epicgames.com/store/en-U...ome-human/home

    Inclusiv God of War si Uncharted 4 pe Google Stadia...
    https://www.pcgamesn.com/ps-now-pc

    Deci care exclusivitati?

    Ne place sau nu, Sony a cam clacat-o cu consola tura asta.
    Eu speram sa vad un GPU mai puternic care sa promita un salt tehnologic masiv in industria jocurilor.
    Cu un GPU atat de mic nu inseamna decat stagnare, inclusiv pentru PC pe care sunt portate jocurile de pe PS.

    Sa vedem care va fi oferta celor de la Microsoft, desi nu-mi fac sperante.
    Exista posibilitatea ca Xbox sa iasa invingator tura asta la vanzari. Nu se stie niciodata. Dar am dubii avand in vedere politica lor din ultimii ani.

  15. #635 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Răzvan
    Este o diferenta intre “exclusivele deja sunt pe Pc” si “Probabil in viitor vor fi”. Chiar nu vreau sa ma mai contrazic, insa azi, lucruile sunt simple si clare, Sony menține momentan Trendul de exclusive pe o singura consola, ce va fi in viitor, nu știm!!

    Memwarrior
    Tocmai am explicat treaba cu jocuri first party si second party. DS si Detroit sunt jocuri second party.
    Si vezi ca esti putin neinformat, atat Uncharted cat si GOW sunt in continuare pe PS4, nu se gasesc pe nici o alta platforma, articolul ce l-ai pus este vechi, in perioada in care au fost puse 3 luni de zile pe PSNow pentru a creste numărul de utilizatori. Ce STADIA visezi acolo?

  16. #636 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai noi vorbim pe thread de PS5 (deci pentru viitor) unde cred eu ca vor implementa asta.

    Revenind la diferenta de care zici, am mai zis de cateva ori. Numarul exclusivelor care inca nu sunt in PS Now se pot numara pe degete, iar alea vor intra in PS Now pana trece anu de la aparitie, deci pana la lansarea PS5. Asta e parerea mea si urmatorul lucru firesc pe care trebuie sa-l faca pentru a nu ramane in urma.

    Si da, ai dreptate. AZI Sony are cateva exclusive bune si motivul pentru care inca merita un PS4 (doar anu asta urmeaza 2 foarte bune pe care nu as avea rabdare sa le joc pe PS5).

  17. #637 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by memwarrior View Post
    Sunt deja trei titluri mari de la SONY anuntate pentru a fi lansate pe PC

    https://store.steampowered.com/app/1...ath_Stranding/
    https://store.steampowered.com/app/1...plete_Edition/
    https://www.epicgames.com/store/en-U...ome-human/home

    Inclusiv God of War si Uncharted 4 pe Google Stadia...
    https://www.pcgamesn.com/ps-now-pc

    Deci care exclusivitati?

    Ne place sau nu, Sony a cam clacat-o cu consola tura asta.
    Eu speram sa vad un GPU mai puternic care sa promita un salt tehnologic masiv in industria jocurilor.
    Cu un GPU atat de mic nu inseamna decat stagnare, inclusiv pentru PC pe care sunt portate jocurile de pe PS.

    Sa vedem care va fi oferta celor de la Microsoft, desi nu-mi fac sperante.
    Exista posibilitatea ca Xbox sa iasa invingator tura asta la vanzari. Nu se stie niciodata. Dar am dubii avand in vedere politica lor din ultimii ani.
    Delirezi.Consola are un hardware foarte echilibrat si este si foarte puternica.Foarte aproape de nivelul lui Series X.Consolele sunt produse pt entertainment, nu bestii multifunctionale.
    Cand ai sa reusesti sa faci diferenta intre consola si PC ?
    Cat despre vanzari, din nou, sper ca amandoua sa aiba succes, e spre binele nostru.Cu cat mai mult succes, cu atat mai multe jocuri.

  18. #638 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    “Cu un GPU atat de mic nu inseamna decat stagnare, inclusiv pentru PC pe care sunt portate jocurile de pe PS.“

    Inainte de a face astfe de afirmații ar trebui sa ai si cateva cunoștințe la baza, noua generatie de console este foarte puternica, te asigur ca nu va tine pe loc PC-urile, ba mai mult, chiar vor avea un salt urias in grafica odată cu noile generații. Gandestete ca sunt closedbox, vei avea nevoie de un PC enorm de puternic sa ajungi la puterea noilor console, aici nu este vorba doar de GPU, este vorba de arhitecura întreaga a consolei si cum este gândită....
    Gandestete ca ambele console vin pe arhitecturi noi (nici nu exista momentan pe piata).... daca erai ceva mai atent la ce a spus Cerny (stiu ca si eu m-am plictisit, insa am prins cate ceva in afara de TF), a gandit consola total diferit fata de Microsoft, sunt multe neclarități inca la adresa noii console, avem multe neștiute despre consola! Nu știm cum funcționează RT, nu știm cum funcționează acele doua c-o-procesoare separate alaturi de SSD (da, sper ca nu sunt singurul care a observat asta), plus multe altele....
    Inca o data, Sony a dat-o nasol cu conferinta, aveam nevoie de demonstrații, de jocuri NexT gen!!! Si stai linistit ca nu va pierde Sony teren mult, este un colos in industria jocurilor ce a fost clădit timp de 25 de ani, iar in fiecare generatie ne-au încântat cu jocuri de calitate. Daca imi doresc ceva de la Microsoft, este sa scoata o data jocuri pe banda rulantă si de calitate! Imi este dor de un Alan Wake!

  19. #639 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Sa pui bani la ciorap, sigur PlayStation 5 o sa fie mai ieftina cu vreo 100$. Este singurul lor mod în care mai pot curăța camera după ce au aruncat cu rahat in ventilator.
    "Daca este chiar mai ieftina decat Xbox, ii iau copilului lui Xander un XSX cadou daca nu vinde mai mult."

    Am marit un pic aici pentru ca asta este partea cea mai importanta. Tu crezi ca daca ar fi cu 100$ mai ieftina, nu ar vinde mai mult? Eu zic ca vinde mai mult chiar si cu pret la fel sau mai aproape decat 100$. La diferenta asta de bani, o sa fie no brainer pentru multi oameni sa cumpere consola Sony, pe langa oamenii care sunt deja in eco-sistemul Sony cu investitii mari in libraria de jocuri si cei care isi doresc sa le joace exclusivele. Deci, nu o sa fie nevoie sa pun bani deoparte, de asta sunt ferm convins.

    Multi si-au luat trigger din cauza specificatiilor, dar cum spuneam, pana la urma, pentru multi (printre care si eu), va conta end resultul, adica jocurile. Ce ne pregatesc, cum se misca, etc. Sunt convins ca minunea asta cu SSD-ul lor, no loading, no deduplication bla bla va fi vazuta doar pe acele exclusive ale lor, unde vor stoarce iar orice farama de putere din cutie. Si este normal sa fie asa. La multiplatforms, ramane de vazut, pe hartie XSX pare ca are avantaj. Microsoft ma castiga daca fac jocuri bune, nu pentru ca au HW mai bun. Am deja un PC.

    Pacat ca au dat cu mucii in fasole cu BC. Doar PS4 si chiar si acolo, doar primele ~100 de jocuri (parca se iau dupa playtime sau sales, ceva de genul) sa fie la lansare, cam slabut si merita criticati pentru asta.


    PS: Bloodborne 2 fara loading screens ca in primul suna bine de tot.

  20. #640 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Corect, cu BC chiar ca au dat-o nasol rau! Se vede ca nu sunt pe teritoriul lor acolo (Microsoft sunt tătici pe partea asta). Ma asteptam sa fie BC cu toate generațiile trecute (PS1, PS2, PS3).

    Ma gandesc ce o sa facem cu librăria digitală la lansare....

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 32 of 214 FirstFirst ... 22 30 31 32 33 34 42 82 132 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts