Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 31 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 LastLast
Results 581 to 600 of 603

Thread: Horizon Zero Dawn

  1. #581 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Îs de acord si eu cu asta in ceea ce privește filmele si la fel am dezactivat si eu toate opțiunile legate de asta pe TV. Dar la jocuri mi se pare ca ne plângem doar de dragul de a ne plânge. Mai ales ca ambele jocuri despre care vorbim se mișcă superb pe PS5 si cred ca poti trece cu vederea o chestie de genu, ca e păcat sa nu le joci. Oricum, o sa incerc si eu HZD si TLoU2 sa vad daca într-adevăr e enervant sa fie cutscenes la 60fps. Inca nu le-am încercat de cand au primit update.

  2. #582 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu ma plang de dragu de a ne plange? Sau nu te referi la mine?

    Daca e vorba de mine, nu e doar de dragu de a ma plange. Am jucat si adorat TLOU2 si am incercat "marele" update de PS5 si l-am inchis dupa 1 min de cutscene. Jocul ala are fff multe cutscenes in game, care devin efectiv (pentru mine) imposibil de vizionat. Deci da, pentru mine, au stricat jocul si experienta in sine - care este o experienta cinematica, de la inceput la sfarsit.

    Eu nu-l mai pot rejuca, decat daca joc versiunea de PS4 (daca s-o putea, nu am idee).

    La asta nici nu ma obosesc...

    Dar da, jocurile in 60fps sunt mai fluide si diferenta e fff mare vs 30fps in game, dar eu nu despre asta vorbesc ci de faptul ca au facut aceste updates cu picioarele, doar ca sa spuna ca sunt acolo.

    Nu stiu Days Gone cum este, daca are cutscenes in 60fps, pentru ca pe ala l-am rejucat cap-coada pe PS5 si nu m-a deranjat deloc. Deci ori au pastrat 30fps, ori e facut altfe

  3. #583 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    La tine ma refeream. Formulări de genul "imposibil de vizionat" mi se par mega exagerate in cazu ăsta. Un fel de "first world problems". Sper sa nu te superi prea tare pe mine.

  4. #584 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Mie mi se pare extraordinar update-ul asta. Am inceput al doilea playthrough si mi se pare un cu totul si cu totul alt joc. Este incredibik!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #585 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Am vrut sa incep si eu al 2-lea playthrough si m-am lovit exact de aceeasi problema de la Ratchet & Clank (2016).
    Detin HZD Special Edition, zona 2, luat din magazin de la noi, si cont de UK (ca deh, nu exista PS Store in Romania la vremea aia).
    Am imprumutat jocul cuiva si a uitat sa mi-l mai dea inapoi. Stiind ca am HZD si in format digital (oferit free anul trecut), am zis ca e timpul pentru un new game+.
    Dar, ce sa vezi, save-ul meu are un CUSA diferit fata de jocul de pe contul UK.

    De ce in numele Domnului face Sony mizeria asta cu save-urile, nu pot sa inteleg. Sunt jocuri din zona 2, Europa, si au CUSA-uri diferite.
    Cati ani trebuie sa mai treaca pana sa dispara region lock-ul pe save-uri?

  6. #586 SP
    Manager paul's Avatar
    Vanzari de 20 milioane unitati:

  7. #587 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Am vrut sa incep si eu al 2-lea playthrough si m-am lovit exact de aceeasi problema de la Ratchet & Clank (2016).
    Detin HZD Special Edition, zona 2, luat din magazin de la noi, si cont de UK (ca deh, nu exista PS Store in Romania la vremea aia).
    Am imprumutat jocul cuiva si a uitat sa mi-l mai dea inapoi. Stiind ca am HZD si in format digital (oferit free anul trecut), am zis ca e timpul pentru un new game+.
    Dar, ce sa vezi, save-ul meu are un CUSA diferit fata de jocul de pe contul UK.

    De ce in numele Domnului face Sony mizeria asta cu save-urile, nu pot sa inteleg. Sunt jocuri din zona 2, Europa, si au CUSA-uri diferite.
    Cati ani trebuie sa mai treaca pana sa dispara region lock-ul pe save-uri?

    Long story short, am recapatat intre timp jocul in format fizic si tocmai am terminat new game+ cu tot cu Frozen Wilds, 100%. (al doilea playthrough dupa 5 ani). Nu puteam sa ma apuc de HFW fara un refresh, desi am HFW de cand s-a lansat.

    Prima data cand am jucat HZD, a fost pe un TV 1080p de 55", PS4 non-Pro, si am ramas uimit de frumusetea jocului, atat tehnic cat si artistic.
    Jucandu-l a doua oara in 60fps cu HDR, zici ca e alt joc. Arata demential, si mi se pare mai bun fata de cum mi-l aminteam. Jocul asta arata mai bine sau e on par cu multe jocuri PS5.

    Daca ar fi sa-i reprosez ceva, ar fi sistemul de lupta, mai ales melee. Chiar si pe dificultate mica, esti asaltat de roboti, iar cand cazi, exista o animatie frustranta pana te ridici, timp in care esti deseori lovit de alt robot, si o iei de la capat cu cazutul si ridicatul.
    Chiar si cu time slowdown al arcului, de multe ori nu am avut timp de reactie, si m-am trezit lovit/impuns/aruncat din toate partile.
    Am dubii ca s-a rezolvat chestia asta in HFW, dar pot sa trec cu vederea daca story-ul si atmosfera sunt cel putin la acelasi nivel cu HZD.
    Acum ca HFW are deja 13 patchuri la activ, ma pot apuca si eu in sfarsit, de el, cu HZD proaspat in minte.
    Attached Images Attached Images hzd.jpg

  8. #588 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    ...Daca ar fi sa-i reprosez ceva, ar fi sistemul de lupta, mai ales melee. Chiar si pe dificultate mica, esti asaltat de roboti, iar cand cazi, exista o animatie frustranta pana te ridici, timp in care esti deseori lovit de alt robot, si o iei de la capat cu cazutul si ridicatul.
    Chiar si cu time slowdown al arcului, de multe ori nu am avut timp de reactie, si m-am trezit lovit/impuns/aruncat din toate partile.
    Am dubii ca s-a rezolvat chestia asta in HFW...
    Nope. E unul din cele mai frustrante lucruri din tot jocul

  9. #589 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    As adăuga la faptul ca te trântesc aia mereu si faptul ca esti nevoit constant sa intrerupi flow-ul luptei cu deschiderea "roții" de alegere arme/sageti/craftat săgeți. Stiu ca asa era si in HZD, dar in HFW parca am deschis meniul ala mult mai des si mi-a cam stricat plăcerea luptelor.

  10. #590 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Da, combat-ul e slab. Poate ca ar fi fost mai usor daca slow time era mai agresiv, sa ai timp de ceva strategie.
    Ah, si faptul ca trebuie sa cam strangi arcul maxim la fiecare lovitura, altfel se duc aiurea rau sagatile, mai ales cand tinta e la distanta mare.

    E foarte misto in gameplay videos cat de variat si palpitant e combat-ul, cu tot feluld e miscari, sageti pe machine parts, apoi schimbat de arme in mod dinamic, cu alunecare sub robot pt lovitura fatala, capcane etc, dar in realitate nu prea poti decat sa pui niste capcane in prealabil, pui 3 sageti pe arc si te rogi sa dai damage maxim, pana nu vine spre tine.

  11. #591 SP
    Member awaytokill's Avatar
    ...vii s-a parut combatul dificil? am terminat jocul pe hard si nu mi s-a parut deloc dificil. rareori am murit. deobicei scanam sa dau pe ce aveau masinile weakness, dar in general: sageti de gheata si dupa sulite cu explosive. mie mi s-a parut destul de simplu, nimic complicat sau nu stiu, sa nu te poti descurca. mereu puteai sa iti dai health potion si ti se facea viata maxim. Mi se parea frustrant in schimb sa joc cu capcane sau tripwires, nu aveam rabdare sa pun inainte si in timpul luptei, le punea destul de greu.

    On topic: mai bun ca primul pe partea de gameplay si grafica, dar parca la poveste...nu stiu, nu m-a atras asa mult. primul parca a fost mai interesant.

  12. #592 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Da, combat-ul e slab. Poate ca ar fi fost mai usor daca slow time era mai agresiv, sa ai timp de ceva strategie....
    E ceva optiune in settings unde poti alege nivelul de slow motion de la weapon wheel. Eu l-am dat de la inceput la maxim.

  13. #593 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Nici mie nu mi s-a parut greu (l-am terminat pe dificultate maxima). Ideea era ca nu ajungeam niciodata in melle combat. Ce faceam era sa sar o gramada (pentru slow motion) si sa dau dodge.

    Iar mie chiar imi place conceptul ca sunt lente ,,incarcarile,, sagetilor. Asta face ca fiecare hit sa conteze si chiar sa folosesti punctele slabe. Pentru mine combatul este fantastic in HZD (nu am jucat Forbidden West inca)

  14. #594 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by awaytokill View Post
    ...vii s-a parut combatul dificil? am terminat jocul pe hard si nu mi s-a parut deloc dificil. rareori am murit. deobicei scanam sa dau pe ce aveau masinile weakness, dar in general: sageti de gheata si dupa sulite cu explosive. mie mi s-a parut destul de simplu, nimic complicat sau nu stiu, sa nu te poti descurca. mereu puteai sa iti dai health potion si ti se facea viata maxim. Mi se parea frustrant in schimb sa joc cu capcane sau tripwires, nu aveam rabdare sa pun inainte si in timpul luptei, le punea destul de greu.

    On topic: mai bun ca primul pe partea de gameplay si grafica, dar parca la poveste...nu stiu, nu m-a atras asa mult. primul parca a fost mai interesant.
    Recunosc ca nu am jucat deloc cu freeze powers.
    Eu n-am zis ca e dificil, ci doar frustrant. Pe dificultate redusa primesti damage mic si te descurci. Dar e foarte enervant sa fii lovit din toate partile. Am inceput ieri HFW si mi-am propus sa schimb abordarea, o sa incerc sa-i inghet inainte sa dau cu sageti.

    E ceva optiune in settings unde poti alege nivelul de slow motion de la weapon wheel. Eu l-am dat de la inceput la maxim.
    Nu imi amintesc sa existe in HZD (si l-am sters deja), dar in HFW l-am pus si eu pe slowest din prima.
    Anyway, e nevoie de PS5 PRO neaparat, ma joc cu o doza mica de sila in 30fps...
    O sa revin cu pareri in celalalt thread dupa ce-l fac 100%, sper ca pana la iarna.

  15. #595 SP
    Manager paul's Avatar
    Posibil remaster/remake:
    If you thought The Last of Us Part 1 divided players up on whether or not a game needed a remake, prepare yourselves as it has been revealed to us that PlayStation is now remaking or remastering (details are still unclear) Horizon Zero Dawn, a game that is only five years old and had its sequel released earlier this year.

    Our source didn’t elaborate whether or not this was a “built from the ground up” style of remake, however we were told that the remake features an improved lighting system (ambient occlusion, and such), overhauled textures. and better animations, with new character models to match those found in the sequel, Horizon Forbidden West.
    Report: Horizon Zero Dawn Remake/Remaster in the Works for PS5; Horizon Multiplayer Game in Development

  16. #596 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Dacă este să fie adevărat eu nu văd rostul unui remake. Jocul arată foarte bine pe current gen si nu simt nevoia de un update.
    Au văzut că aduc profit aceste practici și extind trendul.
    Ne invadează cu remake-uri, asa cum au făcut cu remastered.E mai simplu decât să facă titluri noi, nu.

  17. #597 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Total de acord, remake la TLOU 1 dupa ce a avut remaster si lista poate continua. Apreciez anumite titluri unde are sens asa ceva, gen FFVII remake, o capodopera de joc. Din punctul meu de vedere Ms are practica corecta, fps boost la titluri si backwards compatibility. Asta este tot ce au nevoie majoritatea titlurilor.

  18. #598 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Total de acord, remake la TLOU 1 dupa ce a avut remaster si lista poate continua. Apreciez anumite titluri unde are sens asa ceva, gen FFVII remake, o capodopera de joc. Din punctul meu de vedere Ms are practica corecta, fps boost la titluri si backwards compatibility. Asta este tot ce au nevoie majoritatea titlurilor.
    Pai vezi? E strict chestie de gusturi. Personal nu as juca FF VII remake nici platit - am incercat si sters dupa 1h de cinematics si repetivitate la greu - dar Part 1 mi s-a parut o capodopera. Si se vede cat de indragit si apreciat este, dupa vanzari.

    Ideea e ca orice remake are un public tinta. Nu esti tu in cazul asta si cu siguranta nu sunt nici eu, dar sunt multi care nu l-au jucat atunci, iar acum, avand doar PS5, vor jocuri de PS5 si nu vor sa joace nimic de PS4. Sau poate acum afla prima data de el.

    Daca-l porteaza pe 1 in engine-ul de 2, cum au facut cu TLOU, sigur o sa iasa ceva foarte misto, la cat de bun este engine-ul de FW.

  19. #599 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Pai vad, dar nu inteleg, nu poti juca Horizon asa cum e pe PS5? E strict chestie de, de ce ai face un remake la un joc care arata si se joaca bine si pe PS5 varianta de PS4? Cu ce te-ar incalzi ca e facut pentru PS5? Da grafica ar arata miles better cu engine-ul de Horizon FW nimic de zis, dar sunt resurse care ar putea merge in alta parte. Acuma cu backwards compatibility chiar nu mai e cazul.

  20. #600 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Pentru ca your average gamer nu este interesat sa caute optiuni. Vede mare reclama horizon ps5...cumpara instant doar pt ca scrie ps5. Si tind sa cred ca marea majoritate de comporta asa

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 30 of 31 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 LastLast

Similar Threads

  1. Until Dawn By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 314 Last Post: 01-02-2024, 21:19
  2. Replies: 0 Last Post: 16-06-2015, 06:14
  3. Agarest Senki Zero: Dawn of War Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 22-08-2010, 12:56
  4. Nuclear Dawn Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 18-12-2009, 05:41
  5. Dawn of Discovery Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 30-05-2009, 09:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts