Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 31 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 ... LastLast
Results 401 to 420 of 603

Thread: Horizon Zero Dawn

  1. #401 SP
    Member rolleer's Avatar
    Quote Originally Posted by ro_explorer View Post
    Mda ... am terminat si eu minunea ...
    Imi pastrez opiniile de mai sus: un joc cu o grafica superba, o poveste foarte frumoasa (daca ar fi fost o carte as fi citit-o fara pauza probabil) dar care pare nefinisat in animatia fetelor (dar pot trece peste asta) si pare in mod cert grabit pe partea de crafting si trade.
    Armurile dintr-o bucata si doar 3 nivele lasa de dorit (ca termen de comparatie superior pot aduce Witcher 3 si Fallout 4 unde armurile erau mult mai complexe si craftingul ... infinit superior la ambele exempe). De asemenea comerciantii care au sharduri infinite la ei si toti practica exact aceleasi preturi indiferent de locatie sau daca i-ai ajutat sau nu (prin comparatie Witcher 3 are comercianti care favorizeaza anumite produse si care practica preturi preferntiale in functie de ceea ce faci in joc .... iar la Fallout 4 charisma juca un rol important in trading ... in plus, ambele jocuri aveau comercianti mai saraci sau mai bogati, cu pungile de bani pe masura).
    Inca un lucru care mai putea fi lucrat este story-line-ul care putea fi diversificat pe baza de alegeri .... si aici iarasi vin cu exemple din cele 2 jocuri numite mai devreme unde ambele ofera finaluri diverse si progresii diverse in functie de alegerile din punctele cruciale (dar la faza asta inchid un ochi caci e primul RPG facut de baietii astia si, mai mult, super seria de succes Uncharted cat si Tombrider au acelasi schelet liniar).

    Cam atat ... ca concluzie, un super joc care trebuie jucat neaparat. Astept cu nerabdare partea a 2-a, caci dupa finalul ala cam tras de par se lasa loc de un #2
    .

    Mai ramane sa termin de colectat tot ce e de colectat si pot sa pun jocul pe raft (deja l-am jucat pe dificultate maxima si nefiind nici o alta varianta de desfasurare a evenimentelor si nici o dificultate gen "survival mode" din Fallout 4, nu mai prezinta nici o provocare). Am sa mai revin prin el pentru a vizita lumea eventual caci peisajele sunt intr-adevar superbe, mai ales in modul grafic care favorizeaza rezolutia (la PS4 pro).
    Aaaaasta inseaaaaamna sa fiii mafiot un review bun si util

  2. #402 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Ce imi place cand se critica un joc pt ceea ce nu este si nu si-a propus sa fie, A+ review, will never read again

  3. #403 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Daca nu gasesti nimic de criticat la jocul asta inseamna ca esti foarte usor de multumit (si asta nu e neaparat un lucru bun).

  4. #404 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Dar si daca găsești mereu ceva de criticat oriunde nu vei fii niciodată mulțumit/fericit si nici asta nu e neapărat un lucru bun

  5. #405 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    point taken ... oarecum.

    A vedea cu un ochi critic lucrurle din jurul tau nu inseamna neaparat sa fii ca mosnegii aia care urla la oricine din te miri ce motive ... inseamna doar sa apreciezi lucrurile bune evidentiind in acelasi timp lucrurile unde este loc de mai bine.
    Nu imi spune ca prietenul/prietena/sotul/sotia ta este perechea perfecta, fara cusur. Relatia cu mediul inconjurator trebuie sa fie una in care sa te bucuri de lucrurile bune si sa incerci sa schimbi lucrurile care pot fi imbunatatite, atat si nimic mai mult. Partea a doua nu se poate face decat printr-o pozitie critica.

    Eu m-am bucurat de jocul asta si am pierdut ore pretioase de somn doar ca sa completez cate o misiune mai dificila si lunga. Apreciez (dupa cum am spus) povestea care este una foarte frumoasa (eu fiind un mare fan al genului SF) ... dar nu pot sa nu vad partile nefinisate sau unde developerii au luat scurtaturi sau pur si simplu s-au grabit.

    Hai sa incerc sa explic punctul meu de vedere, poate ca unii nu o sa se mai dea asa de loviti in coasta de criticile aduse.

    Sa luam titlurile ARPG celebre din ultimii ani de pe PS4 (in ordinea jucata de mine):
    1 The last of us
    2 Tomb raider: Definitive edition
    3 Divinity: Original sin (asta e mai mult RPG curat dar are un a mic in fata acolo ... chiar daca e mic de tot)
    4 Uncharted 1-3
    5 Rise of the Tomb Raider 20 year celebration
    6 Fallout 4
    7 Uncharted 4
    8 The witcher 3
    9 Horizon zero dawn

    Din punct de vedere al desfasurarii povestii se pot observa 2 genuri distincte:
    - mod liniar, unde indiferent de ce faci si cum faci ajungi mereu din A in B.
    - mod, nu stiu cum sa ii spun, fractionar? ... unde deciziile luate in timpul jocului decid desfasurarea evenimentelor (doar #6 si #8 intra aici)

    Din punct de vedere al complexitatii trade-ului in joc si al craftingului iarasi, 2 genuri distincte cu aceleasi impartiri ale jocurilor mai sus.
    - crafting simplu (putine componente necesare, un singur nivel de ierarhie posibil in crafitng: adica ai nevoie de X, Y si Z ca sa faci produsul finit T .. si gata), trade simplu (cumperi X Y si Z sau culegi direct X Y si Z).
    - crafting complex (ai nevoie de X1 Y1 Z1 ca sa faci T1 si iti trebuie X2 Y2 Z2 ca faci T2 pentru ca apoi sa iei T1 si T2 ca sa faci T ... si apoi le poti si descompune pe nivelel inverse de ierarhie) ... si trading complex, dupa cum am povestit mai sus in "critica" unde ai diverse preturi si comerciantii au stoc limitat din orice vand, inclusiv bani ... la categoria asta intra aceleasi 2 jocuri #6 si #8 din lista, restul fiind in categoria anterioara.

    Din punct de vedere al complexitatii jocului in sine, atat #6 si #8 ofera "joc in joc# la care se poate reveni si dezvolta mult dupa ce povestea initiala s-a terminat (#6 are sistemul gen "settlers" pe cand #8 are jocul de "Gwent"). Toate celelalte titluri duc lipsa unui mod paralel de divertisment.

    Prin prisma acestor lucruri, cand standardul in ARPG este ridicat atat de sus de titluri ca Witcher 3 si Fallout 4, odata ce le joci, tot ce vine sub standard inseamna ca are loc de imbunatatiri. E vorba de "checkbox-urile" adaugate genului de aceste titluri de top ... ceilalti, ca sa se ridice tot acolo trebuie sa bifeze toate casutele si, daca e posibil, sa mai adauge macar una.

    HZD, in ochii mei cel putin, ar fi fost "number 1" al genului (si probabil ca intr-un viitor release chiar va fi) daca bifa pe partea de crafting, trading, fragmentare a povestii si ceva gameplay paralel (nu stiu, ceva ferme de roboti custom pe care sa ii folosesti la lupte ceva intr-o arena ... ceva in tematica jocului). Pana si titluri foarte liniare gen Tomb Rider, The Last Of Us si Uncharted 4 au un extra gen multiplayer unde iti poti exersa caracterele si armele intr-un mod pe care unii il apreciaza.

    Deci da, cam asta e parerea mea si va rog sa ganditi un pic mai profund inainte de a sari de fund in sus ca cneva va critica jocul favorit ... poate este mai mult decar "rant" in spatele parerilor critice.

  6. #406 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Asadar HZD e nefinisat si pt ca nu are costumatia formata din 3 parti, n-are itari si ii. Dar eu nu vreau sa pierd timpul intr-un joc cautand nu stiu ce chiloti rezistenti la foc, gheata etc, pt mine asta nu e un minus, dimpotriva. Si nici nu imi place sa alerg pe harta aia in cautare de nu stiu ce floricele ca sa fac nu stiu ce potiune, lucrurile simple nu inseamna nefinisare, fiecare joc cu caracteristicile lui. Lui Aloy i-am schimbat o singura data cosumatia si nu simt inca nevoia sa ii caut alta.

  7. #407 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Nu stiu cum sa pun asta ca sa nu sune (prea) aiurea ... daca vroiam simplitate jucam Solitaire ...

    Parerile de mai sus sunt prin prisma a ceea doresc eu de la un joc. Cum RPG-urile se vor "realiste" este doar extra realism sa ai complexitate in crafting si costumatie ... ceea pentru mine e un plus. Cu cat e mai greu si mai complex un joc cu atat e mai provocator pentru mine. De aici si cele 2 jocuri mentionate care au ridicat bara atat de sus in genul ARPG incat nu multe o sa treaca peste prea curand.

  8. #408 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Asta face Witcher-ul complex, ca are Geralt zeci de tipuri de nadragi? Daca vreau costumatie diversa joc simcity, as fi preferat in HZD mai multe tipuri de roboti, de exemplu.

  9. #409 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Aveți dreptate toți, nu știu de ce încercați sa vă impuneți punctul de vedere pe rând. Daca tot aveți energie scrieți încă un review. Ar fi interesant sa vedem mai multe recenzii pentru același joc, am fi un fel de Famitsu

    PS: Ma bucur ca nu a orbit colegul, știu ca era zgâriat pe retină de texturile nasoale din Horizon.

  10. #410 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Si eu ma bucur ... nu texturile la modul general ma zgariau ci anumite detalii ... ce sa ii faci daca's perfectionist din fire?
    Stii senzatia aia cand vezi o gagica faina rau de tot in club si cand o studiezi mai atent incepi sa vezi imperfectiuni, unele chiar deranjante (gen unghii neingrijite de exemplu, cu oja sarita)? ... detaliile fac diferenta. Ei, HZD e ca o tipa uber faina dar cu oja de pe unghii sarita ...

  11. #411 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Dar si daca găsești mereu ceva de criticat oriunde nu vei fii niciodată mulțumit/fericit si nici asta nu e neapărat un lucru bun
    ^^^Sa nu repet eu

    Bine ca ai calculator performant, acolo nu o sa mai vezi oja sărită sau femeie cu mustață.

  12. #412 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar


    Sent from my EVA-L09

  13. #413 SP
    Member AzFaust's Avatar
    ^ Sper ca nu am citit un spoiler masiv

  14. #414 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Bine ca ai calculator performant...
    Da, sa stii ca e destul de bine, nu ma plang prea tare

  15. #415 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by AzFaust View Post
    ^ Sper ca nu am citit un spoiler masiv

  16. #416 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Depinde din ce unghi privești lucrurile...
    Wtf man ? De ce-ti bati joc de noi astia, fraierii, care nu am apucat sa-l terminam inca ?

    N-am nimic cu tine, da sper sa primesti un ban de vreo luna, sa nu te mai vad p-aici...

    Si cand ma gandesc cat de putin mai aveam din poveste. Cred ca eram la penultima misiune...si chiar eram curios sa vad care-i faza cu dinozaurii aia...

  17. #417 SP
    Member mladin86's Avatar
    sper sa stearga cineva curand postu lui Se7en Fury
    tinand cont ca are 2k posturi a facut o intentionat , nu din prostie.
    oricum sa fie sanatos , ii urez toate "cele bune"!

  18. #418 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cand v-am spus sa ii dați block, nu m-ati ascultat.

  19. #419 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Quote Originally Posted by ro_explorer View Post
    Si eu ma bucur ... nu texturile la modul general ma zgariau ci anumite detalii ... ce sa ii faci daca's perfectionist din fire?
    Stii senzatia aia cand vezi o gagica faina rau de tot in club si cand o studiezi mai atent incepi sa vezi imperfectiuni, unele chiar deranjante (gen unghii neingrijite de exemplu, cu oja sarita)? ... detaliile fac diferenta. Ei, HZD e ca o tipa uber faina dar cu oja de pe unghii sarita ...
    Esti tu putin carcotas. In viata reala o femeie cu oja putin cojita sau sarita este cea care te ingrijeste, iti face de mancare, iti spala si iti coase, fiind in acest fel nepretuita. Oricand prefer o asemenea femeie, care sa isi faca unghiile cand trebuie, nu cand ai tu nevoie de mancare.
    Revenind la subiect, nu cred ca Horizon Zero Dawn si-a propus sa bata Fallout 4 sau The Witcher 3. Insa are foarte mult fun si te tine in suspans la tot pasul, cu privire la derularea povestii. Spre regretul meu, am jucat doar 5 ore pe un PS4 Pro care nu era al meu. Alea 5 ore mi-au adus aminte de frumusetea dar si simplitatea Gothic-ului 3.

  20. #420 SP
    Member esop's Avatar
    Come on buddy; Gothic 2 > 3

    Oricum ti-am dat +1 la ce ai scris

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 31 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 ... LastLast

Similar Threads

  1. Until Dawn By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 314 Last Post: 01-02-2024, 21:19
  2. Replies: 0 Last Post: 16-06-2015, 06:14
  3. Agarest Senki Zero: Dawn of War Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 22-08-2010, 12:56
  4. Nuclear Dawn Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 18-12-2009, 05:41
  5. Dawn of Discovery Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 30-05-2009, 09:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts